İçeriğe Yönlendir

Ehliyetsiz Yakalanma Savcılık Süreci ..

Hüseyin Duran

Recommended Posts

Mehmet Kaya

Bu konuyu görünce yazmak istedim bende...Dün akşam beyazıttan inip,kumkapıdan sahil yoluna bağlanıcakken,sağda ekip arabasını gördüm ve işaret etti bana,bende sağa çeker çekmez,araç içindeki ışıkları yaktım....kemerimde takılı aynı zamanda...memur arkadaş geldi,iyiakşamlar...ehliyet ve ruhsat alabilirmiyim dedi...tabii dedim,önce ehliyeti verdim...ruhsatı yerinden almaya çalışırken,tamam gerek yok dedi ruhsata...sonra alkol metreyi ben durun diyene kadar üflermisiniz dedi,tabiki dedim...yaklaşık 10 saniye üfledim,ehliyeti verdi iyiakşamlar,iyi yolcuklular dedi...bu arada sevgili ahmetin dediği gibi üslup çok önemli...sonuçta bu insanlarda bizim can güvenliğimiz için bu denetimleri yapıyorlar...

Bu çok önemli. Hangi polisle konuşursam konuşayım aynı şeyi söylüyorlar. İç aydınlatma ışığını yakan kişinin aracına daha rahat yaklaşıyoruz diyorlar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sabri Güngör

Ehliyetin alınma süresi 2 yıl, savcılık sana trafik çevre eğitim dersi alman için ceza verecek, Ayrıca psikoteste tabi tutulacaksın. Psikoloğun vereceği olur ile 2 yıl sonra ehliyetini iade alabileceksin. En ufak bir alkollü yakalanmanda ehliyetine ömür boyu veda edebilirsin.

Cezanın maddi boyutunu bilmiyorum. O da ayrı bir durum tabi...

Ahmet bence yanlış biliyorsun,Arkadaş ikinci yakalanışında sadece ehliyetsiz araç kullanmaktan ceza alır 200 tl. Senin yazdığın ceza ikinci yakalınışında da alkol lu olsaydı o zaman ehliyet alıkoyma iki yıl olacaktı :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Abi senden ehliyet istemişler.. Alkolmetre üfletmişler.. Beni durduruyorlar sonra bakıyor geç diyor.. Bu başıma çok geldi çözemedim neden ?

İlteber bunun semt ile alakası var,yanıbaşım hemen kumkapı...oraları iyi bilirsin....

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

İlteber bunun semt ile alakası var,yanıbaşım hemen kumkapı...oraları iyi bilirsin....

Büyük Çekmece'de benim aracı tanıyıp çevirmiyorlar bile.

Yorum bağlantısı
Misafir

Bu çok önemli. Hangi polisle konuşursam konuşayım aynı şeyi söylüyorlar. İç aydınlatma ışığını yakan kişinin aracına daha rahat yaklaşıyoruz diyorlar.

Bu durumda saniyelik bir güven hissiyatı oluşuyor karşılıklı.....

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Abi senimi, arabayımı :)

Bilirim abi ama bana heryerde aynı tarife uygulanıyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Benim öyle standart yollarım yok :) birgün oradan birgün buradan gidiyorum...yalnız az önce aklıma geldi,en son alkolmetreyi buluşma sonrası üflemiştim...dün yine buluşma sonrası tekrar üfledim... :D Her buluşmadan sonra üfleme varsa ona göre bilgimiz olsun :D

Bilirim abi ama bana heryerde aynı tarife uygulanıyor :)

Sen kendinden ve aracından eminsen zaten sorun yoktur ilteber...memurlar bunu adamın yüzüne bakınca şak diye anlıyorlardır... :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bu durumda saniyelik bir güven hissiyatı oluşuyor karşılıklı.....

