İçeriğe Yönlendir

Marea'Nın Neden Çok Yaktığını Bulduk.

Misafir

Recommended Posts

Mehmet Kaya

O zaman 31-32 lt'de kendin pompadan kes, en iyi yöntem bu (tabi pompa gerçekten 32lt veriyorsa) ;)

Hep aynı pompada aynı doluyor aynı litrede pompa kesiyor çok şükür. ama dediğin gibi 32 bir iki defa gördüm birinde 34 litre olduğunda farkettim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Tırrlama başladığında kapat diyorsun?

Tırrlama 32'de de yapar 28'de de ;) O yüzden alacağın yakıt miktarı tamamlanınca kapat hacı bu da = depo kapasitesi x 0,8 :yes:

Hep aynı pompada aynı doluyor aynı litrede pompa kesiyor çok şükür. ama dediğin gibi 32 bir iki defa gördüm birinde 34 litre olduğunda farkettim.

Abi aynı pompada farklı değerler görüyorsan (aynı mevsim ve aynı koşullarda) pompalar kalibrasyona girmiyor, Allaha emanet demektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

iyi 36litrede kapatalım :D

Genelde öyle oluyor gerçide,dediğim gibi geçtiğide var :D

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Ya içinde bir miktar gaz vardır da o yüzden 31 alıyodur abi ya da valf %80'de değilde % 77,5'da kapıyordur.

Ben Mk2 ile 11lt'leri çok gördüm ama herif %90-93 basıyomuş gazı haberimiz yok, uyandıktan sonra hayli düştü yakıtım :)

Yani deponun valfi kapatamadığı daha doğrusu pompanın %77-80'den fazla bastığı durumda o basılan kısım(litre) boşuna mı oluyor? :shok: :shok: :shok:

Atıyorum depom 40 litre, pompa %80 = 32 litre yerine 36 litre bastı boş depoya, benim aracım ölçüm yaparken "1 depoyla 300 km gidiyor" dediğimi varsayıyorum "32 litre bassa da 300 km 36 litre bassa da 300 km gider" diyorsun? :unsure2: :unsure2: :unsure2:

Yorum bağlantısı
Misafir

Yani deponun valfi kapatamadığı daha doğrusu pompanın %77-80'den fazla bastığı durumda o basılan kısım(litre) boşuna mı oluyor? :shok: :shok: :shok:

Atıyorum depom 40 litre, pompa %80 = 32 litre yerine 36 litre bastı boş depoya, benim aracım ölçüm yaparken "1 depoyla 300 km gidiyor" dediğimi varsayıyorum "32 litre bassa da 300 km 36 litre bassa da 300 km gider" diyorsun? :unsure2: :unsure2: :unsure2:

Yok sadece tüketim değer hesabını saptırır. Aslında 30 litre yakmışsındır ama adamın pompa 35 basar basınç yüksekliğinden dolayı bu da kullanıcıyı çok yaktım zannettirebilir. O yüzden litre hesabı daha doğru herzaman. 25 litre lpg alıp bitince yine 25 litre almak gibi. Yakış konusunda daha net bilgi verir.

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ
(düzenlendi)

Aynen öyle Önder Bey, ben kafayı yiyecektim millet burada 7-8lt lerden bahsederken ben 10-11lt lerde geziyordum. LPG bakımı yaptırdım enjektörleri temizledim %10 kadar düştü yakıt ama yine fazlaydı. En son kendim geçtim pompaya ve boş depoda 36lt de kestim. Bu şekilde %60 şehir dışı %40 şehir içi bindim ve değerim 8,1lt ye düştü.

Kim anlatmıştı bunu hatırlamıyorum Mondeo yakıt tüketiminde var yine bu konu.

tarihinde Ali Karadağ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

Aynen öyle Önder Bey, ben kafayı yiyecektim millet burada 7-8lt lerden bahsederken ben 10-11lt lerde geziyordum. LPG bakımı yaptırdım enjektörleri temizledim %10 kadar düştü yakıt ama yine fazlaydı. En son kendim geçtim pompaya ve boş depoda 36lt de kestim. Bu şekilde %60 şehir dışı %40 şehir içi bindim ve değerim 8,1lt ye düştü. Kim anlatmıştı bunu hatırlamıyorum gerilerde var yine bu konu.

Ali o 4 litre nereye gidiyor? Bu kısmı anlamadım.

Yorum bağlantısı
Önder Kuru
(düzenlendi)

Yok sadece tüketim değer hesabını saptırır. Aslında 30 litre yakmışsındır ama adamın pompa 35 basar basınç yüksekliğinden dolayı bu da kullanıcıyı çok yaktım zannettirebilir. O yüzden litre hesabı daha doğru herzaman. 25 litre lpg alıp bitince yine 25 litre almak gibi. Yakış konusunda daha net bilgi verir.

