İçeriğe Yönlendir

2012 Focus Ikinci El Fiyatı Belirleme

Yılmaz Ertek

Recommended Posts

Mehmet Acar

Her araç ve segment için psikolojik sınırlar vardır.

Örneğin 35000 üzeri B segmenti için bence sınırdır ve bu rakamın üzerinden C segmentine bakmak daha makuldür.

75.000 rakamı ise ford için bayağı bir sınırın üzeri, araba uçabiliyorsa belki o rakama insan alışabilir. :)

85.000'e 3.16 alınabilirken focus mantıklı gelmiyor bana.

Yorum bağlantısı
Yılmaz Ertek

Bir senede 25 bin km yol yaptım bir tane bile X paketli dizel focus görmedim. Gördüklerim genelde benzinli yada dizel trend, style oluyor genelde. Hani focus satılmıyor demiyorum ama genelde orta modeller satılıyor.

Bugun 1.16 bmw nin satış fiyatı 64.000 tl, Mercedes A serisi ise 66.000 tl den satılıyor.

Tamam sizinki kadar donanımı olmasada sonuçta marka imajı var. Bu focus'lara olan az talebin sebebi bu olsa gerek.

Sakın yanlış anlamayın arabayı kötülediğimden değil ama durum bu malesef.

algıda seçilik olsa gerek, ben çok görüyorum :)

yanlış anlayacak bir şey yok. kişiden kişiye çok değişen durumlar bunlar.

kimi ne olursa olsun sıfır araç kullanmak ister, kimi önceki mesajlarda arkadaşın yazdığı gibi mercedes olsun taştan olsun der.

kimileri aynı markanın donanımlı aracını, üst baz modeline tercih eder (ben bu kategorideyim)

aslında konu focusa bu paralar verilir miye gitti. konuyu açma sebebim ikinci elde fiyatın bu kadar düşmesini tartışmaktı.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

zaten iyi bir indirimle aracı almışsınız sıfırken. bence o indirimi sizde 2. ele yansıtın ki satışı daha kolay olsun hemde sizin işiniz görülsün. yok ben kâr ederek satacam diyorsanız o zaman bekleyip meraklısına denk gelmekten başka çare yok.

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Sorun piyasaya göre sizin belirlediğiniz fiyatta değil, sorun 75.000 ve 60.000 TL sınırını zorlayınca alınacak araba seçeneğinin bir hayli fazla olması. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yılmaz Ertek

istediğiniz fiyat bence makul ama ilandaki renk farkı 2 bin tl diye olan kısmı silin derim :)

yoksa adama bak 2bin tl sadece rengine istiyor diyen çok olur.

birde 60 binlik arabaya 500 lira pazarlık payı koymuş sunuz gibi bir izlenim gördüm ben fiyatta. 59.999 yazın daha iyi olur :)

birde kasko değerine bakınca ( sizin aracın bazı versiyonu normal titanium için) daha yılı dolmadan yaklaşık 10 bin lira değer kaybetmesi çok üzücü.

Bence bir ford bayisine gidip 2. el olarak aracı kaça alacaklar öğrenin. onun üzerine yaklaşık 2 bin tl fark koyarak ilanı güncellerseniz aracınız daha çabuk satılabilir.

:)

haklısınız ama bunları yazmayınca titanium dizel aracın fiyatına bakıp, sıfırı 64 bin sen 60bin istiyorsun diyorlar...

şu an için 500TL'lik bir pazarlık payım var doğru, ilanı 62binden geri çektim.

galeriler için de aynı durum söz konusu, arabayı götürmedim ama telefonda sorduğumda özellikleri ve donanımı anlatmak yarım saat sürüyor.

adamların aklında dizel focus fiyatı sabit bir rakam, istediğim rakamı duyunca şok oluyorlar.

sanırım araba ordan kaybediyor, paket fiyatları bu kadar çok olmamalı.

hondayı bu yüzden seviyorum. paket diye bir şey yok, paketli modelin adı farklı.

ben şimdi titanium diyorum, x paket diyorum, sunroof diyorum, otm park diyorum.... vs.

