İçeriğe Yönlendir

Fiesta Abs Denemesi Yaptım.

Fırat Kazancı

Recommended Posts

Fırat Kazancı

Sevgili forumdaşlarım,

Daha önce birkaç arkadaşımdan duyduğum abs konusu aklıma takılmıştı. Bugün birkaç deneme yaptım.

Zamin : Yeni yağmur çiselemiş kaymak asfalt. ( oldukça kaygan )

Sıcaklık : 15 derece civarı

Lastikler : Önler kışlık yeni momo northpole w2 kışlık 195 45 16 / arkalar yeni Kumho ecsta yazlık 195 45 16

Yük : 1 kişi ve bagaj yok

İlk denemeyi yaklaşık 20 derece civarı iniş eğimli bir yolda inerken 60 km civarı hızda köklemeye yakın sert frenleme yaparak denedim, ABS devreye girdi . Aracın yavaşlaması gayet iyiydi tabiki kuru zemin gibi değildi ancak araç ne önden ne de arkadan savurma yapmadı. Aracı hızlandırıp 60 km civarındayken tekrar fren yaptım ve yön vermeyi denedim sağa doğru. Sonuç çok başarılıydı. Fren mesafesi kuru zemine göre uzundu ancak çok dengeli yön verebildim. 2 denemede de arka frenler kızaklamadı, sanıyorum EBD sayesinde.

Daha sonraki denemeyi çevre yolu bağlantısı viraj içinde yaptım. Yaklaşık 10 derece iniş eğimli sağa keskin dönüşlü yol bağlantısının orta noktasında direksiyon yaklaşık yarım tur dönük iken ve hız yaklaşık 70 km den düşerken köklemeye yakın sert fren yaptım. ABS anında devreye girdi araç virajı dönmeye devam ederek durdu. Arka tekerlerde herhangi bir kızaklama olmadı.

ABS olmayan eski aracıma ( fabia 2003 elegance 1.4 ) göre bu aracın fren konusunda ne kadar başarılı olduğunu gördüm. Diğer aracımda ABS olmayan tüm araçlarda olduğu gibi sert frenlerde tekerler kilitlendiğinde işiniz şansa ve tecrübeme kalmıştı. Fren gevşeterek veya pompa deneyerek araca yön vermeye , daha doğrusu toplamaya çalışırdım. Bu araçta olay çok farklı.

Bazı arakadaşlar fren mesafesi uzuyor demişlerdi. Ben bu araçta gözlemlemedim tıpkı ABSsiz aracım gibi tutundu yere tek fark arkası ayrı önü ayrı, kendi kafadına buyruk kaymadı.

Bu konular sıcak iken paylaşmak istedim gözlemlerimi. Hepinize sevgilirimle , İyi akşamlar dilerim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tolga Yanıksaz

%100Lastik,Sürücü(Kişiye Göre Değişiyor) , Yol (Sıcak Asfalt,Dökme Asfalt) vede Aracın Bakımı..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Dinçol

Bence fiesta zaten denediğiniz şekildeki frenlemelerde başarılı ancak siz bir de sıkışık trafikte tam biraz hızlanmışken biraz da insanlık hali dalgınken öndeki araç frenlediğinde görün fren mesafesini. Allah göstermesin tabi ki de tamamen abs yüzünden düşük hızlarda saçma bir şekilde fren mesafesi uzuyor kazaya davetiye çıkartıyor. Dar ve dik yokuşlu ara sokaklarda da çok başıma geliyor ama alıştım artık önceden kestirebiliyorum olacağını malesef

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Alper Keskin

abs fren mesafesini çok az uzatabilir.Birçok sürücünün bildiğinin aksine abs aracı daha çabuk (daha kısa mesafede) durdurmak için değil aracı daha güvenli durdurmak içindir(sistem devreye girdiğinde tekerler kilitlenmezler ,bu sayede araç kızaklamaz , direksiyon hareketleri ile araca yön vermek mümkün olur ve tehlikeyi bertaraf etme ihtimali artar).Yaptığınız tam olarak test sayılmaz;test olabilmesi için belirli referans değerlerine sahip olmanız (aracınızın standart duruş mesafesi gibi) ve şartların bu kadar değişken olmaması gereklidir (ön - arka lastikler farklı fren tutulan yollar farklı zemin ıslak vs. vs.) Aracınızın önceki aracınıza nazaran daha iyi fren verilerine sahip olduğunu görmenizi sağlamış sadece...Kendiniz için iyi bir deneme olmuş en azından ;) elinize sağlık...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fırat Kazancı

abs fren mesafesini çok az uzatabilir.Birçok sürücünün bildiğinin aksine abs aracı daha çabuk (daha kısa mesafede) durdurmak için değil aracı daha güvenli durdurmak içindir(sistem devreye girdiğinde tekerler kilitlenmezler ,bu sayede araç kızaklamaz , direksiyon hareketleri ile araca yön vermek mümkün olur ve tehlikeyi bertaraf etme ihtimali artar).Yaptığınız tam olarak test sayılmaz;test olabilmesi için belirli referans değerlerine sahip olmanız (aracınızın standart duruş mesafesi gibi) ve şartların bu kadar değişken olmaması gereklidir (ön - arka lastikler farklı fren tutulan yollar farklı zemin ıslak vs. vs.) Aracınızın önceki aracınıza nazaran daha iyi fren verilerine sahip olduğunu görmenizi sağlamış sadece...Kendiniz için iyi bir deneme olmuş en azından ;) elinize sağlık...

