İçeriğe Yönlendir

Subap Iticilerinden Gelen Ses

Cafer Demirağ

Recommended Posts

Cafer Demirağ
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar,

2011 model 1.25i fiesta sahibiyim araç 18.000km de..sorunum ise şu:

aracı 15.000 bakımı için tur oto yetkili servise götürdüm.yapılan bakımdan 1 hafta sonra aracın sesi bariz şekilde arttı.çirkin ve gürültülü çalışmaya başladı.özellikle 4000 devirden sonra şıkırtı benzeri sesler de geldi motordan.araç daha sık fan açmaya başladı kışın buz gibi havada bile..yakıt tüketimim de 8lt den 12 litreye çıktı..2 farklı yetkili servise götürdüm sorunu anlattım araçta sıkıntı yok denildi.yaptıkları şey ise aracı bilgisayara bağlayıp sorun yok bunda demeleriydi.nasıl usta çalıştırıyor bu ford anlamış değilim..bunun üstüne 3 farklı özel servise götürdüm aracı.sesi dinleyen 3 ustanın da teşhisi aynıydı.araca konulan yağdaki sıkıntıdan dolayı subap iticilerinden ses geliyormuş.araç fazla yaktığı için çok gerginim arkadaşlar ne yapmamı tavsiye edersiniz?? (ford ve şikayetvar.coma şikayetimi ilettim ama dönüş olmadı hala)

tarihinde Sani Gerşon tarafından düzenlendi
mrb --> merhaba
Yorum bağlantısı
Guest Coşkun Uçar

Hava soğukluğu ne kadar, konan yağ ne şıkırtı motor ısınınca geçiyormu...

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Cafer pürlüye götürdün galiba aracı....

Valla fırsatın varsa çok kurcalatma buralarda çünkü anlayan yok.Antalya Bilaller veya Otokoç a git.Bilallere gideceksen mutlaka randevu al yoksa bakmazlar araca.

Yorum bağlantısı
Cafer Demirağ

Coşkun bey hava sıcaklığı fark etmiyor araçtan gelen ses aynı..motor ısınınca ses geçmiyor aynı şekilde..koyulan yağ da servisin verdiği faturaya göre opet varil yağ..

tahir abi; şu an ankaradayım.burdaki Tur otoya götürmüştüm bakım için.daha sonra otokoça da götürdüm sorun saptanamadı.adamlar arabayı bilgisayara bağlamaktan başka bi şey yapmıyor anlamıyorum bu servisleri..

Çağlar bey; koyulan yağda olabilecek sıkıntıdan bahsettim.belki yağdan belki değişim sırasındaki bi sıkıntıdan tam bilemiyorum..bunu da götürdüğüm ustalar söyledi.konuya pek vakıf değilim yanlış anlamayın duyduğum şeylere göre yazıyorum

Yorum bağlantısı
Emre Çıplak

Coşkun bey hava sıcaklığı fark etmiyor araçtan gelen ses aynı..motor ısınınca ses geçmiyor aynı şekilde..koyulan yağ da servisin verdiği faturaya göre opet varil yağ..

tahir abi; şu an ankaradayım.burdaki Tur otoya götürmüştüm bakım için.daha sonra otokoça da götürdüm sorun saptanamadı.adamlar arabayı bilgisayara bağlamaktan başka bi şey yapmıyor anlamıyorum bu servisleri..

Çağlar bey; koyulan yağda olabilecek sıkıntıdan bahsettim.belki yağdan belki değişim sırasındaki bi sıkıntıdan tam bilemiyorum..bunu da götürdüğüm ustalar söyledi.konuya pek vakıf değilim yanlış anlamayın duyduğum şeylere göre yazıyorum

Hocam sen sen ol aracı birdaha asla Ankara tur otoya götürme. Zamanında 2004 C-Max vardı bakıma götürdük sağlam arabanın içine ettiler.