Elbette o zaman şöyle sorayım;

Depom boş (benzinle gittim istasyona), doldur dedim 36 litreyi zorla aldırdı diyelim. Tekrar aracım benzine geçinceye kadar gezdim. 300 km yaptı. hesap: 36 litre/300 km= 12 litre/100 km. Tekrar gittim istasyona "doldur ama" dedim "benim depom 40 litrelik 32 litrede kapat pompayı", şimdi bu depoda da 300 km mi giderim yoksa 32 litre / 12 litre = 267 km mi derim?

tarihinde Önder Kuru tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

Elbette o zaman şöyle sorayım;

Depom boş (benzinle gittim istasyona), doldur dedim 36 litreyi zorla aldırdı diyelim. Tekrar aracım benzine geçinceye kadar gezdim. 300 km yaptı. hesap: 36 litre/300 km= 12 litre/100 km. Tekrar gittim istasyona "doldur ama" dedim "benim depom 40 litrelik 32 litrede kapat pompayı", şimdi bu depoda da 300 km mi giderim yoksa 32 litre / 12 litre = 267 km mi derim?

Ben şöyle ölçüyorum.

MEsela İzmir'e giderken depoyu doldurturum ilk tık dediğinde atar artık ne aldı önemi yok. Gider gelirim yanaşırım aynı pompaya doldururum ilk tık dediğinde atar. İşte bu seferki tüketimimdir. Bu şekilde hesaplıyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Ali o 4 litre nereye gidiyor? Bu kısmı anlamadım.

Tam şişkin bir top ile %80 şişkin bir top al, birindeki basınç 10P ise diğerindeki 8P'dir (PV=nRT)'den.

İkisine de aynı iğneyle bir delik del, tam şişkin olandan saniyede 1birim hava çıkar ise; %80 şişkin olandan (yaklaşık) 0,8 birim hava çıkar.

Tabi LPG sisteminde bunu önleyici bir mekanizma vardır ki 32.litre ile son litre arasındaki basınç farkını dengelesin. Ama şu da bir gerçek ki burada %20 olmasa bile en az %8-10 bir kayıp mutlaka var, aşırı basınçtan dolayı.

O 4 litre de yüksek basınçtan dolayı muhtemelen tam olarak yanmadan çıkıyordur araçtan.

Yorum bağlantısı
Misafir

Yanmadan neden çıksın ki yanma odasına gitmiyor mu? :s Ayrıca nekadar yakıt geçeceğini enjektör belirliyor. Şunu diyorsan eğer 1 milisaniyede atıyorum 1 litre geçeceğine 1.1 litre geçtiği için boşa gider. (rakamlar sallama) aslında öyle olsa bile boşa gitmez. Yanma odasına gelecek ve yanacak. Hatta gaza daha az bile basacaksın. Olabilir mi?

Yanmadan neden çıksın ki yanma odasına gitmiyor mu? :s Ayrıca nekadar yakıt geçeceğini enjektör belirliyor. Şunu diyorsan eğer 1 milisaniyede atıyorum 1 litre geçeceğine 1.1 litre geçtiği için boşa gider. (rakamlar sallama) aslında öyle olsa bile boşa gitmez. Yanma odasına gelecek ve yanacak. Hatta gaza daha az bile basacaksın. Olabilir mi?

Tam şişkin bir top ile %80 şişkin bir top al, birindeki basınç 10P ise diğerindeki 8P'dir (PV=nRT)'den.

İkisine de aynı iğneyle bir delik del, tam şişkin olandan saniyede 1birim hava çıkar ise; %80 şişkin olandan (yaklaşık) 0,8 birim hava çıkar.

Tabi LPG sisteminde bunu önleyici bir mekanizma vardır ki 32.litre ile son litre arasındaki basınç farkını dengelesin. Ama şu da bir gerçek ki burada %20 olmasa bile en az %8-10 bir kayıp mutlaka var, aşırı basınçtan dolayı.

O 4 litre de yüksek basınçtan dolayı muhtemelen tam olarak yanmadan çıkıyordur araçtan.

Kendi mesajımı alıntı yaparak tarihe geçtim :D

Yorum bağlantısı
Misafir

Ali bu arada bildiğim kadarıyla lpg sisteminde enjektörlere hep aynı basınçta yakıt gelmesini sağlayan sistem var. Yoksa dediğin mantıkla atıyorum 20 tl lik lpg kalınca aracın çekişinin düşmesi gerekmez mi?

Ya da yanlış mı biliyorum?

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

1. Yanmadan neden çıksın ki yanma odasına gitmiyor mu? :s Ayrıca nekadar yakıt geçeceğini enjektör belirliyor. Şunu diyorsan eğer 1 milisaniyede atıyorum 1 litre geçeceğine 1.1 litre geçtiği için boşa gider. (rakamlar sallama) aslında öyle olsa bile boşa gitmez. Yanma odasına gelecek ve yanacak. Hatta gaza daha az bile basacaksın. Olabilir mi?

2. Kendi mesajımı alıntı yaparak tarihe geçtim :D

1. Bende koyu ile alıntıladığım kısım oldu sanırım, en iyi değerim olan 9.5lt bir anda 8.3lt'ye düştü ki sonra 8.1'i de gördüm. 11-12şt'leri saymıyorum bile ;)

2. :hahahoho:

Ali bu arada bildiğim kadarıyla lpg sisteminde enjektörlere hep aynı basınçta yakıt gelmesini sağlayan sistem var. Yoksa dediğin mantıkla atıyorum 20 tl lik lpg kalınca aracın çekişinin düşmesi gerekmez mi?

