İçeriğe Yönlendir

Hız Sabitleme

Hasan Sancak

Recommended Posts

Hasan Sancak

hep hız sabitleyici kullanırken aklıma takılan bir soru var sizinle paylaşmak istedim hız sabitleyici kısa mesafeler için çalıştırmanın bi zararı var mıdır?

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Yok da...uygun değil...

Şehir içi kullanılmamalı...ufak bir dikkatsizlik ve yanlış yapılan hesap kazalara sebep olabilir...

Yorum bağlantısı
Hasan Sancak

teşekkür ederim cevaplarınız için.

Yok da...uygun değil...

Şehir içi kullanılmamalı...ufak bir dikkatsizlik ve yanlış yapılan hesap kazalara sebep olabilir...

hasan abi üniversiteden polis okulu tarafına doğru kullanıyorum bilirsin burayı pekte şehir içi sayılmaz :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

teşekkür ederim cevaplarınız için.

hasan abi üniversiteden polis okulu tarafına doğru kullanıyorum bilirsin burayı pekte şehir içi sayılmaz :)

O yol ...tam yeri... ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Samet Daş

Ben aksini düşünmekteyim. Zira ayağınız gazda olmadığı için frene daha çabuk basmak için ekstra zaman sağlıyor. Ayrıca yakıt tasarrufu da cabası. otjE51N.jpg

Yukarıda yazan değer ortalama yakıt tüketim değeri. 4.2 lt aracımın fabrika tüketim verisidir. Sacaktepe - Dudullu - Levent - Armutlu arasında git gel sırasında tutturulmuştur. Şehir içinde uzun yol verisi tuttu yani. CC 'nin yakıta faydası görülmekte.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

50kmh altında kullanmadıkça aracına zarar vermez.

Bazı araçlarda 50 km/h altında devreye girmiyor diye biliyorum..

Yorum bağlantısı
Samet Daş

Bazı araçlarda 50 km/h altında devreye girmiyor diye biliyorum..

Onu bilmiyorum. Bende giriyor. 20kmh da dahi. Ama kullanım kılavuzunda falanca değer altı kullanılmamalı diyordur mutlaka. Bende50 yazıyor 51-53 arasında sabitlerim genelde bu yüzden.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vesile ile yazayım, CC tüketimi artırır, zira hızı sabitlemek için, zaman zmaan verdiği gaz, pedala tam basma gibi olabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sercan Eskin

CC olmadığı için sıkıntım olmuyor.. Gaz, fren, debriyaj ile hayata devam :D

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Ben karadeniz gezisinde hız sabitleyiciyle uzun mesafeler gittim, 130km/h ile hem yokuş çıkıp hemde virajları dönmek bilmedin yolda biraz zor oldu. Hani viraja girerken biraz gaz keseriz ya normalde bunu yapmıyor.

Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

vesile ile yazayım, CC tüketimi artırır, zira hızı sabitlemek için, zaman zmaan verdiği gaz, pedala tam basma gibi olabilir.

Çağlar abime katılıyorum. Dümdüz yollarda işe yarar sadece.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nuri Tanır

ne bileyim sanki düz uzun yolda kullanmak daha mantıklı gibi bencede :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Valla ben CC nin uzun yol hariç bir işe yaradığını görmedim.Yol boş olacak o zaman güzel oluyor yoksa fren yap tekrar hızlan falan iş değil..

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Düz yolda işe yarar CC.

Not: Herkes söylemiş. Benim neyim eksik? Kel miyim ben? Saçım eksik ya benim? Ezik miyim la_ ben? Yolda görseniz ezer misiniz beni? Jokey hakkı yok mu? Hasta mı bugün? Tamam. :crazy:

Yorum bağlantısı
Adil Güzel

Manuel kullanımda tırmanışa başlamadan önce ön hızlanma yapıyoruz ama cc de hız düşüşü yaşandığı anda , yani rampanın tam orta yerinde tepkimeye geçiyor ve aşırı yüklenme yapıyor. Bu da tüketimi olumsuz yönde etkiliyor. Onun için engebesi çok olan yollarda tercih etmiyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Manuel kullanımda tırmanışa başlamadan önce ön hızlanma yapıyoruz ama cc de hız düşüşü yaşandığı anda , yani rampanın tam orta yerinde tepkimeye geçiyor ve aşırı yüklenme yapıyor. Bu da tüketimi olumsuz yönde etkiliyor.

+1

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Kısa mesafede hayatta kullanmam.Bir iki denedim çok garip geldi bana :D Sadece otobanda kullanıyorum.

Yazıldığı gibi rampa falan olan yerlerde dip gaz yapıyor yetişmek için tüketim artıyor

Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

Düz yolda işe yarar CC.

Not: Herkes söylemiş. Benim neyim eksik? Kel miyim ben? Saçım eksik ya benim? Ezik miyim la_ ben? Yolda görseniz ezer misiniz beni? Jokey hakkı yok mu? Hasta mı bugün? Tamam. :crazy:

Bacanaam söylüyorsa doğrudur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Guest Hasan Ekici

Virajda, yokuşta kullanmak hiç iyi olmuyor. Yokuşta tüketim artıyor, virajda ise normal kullanımda şahsen ben viraja kafa sokarken gaz keser, sonra gaza yüklenirim, keyifle asıla asıla dönerim. Ama cc'nin virajın neresinden gaz keseceği, neresinde yükleneceği belli olmuyor, viraja girerken insanı baştan tedirgin ediyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Ford ile seat'ta hız sabitleyici çalışma sistemi biraz farklı geliyor bana. Ford'da devreden çıkan hız sabitleyiciyi tekrar devreye soktuğumda dip gaz ile hızlanmaya çalışırken, Seat'ta biraz daha yavaş hızlandığını görüyorum.

Bir arabada vazgeçemeyeceğim ve olmadığında eksiklik olarak göreceğim bir donanım. Üst sınıf araçlardan deviralınan biraz konfora yönelik bir donanım.

Ankarada sabah 6:30'da eskişehir yolunda çok güzel kullanabiliyorum. Akşam 18:30 civarında aşti bulvarında yine kullanabiliyorum. Biraz alışkanlık gerektiriyor ama alışınca elle aracı idare edebilecek duruma gelebiliyorsunuz.

Tüketimin artmasından korkarak kullanmayanlar için tavsiyem, hız dabitleyici devreden çıktığında; sabitlenen hıza gelmek için direk hız sabitleyiciyi devreye almayın. Örneğin 90 km hıza ayarlı ise araç ve devreden çıktıysa, 60-70km hıza kadar gaz pedalını kullanıp, bu aşamada tekrar hız sabitleyiciyi devreye alın.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...