İçeriğe Yönlendir

Artık Araç Sahibine Ceza Kesilmeyecek...Miş!

Önder Kuru

Recommended Posts

Sani Gerşon

Mehmet önceki iletimde de yazdım.Ehliyeti olup kaptırmışta olabilir bilemezsin ki bunu.Asıl demek istediğim olay buydu aslında.Yoksa ehliyeti olmaynın araç kullanmasına sonuna kadar karşıyım.Asla da vermem zaten aracımı

Kaptırmışsa, yasalar karşısında ehliyetsiz bir insandan farkı nedir?

Şöyle de sorabilirim. Burcu Çetinkaya olsa ama ehliyeti olmasa, kazaya karıştığında ne muamele görmeli.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Mehmet önceki iletimde de yazdım.Ehliyeti olup kaptırmışta olabilir bilemezsin ki bunu.Asıl demek istediğim olay buydu aslında.Yoksa ehliyeti olmaynın araç kullanmasına sonuna kadar karşıyım.Asla da vermem zaten aracımı

Oda daha büyük suç. Niye kaptırdı. Demek ki ciddi bir hata yapmış ve ehliyetini almışlar. Yani bir süre araba kullanamazsın demişler.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Kaptırmışsa, yasalar karşısında ehliyetsiz bir insandan farkı nedir?

Şöyle de sorabilirim. Burcu Çetinkaya olsa ama ehliyeti olmasa, kazaya karıştığında ne muamele görmeli.

Kullanan gerekli ceza neyse onu almalı zaten bunda sıkıntı yok ki.Ben araç sahibi için dedim.Yasal olarak bilmiyorum ne boyut da bu durum.Yani ehliyetini kaptırmış biri yaralanmalı kaza yapsa acaba ehliyetsiz gibi mi ceza alıyor yoksa ehliyetini kaptırmış gibi mi.Ha bunun yasal olarak bir farkı varmı onuda bilmiyorum.Benim fikrim ise ehliyetini kaptırmış ise hiç ehliyeti yok gibi hatta daha ağır bir ceza almalı.

Oda daha büyük suç. Niye kaptırdı. Demek ki ciddi bir hata yapmış ve ehliyetini almışlar. Yani bir süre araba kullanamazsın demişler.

Tamam işte bende onu diyorum.Öyle adama ,kadına en ağır cezayı ver.Ama araç sahibi bu durumu bilmeyebilir,bu durumda sanki biraz sıkıntı var gibi geliyor bana.

Ha şu olabilir.Hiç ehliyeti olmayan biri böyle bir duruma karışırsa iki tarafa da ceza ver.Ancak normalde ehliyeti olup da ehliyetini kaptırmış sa bu durumda sadece aracı kullanana en ağır şekilde ceza ver.Ama araç sahibi bu durumu bilemeyeceği için onu muaf tutabilirler gibi düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ehliyetsiz bir sürücüye araç vermesini kast etmek istemedim zaten ehliyesiz kişiye kim arac versinki ?

Tolga en basitinden babalar oğullarına. Hemde trafikte. Hele en nefret ettiğim olay 3-5 yaşlarında çocukları kucaklarında çok yoğun trafikte araç kullandırmaları. Git boş bir tarlada alanda kullandır kullandıracaksan.

Tamam işte bende onu diyorum.Öyle adama ,kadına en ağır cezayı ver.Ama araç sahibi bu durumu bilmeyebilir,bu durumda sanki biraz sıkıntı var gibi geliyor bana.

Ha şu olabilir.Hiç ehliyeti olmayan biri böyle bir duruma karışırsa iki tarafa da ceza ver.Ancak normalde ehliyeti olup da ehliyetini kaptırmış sa bu durumda sadece aracı kullanana en ağır şekilde ceza ver.Ama araç sahibi bu durumu bilemeyeceği için onu muaf tutabilirler gibi düşünüyorum.

Bir önceki mesajımda yazdım. O şekil kullanan kişi ikisininde cezasını öder ozaman. Bile bile bu şekilde arkadaşının aracını alıp zora sokuyorsa o zorluğunda altına kendisi girecek kardeş. Başka çaresi yok.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Sanki savunucu duruma düşmüşüm gibi oldu yahu :biggrin:

Ehliyeti olmayan şahıs araç kullanırken yakalanırsa bence ciddi olarak çok büyük cezalar verilmeli zaten.Maddi cezanın yanında hapis bile olmalı ve ertelenmeden.Böyle kişiler yüzünden cidden birçok masum insanın hayatı kararıyor maalesef.

Yorum bağlantısı
Tolga Yanıksaz

Tolga en basitinden babalar oğullarına. Hemde trafikte. Hele en nefret ettiğim olay 3-5 yaşlarında çocukları kucaklarında çok yoğun trafikte araç kullandırmaları. Git boş bir tarlada alanda kullandır kullandıracaksan.

Bir önceki mesajımda yazdım. O şekil kullanan kişi ikisininde cezasını öder ozaman. Bile bile bu şekilde arkadaşının aracını alıp zora sokuyorsa o zorluğunda altına kendisi girecek kardeş. Başka çaresi yok.

Çok haklısın o knuda abi..

Yorum bağlantısı
Önder Kuru
(düzenlendi)

Bence verende suçlu.Niye veriyor? Baba oğluna veriyor. Bence yanlış bir gelişme. Bence ehliyetsiz araba kullandırana da ceza verilmeli.

