İçeriğe Yönlendir

Güneş Işığı Yansıtmalı Isıtmalı Ön Camda Hgs Sorunu

Necat Ertan

Recommended Posts

Necat Ertan

Forumda mevcut HGS konusu içerisinde kaybolmaması için burada da bir başlık açıp, yaşadığımız, yaşayabileceğimiz kaçak geçiş sorunlarını ve çözüm yollarını tartışalım istedim.

Aracım Titanium X paket donanımda ve güneş ışığı yansıtmalı ön cama sahip. Hgs etiketini, dikiz aynasının arkasında, tavan ile ön camın birleştiği noktaya yakın dikdörtgen biçimde yansıtmasız alana yapıştırmama rağmen gişe geçişlerinde sistem etiketten sinyal alamıyor. Kaçak gibi geçiyoruz, Hgs bakiyemizi gişelerdeki ekrandan takip edemiyoruz.

Etikette sorun olabilir mi diye otoyol gişesinde hizmet veren Ptt görevlisi ile bir kontrol gerçekleştirdik. Barkod okuyucu benzeri bir cihazla yaptığımız testte cihaz en fazla cama 20-30 cm mesafede sinyal alabildi. Hatta memurun söylediğine göre, yetkili servis personeli ile gişeye gelip Cmax aracını teste tabi tutan dahi varmış.

Yaşadığım sorunun çözümü için PTT den herhangi bir öneri alamayınca 444 36 73 Ford Direkt Hattını aradım. Durumu izah ettim. Daha önce bu konuda hiç başvuru almadıklarını ama ilgili birimlere bilgi vereceklerini v.s. söylediler. Bu konudaki yakınmalarımızı Ford Direkt Hattına iletelim derim. Başvurular artınca çözüm yolunda çabaları olabilir, ayrıca bu konuda beyin fırtınası yapabiliriz diye düşünüyorum.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Sorunun çözümünü söyleyeyim.

Aynı sorunu ben de yaşadım. Anlattıklarını bizzat tecrübe ettim.

Ta ki benim ön cam kırılıp da değiştirilene kadar. Orada farkedip camcıya sordum. O da o kısım OGS yeri dedi.

OGS'yi aynanın da olduğu siyah kısımın ortasında dokusu biraz daha farklı olan kısma yapıştıracaksın. Sorunun kalmayacak.

O kısmı farketmek biraz zor. Uygun açıdaki ışıkta belli oluyor zaten.

Abi bende orayı tarif etmek istedim zaten. Tamda bahsettiğin alana Hgs etiketini yapıştırdım ama mümkünü yok çalışmıyor. Dediğine göre Ogs de sorun yok ancak Hgs ile normal geçiş yapmak mümkün değil gibi.

Aklıma cam tavana yada öndeki kelebek camına yapıştırmak geldi ama bunu denemek için uğraşacak zamanımda yok. Cam tavandan bir ihtimal okuyabilir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Metin Çilo

Abi durumu niye Forda bildiriyorsunuz ki idrek Ulaştırma bakanlığına bildirelim.

Sen sistem kuracaksın birileri köşeyi dönecek vatandaş madur olacak yok öyle birşey.

Senin aracının camı sanayi bakanlığı onaylı değil mi sanayi bakanlı ile ulaştırma bakanlığı olayı çözecek.

Hatta geçenlerde bir motorsiklet sürücüsü haberlere çıktı ben şimdi ne yapacagım diye. Etiketi kaska yapıştırsam yağmurdan etkilenir bozulur motora yapıştırsam çalınır diye.

Bence herkes birbirini uyarsın ve BİMER e başvuralım

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Abi durumu niye Forda bildiriyorsunuz ki idrek Ulaştırma bakanlığına bildirelim.

Sen sistem kuracaksın birileri köşeyi dönecek vatandaş madur olacak yok öyle birşey.

Senin aracının camı sanayi bakanlığı onaylı değil mi sanayi bakanlı ile ulaştırma bakanlığı olayı çözecek.

Hatta geçenlerde bir motorsiklet sürücüsü haberlere çıktı ben şimdi ne yapacagım diye. Etiketi kaska yapıştırsam yağmurdan etkilenir bozulur motora yapıştırsam çalınır diye.

Bence herkes birbirini uyarsın ve BİMER e başvuralım

Forda bildirmemim sebebi, onların aracın farklı yerlerinde Hgs etiketini test edebilme imkanlarının çok daha olası olmasında. Bu konuda deneme yanılma yoluyla dahi bir yöntem geliştirip sorun yaşayan müşterileri ile paylaşabilirler diye düşünüyorum, ümit ediyorum :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hiç bir yeni sistem kurulmasın. Mazallah birileri köşeyi döner.

