İçeriğe Yönlendir

B - Max - Dizel Yakıt Tüketimi

Korhan Şenörer

Recommended Posts

Evren Erakçora

Evren bey öncelikle ilginize teşekkürler. evet aracım dizel. lastik havaları da aldığım gibi.  1.6 tdci 95 ps 215 tork

(

1.6L Duratorq TDCi 95PS 104 4,7 3,6 4,0 173 13,9

hocam o kadar yakmaması lazım. Erken vites değiştirin bakalım düşecek mi

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
(düzenlendi)

Kapıda yazan doğrudur, fakat yazan değerler soğuk değerlerdir. 20km yaptıktan sonra basınçlar 3-4 psi artar. Basınçlar psi cinsindendir.

tarihinde Evren Erakçora tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İlyas Baykal

Teşekkürler. İlyas bey ilk zamanlar nasıl yakıyordu? yani ilk sahibiyseniz ilk 5000km de özellikle 1000 km de yakıt nasıldı. şehir içi şehir dışı tahminen hatırladığınız kadarıyla cevaplarsanız sevinirim. (bir de sizin lastik basınçları kaç acaba?)

Evren bey, lastik hava basıncı başlığı atılmış fordclub' a ama kimse net sayıları yazmamış. hatta durum o kadar karışık ki forumda 'kitapçıkta ve kapıda 42di yazıyor ama ben öne 30 arkaya 31 basıyorum' diyorlar.bu kadar fark neden kaynaklanıyor, birim farkı mı var acaba?

ilk 5000 km 800 km yı gecmemıstı sehır içi ortalama 5.5 gösterıyor lastınk basıncı on 30 arka 31

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Birol Yılmazer

B mAX.im  300 km oldu. şehiriçi yakıt tüketimim 5,2 lt/100 km olarak gösteriyor yol bilgisayarında. 1,5 tdci 75 beygir Dizel.

Yorum bağlantısı
İlyas Baykal

B mAX.im  300 km oldu. şehiriçi yakıt tüketimim 5,2 lt/100 km olarak gösteriyor yol bilgisayarında. 1,5 tdci 75 beygir Dizel.

sehırıcı yakıt tuketımı sehıre göre ve surus tarzına gore değişir bence sehır dısında olcmelısın cok dur kalk yaparsan ve sert kullanırsan 6 lt kadar çıkar

Yorum bağlantısı
Birol Yılmazer

kurbanda kısmetse 1000 kmlik şehirdışı yolculuğum olacak BMAC ile. verileri burdan paylaşacağım. birde uzun yolda CControl yakıt tüketimi arttırır mı azaltır mı ? 

Yorum bağlantısı
Furkan Yavuz

ben 950 km yol aldım ortalama  cc kullanarak 750 km si 90-120  km arası 200 km boyunca 130 km hızla yol aldım.(Aracım 1.5 dizel). Araçta 3 kişiydik ve 2 tane valiz vardı. Hiç yakıt alamadan varacağım noktaya gittim ve 150 km daha yol alabiliyordum. yani 48 lt mazotla 1100 km yol gidebilecek şekilde ortalama yakıtı 4.35 lt yapar. buda gayet iyi bir yakıt tüketimi zannedersem.

İstanbul içinde zaman zaman açık yolda zaman zaman boğaz trafiğinde gittiğimde 5 lt yi buluyor yakıt tüketim ortalaması.

Yorum bağlantısı
Birol Yılmazer

yakıt ortalamanız gayet iyi bence. ben bayramda 1100km gideceğim.  1 depo ile gideceğim yere varırım diye düşünüyordum tam da dediğiniz gibi.

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

kurbanda kısmetse 1000 kmlik şehirdışı yolculuğum olacak BMAC ile. verileri burdan paylaşacağım. birde uzun yolda CControl yakıt tüketimi arttırır mı azaltır mı ? 

Birol bey aracınız hayırlı olsun, CC yi sadece düz yollarda ve ara sıra ayağınızı dinlendirmek için tercih edin, CC açık iken rampa çıkışta ve inişte daha fazla yakıt harcar .

