İçeriğe Yönlendir

Hararet Göstergesi

Eray Mutlu

Recommended Posts

Eray Mutlu
(düzenlendi)

Herkese merhaba arkadaşlar araçta hararet göstergesi yok bugün bir Fiesta'ya bindim dijital vardı acaba b-max'te de dijital görüntülenebiliyor mu?bilen var mı?

tarihinde Adnan Çakır tarafından düzenlendi
İmla ve yazım kurallarına dikkat ediniz.
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Arkadaşımın opel astrasında da hararet göstergesi yok, yeni modellerde koymuyorlar demekki, ama dijital olması konusunda, fiestada varsa böyle bir özellik B Max'tede olabilir diye düşünüyorum. Bilgisi olan varsa yazabilir.

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Şimdi B Max kullanıcı kitabını inceledim. Araçta hararet göstergesi yok, sadece motor soğutma sıvısı sıcaklığı uyarı lambası var. Kullanım kitabında aynen şöyle yazıyor ''Motoru çalıştırdıktan sonra lamba yanmaya devam eder veya sürüş sırasında yanarsa bu bir arıza göstergesidir. Aracı en kısa zamanda güvenli bir yere çekiniz ve motoru durdurunuz. Soğutma sıvısı seviyesini denetleyiniz'' Yinede fiestada ki dijital olayını merak ettim şimdi.

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer
(düzenlendi)
DSCF0028.jpg Fiesta'daki dijital hararet göstergesi, şimdi gerçekten merak ettim B Max'lerde varmı acaba diye ama yok yani... Yada varda bir tuşa basarak falan mı çıkıyor acaba, kullanım kitabını ayrıntılı olarak inceledim ama hiç böye bişey hatırlamıyorum yoksa kesin denerdim bu özellik varmı yok mu diye, çünkü hararet göstergesinin olmaması benimde ilk dikkatimi çeken konulardan biriydi. tarihinde Korhan Şenörer tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eray Mutlu
(düzenlendi)

İlginiz için teşekkürler arkadaşlar bende araştıracağım bulursam hepinizle paylaşacağım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

yukarıdaki fotoyu ben eklemiştim. herhangi bir tuşa basmadan kontağı çevirince direk çıkıyor hararet göstergesi. . .

fiesta için söylüyorum ama. b max da olmayabilir fiesta da ilk çıktığında yoktu 2012 6. ayından sonraki üretimde koydular. . belki ilerleyen b maxlara koyarlar

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer
(düzenlendi)

Evet Ali bey, sizin yazdığınız konu içeriğinde fotoğrafı görünce buraya koydum bende, galiba B Max'te de Fiestada olduğu gibi sonradan koyacaklar galiba hararet göstergesini, yada astrada olduğu gibi belkide artık hiç koymayacaklar çünkü hararet yapma ihtimali yok demekki :biggrin: ama mantığını da anlayabilmiş değilim. O zaman şu soru akla geliyor, 2013 modellerde dijital olarak var mı acaba ?

Şimdi yetkili bayiden satış temsilcisi arkadaşla görüştüm. 2013 B Max'lerde de hararet göstergesi yokmuş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Engin Özarı

Bu hararet göstergesinin olmamasını, maliyet azaltma çalışması olarak görüyorum.

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

2008 honda city'de de yoktu, göstergede mavi bir simge vardı o sönünce motor ısınmış sayılıyordu... Bence hararet göstergesini maliyet düşürmek için değil mevcut teknolojilerle harareti takip etmeye gerek kalmamasından dolayıdır diye düşünüyorum. Misal VW grubu termostatlarda plastik bir parça koymuş araç hararet yapmaya meğillendiğinde yani basınç arttığında bu parça patlıyor ve radyatördeki suyu motora gönderiyor. Böylece hararet yapmadan aracı servise götürebiliyorsunuz. Ha keza fordlar da motoru korumaya alıyor, hararet riski olduğunda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Yinede bence hararet göstergesi olmalıydı, alışkanlık sanırım, motorun ısınıp ısınmadığını bilmek istiyor insan. (Yada en azından ben. :) )