Ya da yanlış mı biliyorum?

Var hacı böyle bir sistem ama aşırı basınçta tam olarak çalışmıyor olabilir :unsure2:

Yorum bağlantısı
Misafir

Var hacı böyle bir sistem ama aşırı basınçta tam olarak çalışmıyor olabilir :unsure2:

Öyle sistem olmaz olsun :crazy:

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Tırrlama 32'de de yapar 28'de de ;) O yüzden alacağın yakıt miktarı tamamlanınca kapat hacı bu da = depo kapasitesi x 0,8 :yes:

Abi aynı pompada farklı değerler görüyorsan (aynı mevsim ve aynı koşullarda) pompalar kalibrasyona girmiyor, Allaha emanet demektir.

Ok 32 son ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Ok 32 son ;)

Ben yarın 5 kişi gidip arabayı sallaya sallaya 43 litre aldırmayı planlıyorum. Tüp kızarana kadar bas diyeceğim :D

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Oksijen sensörünün çalışma mantığına ters

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ben yarın 5 kişi gidip arabayı sallaya sallaya 43 litre aldırmayı planlıyorum. Tüp kızarana kadar bas diyeceğim :D

Ben bu ara başka bir testteyim :) Taner beyin mondeo yakıtta 25 tl veya 20 tl lik yakıt alarak yapılan ölçümlerinde sağlıklı olup olmadığını test edeceğiz :D

Yorum bağlantısı
Misafir

Ben bu ara başka bir testteyim :) Taner beyin mondeo yakıtta 25 tl veya 20 tl lik yakıt alarak yapılan ölçümlerinde sağlıklı olup olmadığını test edeceğiz :D

Araçtaki tüpü aynı sıcaklıkta tutabilirseniz sağlıklı olur. Öğrenci evinde banyo tüpü bittiğinde sıcak suyla şoklayıp en az bir kişi daha kullanırdı banyoyu. ee patatesin 75 çeşidinin piştiği evde tüpte gaz bırakılır mı? :)

benim mondeo hava çok soğuksa eğer 20 tl ve aşağısı gaz kaldığında gazı birden kapatırsam benzine geçerdi. Hava durumu çok önemli.

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

1. Bende koyu ile alıntıladığım kısım oldu sanırım, en iyi değerim olan 9.5lt bir anda 8.3lt'ye düştü ki sonra 8.1'i de gördüm. 11-12şt'leri saymıyorum bile ;)

2. :hahahoho:

Dediğin ve tecrübelerinden bahsettiğin üzere bundan sonra depo boşken LPG fiyatına göre (bizim burada 2,65 - 2,71 Tl geçiyor litresi) 75-80 TL'lik doldur diyeceğim pompacıya...

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Araçtaki tüpü aynı sıcaklıkta tutabilirseniz sağlıklı olur. Öğrenci evinde banyo tüpü bittiğinde sıcak suyla şoklayıp en az bir kişi daha kullanırdı banyoyu. ee patatesin 75 çeşidinin piştiği evde tüpte gaz bırakılır mı? :)

Olay o değil ben 20 tllik gazla en fazla 50-60 km giderim. Bu mesafede sağlıklı ölçüm olmaz. Çünkü gideğim yol rampa veya düz değişir. Benim için konuşuyorum. Ama hergün düz bir yol kullanıyorsan sürekli aynı şekilde gidip geliyorsan. Dur-kalk sayısından eğim değişimine kadar aynıysa sorun olmaz.

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Bu arada geçenlerde mahalledeki shell'den aldım mecburen gazı(depo boştu ve benzinde de kırmızı yanmıştı yeni) 20 TL'lik (7,32 litre) aldım depo boşken eski tecrübelerime göre ve ekrandaki ort. tüketimi de ayıp olmasın diye göz önüne alarak 60-65 arası gidecek derken 72 km de bitti şok oldum sevindim gittim 30 TL'lik daha aldım...

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bu arada geçenlerde mahalledeki shell'den aldım mecburen gazı(depo boştu ve benzinde de kırmızı yanmıştı yeni) 20 TL'lik (7,32 litre) aldım depo boşken eski tecrübelerime göre ve ekrandaki ort. tüketimi de ayıp olmasın diye göz önüne alarak 60-65 arası gidecek derken 72 km de bitti şok oldum sevindim gittim 30 TL'lik daha aldım...

Tam kriter olmadığını ifade ediyorum. Mesela ben bir defa otogara gittiğimde 10 km durmaksızın veya bir sefer servise gittiğimde 25 km kadar. Bu 20 tl lik gaz içinde böyle düz yollarda olabilir. Ben pazartesi-salı günü eşimi götürüyorum 7 km 14 dur-kalk çarşamba günü sadece benim okul 4 kilometre burada en uygun doldur boşalt olacağını düşünmüştüm :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...