Yorum bağlantısı
Furkan Yavuz
(düzenlendi)

bugün sayacı sıfırladım ve deneme yapayım dedim. Kartal soğanlıktan çapa'ya gittim ortalama 40-50 km. 1-2 km si max 10km hızla gidilen trafikti ve sonuç aşağıdaki resimde görüldüğüm gibi

http://n1310.hizliresim.com/1g/5/t9r9g.jpg

dönüş yolunda yaklaşık 6-7 km trafikte kaldım zaman zaman dur kalk zaman zaman 10-15km hız sonuç ortalaması 4 lt/100km

unutmadan hava sıcaklığı 14 derece

tarihinde Furkan Yavuz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Birol Yılmazer

teşekkürler korhan bey. 

furkan bey, bende bugün tekrar baktım ve şu an 5,0 lt/100km ye düşmüş . sadece şehriçi kullanım.

Yorum bağlantısı
Furkan Yavuz

merhabalar Bahtiyar Bey,

evet aracın hızlanışı biraz yavaş. Ama bu aracı alırken böyle olacağını bilerek aldım(Performans değil yakıt tasarrufu için aldım). 

Yorum bağlantısı
Birol Yılmazer

yıllarca benzinli ve yüksek beygirli araç kullanan biri olarak 1,5 tdci 75 hp dizel araç aldım. amacım sadece ekonomi. kaç sn.de 100 kmye çıktığı beni pek ilgilendirmiyor. ekonomik olması yeterli.

Yorum bağlantısı
İlyas Baykal

yıllarca benzinli ve yüksek beygirli araç kullanan biri olarak 1,5 tdci 75 hp dizel araç aldım. amacım sadece ekonomi. kaç sn.de 100 kmye çıktığı beni pek ilgilendirmiyor. ekonomik olması yeterli.

Haklısnız Birol Bey dızel arac almakta en onemlı sebep yakıt tuketımı sonucta ekonomık aıle aracı alıyoruz yarıs aracı değil :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Muzaffer Şahin

• merhaba arkadaşlar.bende paylaşıma katılayım,1.5 dizel b-max aracımla bayram yolculuğumu tamamladım.ankara/muğla arası gittim geldim.aracım sene başında 6,7 lt/100 km olan yakıt tüketimi 5 lt/100 km ye düştü.ve eminim dahada düşecek.yalnız şunun farkına vardım.lastik havaları,nın önemli olduğu kadar,da asfalt ın da önemi var.sıfır asfalt la mıcır asfalt bence 1 lt/ 100 km kadar fark atar diyorum yanılıyormuyum bilmem.

Yorum bağlantısı
İlyas Baykal

• merhaba arkadaşlar.bende paylaşıma katılayım,1.5 dizel b-max aracımla bayram yolculuğumu tamamladım.ankara/muğla arası gittim geldim.aracım sene başında 6,7 lt/100 km olan yakıt tüketimi 5 lt/100 km ye düştü.ve eminim dahada düşecek.yalnız şunun farkına vardım.lastik havaları,nın önemli olduğu kadar,da asfalt ın da önemi var.sıfır asfalt la mıcır asfalt bence 1 lt/ 100 km kadar fark atar diyorum yanılıyormuyum bilmem.

Haklısınız Muzaffer Bey yolun bozuk olması yokuş olması gıbı faktörler yakıt tuketımını etkılıyor

Yorum bağlantısı
Ramazan ÇELİK
(düzenlendi)

arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım. benimde bu konuyla ilgili sorunum var.. 1,4 dizel fusion aldım 3 ay oldu ama benım sorunum araç müthiş fazla yakıyor

sorunla ilgili yaptıklarım '''''emme manifold temizliği    baskı balata değişimi    enjektör temizliği   yağ filtresi ve hava filtre değişimi     hava akış metre temizliği yapıldı '''''  ama ne yaparsam yapayım  araç şehir içi tüketimi  10-11 lt /100 km de aşağı düşüremedim bi türlü yakıtı şell den alıyorum aşırı yoğun trafige girmiyorum sakınde kullanıyorum ama ne çare

tarihinde Serkan Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Muzaffer Şahin

arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım. benimde bu konuyla ilgili sorunum var.. 1,4 dizel fusion aldım 3 ay oldu ama benım sorunum araç müthiş fazla yakıyor