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Niyazi Ramazanoğlu
(düzenlendi)

Hararet göstergesi olmaması büyük eksiklik,zamanla bunu farkedecekler mondeo'su olanlar bilir! hararet sorunu ilk başta vardı kaynatmaz ama yükseklerdedir.Eski amerikan arabalarında bu hep vardı şu veya bu sebeple hararet yapar, lamba yandığında contayı yakmış olurdunuz.Bunlar özüne dönmüş tekrar lamba koymuş.Uygun bir yer ve görünüşü buna uyan gösterge bulursam takacağım.Bu aydan sonra buralarda sıcaklık, 40 dereceye yakın olur.Zaten İstanbul vb.yerlerde oturanların birde dur,kalk trafik sorunu ve neticede hararet olacaktır.

Sıkıntılarını yazdığımız gibi iyi taraflarınıda yazalım.2013 model 1.6 - power shift B-Max in kullanımı rahat,direksiyon yumuşak,yedek lastiği küçük boy dışarıdan küçük görünen ancak içine oturunca ferah olan bir araba.Vites geçişleri yumuşak hissedilmiyor.Deparı gayet iyi,çekişi iyi.Frenler arka kampana önler disk olmasına rağmen,işi kurtarıyor,kornası gripli biri gibi ses çıkarsada idare ediyor spor konumda daha seri,manuel olarak kullanımı da güzel.Ancak kapı kolları iç ve dış zayıf, ilerde çabuk elimizde kalacaktır.sürgülü kapı ve en önemlisi direksiz olması güzel.Ancak arka kapı iyi kapanmazsa radyoda açıksa kadrandaki işareti dikkati çekmiyor,aniden açılabiliyor.Kapıları girince kilitlemek en güzeli.Ancak açılınca ikaz verip iç ışıklar yanıyor.Ön şöför tarafında direksiyon mili çok çirkin görünüyor.iki sebebi var,halı kısa kesilmiş altı açık ve direksiyon milini/borusunu bir şekilde kapatabilirlerdi koltuk oturumu yüksek biraz jeep havasıda var içerden.Şu anda aklıma gelen bunlar.

İmla kurallarına uyunuz.
Yorum bağlantısı
Niyazi Ramazanoğlu

Adnan bey, profil fotoğrafımı ve imla kuralı hatamı işaret etmişsiniz,fotoğrafım şu anki halimdir.Ölçüleri ve detayları ile anlaşılır,tanınır haldedir.Gelelim yukarıdaki yazımda ne tür gibi imla hatası gördünüz hocam?

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Adnan bey, profil fotoğrafımı ve imla kuralı hatamı işaret etmişsiniz,fotoğrafım şu anki halimdir.Ölçüleri ve detayları ile anlaşılır,tanınır haldedir.Gelelim yukarıdaki yazımda ne tür gibi imla hatası gördünüz hocam?

Niyazi bey, foruma hoşgeldiniz, fotoğrafınıza ilk baktığımda aklıma hemen yeşilçam filmlerindeki bir karakter geldi, ismini şimdi hatırlayamıyorum, adnan abide kendi fotoğrafınız yerine başkasının (yani benim benzettiğim o sinema oyuncusunun ) fotoğrafını yüklediniz zannetti galiba. :)

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer
(düzenlendi)

Benim aracta dijital hararet göstergedi var.

Ben satış temsilcisine sorduğumda 2013 modellerde de yok demişti, acaba sadece 1.0 ecoboost'larda mı var hararet göstergesi ? :unsure2:

tarihinde Korhan Şenörer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Niyazi Ramazanoğlu

facebook vb.yerlerde bakarlarsa benim bu halimi göreceklerdir.Siz söyleyince bende farkettim, gerçekten benziyorum galiba? yeşilçam, ahmet mekik gibi,şapkalı bir ekrem bora gibi haklısınız sakalı kesecem.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

facebook vb.yerlerde bakarlarsa benim bu halimi göreceklerdir.Siz söyleyince bende farkettim, gerçekten benziyorum galiba? yeşilçam, ahmet mekik gibi,şapkalı bir ekrem bora gibi haklısınız sakalı kesecem.

