İçeriğe Yönlendir

Güneş Işığı Yansıtmalı Isıtmalı Ön Camda Hgs Sorunu

Necat Ertan

Recommended Posts

Hakan Çark

arkadaşlar dönüp dolasıp ogs de konu takılıyor. hgs etiketini 3 gün önce aldım, hala neresine takacağımı çözemedim.

c-max trend aracım.

aynanın 5 cm altına deniliyor, çok çirkin bir konum. görüşü engelliyorr.

aynanın hizasında hemen sağını düşünüyorum, oda okumaz korkusu var.

camın sağ veya sol üst köşesi uygun, ancak yine okumazsa...

aynanın arkasındaki benekli kısım en ideal yer, ancak bir üye okumadığını söylüyor.

etiketi yapıştırmayıp ogs mi istesem... bilemedim.

can sıkıcı bir durum

Aynı araç bende de var, yıllardır ogs kullanıcısıyım, torpidoda durur,geçeceğim zaman elimle ön cama tutaım, gayet de memnunum, tavsiye ederim

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ali Karadağ

alper bey ogs için ideal bir konum. benim sıkıntım hgs ile ilgili. hgs yi resiminizdeki (ogs yi taktığınız yer) benekli alana yapıştırmak istiyorum. sorun hgs de. gerçi üyeler nereye yapıştırırsan yapıştır, neticede plakadan düşüyorlar diyorlar ama...

bana forumda hgs yi benekli alana yapıştırdım. gişelerde de bakiyeden düştü diyecek biri varmı ???

Benim etiket buraya yapışık ve dün İZMİR Işıkkent ve Havaalanı gişelerinden sorunsuz geçtim.

08022013005.jpg

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Benim etiket buraya yapışık ve dün İZMİR Işıkkent ve Havaalanı gişelerinden sorunsuz geçtim.

Senin camda benekli alan yok zaten :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Senin camda benekli alan yok zaten :)

Var ama görünmüyor, benim benekler lazerle oluşturulmuş :p

Konum olarak belirtmek istedim Sani, benim de aklımdaki büyük soru işaretiydi bu konu :)

Yorum bağlantısı

Gel buraya gel :punish:

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Cumhur Kırılmış
(düzenlendi)

merhabalar,

2012 cmax trend benzinli aracıma hgs etiketi nihayet yapıştırmaya karar verdim.

dikiz aynasının altına değilde; sağına doğru (şoförün baktığında rahatsız edemeyeceği en kör noktaya) yapıştırdım. adana gaziantep otoyolunda gidiş geliş sorunsuz okudu.

paylaşmamın nedeni illa ortada olacak dediler, bende açıkçası camın göbeğine yapıştırmak istemedim.

neyse çalıştı, iyi pazarlar....

belitmeyi unuttum güneş yansıtmalı cam değil

tarihinde Cumhur Kırılmış tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Coşkun

focus 3 te hgs etiketini aynanın sağında solunda bulunan siyah noktalı yerlere yapıştırsak gişelerde okumada sıkıntı olurmu zira ayna plastiği dik olarak konsola doğru bayağı uzun yapıştıracak yer bulamadım

Yorum bağlantısı
Misafir

Hgs ile verilen talimatnamede birçok araca göre tarif mevcut. Etiketin orta bölümünde çip var. Aynanın alt seviyesine "yatay" olarak yapışacak etiket. Ya da bu çipi görecek bir boşluk bulmak durumundasınız. Etiketi ikinci kez yapıştırma şansınız olmadığından doğru yeri bulmalısınız.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Misafir

Talimatnamede Çipin aynanın 5- 10 cm altına yapiştılması isteniyor ki gişelerdeki okuyucular görebilsin. Eğer güçlü bir manyetik alıcısı olsa ön camın herhangi bir yeri olabilirdi. Bu nedenle çipin önünde bir engel olmaması gerek diye düşünüyorum. Forumda zaten detaylı bir konu var. Birazdan yöneticiler birleştirir.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Misafir

Biz bu konuda anlaşamayacağız anladım:) bu durumda konuyu açan Tayfun Bey'e de pek faydamız dokunmayacak. Focus3'ünde hgs ile geçiş yapmış bir kullanıcı en doğru yeri söylesin bari:))

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

elektromanyetik dalgalar plastik kauçuk vs maddelerden etkilenmezler hocam, o şekilde düşünürsek önünde engel olarak kağıt ve yapışkan var zaten :)

Hangi elektromanyetik dalgalar, Radyo Dalgalarından-Gama Işınlarına bir çok çeşidi var. Dalga boyuna göre malzemeden etkilenme, malzemeyle etkileşme farklılık arz edebilir. Yani Mikrodalga bir maddeden geçemiyorken (madde soğurduğundan dolayı) X-ışını geçebilir :good1:

Neyse bu kitabi bilgileri atlayacak olursak: Evren abinin de dediği gibi reelde tecrübe edinmiş bir arkadaş konuya açıklık getirecektir.