Kurulsun da, tam anlamıyla test edilsin?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Kervan yolda düzülür :D Çağın icadı :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

Bu hgs lanetinden bizde aldık. Yamuk yapıştırınca düzeltmek için kaldıralım dedik devreler kaldı camda. Ne gereği vardı bu yeniliğin anlamadım. Ogs'nin ne zararı vardı ? Çalışır mı şu an bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Murat Dere
(düzenlendi)
Hiç bir yeni sistem kurulmasın. Mazallah birileri köşeyi döner.

HGS dünyanın kaç ülkesinde kullanılıyor? Avrupa ve Amerika'da standart mı? Kendini kanıtlamış mı? Güvenliği ne alemde, "hack"lenmesi kolay mıdır, zor mudur? "inter-operability" denen nanesi bile yok mudur? İhalesini kim almıştır?

tarihinde Murat Dere tarafından düzenlendi
  • Beğen 8
Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

Bu HGS hakikaten calismiyor. Bizim C-Max X degil normal 2012 titanium fakat 5 kere gise kullandik sonu; 1 tanesinde giriste okumadi cikista maasallahi vardi okuyup en uzun mesafe aldi. 2 incisinde giriste okudu, yesil yandi ona ragmen cikista yine en uzun mesafe aldi. Kopruden gecerken duzgun calisti sag olsun neyse onu aldi :s

HGS mi bozuk C-Max mi cozemedik.

Yorum bağlantısı
Cumhur Kırılmış

arkadaşlar dönüp dolasıp ogs de konu takılıyor. hgs etiketini 3 gün önce aldım, hala neresine takacağımı çözemedim.

c-max trend aracım.

aynanın 5 cm altına deniliyor, çok çirkin bir konum. görüşü engelliyorr.

aynanın hizasında hemen sağını düşünüyorum, oda okumaz korkusu var.

camın sağ veya sol üst köşesi uygun, ancak yine okumazsa...

aynanın arkasındaki benekli kısım en ideal yer, ancak bir üye okumadığını söylüyor.

etiketi yapıştırmayıp ogs mi istesem... bilemedim.

can sıkıcı bir durum

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

Bu arada mail atmistim hgs nin yanlis okuma ve ucretlendirmeleriyle ilgili. Hangi saatlerde nereden gectigimizi yazip yollamistim. Bugun baktim duzeltmisler parayida geri iade etmisler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Emre ŞAHiN

Çok enteresan bir durum ancak okuması şart değil arkadaşlar. Okumadan geçiş yaptığınızda plakanıza bağlı olan hesaptan otomatik olarak düşüyorlar, ceza gelmiyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İbrahim Akkaya

Çok enteresan bir durum ancak okuması şart değil arkadaşlar. Okumadan geçiş yaptığınızda plakanıza bağlı olan hesaptan otomatik olarak düşüyorlar, ceza gelmiyor.

Ceza gelmiyormuş ama okumadığı için en uzun mesafeden öpüyor, arkadaşlar öyle diyor :unsure2:

Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Bu hgs lanetinden bizde aldık. Yamuk yapıştırınca düzeltmek için kaldıralım dedik devreler kaldı camda. Ne gereği vardı bu yeniliğin anlamadım. Ogs'nin ne zararı vardı ? Çalışır mı şu an bilmiyorum.

Ogs ye devam edebilirdiniz Mert ;) Benim gibi Ogs dağıtan bankalar ile çalışmayan, senede en çok 3-4 kez paralı yolları kullananlar için HGS çok uygundu oysa.

Bu HGS hakikaten calismiyor. Bizim C-Max X degil normal 2012 titanium fakat 5 kere gise kullandik sonu; 1 tanesinde giriste okumadi cikista maasallahi vardi okuyup en uzun mesafe aldi. 2 incisinde giriste okudu, yesil yandi ona ragmen cikista yine en uzun mesafe aldi. Kopruden gecerken duzgun calisti sag olsun neyse onu aldi :s

HGS mi bozuk C-Max mi cozemedik.

Sistemin çalışma mantığını kapmaya çalışıyorum ama nafile :) Bu halde bizdeki gibi hiç okumaması daha hayırlı :D

Necati abi benekli bolgeye yapıstirmak lazım atermik camlarda ben oyle yaptım bugun deniycem bakalım.

