İçeriğe Yönlendir

Artık Araç Sahibine Ceza Kesilmeyecek...Miş!

Önder Kuru

Recommended Posts

Akan Belen

Bence de doğru olan bu.Neden araç sahibi suçlu olsun ki bu durumda.Ha ceza yazılacaksa 500 değil 1000 tl yaz kullanana.

Yorum bağlantısı
Misafir

Bu sıralar böyle haberler çok çıkıyor,neye inanıcağımızı şaşırdık...

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Bu sıralar böyle haberler çok çıkıyor,neye inanıcağımızı şaşırdık...

Haberde baya bi ayrıntılı bilgi vermiş, inanasım geldi açıkçası.

Not: Önceki avatar daha mı iyiydi sanki? :unsure2:

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
(düzenlendi)

Cezayı geçiyorum, peki ehliyetli ya da ehliyetsiz kişiye aracı emanet verdiğinizde olabilecek kazalardaki tazminatlar ne olacak ?

Anayasa mahkemesini yeni kararını, "kimse işlemediği suçtan dolayı cezalandırılamaz" ilkesine göre veriliyorsa, aşağıdaki haberde görülen Ocak ayında verilmiş karara ters düşmüyor mu ?

http://www.posta.com...rticleID=158678

Paralel olarak bu tazminat ihtimali de ortadan kalkıyor mu ?

tarihinde Mustafa Yenigün tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tolga Yanıksaz
(düzenlendi)

Araç sahibinin suçune ihtiyacı olanın işini görmek mi ?

tarihinde Tolga Yanıksaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Ne gibi ?

Ne biliim abi, bu maç öncesi spor muhabirlerine poz vermiş gibi geldi :biggrin:

Ondan yazdım yanlış anlaşılma olmasın. :good1:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bence de doğru olan bu.Neden araç sahibi suçlu olsun ki bu durumda.Ha ceza yazılacaksa 500 değil 1000 tl yaz kullanana.

Araç sahibinin suçune ihtiyacı olanın işini görmek mi ?

Yanlış düşünüyorsunuz bence.

Ehliyetsiz birine siz arabanızı verdiniz ihtiyacını gidermesi için ve kaza yaptı. Hemde ölümlü... Sizin suçunuz yok mu şimdi?

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Cezayı geçiyorum, peki ehliyetli ya da ehliyetsiz kişiye aracı emanet verdiğinizde olabilecek kazalardaki tazminatlar ne olacak ?

Anayasa mahkemesini yeni kararını, "kimse işlemediği suçtan dolayı cezalandırılamaz" ilkesine göre veriliyorsa, aşağıdaki haberde görülen Ocak ayında verilmiş karara ters düşmüyor mu ?

http://www.posta.com...rticleID=158678

Paralel olarak bu tazminat ihtimali de ortadan kalkıyor mu ?

Sanırım Ehliyetsiz araç kullanmayla ilgili bir karar olabilir. Aracın sahibi olmayıp ölümlü yada yaralamalı kaza durumu belki farklı bir ceza maddesini içeriğinde yer alıyordur. Açıkçası Hukuk dersinden bıçak sırtı geçmiştim bilemiyorum...

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Ehliyetsiz birine siz arabanızı verdiniz ihtiyacını gidermesi için ve kaza yaptı. Hemde ölümlü... Sizin suçunuz yok mu şimdi?

Ehliyetsizi de ikiye ayırmak gerek belki de. Hiç ehliyet almamış ve ehliyeti bir suçtan dolayı alıkonulmuş diyelim. Bu durumda, yakın bir arkadaşınıza, ehliyetini alkolden vs. bir sebepten ehliyetine el konulduğunu ve ehliyetsiz olarak araç kullandığını bilmeden aracınızı verme ihtimaliniz de mevcut. Araç emanet etmek her şekilde çok tehlikeli bir durum sonuçta.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Ne biliim abi, bu maç öncesi spor muhabirlerine poz vermiş gibi geldi :biggrin:

Ondan yazdım yanlış anlaşılma olmasın. :good1:

Yakın zamanda tekrar elden geçireceğim... :yes:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ehliyetsizi de ikiye ayırmak gerek belki de. Hiç ehliyet almamış ve ehliyeti bir suçtan dolayı alıkonulmuş diyelim. Bu durumda, yakın bir arkadaşınıza, ehliyetini alkolden vs. bir sebepten ehliyetine el konulduğunu ve ehliyetsiz olarak araç kullandığını bilmeden aracınızı verme ihtimaliniz de mevcut. Araç emanet etmek her şekilde çok tehlikeli bir durum sonuçta.

Aracınızı ehliyetli birine de teslim etseniz, kaza yapması durumunda eğerki suçlu ise, araç sahibi de suçludur.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Şöyle düşün birde.Ehliyeti olduğunu biliyorsun aslında.Ama senin haberin olmadığı şekilde atıyorum ehliyetini kaptırdı.Aynı şekilde kaza yaptı.Yine ehliyetsiz kaza yapmış olmayacak mı bu durumda.Yada sen ehliyetli birine aracını verdin.Adam uzun yola çıktı.Yoruldu yanında ehliyeti olmayan birine aracı verdi ve kaza oldu.Bu durumda senin suçun nedir.