oysa bu donanımın adı titanium değil platinium olsaydı herkes ortak dilde konuşurdu sanırım.

zaten iyi bir indirimle aracı almışsınız sıfırken. bence o indirimi sizde 2. ele yansıtın ki satışı daha kolay olsun hemde sizin işiniz görülsün. yok ben kâr ederek satacam diyorsanız o zaman bekleyip meraklısına denk gelmekten başka çare yok.

kar etme gibi bir derdim ya da niyetim yok. evet koç çalışanlarına bir indirim var ama düşündüğünüz kadar değil.

merak edenler istedikleri bayiyi arayıp, koç çalışanıyım fiyat ne olur diye sorabilirler.

şimdilik acil bir durum yok çok şükür, acil bir durum olursa fiyat daha düşer yapacak bir şey yok :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

normal bir galeriye değil, bünyesinde Ford 2.el satan bir bayiye gidip aracınızı satmak istediğinizi söyleyin. Heralde sıfırını sattıkları arabanın 2. elini de tanırlar :) ama sizden alacakları fiyata göre yeni fiyat belirleyin. onların satmak için belirledikleri fiyata takılmayın.

Yorum bağlantısı
Yılmaz Ertek

Sakın yanlış anlamayın sadece bilgi amaçlı yazıyorum bunu,sizin ile aynı dönemde bir arkadaşım focus aldı,aynı sizin aracınızdan,sadece park özelliği yoktu,ama sunroof vardı ve renkte sizin aracınızın rengide idi,km 4500 de sattı 55.000'bine Hemde yarım saatte sahibinden.com'dan ankaraya gitti..(Bu arkadaşın maddi sorunu yok,bana söylediğinde şoke olmuştum,ben çok zarar etmişsin dediğimde hiç önemli değil,tadını çıkardım şimdi bmw alıcağım dedi :) ne diyelim allah daha çok versin)ama biz böyle yapamıyoruz işte,kendide arabayı 64 bin gibi bir rakama almıştı...

maşallah, Allah daha da çok versin :)

BMW'den sıkılınca haber versin :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

hem benzinli, hem 2005 model yani 8 yaşında hem de 164bin km'de

bugün olsa ve ikisi arasında tercih yapsam yine focus alırdım :)

evet,zaten konu açıldığından beri siz de aynı şeyi söylüyorsunuz.kimimiz mercedes olsun 10 yaşında 200,000 de olsun deriz,kimimiz yeter ki sıfır olsun,baz model olsa da olur deriz,kimimiz baz olmasın da marka öenmli değil 2.el donanımlı olsun deriz.

ben eninde sonunda mercedes denen arkadşla bir yakınlık kurucam.hele şu ev borcum bitsin :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Alper Gül

Yılmaz abi, konu sizin arabanın dışına çıktı bence söylenenleri üzerinize alınıp savunma ihtiyacı hissetmeyin; genel bir mesele tartışılır oldu. :) ben bmw 1.16diesel in boş oğlu boşunu agustos ayında 2 günlük düşük euro seviyesinden faydalanarak, indirim cart curt derken tam olarak 61bintl ye aldım. Evet abiler aynen oyle 61bintl. Üzerine 2bin tlye çelik jant kış lastigi ekledim etti 63bin. Orijinal sis farı serviste onumuzdeki hafta 600tlye onu takıyorum 63.800tl. Geçtigimiz gün mercedes a serisine gittigimde takasta 65.000tlye saydırmaya anlaştım fakat aracı begenmeyip vazgeçtim. Daha evvelden hep mondeo ve focusun en üst donanımlısına binip aldıgımızın yarısına satardık, şimdi şok üstüne şok geçiriyorum bu manzarayı görünce. Üzücü ama gerçek.

