İçeriğe Yönlendir

Marea'Nın Neden Çok Yaktığını Bulduk.

Misafir

Recommended Posts

Engin Ünal
(düzenlendi)

5 liradan mı başladı sayaç.. ?

Tam dikket etmedimde pompacı tabancayı taktı hemen sonra gözüm saate ilişti 5 lirayı geçiyordu saat.

tarihinde Engin Ünal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Engin bey sıfırlamadan başlamıyor bildiğim kadarıyla.

O zaman sıfırdan başladı sonra atladı , çünkü o kadarcık zamanda 5 TL basması imkansız.

Yorum bağlantısı

Yukarıda bahsettiğim şekilde ölçtüm. Aynı pompa ile geldiğimde aldığı yakıt 86 tl.

86 tl ye 347 kilometre. Bunun bir kısmı benzindir 4 km tutar herhalde. 86 liraya 340 kilometre. 50 kilometre berbat sıkışık şehir içi var. 26 kuruş gibi yapıyor kilometredeki tüketimim. Araçta sıkıntı yok rakamlara göre. Ayvalık - İzmir arası süratim 100 - 110.

En güzeli bu..

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Yukarıda bahsettiğim şekilde ölçtüm. Aynı pompa ile geldiğimde aldığı yakıt 86 tl.

86 tl ye 347 kilometre. Bunun bir kısmı benzindir 4 km tutar herhalde. 86 liraya 340 kilometre. 50 kilometre berbat sıkışık şehir içi var. 26 kuruş gibi yapıyor kilometredeki tüketimim. Araçta sıkıntı yok rakamlara göre. Ayvalık - İzmir arası süratim 100 - 110.

Balıkesir'de mi bu istasyon hangisi bi deyiversen? Gitmeyelim gideni de engelleyelim...

Yorum bağlantısı

Balıkesir'de mi bu istasyon hangisi bi deyiversen? Gitmeyelim gideni de engelleyelim...

İstasyon Ayvalık'ta. Ama dahasını şu an için söylemem doğru olmaz. Şikayet dosyası bi sonuçlansın diye bekliyorum. Belki de bayisi olduğu şirketin bir hatası var. Bunu bilemediğim için yazmak istemiyorum Önder bey.

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

İstasyon Ayvalık'ta. Ama dahasını şu an için söylemem doğru olmaz. Şikayet dosyası bi sonuçlansın diye bekliyorum. Belki de bayisi olduğu şirketin bir hatası var. Bunu bilemediğim için yazmak istemiyorum Önder bey.

Teşekkür ederim, dediğiniz de doğru tabi hatalı bayi yüzünden markayı da lekelememek lazım, ama denetimi yapan da sorumlu burada, onu da unutmamak lazım... bence.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

İstsyonların saatleri ile oynuyorlar , geçen bir yerde gördüm ucuz gaz satıyor güya , doldur dedim pompacı pompayı açtı , dolum ağzına tabancayı (lpg) taktı gözüm sayaca ilişti , 5 küsür tl ve devam ediyordu birşey demedim bir dahada gitmedim.

Çok aradım ve buldum mesajı şükür. :D

Bugün yakıt alırken sordum sizin dediğinizi.

Dedim pompa direk 5 tlden başlarmı dedim. Kesinlikle hayır abi dedi. Peki bir anda 2-3 litre gaz basabilirmi pompa dedim. Abi depo boş ise çok hızlı dolum yapar. Pompanın basıncı yüksekse ve depo boş ise çok çabuk dolmaya başlar depodaki gaz miktarı arttıkça yavaşlar dedi. Yani adam sıfırladıktan sonra hile hurda yapıp direk 5 tlden başlarmı dedim. Yok abi şuana kadar duymadık görmedik dediler. Bilginize.

5 liradan mı başladı sayaç.. ?

Yorum bağlantısı
Misafir

Bazen depo dolmaya yakın,tak diyip kesiyor,Bazen son 1litrede,Bazende son 7 8 litrede tırlıyor.

BU tamamen pompanın basıncı ile alakalı.

Bu durumda bunun gibi olmasın?

Yani boş depoya basınçtan dolayı,daha çabuk dolar muhabbeti.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bazen depo dolmaya yakın,tak diyip kesiyor,Bazen son 1litrede,Bazende son 7 8 litrede tırlıyor.

BU tamamen pompanın basıncı ile alakalı.

Bu durumda bunun gibi olmasın?

