İçeriğe Yönlendir

B - Max - Dizel Yakıt Tüketimi

Korhan Şenörer

Recommended Posts

Birol Yılmazer
(düzenlendi)

benim en düşük 4,2lt/100 km. araç 4000 kmde.

tarihinde Birol Yılmazer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

benim en düşük 4,2lt/100 km. araç 4000 kmde.

10 bin km.den sonra ideal tüketim değerlerine ulaşırsınız.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Alper ERGÜN

selam arkadaşlar; aracım Bmax 30000 kmde bu güne dek ortalama 4.0 değerlerine dek düşebildim. 3lü değerler yolun durumuna göre bazen olabilse de genelde imkansız. ama 1300 kglık bir araca göre tüketim değerleri gerçekten güzel.bu arada aracınız ne kadar az yaksa da dünyanın en pahalı mazotu kullanılan ülkede yaşıyoruz gerisi 3 yaksan ne olur 5 yaksan ne olur... :angry:

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

1300 kg epey fazla, direksiz yapalım derken epey ağır olmuş  demek.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
  • 1 ay sonra...
Ufuk Çetinkaya 2

arkadaşlar istanbuldan denizliye gittim. 650 km. ortalama hızım 110 - 130 arasıydı. tam yarım depo yaktı. yani 1 depoyla 1000 km yapılır diye düşünüyorum. bence yakıt olarak harika.

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

arkadaşlar istanbuldan denizliye gittim. 650 km. ortalama hızım 110 - 130 arasıydı. tam yarım depo yaktı. yani 1 depoyla 1000 km yapılır diye düşünüyorum. bence yakıt olarak harika.

Deponun ilk yarısıyla katedilebilen mesafe ikinci yarısıyla katedilebilen mesafeden her zaman fazladır. Ben 1 depoyla şua na kadar en çok 930 km yapabildim. Kalan yalıtla gidilebilecek mesafe 20 km. kalmıştı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Korhan Şenörer
(düzenlendi)

Geçen haftaiçi, 3 arkadaşımla birlikte 2 gün izmire gidip geldim. Yanımda arkadaşlarım olmasaydı ve vaktim olsaydı hem Sabri usta ile hemde İzmirdeki diğer arkadaşlarla tanışmayı  isterdim ama bu defa kısmet olmadı. Aydından çıkarken depoyu doldurdum ve yol bilgisayarı verilerini sıfırladım, Aydın-İzmir otoyolundan İzmir Narlıdereye gittik, hızım genelde 120-130 km. civarındaydı,  iki gün de  izmir içerisinde Narlıdere-Hatay arası şehiriçi trafiğine girdik ve daha sonra tekrar otoyola girerek akşamları Aydına döndük. Dönüşte tekrar aynı benzin istasyonu ve aynı pompadan depoyu doldurdum. Toplam 562 km. yol sonunda araç tam olarak 150 tl.lik ecoforce (4.66 tl/lt) motorin aldı.Hesaba göre 5.7 gibi bir tüketim çıktı, yol bilgisayarındaki değer ise 5.4 idi. Sonuç olarak yol bilgisayarına göre + 0.3 litrelik bir fark var ki bu çok fazla bir fark sayılmaz. Haftasonu ise eşimle Antalyaya gittik geldik, genelde hızım 110 km. civarıydı, bu defa ise yol bilgisayarına göre giderken 5.1, dönüşte ise 4.8 lt. lik bir tüketim vardı. Aracım ise şuan 23 bin km. civarında. Farklı görüşler olmakla birlikte ben Fordun belirlediği bakım aralığı dışında (15 bin, 30 bin, gibi) hava, yağ, yakıt filtresi yada yağ değişimi yapmıyorum. Sadece 10 bin. km.de bir würth dizel enjektör temizleyici kullanıyorum,  5 bin km.de bir hava filtresi 10 bin km.de bir yağ değişimi yapılsa bir miktar daha yakıt tüketimi düşer diye düşünüyorum ama fabrika bakım aralığını 15 bin diyorsa bir bildiği vardır. Sonuçta yakıttan yapacağım tasarrufu bu defa da filtre ve yağa verdiğimde aynı hesaba gelmiş olacak, hatta belkide araca daha fazla harcama yapmış olacağım. Daha önceki araçlarım da dahil servisin belirlediği bakım aralığı dışında filtre veya yağ değişimi yapmadım. Servisin belirlediği bakım aralıklarını aksatmadıktan sonra bir sorun da yaşamadım. Bakım zamanı yaklaştıkça yakıt tüketimi ufak bir miktar artıyor ama yinede ben aracımın yakıt tüketiminden memnunum. 