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
Yılmaz Ertek

http://www.sahibinde...111321907/detay

http://www.sahibinde...111371312/detay

Mesela şu iki arabayı ele alalım fiyat açısından, bu fiyatlara çıkıldığında çok daha cazip seçenekler aklını çelebiliyor insanın. :)

kendi aracımla kıyasladığımda, mercedes ile arasında 20bin tl fark var, 1/3 kadar

pasat benzinli ve donanımını bilmiyorum.

ama haklısınız tabi, 60-70bin arası ihtiyaca göre seçenek çok.

kötü olan, focusun algı olarak bu yelpazeye girememesi sanırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

kendi aracımla kıyasladığımda, mercedes ile arasında 20bin tl fark var, 1/3 kadar

+1

Yorum bağlantısı
Emre Gülşen
(düzenlendi)

2. elin çok bilinmeyenli denklemleri :)

tarihinde Emre Gülşen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

maşallah, Allah daha da çok versin :)

BMW'den sıkılınca haber versin :)

+1 Bende öyle söyledim zaten arkadaşa :)

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Focus 3'ün tanıtımı gerektiği kadar yapılmadı, mesela şuan satışta olan Mondeo için de neredeyse hiç tanıtım yapılmadı yani araçlar kendi kendini satıyor gibi, Focus 1 kullanıcısı olarak şunu söyleyebilirim; yeterli tanıtımının yapılmamış olması ve bazı şeylerin araçtan alınacak ilk izlenimi olumlu yönde uyandıracak şekilde ayarlanmaması, mesela Sony teyp olayı başlı başına bir ayrıcalıktı daha yeni getirdiler, Focus oturaklı havasından alınmış ve sanki bir segment aşağıya çekilmiş hissi uyandırdı müptelalarında. Piyasaya yeni bir tasarımla giriyorsun tüketicinin gözünü doyuracak şekilde bir giriş yapmalılardı, ben çıktığında bakmaya gittim ve satış sorumlusuna söylendim, ağzımdan dökülen ilk söz şu oldu; bu şirket aracı teybi değişmeden asla bu arabayı almam. :) Rakipleri aldı başını gitti, Focus'u 3 serisiyle tahtından Ford kendisi indirdi. :)

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Vw dışında sıfır alınacak tüm araçların malesef akıbeti bu. Tercihlerde farklılıklar olması tabi ki tabiatın kanunu yalnız toplumun da ortak kanısı bu aracın sıfırının 75000 etmeyeceği yönünde. İnşallah umduğunuz fiyata satarsınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdal Soysal
(düzenlendi)

:)

koç çalışanlarına bir indirim var ama düşündüğünüz kadar değil.

merak edenler istedikleri bayiyi arayıp, koç çalışanıyım fiyat ne olur diye sorabilirler.

%7 koç çalışan indirimi 75000/100*7=5250 75000-5250=69750TL

tarihinde Serdal Soysal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt

Sorun markada değil daha öncede bahsedildiği gibi sizin çok opsiyonlu almanızda . Ford yada WV alırken ikinci eli düşünüyorsak ortalama bir donanım seçmek en mantıklısı örneğin golf oladınız confortline 55000 e bunu birsene sonra 52 ye(kazasız boyasız) verebiliyorsunuz ama dsg sunroof bixenon ıvır zıvır eklettiniz ikinci elde bunların hepsi zarar adam sıfır fiyatına bakıyor.Golfün 2. eli çok iyinin birazda olayı bu mesela alanların 100 de 90 ı standart donanımla alıyor ekstralar için aylarca beklememek adına...1.6 tdci fiestamı 1.5 sene sonra kazasız boyasız aldığımın 3.500 altına hemde doda verdim (beklesem sıfır zararla verirdim) fiestada titanium x paket var bişeyde eklenmiyor zaten... eklense neolacak..zarar... aracınızı satmak için zararı göze almalısınız neyazıkki :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yılmaz Ertek

Hayırlı satışlar.

Teşekkürler

Bu memlekette 42900'e yeni golf, 54600'e passat alınabiliyorken fordun hiç şansı yok.

Aynı fikirde olmasam da, haklısınız. Sizin gibi düşünen çok. İnternette golfe donanım ekledim 90 bin çıktı.

Vw dışında sıfır alınacak tüm araçların malesef akıbeti bu. Tercihlerde farklılıklar olması tabi ki tabiatın kanunu yalnız toplumun da ortak kanısı bu aracın sıfırının 75000 etmeyeceği yönünde. İnşallah umduğunuz fiyata satarsınız.