Açıkçası haberde "araç sahibinin bilgi dahilinde olduğuna bakılmasızın ceza verildiğinden" cezayı iptal ediyor diye anladım ben. Yani kanuna aykırı durum tespit edildikten sonra "araç sahibi aracın araç sahibi tarafından mı verildi yoksa sürücü habersiz mi aracı aldı ona bakın eğer haberi varsa ceza yoksa vermeyin" gibi anladım ben gerekçeyi...

Haberde diyor ki "araç sahibinin kusurunun bulunup bulunmadığı, aracı sürücü belgesi olmayan kişiye bilerek verip vermediği değerlendirilmeden idare tarafından yaptırım uygulanmaktadır" diyor.

tarihinde Önder Kuru tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Açıkçası haberde "araç sahibinin bilgi dahilinde olduğuna bakılmasızın ceza verildiğinden" cezayı iptal ediyor diye anladım ben. Yani kanuna aykırı durum tespit edildikten sonra "araç sahibi aracın araç sahibi tarafından mı verildi yoksa sürücü habersiz mi aracı aldı ona bakın eğer haberi varsa ceza yoksa vermeyin" gibi anladım ben gerekçeyi...

Haberim yok oğlan almış anahtarı gitmiş :)

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Haberim yok oğlan almış anahtarı gitmiş :)

Bunun bahane olduğuna mahkeme kanaat getirirse olabilir ama "anahtarı neden ortada bırakıyorsun?" derse hakim ona da kulp bulması lazım, yani mahkemeyi ikna ederse ne ala edemezse zaten ceza aynen devam(ki bence de ceza olmalı)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bunun bahane olduğuna mahkeme kanaat getirirse olabilir ama "anahtarı neden ortada bırakıyorsun?" derse hakim ona da kulp bulması lazım, yani mahkemeyi ikna ederse ne ala edemezse zaten ceza aynen devam(ki bence de ceza olmalı)

Kesinlikle.

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Kesinlikle.

Olmalı ki insanlar sorumluluklarını bilsin, öyle haberim yok diyene yada herhangi bir sebeple "sıyırana" mahal verilmesin...

Yorum bağlantısı
Emre Köksal
(düzenlendi)

Tamam da evinizdeki kendi çocugunuza neden güvenmeyesiniz ki...

arkadaşına uymuştur birinden duymuştur özenmiştir alır gider...

Durumun nasıl geliştiğini bilmeden yorum her zaman yanlış olur...

ayrıca araç sahibinin de suçlanması bence yanlış.

ehliyeti olan acil ihtiyacı olan güvendiğiniz birine aracı verebilirsiniz..

hepimiz pür dikkat araç kullanıyoruz ama bazen suçlu olmadığımız halde suçlu konumuna düşürülebiliyoruz...

şükür ben o konuma düşmedim ama her gün neler yaşanıyor.

tarihinde Emre K&#246ksal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Tamam da evinizdeki kendi çocugunuza neden güvenmeyesiniz ki...

arkadaşına uymuştur birinden duymuştur özenmiştir alır gider...

Durumun nasıl geliştiğini bilmeden

Peki o halde(16 yaşında) birine çarparsa. Yani tam kullanmayı bilmeden. Ne olacak?

Çocuğuna almaması hususunda güveneceksin. Güvenmiyorsan alır diyorsan anahtarı ya evde bırakmayacaksın yada güvenli bir yerde saklayacaksın.

Yorum bağlantısı
Emre Köksal

Peki o halde(16 yaşında) birine çarparsa. Yani tam kullanmayı bilmeden. Ne olacak?

Çocuğuna almaması hususunda güveneceksin. Güvenmiyorsan alır diyorsan anahtarı ya evde bırakmayacaksın yada güvenli bir yerde saklayacaksın.

Şhsen kendi adıma konusuyorum benim babam da güvenirdi bana ve hiç ellememişimdir arabayı yerinden...

ama bi gün oldu mesele kız meselesi...bi şekilde araba gerekti ve söylemeden aldım....yani o yaşta birine güvenmekte sorun yok ama şartlar bazen en aklı selim kişileri bile farklı yere yönlendirebiliyor...

olayın doğru oldugunu savunmuyorum ama herzaman herşey elinde olmuyor insanın..

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Şhsen kendi adıma konusuyorum benim babam da güvenirdi bana ve hiç ellememişimdir arabayı yerinden...

ama bi gün oldu mesele kız meselesi...bi şekilde araba gerekti ve söylemeden aldım....yani o yaşta birine güvenmekte sorun yok ama şartlar bazen en aklı selim kişileri bile farklı yere yönlendirebiliyor...

olayın doğru oldugunu savunmuyorum ama herzaman herşey elinde olmuyor insanın..

Peki birine çarpsaydınız ? Peki yaptığınız ne kadar doğru? Demekki çocuklara belli bir yaş grubunda %100 güven olmuyormuş.

ehliyeti olan acil ihtiyacı olan güvendiğiniz birine aracı verebilirsiniz..

hepimiz pür dikkat araç kullanıyoruz ama bazen suçlu olmadığımız halde suçlu konumuna düşürülebiliyoruz...

şükür ben o konuma düşmedim ama her gün neler yaşanıyor.

Buna sonuna kadar katılıyorum. Ben aracımı isteyen sevdiğim arkadaşıma veririm. Burada adam kaza yaptı diye beni suçlaması kesinlikle yanlış.

Ancak ehliyeti olmayana verirsem suçluyum. Ehliyetine el konulmuş birine arabayı bile bile vermek suç ama bilmiyorsan suçu karşıdaki üstlenecek (Şayet adam gibi adamsa.)

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Araç sahibi haberim yok derse birde üstüne araç çalma suçu eklenmez mi :biggrin:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...