Sakalını kesme abi.. Bence yakışmış :)

Yorum bağlantısı
Niyazi Ramazanoğlu

Dikkatinizi çektimi bilmiyorum.Kontağı yarım açtığınızda çıkan sıcaklık lambasını gördünüz herhalde,(termometre/derece)lambası,küçük araba kullanırken görünmeyebilir.Sesli uyarısı varsa?çok iyi olur.Hatta hiç susmayan bir ikaz olmalı.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Şenol Üzenç

Aracımda dijital hararet göstergesi bulunuyor.

Fikrimce, 2013 Mart sonrası araçlarda eklenmiş olabilir. Çünkü, MyKey (hız limiti belirleyebilme, emniyet kemeri takmadan müzik sisteminin çalışmasını engelleyebilme gibi kontroller) özelliği de, 1 Mart itibariyle standart hale getirilmiş.

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer
(düzenlendi)

Aracımda dijital hararet göstergesi bulunuyor.

Fikrimce, 2013 Mart sonrası araçlarda eklenmiş olabilir. Çünkü, MyKey (hız limiti belirleyebilme, emniyet kemeri takmadan müzik sisteminin çalışmasını engelleyebilme gibi kontroller) özelliği de, 1 Mart itibariyle standart hale getirilmiş.

Acaba servislerde yazılım güncellemesi yapılır mı , bizim araçlarda da dijital hararet göstergesi olurmu, bizde hararet göstergesi isterük.. :crazy: :crazy: Bak hararetim yükseldi şimdi... :terle:

tarihinde Korhan Şenörer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...

2008 honda city'de de yoktu, göstergede mavi bir simge vardı o sönünce motor ısınmış sayılıyordu... Bence hararet göstergesini maliyet düşürmek için değil mevcut teknolojilerle harareti takip etmeye gerek kalmamasından dolayıdır diye düşünüyorum. Misal VW grubu termostatlarda plastik bir parça koymuş araç hararet yapmaya meğillendiğinde yani basınç arttığında bu parça patlıyor ve radyatördeki suyu motora gönderiyor. Böylece hararet yapmadan aracı servise götürebiliyorsunuz. Ha keza fordlar da motoru korumaya alıyor, hararet riski olduğunda.

Maliyeti düşürmek için yapılan bir uygulama.

Bir de radyatördeki su zaten motora gidip-gelip soğutma işlevini yapıyor.

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Maliyeti düşürmek için yapılan bir uygulama.

Bir de radyatördeki su zaten motora gidip-gelip soğutma işlevini yapıyor.

Bence 3 kuruşluk hararet müşürü ve göstergeden maliyet düşürme çok mantıklı değil, misal aynı işi yapan sonradan takılan dijital göstergeler var 50-100 TL arası. Radyatördeki su elbette motoru soğutmak için kullanılıyor ama termostat izin verdiği sürece. Termostat açılmazsa radyatörün yapacağı bir şey yok. Ben ona istinaden VW'nin aldığı önlemi yazdım misal fordlarda da hararet durmunda piston devre dışı bırakılıyor ve aracı kenara çekmek zorunda kalıyorsunuz. Bu da bir önlem.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Eray Mutlu

B max e 2013 modellerde hararet gostergesi var.ayni fiestalardaki gibi.bugun yeni aldi bi arkadasim onda gordum.acaba bizimkilere de eklenebiliyormu yazilimla

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Bence 3 kuruşluk hararet müşürü ve göstergeden maliyet düşürme çok mantıklı değil, misal aynı işi yapan sonradan takılan dijital göstergeler var 50-100 TL arası. Radyatördeki su elbette motoru soğutmak için kullanılıyor ama termostat izin verdiği sürece. Termostat açılmazsa radyatörün yapacağı bir şey yok. Ben ona istinaden VW'nin aldığı önlemi yazdım misal fordlarda da hararet durmunda piston devre dışı bırakılıyor ve aracı kenara çekmek zorunda kalıyorsunuz. Bu da bir önlem.

milyonlarca satan araçtan araç başına 50 lira. :)  bir vidayı bile hesaplıyorlar.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...