Eldeki imkanlara DENEME oldu diyelim. :)

Yorum bağlantısı
Yasir Uslan
Bence fiesta zaten denediğiniz şekildeki frenlemelerde başarılı ancak siz bir de sıkışık trafikte tam biraz hızlanmışken biraz da insanlık hali dalgınken öndeki araç frenlediğinde görün fren mesafesini. Allah göstermesin tabi ki de tamamen abs yüzünden düşük hızlarda saçma bir şekilde fren mesafesi uzuyor kazaya davetiye çıkartıyor. Dar ve dik yokuşlu ara sokaklarda da çok başıma geliyor ama alıştım artık önceden kestirebiliyorum olacağını malesef

Benim kardeşim de fiesta kullanıyor, forumda bahsedilen abs probleminden bahsettim dikkat et dedim. Biliyorum artık alıştım, temkinli gidiyorum dedi. Bu araçlarda bir sorun var, dikkatli olun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Yilmaz

Arkadaşlar benim aracımda yokuş aşağı inerken 20 km hızda bile frene bastığımda tır tır tır diye bir ses geliyor arkasındanda hava kaçağı gibi tıslayıp duruyor. sizce neden yapabilir. ara ara yaptığı için servis tespit edemiyor yada uğraşmıyor bir şey yok deyip gönderiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fırat Kazancı

Tır tır sanırım ABS sesi, Tıss sesisini çözemedim ama...

Yorum bağlantısı
Ali Öztürkk

Yazı uzun tamamını okumadım. Ama şunu söylemek isterim geçen gün 160 ile giderken frenlere sonuna kadar aniden bastım.. Sonuç çok güzel durdu :D şahsen beklemiyordum dörtlüleride yaktı kendi kendine.. EeEeesi bu :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Ali bey,avatar olarak sadece kendi resmimizi kullanıyoruz.Avatar kullanmak istemezseniz forum logosu avatarınız olarak kalacaktır.Bu nedenle avatarınız tarafımdan silinmiştir. Bilginize.

Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

Ali bey,avatar olarak sadece kendi resmimizi kullanıyoruz.Avatar kullanmak istemezseniz forum logosu avatarınız olarak kalacaktır.Bu nedenle avatarınız tarafımdan silinmiştir. Bilginize.

Ali Bey'in soyadında bir yanlışlık var galiba.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Bu şekilde bilinçli ve emniyetli şekilde fren testleriyle, herhangi bir tehlike durumunda yapılan fren performansı farklilik gösterebiliyor.. Asfaltin yapısı bile çok etken.. Fiesta ile bende fren problemi yaşadım.. Tam hızlanmaya başlamısken 60km. Hızda şerit değiştiren araç yüzünden ani ve sert fren yapmamama rağmen ayağımi fren pedalına koyunca, anlamsız şekilde ABS devreye girince freni bırakıp, bende diğer şerde kaçtım. Aksi halde duramıyacağımı anlamıştım..

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Ali Bey'in soyadında bir yanlışlık var galiba.

Abi aynı isimden başka biri var ise kullanıcı adı alamamıştır.O yüzden bu şekilde olmuş olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Emre Köksal

sıkıntı hızlı giderken değil düşük hızlarda abs nin erken devreye girmesi...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

fiestada genel kanaat, abs devreye girince, fren pedalı bırakılmadıkça devredn çıkmıyor, ben test etmedim ama anladığımız bu, lastikler yere tutunabildiğinde çıkması lazım devreden

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

fiestada genel kanaat, abs devreye girince, fren pedalı bırakılmadıkça devredn çıkmıyor, ben test etmedim ama anladığımız bu, lastikler yere tutunabildiğinde çıkması lazım devreden

Böyle abs mi olur :(

Yorum bağlantısı
Samet Daş

Lastik seçimini değiştirerek absyi geciktirebilirsiniz. Kullanacağınız mevsime göre en uygun ve kaliteli lastik daha iyi tutunduğu için kaymaya geçmeyecek abs nin devreye girmesini engelleyecektir. Örneğin bendeki lastiklerin yağmur performansı kuru zeminden daha iyi. 8 derece havada kuru asfaltta abs erken devreye girerken, yine 8 derece yağmurlu günde ıslak asfaltta abs devreye hiç girmiyor yada çok abanılırsa devreye giriyor ve zınk diye duruyor araç. Çağlar abinin de dediği gibi tutunma ile alakalı. Ne kadar tutunursa lastik, abs devreye girip fren mesafenizi uzatmıyor.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Fırat Çakıroğlu

