İçeriğe Yönlendir

İsveç`i Tanıyalım

Tolgay Bilge

Recommended Posts

Tolgay Bilge
(düzenlendi)

Merhaba Arkadaslar malumunuz uzere Isvecte yasiyorum ve biraz olsun buralari sizlere tanitmak ve yolu dusen arkadaslara elimden gelen yardimi yapabilecegimi anlatmak adina konuyu sizlerle paylasiyorum.

Saygilar....

İsveç

İsveç Finlandiya ile Norveç arasında yer alan kuzey Avrupa ülkesidir. Yaklaşık 9 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Yüzölçümü: 449,964 km²'dir. Para Birimi İsveç Kronu'dur. Resmi dili bulunmamasına karşın de facto olarak İsveççe konuşulmaktadır. Fransızca, Almanca ve Fince de okutulmaktadır. Ancak küreselleşmenin etkisiyle İngilizce çok yaygın bir biçimde konuşulmaktadır. Başkenti Stockholm'dür. Toplam nüfusu 9,060,430.

Fizikî Yapı

İsveç, İskandinav Yarımadasının 5/8’ini kaplar. İnce, uzun bir ülkedir. Kuzey kesimi kutup çemberinin içinde kalır. İsveç, İskandinav Yarımadasının güneyini kaplayan bir ırmaklar ve göller bölgesidir. Ülkede irili ufaklı 96.000 kadar göl vardır. İsveç’in kuzeybatısı dağlıktır. Kjölen Dağları ve İskandinav Alplerinin doğu yamaçları bu kesimdedir. Kjölen Dağları üzerinde İsveç’in en yüksek tepesi olan Kebneka (2123 m) bulunur. Kuzey bölgesi birçok ırmakla doludur. Bu ırmaklar güneyde Bothnia Körfezine dökülürler. Başlıca ırmakları; Klar, Une, Angerman, Dal, İndals, Pite, Lule, Kalij, Torne ve Skellette’dir. Kjölen Dağlarının yüksek yamaçlarında yüzlerce küçük buzul ovaları vardır. Norland Bothnia Körfezinde Kjölen Dağlarına kadar kat kat sıralanmış bir yayla dizisi bulunur. Büyük göller bölgesini birçok göl meydana getirmiştir. Bu göllerden en büyüğü 5545 km2lik Vanern Gölüdür. Diğer önemli gölleri ise Vattern, Jalmar ve Malar’dır. Kumsal sâhili olan Czania dışında İsveç kıyıları çoğunlukla kayalık ve küçük adalarla doludur. Baltık Denizinde bulunan Scania, Gotland ve Oland adaları tortul asıllı engebesiz ve düz topraklardan meydana gelmiştir.

İklim

İskandinav Dağlarının Atlas Okyanusu etkisinden koruduğuİsveç’in iklimi serttir. İklim güney ve kuzeyde iki ayrı karakter taşır. Güney yarıda Orta Avrupa iklimi, Kuzey yarıda ise Doğu Avrupa iklimi hâkimdir. Doğu bölümü Sovyetler Birliği yönünden gelen soğuk rüzgârların etkisi altındadır. Bu bölgede kış mevsimi uzun, yaz mevsimi kısadır. Kuzeyde yıllık ısı ortalaması +3, güneyde ise +7°C dir. En kuzeyde Ocak ayı -15°C, Haziran ayında ise +12°C dolayındadır. Yıllık yağış ortalaması güneybatıda 600 mm, kuzeyde ise 400 mm arasındadır.

dscf3003w.jpg

dscf3007.jpg

dscf3009h.jpg

dscf3466u.jpg

dscf2889s.jpg

20130302170152.jpg

20130302162116.jpg

20121201114605.jpg

20120701130942.jpg

20120623210053.jpg

20120605201925.jpg

dscf3697u.jpg

tarihinde Tolgay Bilge tarafından düzenlendi
  • Beğen 13
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Araçlarda klima oluyor mu :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Eren

Pek ihtiyaç yok ama vardır herhalde. :)

Yorum bağlantısı
Tolgay Bilge

Abi klima standart :D 95 model volvo 850 ler var onlarda bile klima var :biggrin:

Yorum bağlantısı
Tolgay Bilge

55945329125764762867517.jpg

54125729125710096206316.jpg

52398829125794762864518.jpg

31501316233006718810119.jpg

31093216233060718804778.jpg

30484516232975385479918.jpg

29771116232986718812164.jpg

29578816233013052142810.jpg

16697416233076385469873.jpg

Ah doğuş, ah doğuş. Şimdi de İsveçin Norveçin etanollü araçlarını getiriyor. Lpg takamıyoruz :bambam: Bu arada, isveçte ebay tarzı bir site var mı?