Yorum bağlantısı
Guest Coşkun Uçar
(düzenlendi)

hava sıcaklığını sormamın sebebi şu eğer hava çok soğuksa yağ ısınıp sübaplara ulaşıncaya kadar bir müddet ses yapabilir bu normaldir, yağ ise kalınsa yine ısınıp incelenene kadar sübaplara ulaşmıyabilir vereceğiniz cevaba göre yorum yapacaktım ama ses kesilmediğine göre başka bir problem var....bu durumda tek aklıma gelen yakıt, eğer iyi bir yakıt değilse araç sübap sesine benzer bi ses çıkartıp şakır şakır avans vurur, denemekde fayda var deponuza iyi marka bir katkı koyup deneyin...

tarihinde Coşkun Uçar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cafer Demirağ

tahir abi yag opet varil yag..

coskun bey sorun yaklasik 2000km dir var.shell ve opetten baska yerden benzin almiyorum yakita gore degisen bi durum saptayamadim ben."şırrr" seklinde geliyor ses.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

varil olması sorun değil, yakıtla ilgili olabilir.

Yorum bağlantısı
Guest Coşkun Uçar
(düzenlendi)

tahir abi yag opet varil yag..

coskun bey sorun yaklasik 2000km dir var.shell ve opetten baska yerden benzin almiyorum yakita gore degisen bi durum saptayamadim ben."şırrr" seklinde geliyor ses.

Peki gaza yüklenince ses artıyormu, benim bildiğim sübap lar çık çık çık diye kesik kesik ses yapar avans vurma ise kötü yakıt sebebiyle sizin tarif ettiğiniz şekilde sürekli olur ve araç performans kaybedip aşırı yakıt tüketir, bu arada motorunuzun km'si düşük bi carbon clean yapmanızı öneririm faydası olabilir...

tarihinde Coşkun Uçar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cafer Demirağ

emre bey; ben de memnun kalmadim acikcasi tur otodan.uzak durmakta fayda var..

Evren bey; yagin varil olmasini sorun etmedim ki zaten.ama internet dahil yaptigim tum arastirmalarda yagdan kaynakli oldugu kanisina vardim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1. Tüketim artışı şikayeti için ids ile sensör kontrlü yapılır (sadece arıza testi yaparlarsa bu da yanlış kullanım ama maalesef birçoğu böle yapıyor)

2. Motordaki ses için IDS ile çöüm aramak, kornaya bakmak kadar alakasızıdır

3. sizdeki arıza saç baş yoldurdabilir, bakımdan kısa süre sonra ortaya çıkan motor sesi +yakıt artışı :s

bence; motoru görmedim etmedim ama, mobil 5/30 + yağ filtresi değişimi denenmesi ilk açamada en ucuz yöntem, ancak yakıttaki artış muazzam. Yaşar Demirci , sizin yaşladığunzı yere ne kadar uzak bilemiyorum da gitmekte fayda olabilir?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

dizele de benzinliye de aynı yağ koyuyorlar. ws913c standardında yani fordun en üst düzey sınıf yağını. 175 kilo luk varillerde , genelde opet yağı.

Yorum bağlantısı
Cafer Demirağ

motor sesi rolantide dahi cok yuksek ve gurultulu,gaza fazla yuklenince ise 3500devir ve sonrasi,sirilti sesi geliyor.. "şırrr" seklinde ve sirilti kismi motor sesinden yarim saniye sonra geliyor..

Yorum bağlantısı
Guest Coşkun Uçar

motor sesi rolantide dahi cok yuksek ve gurultulu,gaza fazla yuklenince ise 3500devir ve sonrasi,sirilti sesi geliyor.. "şırrr" seklinde ve sirilti kismi motor sesinden yarim saniye sonra geliyor..

Ben hala avans vurmasından şüpheleniyorum bi kaç defa kötü yakıt aldıysanız kurum bağlamış olabilir zira tarif ettiğiniz durum avans vuruyor gibi zira gaza yüklendiğinizde şırıltı sesi geliyor diyorsunuz demin onun için sordum gaza yüklenince ses artıyormu diye, özellikle rampada felan gaza yüklendiğinizde böyle bir ses yapar tabi bunlar ihtimal kesin budur demek yanlış olur, madem bu kadar uğraştınız önce depoyu "oktan yükseltici ilaç" atmanızı olmadı bi carbon clean yaptırmanızı tavsiye ederim

Yorum bağlantısı
Ahmet Dinçer
(düzenlendi)

çağlar beyin bahsettiği, mobil 5/30 + yağ filtresi değişimi denenmesi bence en makül çözüm,/

mutlaka denenmesi lazım..mobil 3000 formula 5/30 ve filtre, ne kadar markada olsa varil yağlardan uzak durun

tarihinde Ahmet Dinçer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

çağlar beyin bahsettiği, mobil 5/30 + yağ filtresi değişimi denenmesi bence en makül çözüm,/

mutlaka denenmesi lazım..mobil 3000 formula 5/30 ve filtre, ne kadar markada olsa varil yağlardan uzak durun