Benekli alanda ışıklı ortamda dikkatli bakıldığında farkedilebilen atermik kaplaması olmayan bir alan var. Bende oraya yapıştırdım ama sonuç alamadım. Sonucu merak ediyoruz.

arkadaşlar dönüp dolasıp ogs de konu takılıyor. hgs etiketini 3 gün önce aldım, hala neresine takacağımı çözemedim.

c-max trend aracım.

aynanın arkasındaki benekli kısım en ideal yer, ancak bir üye okumadığını söylüyor.

can sıkıcı bir durum

Trend donanımda bu sorunu yaşamayabilirsiniz. Elinde barkod okuyucu gibi cihazı olan bir Ptt şubesine giderseniz yapıştırmadan sistemi test etme imkanınız olabilir.

Yorum bağlantısı
Sedat Çil

İyi akşamlar aynı sorun bendede var. 3kere geçiş yaptım kacak yazdı hgsbakiye com a üye oldum gectiğim gişeyi zamanı her şeyi söylüyor ayrıca cep telefonuna mesaj geliyor kacak gecsenizde bakiyenizden düşüyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Her ne kadar bu sistemin Karayolları ile yani bizimle ilgisi olmasada ( PTT nin sistemi ) OGS den edindiğimiz tecrübeye göre hareket etmek zorundayız maalesef. Atermik camlı araçlarda OGS de bazen okumamazlık yapıyor ve bunun sonucunda sizin yapmanız gereken tek şey kalıyor HGS etiketinizi yapıştırdığınız yerden çıkardığınızda otomatik olarak bozulacak ve yenisini almak zorunda kalacaksınız, yenisini alırkende KGS kartı şeklinde olan HGS kartları var onun fiyatı biraz farklı ( 50 TL ) ondan bir tane alıp eski HGS etiketindeki bakiyenizi ona aktaracaksınız ve giriş, çıkışlarda elinizle dışarıdan tutarak geçiş yapacaksınız veya bunu almadan OGS cihazı alacaksınız camdaki noktalı bölüme monte ederek geçiş yapacaksınız. Biz bu problemi bazı araçlarda yaşadık mesela Mercedes Vaneo araçlarda da ön cam orjinal film'li ve okumuyor maalesef tek çözüm elinizle dışarıdan tutup geçiş yapmak olacaktır. Olmazsa yarın HGS teknik personeli ile görüşüp size aldığım bilgiyi aktarabilirim ona göre hareket edersiniz, görüşmek üzere........

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Abi bildiğim kadarıyla,

etiket 5 tl (bankalar ücretsiz veriyordu)

kart 15 tl.

Doğrudur kardeşim, yazdığın rakamlar sadece etiket ücretleri ama ilk alışta yüklenen bakiye değerleri ile,

5 + 30 = 35 TL

15 + 35 = 50 TL .

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Abi ben motorsiklette kullanıyorum ve haftanın 3 günü Üstündeyim ve Bazen motor ile karşıya geçmem gerekiyor ve Motorumun Ön camına KART tutucusunu dik şekilde en üst noktaya sabitledim İşim oldumu Kart koyuyorum ama okuyan eden kimse yok :D Şimdi PTT iadesini araştırıyorum Ardından OGS alıcam motoruma .

Evet haklısınız bazı gişeler okumuyor, haber veriyorum burada ama çalışıyor diyorlar. Eğer anladıysam ne olayım ben bu sistemi, bildiğim tek şey var bu sistem çok baş ağrıtacak buna eminim.....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Abi birşey sorucam sana bize Bu kazığın ucu dokunurmu :D ehehe En önemlisi artık bana Bir kazık girsin daha istemiyorumda Sabırmı edeyim yoksa OGS mi alayım motora :D

İnternetten HGS İhlal Sorgulama veya 444 17 88 nolu HGS Danışma Hattı'nı arayarak plakanızla bir sorgulama yaptırın, geçişleriniz normal ücret olarak görünüyormu ? yoksa ne yapmak gerektiği hakkında bilgi alınbir problem yoksa devam, varsa çözümünü sorun. Şu anda başka yapacak bir şey bilmiyorum valla çünkü dediğim gibi sistem oturana kadar bazı aksaklıklar yaşanacak gibi.....

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

OGS ile HGS farklı şeyler.

Ona bakarsanız bence gişe bile artık çok gereksiz, yola giren çıkanların plakası zaten tespit ediliyor, MTV ile birlikte 6 ayda bir tahsil etsinler gitsin.

HGS pasif bir cihazdır, normalde sinyal yaymaz. Gişedeki manyetik alanın içerisine girince kendini belli eder.