Blocket.se

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

resmin birinde isveç bayrağı var, onun yerine türk bayrağı asabiliyor muyuz? :crazy:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tolgay Bilge

resmin birinde isveç bayrağı var, onun yerine türk bayrağı asabiliyor muyuz? :crazy:

hehe evet asabiliyoruz :)ama bayrak bulamadim burada oraya göre:D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

isveç çeliği, Saab üretime başladı mı?

Yorum bağlantısı
Misafir

Çok güzel bir şehire benziyor. İşlerden vakit bulabilirsem inşallah gezmek için gideceğim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

dayın konsolos ve gitmedin yanına :s ne diyeyim fun lar kovalasın seni

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hocam, İsveç'in kızları meşhurmuş diyorlar? 1400 lü yıllardan beri ingiliz kızlarının pabucunu dama attıklarından bahsediliyor. Doğru mu? :D

Yemin ediyorum aynısını yazıyordum :crazy:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

:D :D :D

Siz İsveç'liler nasıl diyooorrr, ALLAHINA KURBAAAN

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Vantandaşlık başvurusu için bilgi göremedim. :p

Hocam, İsveç'in kızları meşhurmuş diyorlar? 1400 lü yıllardan beri ingiliz kızlarının pabucunu dama attıklarından bahsediliyor. Doğru mu? :D

Erkekleri de bir o kadr tipsiz be arkadaş.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Arkadaşım yazın danimarkadan Volvo ile gelmişti ve aracında koltuk ısıtma olmasına rağmen klima yoktu.. Bu aklıma geldiği için sormuştum. :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İsveç'in doğal güzelliklerinden birisi daha... :D :D :D

Maşallah...

Bu İsveç'li miymiş? :shok::dribble:

Gece gece, töööövbee :gözlerikapalıüfleyenadamsmileysi:

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Sadece İrlanda'dayken yakalayabildim :( Kaç ülkenin imkanı geldi geçti...

Kızları değil de erkekleri daha meşhur diyor kuzenim. Buraya gelse mankenliğe başlayacak adamlar çocuk arabası sürüp bebek sallıyor diyor.

Kuzen erkek mi?

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
(düzenlendi)

Değil :D

Bu iyi sıkıntılı bir durum yok.

Bakış açısı farklı, memlekette sarışın kadın kıtlığı olduğu gibi sarışın erkek kıtlığı da var.

tarihinde Hüseyin Sönmez tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Bunlarda çarşaflı kadınlar , dilenci çocuklar , çöplük içindeki evler , pis sakallı fesli adamlar yokmu , bunlar ne zaman istanbulu çekseler böyle şeyler gösteriyor.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Bunlarda çarşaflı kadınlar , dilenci çocuklar , çöplük içindeki evler , pis sakallı fesli adamlar yokmu , bunlar ne zaman istanbulu çekseler böyle şeyler gösteriyor.

:good1::bravo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emirhan Bal

bu arada sanırım avrupanın en çok intihara meyilli insanlarının yaşadığı yerde isveç, bu duruma gece gunduz zamanlamasını, iklim kosulları vs yi istatistik sebepler arasında gosteriyorlar, bir de genç nufusunun avrupanın diğer ulkelerinde sevilmediğini sorunlu kabul edildiğini düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Tolgay Bilge

HEHE aynen oole ama kizlarin calistigi yerleri bir gorseniz hatunlar dozer falan kullaniyor o derece yani yarin g,rursem bi foto cekeyim!!Asfalt doken hatun gordum ya dedim kendi kendime kiyilirmi bu hatunlara!!! :D

bu arada sanırım avrupanın en çok intihara meyilli insanlarının yaşadığı yerde isveç, bu duruma gece gunduz zamanlamasını, iklim kosulları vs yi istatistik sebepler arasında gosteriyorlar, bir de genç nufusunun avrupanın diğer ulkelerinde sevilmediğini sorunlu kabul edildiğini düşünüyorum.

isvecin %70 agir isini gocmenler yapiyor adamlar yan gelip yatip ayda devletten 900 euro issizlik parasi alip icip icip intihar ediyolar haklisiniz yani:D

Sorma hocam o konuyu acma hic cok terbiyesizler burdakiler :bravo::good1: Hele bir yaz gelsin direk bosanma orani %90 artiyo gocmen ailelerde :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

İsveç güzelmiş ancak siz avatarınızı değiştirip kendinizi öncelikle tanıtsaydınız ya :) Avatarınızdan hiç bir şey anlaşılmıyor. İsveçliler nasıl biz Türkleri seviyorlar mı ? Gerçek bir sevgi var mı yoksa göstermelik mi..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...