Teşekkürler

öncelikle aracınız çok güzel allah kaza bela vermesin

60 binde eder ;fakat 60 bin bütçeli bir vatandaş 5-10 aramaz gider sıfır golf alır mercedes alır bmw alır alırda alır...

bence aracınızın keyfini sürün ev olayını erteleyin ev dediğin nedir ki 200 bincik :biggrin:

:))

%7 koç çalışan indirimi 75000/100*7=5250 75000-5250=69750TL

Oran çok değişken, ben aldığımda %5 idi

Bu indirimi de toplam üzerinden değil, ÖTV ve KDV hariç fiyat üzerinden yapıyorlar

Sorun markada değil daha öncede bahsedildiği gibi sizin çok opsiyonlu almanızda . Ford yada WV alırken ikinci eli düşünüyorsak ortalama bir donanım seçmek en mantıklısı örneğin golf oladınız confortline 55000 e bunu birsene sonra 52 ye(kazasız boyasız) verebiliyorsunuz ama dsg sunroof bixenon ıvır zıvır eklettiniz ikinci elde bunların hepsi zarar adam sıfır fiyatına bakıyor.Golfün 2. eli çok iyinin birazda olayı bu mesela alanların 100 de 90 ı standart donanımla alıyor ekstralar için aylarca beklememek adına...1.6 tdci fiestamı 1.5 sene sonra kazasız boyasız aldığımın 3.500 altına hemde doda verdim (beklesem sıfır zararla verirdim) fiestada titanium x paket var bişeyde eklenmiyor zaten... eklense neolacak..zarar... aracınızı satmak için zararı göze almalısınız neyazıkki :(

Aynı fikirdeyim

Zaten zararına satıyorum, sorun daha ne kadar düşmem gerekiyor :)

Aynı fikirdeyim

Zaten zararına satıyorum, sorun daha ne kadar düşmem gerekiyor :)

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

Yılmaz bey, ben sizin sorununuzu söyleyeyim mi ? konuyu tamamen okudum, belki kaçırmışımdır ama, hiç değinen çıkmamış. sizin sorununuz çok donanımlı bir araç almanız. ikinci el mantığına göre, bir araç da ne kadar donanım varsa o kadar değer kaybeder(yüzde olarak). aracın sıfır fiyatı 75000 olabilir ama ikinci elde ne kadar cillop gibi, km 3-5 bin, sigara içilmedi de deseniz, sonuç olarak o donanımlarda kullanılmış oluyor. ikinci el elektronik eşyayı düşünün, hiç açılmamış ambalajlı olan bile değer kaybeder. hele bir yıllık cep tel. düşünün, yarıya düşer. daha fazla isteyemezsin, riski var, adam gider sıfırını alırım der. şimdi araç yeni tamam ama, donanımları hesaplarken onlarda ikinci el oluyor. donanımlar maalesef araçtan daha fazla değer kaybediyor. mesela otomatik park taktırdım fiyatı 4000 lira, aracımı satarken emsalinden 4000 lira fazla isteyemem, o 4000, 2000 olur...bir araçta ne kadar donanım varsa o kadar arıza ve masraf riski de oluyor. örnek vereyim. sıfır iki paketin farkı(styl ve titanium) 10000 lira ise, bu fark aynı araçların ikinci elinde 5000 liraya kadar düşebilir. donanım ne kadar çok ise değer kaybı maalesef o kadar çoktur. 75000 lira bir hb focusa çok bir fiyat, bu paraya bir kaç bin km de alınacak iki kat kalitede araçlar var. kusura bakmayın, bir arkadaşım bana ikinci el focus aldım, fiyatı da 60000 lira derse, parayı sokakta mı buldun derim. passat cc gibi araba dururken bu fiyatlara satamazsınız bana göre... birde yanıldığınız nokta, hiç kimse o liste fiyatından araç almıyor. herkes bir yolunu bulup indiriyor. liste fiyatı 39 iken arkadaşım 35500 e aldı. piyasada filo fiyatından alıp ucuza veren çok var.bir iki ay önce liste fiyatı 55 iken arkadaşım 46 ya aldı sedan trendi, nasıl mı, filo indirimi ile...yani o paraları veren yok pek. birde bu talep meselesi, demek ki o kadar fiyat vermek istemiyor alıcılar. ne kadar daha kırmam lazım demişsiniz, bana göre 60 lı rakam çok zor, zamana bağlı olarak 55 e doğru düzeltmeler yapın...hayırlı satışlar...