Yani OGS'de içerideki sinyal dışarı çıkıyor, ancak HGS'de önce dışarıdaki manyetik alanın içeriye girmesi lazım.

YSB kardeşim senin yazdığın gibi etiketlerin bir sinyal yayma olayı yok, hem OGS'de hem de HGS'de tavan'daki antenler senin kullanmış olduğun etiketlerdeki ( giriş yaparken yüklenen bilgileri ) okur ve ona göre ücretlendirme ve yerdeki cihazlardan da araç sınıfı ile etiketin doğruluğunu tesbit eder ve geçiş tamamlanır. HGS'deki fark giriş yaparken anında çekilen foto o ağ içerisinde olan tüm istasyonlara anında bildirilir ve etiketin okumazsa dahi plakadan tanıyarak normal ücret alır, OGS'de ise girişte okuyamazsa kamerada olmadığı için çıkışta giriş bilgisi olmadığından en uzak mesafe ücreti alır.

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

c-max trend aracım.

can sıkıcı bir durum

Ben aynen oraya yapıştırdım, henüz denemedim ama okur gibime geliyor. Umarım okur yoksa yırtıp atarım.

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

OGS'yi taktığım yer. Ortadaki farklı desenli bölüm.

1359247685758.jpg

Ben de HGS etiketini aynen buraya yapıştırdım, okuyacak inşallah.

Yorum bağlantısı
Necat Ertan

OGS'yi taktığım yer. Ortadaki farklı desenli bölüm.

Tam tarif ettiğim alan. Benim etikette o alana yapışık ;)

Bu arada dün sağolsun Serhan Gürbüzol abi aradı, ilgisine buradan da çok teşekkür ederim :flowers: Sistemi kuran şirketin mühendislerinden Uğur Bey'in iletişim bilgilerini benimle paylaştı. Uğur Bey ile görüşmemde, sistemin sadece etiketten okumaya dayalı olmadığı, özellikle plaka okuma teknolojisinin çok gelişmiş olduğu, kusursuz çalıştığını bildirdi. Etiketin okumaması nedeniyle şimdiye kadar 5 kez kaçak geçiş yapmama rağmen birkaç saat içerisinde geçişin ücretlendirmesi tam olarak hesabımdan düşüldü ve cep telefonuma sms ile de bilgi verildi. Bu durumda tek olumsuz durum, hesap bakiyesini gişelerdeki ekrandan takip edemiyor olmamız. Uğur Bey'e aracımın tam modelini ve plakasını v.s. ilettim. Bu konuda herhangi bir gelişme olursa haber verecek.

Ayrıca Mehmet Taner arkadaşımızın yukarıda bildirdiği; girişte değilde, çıkışta etiketin bir şekilde okuması halinde en uzun mesafe ücretinin tahsiline sebebiyet veren durumuna da bir çözüm bulunması durumunda, dediğim gibi bakiye kontrolünün anlık olarak gişelerdeki ekrandan görülememesi dışında sıkıntı kalmıyor aslında.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cumhur Kırılmış

Ben aynen oraya yapıştırdım, henüz denemedim ama okur gibime geliyor. Umarım okur yoksa yırtıp atarım.

alper bey ogs için ideal bir konum. benim sıkıntım hgs ile ilgili. hgs yi resiminizdeki (ogs yi taktığınız yer) benekli alana yapıştırmak istiyorum. sorun hgs de. gerçi üyeler nereye yapıştırırsan yapıştır, neticede plakadan düşüyorlar diyorlar ama...

bana forumda hgs yi benekli alana yapıştırdım. gişelerde de bakiyeden düştü diyecek biri varmı ???

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt
(düzenlendi)

HGS kullanmıyorum ve benzer cam modeli olan bir aracım olmakla birlikte farklı tonlarla belirlenmiş bir benekli bölge de aracımda yok. OGS cihazımı hemen hemen aynı benekli noktada kullanabilirken, HGS'nin bir türevi olan site girişi etiketi kullanamıyorum. Bu bölgede giriş kapısını bloke ederek yaptığım denemelerde aynı benekli noktada sabit durduğunda başarısız olurken, hareketlendirir isem, bazen okuduğunu da gözlemleyebildim. Site girişinde kelebek camı kullanarak çözüm ürettim. HGS ile aynı teknoloji olduğunu iddaa etmem mümkün değil. Ama teknolojinin çok yakın olduğunu düşünerek bu tür camı olan Ford sahiplerinin sıkıntılarının kolay çözüme kavuşmayacağını düşünüyorum. :(

tarihinde Hasan Aksüt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...