Yani boş depoya basınçtan dolayı,daha çabuk dolar muhabbeti.

Bunların hepsi tahmin ettiğimiz gibi ve adamın söylediği gibi basınçla alakalı olma ihtimali doğru gibi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Bunların hepsi tahmin ettiğimiz gibi ve adamın söylediği gibi basınçla alakalı olma ihtimali doğru gibi :)

Abi bence pompanın sabit bir debisi vardır (atıyorum 0,25 lt/sn gibi) bundan daha hızlı dolmaz, iç basıncı düşünüyorum da; ben hep depoya boşaltır sonra fullerim ve hep gözüm ekranda olur, para kısmından çok litre kısmına bakarım, debinin ilk 0-5litre ile 10-15litre arasında o kadar da oynamadığını söyleyebilirim. Başta emmiyor anlayacağınız, vakum etkisi olsa bile pompanın güvenli bir çalışma debisi vardır mutlaka. Öyle olmasa hızlı hızlı basarlar benzin gibi alır kaçarız dimi ;)

Bu arada şunu belirteyim; doluma yakın son litrelerde git gide yavaşlıyor evet, işte bu iç basınçtan kaynaklanıyordur :flowers:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Öğrendim, debisi "Yavaş akış debisi : 5 lt/dk" imiş ;)

Saniyede 0,0833 lt yapar bu da 2,55TL'den 0,212TL yapar. Yani bu makineler 1 saniyede maksimum 0,212TL'lik gaz basabiliyor.

5TL / 0,212TL/sn = 23,8sn

5TL'lik yakıt için geçmesi gereken minimum süre ~ 24sn olmalıdır. Pompa araca bağlandıktan sonra bu kadar süre geçtiyse eğer sonuç doğrudur :)

Üniversitedeki manyak formüller ve çözümleri geldi bir an aklıma :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Abi bence pompanın sabit bir debisi vardır (atıyorum 0,25 lt/sn gibi) bundan daha hızlı dolmaz, iç basıncı düşünüyorum da; ben hep depoya boşaltır sonra fullerim ve hep gözüm ekranda olur, para kısmından çok litre kısmına bakarım, debinin ilk 0-5litre ile 10-15litre arasında o kadar da oynamadığını söyleyebilirim. Başta emmiyor anlayacağınız, vakum etkisi olsa bile pompanın güvenli bir çalışma debisi vardır mutlaka. Öyle olmasa hızlı hızlı basarlar benzin gibi alır kaçarız dimi ;)

Bu arada şunu belirteyim; doluma yakın son litrelerde git gide yavaşlıyor evet, işte bu iç basınçtan kaynaklanıyordur :flowers:

Ali aslında bu konuda sen daha bilgisin.

Benim depo 31 litreden fazla almıyor. Ancak bir kaç pompada 34 litre bastı. Ben durdurdum. Hava basmadı çünkü gittiği yol değişti çünkü. Gaz dolum hızı için yorum yapamam ama pompacının dediği depo boş ise daha hızlı doluma başlar. Depo doldukça bu hız düşer dedi. Bunun fiziksel açıklamasını yapamam :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Ali aslında bu konuda sen daha bilgisin.

Benim depo 31 litreden fazla almıyor. Ancak bir kaç pompada 34 litre bastı. Ben durdurdum. Hava basmadı çünkü gittiği yol değişti çünkü. Gaz dolum hızı için yorum yapamam ama pompacının dediği depo boş ise daha hızlı doluma başlar. Depo doldukça bu hız düşer dedi. Bunun fiziksel açıklamasını yapamam :)

Senin depo 40lt mi abi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Çok aradım ve buldum mesajı şükür. :D

Bugün yakıt alırken sordum sizin dediğinizi.

Dedim pompa direk 5 tlden başlarmı dedim. Kesinlikle hayır abi dedi. Peki bir anda 2-3 litre gaz basabilirmi pompa dedim. Abi depo boş ise çok hızlı dolum yapar. Pompanın basıncı yüksekse ve depo boş ise çok çabuk dolmaya başlar depodaki gaz miktarı arttıkça yavaşlar dedi. Yani adam sıfırladıktan sonra hile hurda yapıp direk 5 tlden başlarmı dedim. Yok abi şuana kadar duymadık görmedik dediler. Bilginize.

Ben yanıldım ozaman , teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Senin depo 40lt mi abi?

Benim depo ince uzun depolardan 40 lt geçiyor.