tarihinde Korhan Şenörer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

Geçen haftaiçi, 3 arkadaşımla birlikte 2 gün izmire gidip geldim. Yanımda arkadaşlarım olmasaydı ve vaktim olsaydı hem Sabri usta ile hemde İzmirdeki diğer arkadaşlarla tanışmayı  isterdim ama bu defa kısmet olmadı. Aydından çıkarken depoyu doldurdum ve yol bilgisayarı verilerini sıfırladım, Aydın-İzmir otoyolundan İzmir Narlıdereye gittik, hızım genelde 120-130 km. civarındaydı,  iki gün de  izmir içerisinde Narlıdere-Hatay arası şehiriçi trafiğine girdik ve daha sonra tekrar otoyola girerek akşamları Aydına döndük. Dönüşte tekrar aynı benzin istasyonu ve aynı pompadan depoyu doldurdum. Toplam 562 km. yol sonunda araç tam olarak 150 tl.lik ecoforce (4.66 tl/lt) motorin aldı.Hesaba göre 5.7 gibi bir tüketim çıktı, yol bilgisayarındaki değer ise 5.4 idi. Sonuç olarak yol bilgisayarına göre + 0.3 litrelik bir fark var ki bu çok fazla bir fark sayılmaz. Haftasonu ise eşimle Antalyaya gittik geldik, genelde hızım 110 km. civarıydı, bu defa ise yol bilgisayarına göre giderken 5.1, dönüşte ise 4.8 lt. lik bir tüketim vardı. Aracım ise şuan 23 bin km. civarında. Farklı görüşler olmakla birlikte ben Fordun belirlediği bakım aralığı dışında (15 bin, 30 bin, gibi) hava, yağ, yakıt filtresi yada yağ değişimi yapmıyorum. Sadece 10 bin. km.de bir würth dizel enjektör temizleyici kullanıyorum,  5 bin km.de bir hava filtresi 10 bin km.de bir yağ değişimi yapılsa bir miktar daha yakıt tüketimi düşer diye düşünüyorum ama fabrika bakım aralığını 15 bin diyorsa bir bildiği vardır. Sonuçta yakıttan yapacağım tasarrufu bu defa da filtre ve yağa verdiğimde aynı hesaba gelmiş olacak, hatta belkide araca daha fazla harcama yapmış olacağım. Daha önceki araçlarım da dahil servisin belirlediği bakım aralığı dışında filtre veya yağ değişimi yapmadım. Servisin belirlediği bakım aralıklarını aksatmadıktan sonra bir sorun da yaşamadım. Bakım zamanı yaklaştıkça yakıt tüketimi ufak bir miktar artıyor ama yinede ben aracımın yakıt tüketiminden memnunum. 

Calgon kireç önleyici kullanılmazsa makinenin çıkaracağı masraf, 5 yıl Calgon kullanıldığında yapılan masraftan daha azmış  :tongue: Seninkide o hesap abicim.. Güzel değerler bence.. :D

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Calgon kireç önleyici kullanılmazsa makinenin çıkaracağı masraf, 5 yıl Calgon kullanıldığında yapılan masraftan daha azmış  :tongue: Seninkide o hesap abicim.. Güzel değerler bence.. :D

Aynen öyle Keremcim, Arçelik/Beko yetkili servisinde çalışan bir arkadaşım var, o da aynı şeyi söyledi. Onun tavsiyesiyle ayda bir defa çamaşır makinesine bir avuç limontuzu ve 1 lt. üzüm sirkesini kazana döküp, 90 derecede uzun programda çalıştırıyorum. Calgonun yaptığı işi daha iyi ve neredeyse bedavaya yapıyor. Eskiden bekar evinde kalırken benden önceki arkadaşımın 5 yıl kullandığı simtel marka bir çamaşır makinesi vardı, o hiç calgon falan kullanmamış, bende o evde o makineyi 1.5 yıl kullandım daha sonra da evdeki tüm eşyayı işyerimden bir arkadaşıma sattım, bir yıldır da o kullanıyor, yani 7.5 yıldır makine calgon yüzü görmedi, 3 ay önce arkadaş 100 tlye tahliye pompasını değiştirtmiş. Calgon kullanmamanın bedeli 7,5 yılda 100 tl lik masraf sadece.  :biggrin:

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

O sektörde çalışmış biri olarak Calgon kireç önleyici kullanmak saflıktan başka bir şey değildir. Tıpkı şu anki motorinlerdede katkılı bir temizleme maddeside kullanmak gibi..