Bence burda uygulamada bir hata var.Dediğim gibi cezaları çok ağır yaparsın kullanıcı için.300-500 kurtaramaz.Büyük maddi ceza uygularsın hatta hapis cezası koyarsın ertelenmeyecek şekilde kimse cesaret edemez.

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Ehliyet yetersizliği diye de bir durum var. 7-8 sene evvel başıma gelmişti. Scooter'la sokak arasında sipariş götürürken yakalanmıştım. 300-350 TL ceza yedik babamla beraber. Haberde diyor ki "araç sahibinin kusurunun bulunup bulunmadığı, aracı sürücü belgesi olmayan kişiye bilerek verip vermediği değerlendirilmeden idare tarafından yaptırım uygulanmaktadır" diyor. Acaba sorulup da mı cezaya bu cevaba göre hükmedilecek?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Şöyle düşün birde.Ehliyeti olduğunu biliyorsun aslında.Ama senin haberin olmadığı şekilde atıyorum ehliyetini kaptırdı.Aynı şekilde kaza yaptı.Yine ehliyetsiz kaza yapmış olmayacak mı bu durumda.Yada sen ehliyetli birine aracını verdin.Adam uzun yola çıktı.Yoruldu yanında ehliyeti olmayan birine aracı verdi ve kaza oldu.Bu durumda senin suçun nedir.

Bence burda uygulamada bir hata var.Dediğim gibi cezaları çok ağır yaparsın kullanıcı için.300-500 kurtaramaz.Büyük maddi ceza uygularsın hatta hapis cezası koyarsın ertelenmeyecek şekilde kimse cesaret edemez.

İşin doğrusu, kimseye aracınızı teslim etmemektir. Ehliyetli ehliyetsiz ayrım yapılamaz. Ancak ehliyetli birine verirseniz ve o kişi maddi hasarlı kaza yaparsa bu sefer suçunuz olmuyor.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

İşin doğrusu, kimseye aracınızı teslim etmemektir. Ehliyetli ehliyetsiz ayrım yapılamaz. Ancak ehliyetli birine verirseniz ve o kişi maddi hasarlı kaza yaparsa bu sefer suçunuz olmuyor.

Kesinlikle katılıyorum. Ehliyetsiz birine aracımı versem oda gitse suçsuz birini öldürse, ben şahsım adına çok vicdan azabı çekerim benim arabamla birinin hayatı sonlandığı için.

Ayrıca neden tecrübesiz ve ehliyetsiz birisine araç vererek onu trafiğe sokayım, zaten trafikte tecrübesiz olanlara ehliyetsiz olanlara kızıyoruz niye bir tanede biz yollayalım.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Mesele zaten vermek değil.Bende şahsen ne olursa olsun ehliyetsiz birine aracımı vermem.Gerekirse ben götürürüm gideceği yere.Ancak ehliyeti olup da kaza yapan birinin sırf araç sizin diye ceza almanız bana çok mantıklı gelmiyor açıkçası.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

yakın zamanda "medyada bugün" başlığında paylaşılmıştı sanırım.

eski bir milletvekili partili arkadaşlarına arabasını vermiş,ölümlü kaza olmuş.ölenin yakınları hem araç sahibi hem de kullanan hakkında dava açmiş.

sanıyorum araç sahibi eski vekil de ceza almıştı.yüklü bir para cezası

Yorum bağlantısı
Murat Altındal

Aynen öyle ehliyetli olsun olmasın, emanete verdiğiniz arabayla yaralanmalı veya ölümlü bir kaza olursa, ruhsat sahibi de suçlu oluyor.

Yorum bağlantısı
Tolga Yanıksaz

Ehliyetsiz bir sürücüye araç vermesini kast etmek istemedim zaten ehliyesiz kişiye kim arac versinki ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bence verende suçlu.Niye veriyor? Baba oğluna veriyor. Bence yanlış bir gelişme. Bence ehliyetsiz araba kullandırana da ceza verilmeli.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bence verende suçlu.Niye veriyor? Baba oğluna veriyor. Bence yanlış bir gelişme. Bence ehliyetsiz araba kullandırana da ceza verilmeli.

Mehmet önceki iletimde de yazdım.Ehliyeti olup kaptırmışta olabilir bilemezsin ki bunu.Asıl demek istediğim olay buydu aslında.Yoksa ehliyeti olmaynın araç kullanmasına sonuna kadar karşıyım.Asla da vermem zaten aracımı

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
(düzenlendi)

Bence ortada bir suç var...

Kesinlikle.

O cezayı da arkadaşınız öder artık. Tabiki arkadaşınız harbi arkadaş ise size zaten zora sokmaz zora soktuysa da cezaya katlanır. Ben burada görüyorum baba oğluna vermiş arabayı veya oğlu kaçırmış arabayı öyle bir kullanıyorki ben park halindeki aracımdan bile korkuyorum. Bence dikkat edilmeli.

tarihinde Mehmet Kaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...