Ramazanda Ankaraya giderken Kayserinin girişinde çevirme var. Ama ana-baba günü tüm araçların bagajlarına varana kadar bakıyorlar. Otobüsleri söylemiyorum bile. Polise takviye olarak jandarmada vardı. Hatta kotrol noktasına konrolsüz bile girdim. durmadan önce tavan lambasını açtım. Camı açtım çok kibar bir iyi akşamlar faslında sonra kimlik kontrolü yapıldı yola devam ettik. Ama tek kontrolsüz geçen bizdik açıkcası. Çok şaşırmıştım.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Abi senimi, arabayımı :)

Büyükçekmece sapağında sahilden, alemden dönenlere süpriz yapmak için çevirme oluyor, bilhassa yazın, ama beni bir kere bile çevirmediler, üşenmedim bir gece durdum sordum memur arkadaşlara cevap aynen şuydu,

Şen şurada oturmuyormusun, evin şu adreste değilmi, yani bu semtin aracı bu, biz yabancı plakaları çeviriyoruz, sen böyle alem yapıp eve gidemezsin.

(not: içimden ben kılıbık değilim diye haykırdım)

Diğer daha yaşlı bir memur arkadaş ise şu cevabı verdi,

Kardeş biz adamın gözünden kaç promil olduğunun anlıyoruz sadece kayda geçsin diye üfletiyoruz.

:)

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Benim öyle standart yollarım yok :) birgün oradan birgün buradan gidiyorum...yalnız az önce aklıma geldi,en son alkolmetreyi buluşma sonrası üflemiştim...dün yine buluşma sonrası tekrar üfledim... :D Her buluşmadan sonra üfleme varsa ona göre bilgimiz olsun :D

Sen kendinden ve aracından eminsen zaten sorun yoktur ilteber...memurlar bunu adamın yüzüne bakınca şak diye anlıyorlardır... :)

Hakan geçenlerde yediğim kırmızı ışık cezasını hatırlıyormusun. İstesem o cezayı yemezdim. Ama hakkettim ve sesim çıkmadı adamlara. H

Büyükçekmece sapağında sahilden, alemden dönenlere süpriz yapmak için çevirme oluyor, bilhassa yazın, ama beni bir kere bile çevirmediler, üşenmedim bir gece durdum sordum memur arkadaşlara cevap aynen şuydu,

Şen şurada oturmuyormusun, evin şu adreste değilmi, yani bu semtin aracı bu, biz yabancı plakaları çeviriyoruz, sen böyle alem yapıp eve gidemezsin.

(not: içimden ben kılıbık değilim diye haykırdım)

Diğer daha yaşlı bir memur arkadaş ise şu cevabı verdi,

Kardeş biz adamın gözünden kaç promil olduğunun anlıyoruz sadece kayda geçsin diye üfletiyoruz.

:)

Abi biz öğrencinin gözüne baktığımızda yalanmı söylüyor suçlumu kopyamı çekiyor nasıl anlıyorsak (Günlük karşılaştığımız öğrenci sayısını en az 200) o adamlarda aynı abi. Polisle millet kavga ediyor ya. Anlam veremiyorum. Kardeşim sen suçsuzsan karşındaki adamın o anki psikolojisinin nasıl olduğunu bilmeden diklenirsen sonra kavga kaçınılmaz oluyor. Normalde ben çok agresif ve sinirli bir adamım. Bugüne kadar da çok fazla çevirmeye denk geldik. Şehir içinde kaç defa gereksiz yere kimlik sorgusu yedim hatta okula geç kalacağım anlar oldu. Ama hiç birinde de polisle kavga etmedim. Hatta arkadaşlar şaşırıyor. Herkes görevini yapıyor dedim. E bana kimlik soruyor yanımdan geçene niye sormuyor. Dedim 10 arabadan 10nunuda durdurursa burası ne olur düşünsene.