Ford bakım aralıklarını Avrupa pazarında üretilen araçlarda 20,000 km olarak belirlemiştir. Otosan bunu türkiyede 15,000 km' ye düşürerek araçlardaki bakım periyotlarını artırmıştır zaten. 5,000 7,500 yada 10,000 kmde yağını değiştirmek keseye ve doğaya verilen zarardan başka bir şey değildir...Hızınızı 90 larda sabredip tutabilirseniz 4 lü rakamları çok rahat 70-80 arasındada 3,5 ları görme şansınız olacaktır...

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

O sektötde çalışmış biri olarak Calgon kireç önleyici kullanmak saflıktan başka bir şey değildir. Tıpkı şu anki motorinlerdede katkılı bir temizleme maddeside kullanmak gibi..

Ford bakım aralıklarını Avrupa pazarında üretilen araçlarda 20,000 km olarak belirlemiştir. Otosan bunu türkiyede 15,000 km' ye düşürerek araçlardaki bakım periyotlarını artırmıştır zaten. 5,000 7,500 yada 10,000 kmde yağını değiştirmek keseye ve doğaya verilen zarardan başka bir şey değildir...Hızınızı 90 larda sabredip tutabilirseniz 4 lü rakamları çok rahat 70-80 arasındada 3,5 ları görme şansınız olacaktır...

+1

Ben 2010 da Bipper aldığımda katalog ve bakım kılavuzunda "bakım periyodu her 15.000 km de" yazıyordu. Ancak servis "10.000 km de gelmeniz gerek, yoksa garanti dışı kalır" dedi. "Ozaman neden kataloglarda bu yazıyor? Doğrusunu yazsanız ya.." Dediğimde "Abi Türkiye şartları 10.000 km de bir bakım gerektiriyor" denmişti.. Ozaman Tr standardında katalog basın kardeşim.... Muhabbet uzadı gitti..

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

O sektötde çalışmış biri olarak Calgon kireç önleyici kullanmak saflıktan başka bir şey değildir. Tıpkı şu anki motorinlerdede katkılı bir temizleme maddeside kullanmak gibi..

Fatih abim sonuna kadar destekliyorum seni.  :)  Zaten 3.7 litre/100 km. tüketim değerini yakalamış ve fotoğrafınıda paylaşmıştım ama 80 km. ile gitmek eziyet oluyor bir süre sonra.  :)  Zaten en iyi cevap olarakta yukarıda 3.1 lt. görünüyor. 

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Celal Ekşi

Merhaba, B-max 2014 1.6 otomatik alalı 7 ay falan oluyor. Araçlarla ilgili çok fazla bir bilgim yok o yüzden saçmalıyorsam şimdiden özür dilerim. Araç şuan 4700 km de sadece bir kez 1300 1400 km'lik uzun yol yapıldı. Araç kilometresini sıfırlayıp herhangi bir test yapmadım o yüzden yaklaşık rakamlarla konuşacağım. Bendeki araç kilometrede 50 - 60 kuruş yakıyor. Yakıtın bittiğine dair sinyal verdiğinde 150 tl benzin alıyorum bu yakıtla ortalama 250 km gidiyorum tekrar yakıt bitti diye sinyal veriyor. Araç genelde 3-5 km gibi kısı mesafelerde kullanılıyor ve 80 km/s hızın üzerine pek çıkılmıyor. Bu yakıt tüketimi çok anormal değil mi ne yapmam gerekiyor ?

Yorum bağlantısı
Celal Ekşi

Benzinli. 50 60 kuruş fazla değil mi dizeller 30 kuruş falan yakıyor bu kadar uçurum olamaz arada :s

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Reşit Can Yurdacan

Kullanımlada alakalı bende de 1.6 otomatik benzinli b-max mevcut şehir içinde ortalama yakıt tüketimi 7,5 - 8 LT arasında değişiyor ama şehir dışına vurduğun zaman 4,5 - 5,5 arası bir tüketime düşüyor araç ve tabi dizel ile karşılaştırmamak gerekli yakıtları.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Deniz Sayın

izmir'den afyon'a tam çeyrek depo ile vardım.
bir depo ile ortalama 970 km yaptı.

ara ara klima kullandım.
fena değil sanki.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...