Saygılarımla

Yorum bağlantısı
Yücel Solak_1

merhabalar,ön camdaki aynanın etrafında bulunan siyah noktalı yerler manyetik alıcıların kullanılması için yapılmış özel bir alandır.özellikle OGS,HGS gibi manyetik algıyıcıları siyah noktaların sag veya sol tarafının üzerine taktığımızda bütün cama manyetiğini aktarmaktadır ve böylece karşı tarafta eşleşecegi tarafın rahat okuması sağlanmaktadır. :good1:

Yorum bağlantısı
Osman Ünal

Ben aynanın sağ tarafındaki siyah boyalı alana yapıştırdım 20 kez geçmişimdir herhangi bir sıkıntı yok.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Yılmaz İnal

sol kapalı alanda 70 e kadar test edildi fakat geçeceğiniz gişeye göre değişiyor bu gün bi arkadaşım düzce yolunda gişelerde 30la kaçak saptanmış bilginize ;)

Yorum bağlantısı
Mehmet Yaşamalı

Sorunun çözümünü söyleyeyim.

Aynı sorunu ben de yaşadım. Anlattıklarını bizzat tecrübe ettim.

Ta ki benim ön cam kırılıp da değiştirilene kadar. Orada farkedip camcıya sordum. O da o kısım OGS yeri dedi.

OGS'yi aynanın da olduğu siyah kısımın ortasında dokusu biraz daha farklı olan kısma yapıştıracaksın. Sorunun kalmayacak.

O kısmı farketmek biraz zor. Uygun açıdaki ışıkta belli oluyor zaten.

peki bu durumu bir resim ile görselleştirir misiniz? Açıkcası bir defa yapıştırma şansımız olduğundan yapıştırılacak yeri görmek isterim.

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

evet düşüyor ama en uzak mesafeyi kesiyor bu yüzden yılda 100 liraya yakın hava parası ödüyorum devlete

Sanırım siz de yanlışlık olmuş olabilir. Ben geçerken iki defada da okumadı ama bakiye sorgulamada tam yerlerine göre kesim yapılmıştı.

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy
mH98DWo.jpgbu da benim geçişlerim. normalde kaçak geçiş görünmüştü fakat bakiye tam da giriş-çıkış yapılan yerden.
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Kutay Akçar

sol kapalı alanda 70 e kadar test edildi fakat geçeceğiniz gişeye göre değişiyor bu gün bi arkadaşım düzce yolunda gişelerde 30la kaçak saptanmış bilginize ;)

Bende 40 la tanımadı Allahtan giriş kısmındaydı cezaya girmedi çıkarken 10 lira yerine 12 lira kesti... Üstelik tarif edildiği gibi boyalı yerde de değil etiketim araç F2,5 olduğundan aynanın sağında boyalı yerin hemen altında, Önümdeki araç hızlı geçti ona güvenip bende 40 la geçtim maksimum 45 tir, hop bi baktım tanımadı. Sonuçta RF sinyalleri bunlar ortamdaki gürültü miktarıda önemli... Bence özellikle çıkışlarda dikkat etmek lazım. Girişte kaçırırsanız en fazla max. ücret ödüyorsunuz ben zaten ist. ankara arası gittiğim için çok farketmedi. Çıkarken olursa hem max. miktarı ödüyeceğiniz gibi birde gidip uğraşmanız gerekiyor yada kaçak cezası ödersiniz.

Yorum bağlantısı
Kutay Akçar

daha önce defalarca yazdım ama;

bankanın internet şubesinden aldım, etiket numarası belli oldu ancak elime ulaşmadan, Ankara-İstanbul-Ankara yaptım. 4 kere kaçak geçiş yaptım yani. Geçişlerim saniyesine kadar görünüyor... Yani okumasa bile problem olmuyor plakaya kayıtlı olması yeterli.

Ankara istanbul arası sık gidip geldim (Ankara asfaltından giriş) 10,8TL idi, son geçişimde 12 TL yazdı... Sanırım bu okumadığı ile alakalı, girerken okusaydı yine 10,8TL yazacaktı. Zaten okumayınca orda duran polisin yanına yanaştım durum böyle ne yapmalıyım diye sordum, maksimum meblayı yazar dedi ve nereye gidiyorsun dedi Ankara dedim ozaman fazla birşey farketmez 1-2 lira filan farkeder, ancak kartal, pendik veya izmite gitseydin çok farkeerdi dedi ama çıkışta yine okumazsa PTT den kontrol ettir dediler.