sorunla ilgili yaptıklarım '''''emme manifold temizliği    baskı balata değişimi    enjektör temizliği   yağ filtresi ve hava filtre değişimi     hava akış metre temizliği yapıldı '''''  ama ne yaparsam yapayım  araç şehir içi tüketimi  10-11 lt /100 km de aşağı düşüremedim bi türlü yakıtı şell den alıyorum aşırı yoğun trafige girmiyorum sakınde kullanıyorum ama ne çare

merhaba,aracının yaşı kaç veya motorun durumu nedir. enjektör temizliği diyorsun da yakıt püskürtme ayarları ne durumda,işeme yapıyor,mu en önemlisi piston kompresörünü ölçtürdün,mü siboplar ın durumu nedir.şunu söyleyebilirim aklımın yettiği kadar eğer yakıt fazlalığı kullanımdan kaynaklanmıyorsa eğer.kesin 1. enjektölerin yakıt  püskürtme ayarları 2.sekmanların komprosör basıncı (zayısa zaten yağ eksiltir) yakıtı çok yakar. 3.sibopların ayarı ( kaçırıyorsa eğer buda komprosörü düşürür dolayısı ile çok yakar. aracın çekişi nasıl onu yazmamışsın.

Yorum bağlantısı
Birol Yılmazer

1100 kmlik yolculuğumu tamamladım arkadaşlar. tüketim 4,5lt/100 km...Yazın olsa bence 4,2 lt olur ortalama. hava hep soğuktu yollarda. bu arada araba yüklüydü. 

bence resmen kokluyor. çok şaşırdım açıkçası çünkü aracın ağırlığı 1300 kg. daha fazla yakar gibime gelmişti.

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Niyet nedir bu mesajı yazarken, anlayamadım ? ? Boş beleş, ağzı olan konuşuyor, paranız yoksa binmeyin, akıl verme ?  

Serkan bey ve değerli forum arkadaşlarım

Dün sabah nöbetçi iken girmiş olduğum forumdan çıkış yapmadan bilgisayar başından kalktığımda başka bir arkadaşım kesinlikle benim görüşlerimi yansıtmayan fikirlerini benim hesabımdan yazarak paylaşmış. Şuan bunu bende ilk kez okudum ve hem çok şaşırmış hemde sinirlenmiş durumdayım. :angry:  :angry:  Yukarıda yazanlar kesinlikle benim fikirlerim olmayıp, çıkış yapmadan bilgisayar başından kalktığımda başka bir arkadaşım tarafından yazılmıştır. Hepinizden özür diliyorum, bir daha çıkış yapma konusunda daha dikkatli olacağım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Serkan bey ve değerli forum arkadaşlarım

Hepinizden özür diliyorum, bir daha çıkış yapma konusunda daha dikkatli olacağım.

Öfkeyle yazmadığım için kendimle gurur duydum... :) Önceki mesajlarınızı ısrarla bir kaç kez okuyup yok bu mesaj gerçek olamaz diye düşünmedim değil açıkçası...  Bu durumda diğer forum üyelerimizin de bu konuda dikkatli olmasını temenni ediyor iyi forumlar diliyorum...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Öfkeyle yazmadığım için kendimle gurur duydum... :) Önceki mesajlarınızı ısrarla bir kaç kez okuyup yok bu mesaj gerçek olamaz diye düşünmedim değil açıkçası...  Bu durumda diğer forum üyelerimizin de bu konuda dikkatli olmasını temenni ediyor iyi forumlar diliyorum...

Serkan bey, bende yazılanları okuyunca birden şaşırdım hatta iki defa okudum bunları ben mi yazdım diye.. Sonra tarih ve saatten işyerinden yazıldığını anladım. Bir musibet bin nasihatten iyiymiş, bir daha çıkış yapma konusunda dikkatli olacağım artık. Teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Yavuz

Toplamda 60km yol gidecektim ve göstergeleri sıfırladım. Sonuç resimdeki gibidir. Gittiğim yolda 2. resimdeki gibi. Agresif kullanmadım aracı. İlk defa bu kadar düşük yakıt ortalaması gördüm araçta. Aracım 1.5 dizel. 10.000 km de.

u90n4.jpg

Gittiğim yol :

u90rw.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...