+1

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

1. Tüketim artışı şikayeti için ids ile sensör kontrlü yapılır (sadece arıza testi yaparlarsa bu da yanlış kullanım ama maalesef birçoğu böle yapıyor)

2. Motordaki ses için IDS ile çöüm aramak, kornaya bakmak kadar alakasızıdır

3. sizdeki arıza saç baş yoldurdabilir, bakımdan kısa süre sonra ortaya çıkan motor sesi +yakıt artışı :s

bence; motoru görmedim etmedim ama, mobil 5/30 + yağ filtresi değişimi denenmesi ilk açamada en ucuz yöntem, ancak yakıttaki artış muazzam. Yaşar Demirci , sizin yaşladığunzı yere ne kadar uzak bilemiyorum da gitmekte fayda olabilir?

Çağlar Abi, opet yağlarla ilgili kötü bir tecrüben oldu mu? Yağdan markasından kaynaklanabilir mi?

Yorum bağlantısı
HÜSEYİN GÖVDELİ

motor yağı değişimini şiddetle tavsiye ediyorum:.5w/30 m2c913c ford castrol professional magnetec ile değiştirmenizi öneririm

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Yağ değişimi yapacaksanız ben olsam dışarıdan alıp ,en son işlem yapan serviste değiştirirdim ; değişim olursa ses düzelirse önceki bakımın hesabını sorardım :fiuw:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cafer Demirağ

araç garantili olduğu için garanti kapsamında hallettirmek istiyorum ilk iş.garantiye kabul ettiremezsem diğer çözümleri deneyeceğim..coşkun abi bugün tekrar götüreyim avans vurması var mı diye baksınlar.öyle de olmazsa bahsettiğiniz oktan yükseltici ve carbon clean deneyeceğim

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Ersen beye aynen katılıyorum, 5-30 yağ alın değiştirin, hatalı yağ konduysa iticilerin tam boşalmasıda zaman alıcaktır, özelliklede kalın yağ konduysa, esası yağ boşaltılıp motoru temizleyen cihaza bağlanıp tüm yağın temizlenmesi, yetkili servislerde olması lazım, en son 10-30 dan 5-30 a geçildiğinde böyle bir alet alınmalı diye servislere bir yazı gitmişti sanırım.

Eğer hiçbirşey bulamazsan Wurth motor iç temizleyici al kullan, iticilerdeki dahil tüm yağı temizler, sonrasında 5-30 tam sentetik koy deneme yap bakalım, işlemden sonra motoru çalıştır ve asla gaz verme, 2-3 dakika rolantide çalışsın.

http://shop.wurth.co...temizleme-400ml

MOTOR IÇ TEMIZLEME 400ML

Katalizatörlü olsun olmasın bütün benzinli ve dizel motorlar için temizleyicidir.

Kullanım yerleri/uygulama:

Siyah yağ çamuru tahmin edilmesi durumunda.

Hidrolik iticinin takırtı sesi durumunda

Geciktirilmiş yağ değiştirme durumunda.

Piston segmanları bölgesinde kompresyon kayıplarında

Mineral ve sentetik bazlı bütün motor yağları için.

Kirlenmiş motor yağları ve eski yağlar için.

Uygulamalar:

İçerik sıcak motor yağına, yağ değişiminden önce ilave edilmelidir.

Asgari yağ seviyesinin altına inilmemelidir. Motor birkaç dakika çalıştırılmalıdır; maks. etki için 10 dakika. Ardından hemen yağ ve filtre değişimi yapılmalıdır.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Servisler de alternatif yağ bulunuyor diye biliyorum Cafer.Yağın opet veya fym olmasını istemediğini söyle 5-30 tam sentetik mobil veya castrol istiyorum diye belirt.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Servisler de alternatif yağ bulunuyor diye biliyorum Cafer.Yağın opet veya fym olmasını istemediğini söyle 5-30 tam sentetik mobil veya castrol istiyorum diye belirt.

İtiraz ederlerse de sorun değil, yağını al servise git, homurdanırlarsa iş emrinde farklı yağ kullandığımı belirtin, yağın tam adını ve Ford onaylı olduğunuda belirtin lütfen diyin, derhal susacaklardır :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...