Yani adamlar işini yapıyor ve bizlerde yardımcı olalım. Sen hatalıysan susmayı denemelisin. Hatalıyken bu niye şu niye polisi sorgulamanın anlamı yok.. Suçsuzsan istediğin kadar konuş ve sorgula hakkını ara bunda yanlış yok.Arkadaş polisin suratına ruhsat çarpmış polis mahkemeye vermiş okulda veryansın yapıyor. Aradım polis arkadaşı dedim böyle bir durum var ne oldu dedim. Abi adam bugüne kadar hiç sorun yaşamamış çok efendi bir arkadaşın suratına milletin ortasında ruhsat çarpmış.

Arkadaşa dedim bunu yaptın mı yaptım dedi. Peki niye? Ters yöne girdim ceza yazacaktı. YAzma ne olacak şu kadar yerden demiş ben yeni geldim bilmiyordum falan demiş. Poliste beyefendi burada levha var burdan dönmemelisiniz demiş. Arkadaş ağzına geleni söylemiş ruhsatı suratına fırlatmış. Sonra da polisle şöyle böyle diyor. Dedim aynısını öğrencin sana yapsa ne yaparsın dedim. Sustun sonra benimle tabiki mesafeli oldu :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Hakan geçenlerde yediğim kırmızı ışık cezasını hatırlıyormusun. İstesem o cezayı yemezdim. Ama hakkettim ve sesim çıkmadı adamlara.

Hatırlıyorum hocam...

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Kimse kızmamış çok şaşırdım. :D:good1:

Geçmiş olsun.

Domatesleri güneşe koyan anneye çocuk sorar: "Domatesleri niye güneşe koydun anne?" Annesi, "Kızarsın diye." diye cevaplar. Çocuk, "Niye kızayım ki?" der, anlamaz. :unsure2:

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Abi senden ehliyet istemişler.. Alkolmetre üfletmişler.. Beni durduruyorlar sonra bakıyor geç diyor.. Bu başıma çok geldi çözemedim neden ?

Tam tipine karar veremiyorlar, yaklaşınca görüyolarki temiz yüzlü, ak pak bir çocuksun, yol veriyorlar :p

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Tam tipine karar veremiyorlar, yaklaşınca görüyolarki temiz yüzlü, ak pak bir çocuksun, yol veriyorlar :p

Ne yani esmer olmak suçmu ? :biggrin:

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
(düzenlendi)

Önceden olan 6 ay ehliyete el koyma şöyle ötede dursun onun bu cezayla alakası yok, siz ehliyetsiz araç kullanmaktan yakalanmışsınız şimdi size Kaymakamlık makamınca 700 TL ceza yazılacak, bu cezayı 15 gün içinde öderseniz %25 indirimle ödersiniz ancak ikinci defa alkolle yakalanırsanız bu sefer işler değişir bu defa ehliyete el konulma süresi 2 yıla çıkar bonus olarak yanında 1000 TL civarı ceza ödemek zorunda kalırsınız. :) Geçmiş olsun. :flowers:

tarihinde Osman Yücel Çetin tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Önceden olan 6 ay ehliyete el koyma şöyle ötede dursun onun bu cezayla alakası yok, siz ehliyetsiz araç kullanmaktan yakalanmışsınız şimdi size Kaymakamlık makamınca 700 TL ceza yazılacak, bu cezayı 15 gün içinde öderseniz %25 indirimle ödersiniz ancak ikinci defa alkolle yakalanırsanız bu sefer işler değişir bu defa ehliyete el konulma süresi 2 yıla çıkar bonus olarak yanında 1000 TL civarı ceza ödemek zorunda kalırsınız. :) Geçmiş olsun. :flowers:

Tamam şekerim de, :p sürücü belgesini evde unutup/bırakıp belgesiz araç kullanan ve belgesini alkollü durumda araç kullanırken el koydurup belgesiz araç kullanan biri için cezalar aynı o zaman ha canim? :unsure2:

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Geçmiş olsun.Ben bakkala giderken bile ehliyet ruhsat taşıyan biriyim.Bir gün nasıl olduysa Sivas'tan Tokat'a giderken polis çevirdi.Bir de baktım tarihte ilk defa yanımda ehliyetim yok. :) Polis -sağolsunlar-çok anlayışlı davrandılar.Sorgulatma yapıp ehliyeti teyit ettirdiler.Biraz sohbet ettikten sonra bıraktılar.'Hocam bir dahakine dikkatli ol!Şu kadar cezası var dediler.''Her zaman eşeği sağlam kazığa bağlamak lazım.

bu bilgisayar çağında ehliyetsiz araç kullanmak fiİksel olarak yanında bulundurmamakla aynı olmamalı. unutabilir insan pantolon değişir bir yerde verirsin girişte çıkışta unutursun vs vs. bu konu ele alınmalı. herhangi bir kimlik sorgulaması ile mesele çözülmeli.

alkollü araç kullanmak ise cezası fena olmalı.

"profilleme" deniyor teknik olarak.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

İnsan yeri geliyor evlilik tarihini unutuyor,ehliyeti unutması gayet doğal.ehliyeti yanında bulundurmamak ceza sebebi olmamalı bencede

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

abd de ehliyetsiz kaza yapmış bir türk işçinin mahkemesine gittimdi. hakim: " do you have driving license in any country?" diye sordu. bizimki ona da "yok" dedi. zaten ingilizce de bilmiyordu. Sonra tabi nerden geldim buraya demiş olabilir. ;) cezasını unuttum iki üç ay yatmış olabilir.

aynı işçi ekibinde gogo bardaki bayanları paylaşamayıp birbirini dövenler de vardı.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Duran

yorum için teşekkürler.biraz içimi rahatlattınız...

abilerim ben suçumun farkındayım. güzel bi ders çıkardım. herşeyde vardır bi hayır. keşke yarın askere alsalarda 6 ay askerliğimi yapıp gelsem :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
(düzenlendi)

Tamam şekerim de, :p sürücü belgesini evde unutup/bırakıp belgesiz araç kullanan ve belgesini alkollü durumda araç kullanırken el koydurup belgesiz araç kullanan biri için cezalar aynı o zaman ha canim? :unsure2:

Yok şeker Hocam. :p

Araç kullanırken sürücü belgelerini yanında bulundurmamak 166 lira.

Sürücü belgesi sınıfına göre, yetkisi olanlar dışındaki araçları kullanmak 343 lira.

Ehliyetsiz araç kullanmak veya kullanılmasına izin vermek 343 lira.

tarihinde Osman Yücel Çetin tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Yok şeker Hocam. :p

Araç kullanırken sürücü belgelerini yanında bulundurmamak 166 lira.

Sürücü belgesi sınıfına göre, yetkisi olanlar dışındaki araçları kullanmak 343 lira.

Ehliyetsiz araç kullanmak veya kullanılmasına izin vermek 343 lira.

Anladım ciciş, sağol cınım. :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Alkollü sürüşten dolayı ehliyeti kaptıracağım, üstüne sos olarak bir daha ehliyetsiz direksiyona geçeceğim ve gelip burada, kenarda ''mevzu olsada deşarj olsak'' modun da olan üyeler arasında konu açacağım.. Manyakmıyım :biggrin:

Antalya'ya sevgiler, geçmiş olsun, tekrarı olmasın :)

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Geçmiş olsun. Sizin yaşadığınız mesele ile alakalı güzel atasözleri mevcut. :)

Alkollü sürüşten dolayı ehliyeti kaptıracağım, üstüne sos olarak bir daha ehliyetsiz direksiyona geçeceğim ve gelip burada, kenarda ''mevzu olsada deşarj olsak'' modun da olan üyeler arasında konu açacağım.. Manyakmıyım :biggrin:

Antalya'ya sevgiler, geçmiş olsun, tekrarı olmasın :)

Fırçanın böylesi. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...