Geçen bir test sürüşü için servise gittiğimde bu olayı da sorayım dedim. Yetkili durumu kabul etti, ona göre kullanacaksınız dedi. Ben de alıştım artık arada ikikat takip mesafesi bırakarak kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
Hasan Baş

fiesta daki fren sistemi benimde hoşuma gitmiyor frene bastım durma mesafesi çok uzundu mesala 

araç serviste bilgisayara bağlandı abs başarı diyor ama (arıza kodu veriyor başka bir klosörde) abs ikaz ışığını yakmıyor birde

arıza kodu u0121 anti blokaj fren sistemi kontrol modülü iletişim kesildi kodun anlamı

servisler herhangi bir sorun yok deyip güler yüzle gönderiyor müşteriyi böyle bir arıza hakkında bilgi bile verildiğini sanmıyorum müşteriye ben ekrandan görmesem benim bile haberim olmayacaktı

Yorum bağlantısı
Hasan Baş

Benim kardeşim de fiesta kullanıyor, forumda bahsedilen abs probleminden bahsettim dikkat et dedim. Biliyorum artık alıştım, temkinli gidiyorum dedi. Bu araçlarda bir sorun var, dikkatli olun.

farkında olmak ne güzel

Yorum bağlantısı
Hasan Baş

Dün çapraz şekilde önüme kıran arabayla otobüs arasında kalmamak için ani fren yaptım, abs hemen devreye girdi ve duramayacağımı anlayıp kaçabileceğim noktaya doğru kırdım direksiyonu, tam otobüsle arabanın ortasında anca durabildim. Ani bir olay olduğu için net ölçemedim ama sanki frenler tutmuyor gibiydi.

Benzer durumlarda jetta ile fren yaptığımda abs devreye girmeden zınk diye oturuyordu araba yerine.

Özetle, böyle bir sorun varsa, bu çok çok ciddi ve hayati bir konu değil midir? Açıkçası o frenden beri korkuyorum gaza basmaya.

ford abs de sorun olduğunu biliyokki böyle kullanın diyor almasaydın diyor fiestayı 

ben forda msj attım çözüm içim geri dönecekler miş bekle dönecekler 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

İlginç, bizim eski kasayla denedinizmi, ben 2 kazayı sayesinde atlattım, tam kazık fren yaptım, baktım duramıyorum, freni bırakmadan diğer şeride kaçtım, duramama sebebim abs değil, yeterli mesafenin olmayışı idi, abs olmasayıdı direk bindirecektim, ayrıca fren esnasında manevra yapamıyacağım gibi hiç fren yapmadanda diğer şeride geçme manevrası direk takla attırırdı, kısaca bende düzgün çalışıyor alet, ayrıca düz ve iyi asfalt yolda 120 ile gideken kazık fren yaptım, araç çizgisinden sapmadan (ayrıca direksiyonu fazla sıkmadım bile) durdu, bu esnada abs bazen devreden çıkıyordu, net hissettim, yani lastik yere tutunduğunda abs olması gerektiği gibi devreden çıkıyor.

ABS li aracı kullanmayı öğrenmek ve alışmak lazım, müsait yerde deneme yapmak bu işin anahatarı...

Siz uygun bir yolda hızlı iken (100 ve üstü ve düz yolda tabii) panik fren denemesi yapın, bakalım abs süreklimi kesintilimi çalışıyor, tabii bunun için asfaltın düzgün, lastiklerin yeni ve balataların iyi durumda rot ayarının da düzgün olması lazım, yoksa sağlıklı sonuç alamayız, bunun başka testi varsa onuda deneyebilirsiniz.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Dün çapraz şekilde önüme kıran arabayla otobüs arasında kalmamak için ani fren yaptım, abs hemen devreye girdi ve duramayacağımı anlayıp kaçabileceğim noktaya doğru kırdım direksiyonu, tam otobüsle arabanın ortasında anca durabildim. Ani bir olay olduğu için net ölçemedim ama sanki frenler tutmuyor gibiydi.

Benzer durumlarda jetta ile fren yaptığımda abs devreye girmeden zınk diye oturuyordu araba yerine.

Özetle, böyle bir sorun varsa, bu çok çok ciddi ve hayati bir konu değil midir? Açıkçası o frenden beri korkuyorum gaza basmaya.

Aynı sorunu mk2 mondeo ile yaşadım. Şanslıyım ki kaçacak yerim vardı. 50 ile fren yaptım 48 ile vuracaktım. Mk 2 ile aynı sıkıntıyı yaşayan foruma üye olanlar da var. Sonrasında o araba bana güven vermedi.... Sadece fiestaya has değil bence.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...