Ben yanıldım ozaman , teşekkürler.

Engin bey pompacının söylediği böyle. Yapan olurmu bilemem. Biliyorsunuz burası Türkiye takograflara neler yapıyor neler. Ama Türkiye'de 5-10 tl lik yakıt alınan bir ülkedeyiz bu yüzden bu işte sakat.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Benim depo ince uzun depolardan 40 lt geçiyor.

Abi maksimum 32lt almalı o zaman, sakın bir daha alsa bile 33-34lt koydurma, senin elin kapana düğmesinde olsun ki ben artık benim aracın piri oldum nerde keseceğimi biliyorum :)

Pompalar yüksek basınçla basıyor ise senin 32. litrede devreye girmesi gereken basınç valfini de bazar ve alabildiğince (pompa basıncına bağlı) doldurur ki bu da 32 litreden sonrası her giren gazın extra yakıt olmasına neden olur, benim Mondeo'daki gibi. Pompaya müdahalem burdan geliyor ;)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Abi maksimum 32lt almalı o zaman, sakın bir daha alsa bile 33-34lt koydurma, senin elin kapana düğmesinde olsun ki ben artık benim aracın piri oldum nerde keseceğimi biliyorum :) Pompalar yüksek basınçla basıyor ise senin 32. litrede devreye girmesi gereken basınç valfini de bazar ve alabildiğince (pompa basıncına bağlı) doldurur ki bu da 32 litreden sonrası her giren gazın extra yakıt olmasına neden olur, benim Mondeo'daki gibi. Pompaya müdahalem burdan geliyor ;)

Ali benimki 31 lt den fazla almıyor. Bir kaç kez dalgınlııma geldi adam doldurmuş ve hatta dolduruyordu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Benimde 45'lik.

35 36da kestiğide oluyor,40ta kestiğide :D

tarihinde Hakan Kurt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Ali benimki 31 lt den fazla almıyor. Bir kaç kez dalgınlııma geldi adam doldurmuş ve hatta dolduruyordu.

Ya içinde bir miktar gaz vardır da o yüzden 31 alıyodur abi ya da valf %80'de değilde % 77,5'da kapıyordur.

Ben Mk2 ile 11lt'leri çok gördüm ama herif %90-93 basıyomuş gazı haberimiz yok, uyandıktan sonra hayli düştü yakıtım :)

Yorum bağlantısı
Misafir

Bir de sallarlar arabayı deli gibi daha çok alsın diye.

Sanki o sallanırken alınan yakıt bedelsizmişcesine bir çaba ve mutluluk vardır insanların yüzünde. :D (Beyefendi salladığınız kısımda alınan yakıt ücretsiz :crazy: )

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Sanki o sallanırken alınan yakıt bedelsizmişcesine bir çaba ve mutluluk vardır insanların yüzünde. :D (Beyefendi salladığınız kısımda alınan yakıt ücretsiz :crazy: )

:D :D :D

Ya içinde bir miktar gaz vardır da o yüzden 31 alıyodur abi ya da valf %80'de değilde % 77,5'da kapıyordur.

Ben Mk2 ile 11lt'leri çok gördüm ama herif %90-93 basıyomuş gazı haberimiz yok, uyandıktan sonra hayli düştü yakıtım :)

Ali ben direk bittiğinde alırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Benimde 45'lik.

35 36da kestiğide oluyor, 40 da kestiğide :D

35-36 normal, senin sorunun bu koyu kısım işte hacı, %10 fazla yaktırıyosun aracına ;)

%80'den fazla her aldığın yakıt aracına basınç kazanımı, bu da yakıt artışı olarak döner :bye:

Hahahahaaaa :hahahoho:

Ali ben direk bittiğinde alırım.

O zaman 31-32 lt'de kendin pompadan kes, en iyi yöntem bu (tabi pompa gerçekten 32lt veriyorsa) ;)

Yorum bağlantısı
Misafir

35-36 normal, senin sorunun bu koyu kısım işte hacı, %10 fazla yaktırıyosun aracına ;)

%80'den fazla her aldığın yakıt aracına basınç kazanımı, bu da yakıt artışı olarak döner :bye:

Hahahahaaaa :hahahoho:

O zaman 31-32 lt'de kendin pompadan kes, en iyi yöntem bu (tabi pompa gerçekten 32lt veriyorsa) ;)

Tırrlama başladığında kapat diyorsun?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...