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yılmaz Ertek
(düzenlendi)

Yılmaz bey, ben sizin sorununuzu söyleyeyim mi ? konuyu tamamen okudum, belki kaçırmışımdır ama, hiç değinen çıkmamış. sizin sorununuz çok donanımlı bir araç almanız. ikinci el mantığına göre, bir araç da ne kadar donanım varsa o kadar değer kaybeder(yüzde olarak). aracın sıfır fiyatı 75000 olabilir ama ikinci elde ne kadar cillop gibi, km 3-5 bin, sigara içilmedi de deseniz, sonuç olarak o donanımlarda kullanılmış oluyor. ikinci el elektronik eşyayı düşünün, hiç açılmamış ambalajlı olan bile değer kaybeder. hele bir yıllık cep tel. düşünün, yarıya düşer. daha fazla isteyemezsin, riski var, adam gider sıfırını alırım der. şimdi araç yeni tamam ama, donanımları hesaplarken onlarda ikinci el oluyor. donanımlar maalesef araçtan daha fazla değer kaybediyor. mesela otomatik park taktırdım fiyatı 4000 lira, aracımı satarken emsalinden 4000 lira fazla isteyemem, o 4000, 2000 olur...bir araçta ne kadar donanım varsa o kadar arıza ve masraf riski de oluyor. örnek vereyim. sıfır iki paketin farkı(styl ve titanium) 10000 lira ise, bu fark aynı araçların ikinci elinde 5000 liraya kadar düşebilir. donanım ne kadar çok ise değer kaybı maalesef o kadar çoktur. 75000 lira bir hb focusa çok bir fiyat, bu paraya bir kaç bin km de alınacak iki kat kalitede araçlar var. kusura bakmayın, bir arkadaşım bana ikinci el focus aldım, fiyatı da 60000 lira derse, parayı sokakta mı buldun derim. passat cc gibi araba dururken bu fiyatlara satamazsınız bana göre... birde yanıldığınız nokta, hiç kimse o liste fiyatından araç almıyor. herkes bir yolunu bulup indiriyor. liste fiyatı 39 iken arkadaşım 35500 e aldı. piyasada filo fiyatından alıp ucuza veren çok var.bir iki ay önce liste fiyatı 55 iken arkadaşım 46 ya aldı sedan trendi, nasıl mı, filo indirimi ile...yani o paraları veren yok pek. birde bu talep meselesi, demek ki o kadar fiyat vermek istemiyor alıcılar. ne kadar daha kırmam lazım demişsiniz, bana göre 60 lı rakam çok zor, zamana bağlı olarak 55 e doğru düzeltmeler yapın...hayırlı satışlar...

Zahmet edip uzun uzun yazmışsınız, teşekkür ederim.

Liste fiyatının abartılı olduğuna ben de değinmiştim.

Siz de jetta passat kıyaslamasına girmişsiniz herkes gibi ama o araçların bu donanımlısı çok daha fazla para.

Yine de haklısınız donanım ne kadar çok ise zarar o kadar çok olacak sanırım.

Konuyu açma sebebime son cümlenizle değinmişsiniz. Liste fiyatı 75 bin olan bir aracın 1 yıl sonraki ederi 55 bin midir ?

tarihinde Yılmaz Ertek tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Kanımca, satılması için style paket tdci aracın sıfır km. fiyatına (55-56 Bin TL) inmeniz gerekir ki müstakbel alıcı, benim gibi donanım düşkünü ise sıfır km. araç almak yerine temiz, daha donanımlı bu alternatifi değerlendirsin. Ayrıca önceki kasalarda C-max focus a göre daha pahalı olurdu. Güncel kasalarda C-max daha uygun fiyatlı. Focus alacam diye bayiye giren C-max alır çıkar, bu durum 2. ele de yansır diye düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...