İçeriğe Yönlendir

Aracın Benzin Göstergesinde Lpg Göstermek İyi Bir Fikir Midir?

Yasir Uslan

Recommended Posts

Yasir Uslan

Bacanaam yapar.

Not: Magnum gri.

Not: :p

Hehe ben bilmişim bacanak bilememiş.. :p

Gerçi, bacanağın arabanın rengiyle işi olmaz.. Ona lazım olan, ilgisini çeken devrelerin renkleri :D

Nasıl gri yahu? Basbaya lacivertimsi, koyu mavimtrak o araba... Sizin gözler tam gitmiş. :D

Bence olmaz bu iş.Bunun yerine lpg değerini çok daha doğru ölçüm yapabilecek bir gösterge olsa daha iyi olur.

Gerçi düplü arabası olanlar düşünsün bunu benim ki mazotlu :p

:bambam:

patentini almayı unutma bacanak. ;)

Malesef geç kalmışız, yapan yapmış.

Bizim Vw grubu araçlarda ufak bir kodlama ile benzin tankında kalan yakıt miktarını gösteriyor. LPG için olana uyarlamak mümkün müdür?

Soruyu anlamadım.

yapıldı :p hemde fabrikasyon olarak :) mevzusu forumda da vardı. BU arada zafer abi kuşcular bunu yıllar öncesinde direk bağlayıp yapıyormuş

Ha tamam o zaman, yapmayalım :p

Olursa süper olur, merakla takipteyim :exc1:

Yapardık ama önceden yapmışlar. Ne yapalım kısmet değilmiş :D

Her iki şamandıra gerilimi malum entegre de birleştirilir. Yakıt seçimini lpg selenoidi takip ediyor, oradan kapı geçiş bilgisi alınır, seçime göre scalaya entegre üzerinden gerilim gönderilir. 1 adet 324, bir adet veya ile çözülür gibi. Tabi arada bir iki ayar v.s. olacak zaten.

Servet amca :) bu şamandırada potansiyometre gibi bir şey mi var? Ben hiç görmedim deponun içini. 0-5v arası bir değer geliyordur diye tahmin ediyorum. Öyle mi?

Burayı kesin anlamayacaklardır. Ukalalığın tam sırası:

:spiteful:

Bacanak kontörün bitmiş :D

Bacanak akşam naapıyon ??? :fiuw:

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Servet amca :) bu şamandırada potansiyometre gibi bir şey mi var? Ben hiç görmedim deponun içini. 0-5v arası bir değer geliyordur diye tahmin ediyorum. Öyle mi?

Sistemi pot ile aynı, düşük gerilim ile çalışıyorlar, her türlü oynanır Amcacığım.. :tongue:

Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

Sistemi pot ile aynı, düşük gerilim ile çalışıyorlar, her türlü oynanır Amcacığım.. :tongue:

Teşekkür ederim efenim. Çok yardımcı oldunuz. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Soruyu anlamadım.

Vw bilgi ekranında benzini litre cinsinden gösteriyormuş gibi algıladım...

Bakmasına bilene, ford da gösteriyor ;)

Yorum bağlantısı

MK2'de var ;)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

:p yanlışlıkla keşfetmiştim focusta da :D yol bilgisayarının gauge testi :p

Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

Henüz araca bakmadım. Bacanak bir geldiğinde bakarız. Peki şamandıradan çıkan bu kabloyu nerede bulurum. Yapacağım devreyi Lpg tankının oraya koyacağım. İçeriden mi gider? Aracın altında mı aramalıyım? Yerini bilen varsa söyleyebilir mi?

Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

Son durum : Bacanak ile bu gün kısa bir çalışma yaptık. Depo göstergesi sensörden gelen değişimleri çok yavaş takip ediyor. Kontağı kapatıp açarsak hemen gösteriyor, kontak kapanmadan çeyrek depo benzin gösterirken yarım depoya çıkması dakikaları buluyor. Benzin - lpg arası geçişlerde bu beklemeyi kaldırmak lazım. Bunun için konsolu dağıtıp incelemek, göstergelerin oralardaki devreleri modifiye etmek lazım. Her araçta bunları yapmak mümkün değil, hayat o kadar uzun değil :) Hevesim kaçtı. vazgeçtim. Led'li dandik göstergelere devam.

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Son durum : Bacanak ile bu gün kısa bir çalışma yaptık. Depo göstergesi sensörden gelen değişimleri çok yavaş takip ediyor. Kontağı kapatıp açarsak hemen gösteriyor, kontak kapanmadan çeyrek depo benzin gösterirken yarım depoya çıkması dakikaları buluyor. Benzin - lpg arası geçişlerde bu beklemeyi kaldırmak lazım. Bunun için konsolu dağıtıp incelemek, göstergelerin oralardaki devreleri modifiye etmek lazım. Her araçta bunları yapmak mümkün değil, hayat o kadar uzun değil :) Hevesim kaçtı. vazgeçtim. Led'li dandik göstergelere devam.

Bacanak, belki ustalarımızdan biri nasıl yapılacağını söyleyebilir ya da mantığını çıtlatabilir. Devam edebiliriz belki yahu! Ben ve arabam hazırız, biliyorsun. ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

Bacanak, belki ustalarımızdan biri nasıl yapılacağını söyleyebilir ya da mantığını çıtlatabilir. Devam edebiliriz belki yahu! Ben ve arabam hazırız, biliyorsun. ;)

Bilmem ki? Olur mu dersin? Bir arabaya olsa sorun değilde... Neyse bekleyelim bakalım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Geç çalışsın ya ne olur...

Ne kadar geç olabilir ki.. 2-3 dakikadır en fazla.. Ben devre hazır mı diye bakmaya gelmiştim konuya...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

Geç çalışsın ya ne olur...

Ne kadar geç olabilir ki.. 2-3 dakikadır en fazla.. Ben devre hazır mı diye bakmaya gelmiştim konuya...

Devre daha hazır değil, ön bilgiyi anca bu gün aldık. Haftaya ön tarafıda bir sökelim dağıtalım :) Ondan sonra yaparız. Gecikme işinide çözmeye çalışıcam, bakalım ne olacak.

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Devre daha hazır değil, ön bilgiyi anca bu gün aldık. Haftaya ön tarafıda bir sökelim dağıtalım :) Ondan sonra yaparız. Gecikme işinide çözmeye çalışıcam, bakalım ne olacak.

Bence çok güzel bir uygulama olur lütfen vazgeçmeyin ilgi ve merakla takipteyiz...

Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

Bence çok güzel bir uygulama olur lütfen vazgeçmeyin ilgi ve merakla takipteyiz...

Vazgeçmedik, iş yoğunluğu sebebiyle kısa bir ara verebiliriz. En azından bir tane yapıp görelim. Sonuçları beğenirsek isteyenlere ulaştırırız. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...