Etiket olmayınca hatta bırakın sizin durumu hiç kayıdı bile olmayınca plakaya ceza olarak düşüyor, kaçak geçişten sonra en geç 1 ay içinde etiket almanız gerekli, alınca ondan düşüyor ama yine kullanılan güzergah üzerindeki maksimum meblayı yazıyor bunu daha önce bir gazetede okumuştum. Sizde de plakaya HGS tanımlı olduğu için oradan düşmüşler siz Ankara istanbul arası gittiğiniz için muhtemelen farketmediniz ama İstanbul içi gidip gelen kullanan için oldukça tuzlu olur. Örneğin Anadolu yakası çevreyolu otoyol bağlantısından girip pendikten çıkarsanız yine 12TL ödersiniz. Yada gidip ben şurdan girip buradan çıktım diye itiraz etmeniz gibi bir durum gerekebilir, kısacası uğraştırırlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Sizde de plakaya HGS tanımlı olduğu için oradan düşmüşler siz Ankara istanbul arası gittiğiniz için muhtemelen farketmediniz ama İstanbul içi gidip gelen kullanan için oldukça tuzlu olur. Örneğin Anadolu yakası çevreyolu otoyol bağlantısından girip pendikten çıkarsanız yine 12TL ödersiniz. Yada gidip ben şurdan girip buradan çıktım diye itiraz etmeniz gibi bir durum gerekebilir, kısacası uğraştırırlar.

Plakaya kayıtlı hgs etiketi varsa, gişeden paralı yola girdiğiniz anda plaka okunuyor. Çıkışta plakanız hangi gişeden çıkış yaptı ise bu bilgilerde kaydediliyor ve akabinde karsılaştırılıp tam mesafe ücreti hgs hesabından düşüyor. Yani 3 liralik mesafeden 12 tl alinmasi gibi bir durum olmamasi gerekir.

Girişte etket okumadı, çıkışta okursa ozaman en uzun mesafenin ücreti belki aninda tahsil olabilir. O yüzden etketin hiç okumaması daha hayırlı bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emirhan Bal

bende de 2012 picasso var, malesef bugun istanbuldan geldim ne yaparsam yapayım, hızımı dusurdum 1-2 defa geri gelip gectim, hgs etiketinin yerini değiştirdim yine gectim asla camın altından okumuyor, elimle dışarı çıkarınca okuyor nasıl olacak nalamadım PTT ye basvurdum ama onlarda oluyor boyle elinizle camdan cıkartıp gösterin dediler inanamadım

Yorum bağlantısı
Kutay Akçar

bende de 2012 picasso var, malesef bugun istanbuldan geldim ne yaparsam yapayım, hızımı dusurdum 1-2 defa geri gelip gectim, hgs etiketinin yerini değiştirdim yine gectim asla camın altından okumuyor, elimle dışarı çıkarınca okuyor nasıl olacak nalamadım PTT ye basvurdum ama onlarda oluyor boyle elinizle camdan cıkartıp gösterin dediler inanamadım

Hahahah yahu gülermisin ağlarmasın, eyvah eyvah önerdikleri çözüme bak... Bizim memur devlet sihniyeti bukadar işte çokta şaşırmadım PTT tavsiyesine göre gişelerden geçeken camdan elimizi çıkartır öyle gösteririrz artık !!!

Bu arada acaba sıcakta güneşin altında mı bozuluyor bu HGS ler?? Çünkü kullanmaya başladığımızdan beri ilk defa ciddi sıcaklıklar oluyor ve sizin gibi birkaç yerde daha okudum nitekim benim başımada geldi. Yada acaba bazı gişeler mi arızalı daonlara mı denk geliyoruz?.. Bide nükleer enerji ile elektrik üreticez hadi bakalım hayırlısı...

Kayıtlar mevcuttur en fazla bir maile bakar.

Hangi ülkede yaşıyoruz ki bir mail ile düzeltilebilsin, öyle bir zihniyet olsa PTT den böyle bir tavsiye gelirmiydi sizce :) ?

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Halil Yakut

sqk96.jpg

Merhaba HGS yi resimde görüldüğü gibi yapıştırdım. 3 Geçişten hiçbiri okunmadı.

Böyle bir problem olduğunu bildiğimden daha sonra yeniden yapıştırırım diye şeffaf bantla yapıştırmıştım.

Aynı yerde bazı araçlarda okuyormuş bazılarında biraz daha sol tarafa yapıştığında okuyormuş.

Bu böyle devam edip giderse tüm geçişlerde kaçak geçiş uyarısı almak baya can sıkan bir durum olacak.

HGS si sorunsuz olanlar nereye yapıştırdı. Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...