İçeriğe Yönlendir

Kasko Hakkında Önemli Bir Detay

İsmail Üstün

Recommended Posts

İsmail Üstün

İyi akşamlar arkadaşlar,,,

90% engelli olduğumdan arabaı alırken ötv ödemedim. aracım engelli otomobili gurubuna dahil. Kasko yaptırdıktan sonra policede engelli otomobili klozu olduğunu öğrendim. bu bölümde eğer araç pert olursa kasko bedelinin tamamının ödenmeyeceği teminattan ötv oranının düşülerek ödeneceği yazılı durumda. şirketler, haksız değil örneğin ben arabayı 40.000 tl'e aldım kasko teminatı 47000 bu kötüye kullanılması mümkün hatta olası bir husus. dediğim gibi buna itirazım yok; ama kafamı karıştıran mesele şu: bu indirim pirim öderken neden olmuyor ???da aracın pert olması durumunda oluyor. özellikle Mehmet özyürek abi, sorum şu: ben her 2012 f3 trend sahipleri gibi pirim ödüyorum ya buna itiraz edip teminattaki indirim oranınca pirimde de indirim talebinde bulunamaz mıyım? bu benim için önemli tüketici hakem heyetine başvurulası bir meseleye benzetiyorum. emsal karar dahi çıkabilir. elbet bilmediğim farklı hususlar olabilir.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mert Keçeci

Bence bu normal birşeye benziyor çünkü siz aracı alırken ötv ödemiyorsunuz eğer aracınız allah korusun pert olursa onlarda size ötv yi düşüp parayı verecek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Eğer poliçeniz üzerinde 40.000 TL. değilde araç bedeli 47.000 yazıldıysa acentenizin işi bilmemesi..

Araç bedeli 40.000 TL. yazılıp notlar kısmınada araç engelli aracıdır,fatura bedelide şudur yazılırdı olur biterdi..

Ayrıca şunu da belirteyim, 47.000 TL. ile 40.000 TL. arasında çook büyük prim farkı beklemeyin..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Alptekin
(düzenlendi)

İki türlü düşünmek lazım Hocam... Araba pert olmasa, Allah korusun kaza olsa aynı kazayı yapan engelli arabası olmayan bir araba ile aynı miktarda masraf çıkacaktır. Bu durumda, sizin aranızda fark yok. Ama araba pert olduğunda alacağınız ücretin de aynı olduğunu kabul edersek siz verilen o parayla neredeyse 2 araba alabileceksiniz. Bana kalırsa normal gözüküyor ama yine de size ekstra indirim olması gerektiğini düşünüyorum. Hiç indiriminiz yok mu Hocam?

Edit: Yazım düzeltme.

tarihinde Ertan Alptekin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İsmail Üstün

Bence bu normal birşeye benziyor çünkü siz aracı alırken ötv ödemiyorsunuz eğer aracınız allah korusun pert olursa onlarda size ötv yi düşüp parayı verecek.

bu zaten normal normal olmayan ise . Neden normal yolla aynı aracı almış olan insanlar 2100 tl'e 47.000 tl'lik teminat satın alıyor da ben 2200 tl'ye yaklaşık 35000 tl'lik teminat satın alıyorum. benim pirimlerim de ötv oranınca düşürülmemeli mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İsteğiniz mantıklı. Ödediğiniz primin 35bin'tl lik olması gerekiyor ama siz 47bin tl'lik prim ödüyorsunuz...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Eğer poliçeniz üzerinde 40.000 TL. değilde araç bedeli 47.000 yazıldıysa acentenizin işi bilmemesi..

Araç bedeli 40.000 TL. yazılıp notlar kısmınada araç engelli aracıdır,fatura bedelide şudur yazılırdı olur biterdi..

Sizin şirkette, araç bedelini 47000'den 30000'e yani, gerçek alındığı bedele düşürebilir misin, yada düşürdün diyelim. prim aynı oranda düşer mi Fatih... ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmail Üstün

Ayrıca şunu da belirteyim, 47.000 TL. ile 40.000 TL. arasında çook büyük prim farkı beklemeyin..

+1 aynen bunu kastediyorum.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

İsteğiniz mantıklı. Ödediğiniz primin 35bin'tl lik olması gerekiyor ama siz 47bin tl'lik prim ödüyorsunuz...

Kesinlikle.Ancak burda bir ikilem var sanki.Pert durumunda kesinlikle siz haklısınız.Ancak kaza durumunda iş tersine dönüyor biraz.Masraf diğer araç masrafları gibi olacak ona göre harcama yapacak sigorta şirketi.Bu konuyla uğraşan arkadaşlar net bilgi verirler sanırım.Bunun bir ayarı olması lazım sanırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmail Üstün

İsmail Bey sakıncası yoksa %90 engeliniz nedir?

görme engelliyim arkadaşım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

ben her 2012 f3 trend sahipleri gibi pirim ödüyorum ya buna itiraz edip teminattaki indirim oranınca pirimde de indirim talebinde bulunamaz mıyım?

Sigorta şirketi, kısmi hasarlarda parçaları ötv'li bedeli üzerinden ödeyecek.. piyasadan ötv'siz parça bulunması mümkün değil.. Bir kazanız olsa 10000 liralık hasarınız bulunsa, şirket size 6000 lira ödemeyecek, 10000 lira ödeyecek diye tahmin ediyorum.. Dolayısı ile tam para alması kısmen mantıklı.. Sadece pert durumunda, eksik ödeme alacaksınız gibi yorumluyorum ben..

Yarın unutmaz isem konuyu incelemek istiyorum..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kesinlikle.Ancak burda bir ikilem var sanki.Pert durumunda kesinlikle siz haklısınız.Ancak kaza durumunda iş tersine dönüyor biraz.Masraf diğer araç masrafları gibi olacak ona göre harcama yapacak sigorta şirketi.Bu konuyla uğraşan arkadaşlar net bilgi verirler sanırım.Bunun bir ayarı olması lazım sanırım.

Ben perte göre düşünmüştüm. Haklısın abi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İsmail Üstün
(düzenlendi)
Sizin şirkette, araç bedelini 47000'den 30000'e yani, gerçek alındığı bedele düşürebilir misin, yada düşürdün diyelim. prim aynı oranda düşer mi Fatih... ?
Düşmez mi Mehmet abi? :)

ekran tazelemeden eski mesaja yanıt yazdım. iyi geceler yarınki araştırma sonucunuzu 4 gözle bekliyorum. aynen arkadaşların da dediği gibi ben sadece pert durumundan tutturmaya çalıştım. diğer hususların farkındayım. :)

tarihinde İsmail Üstün tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tamam kısmen cevap vermişsin benim soruya.. Yani acenteyi aşağılamaya gerek yoktu.. :)

47000 bin yerine 40000 yazmak tahminen 20-30 lira fark eder... Hatta bazen ters çalıştığı da olur... En güzeli sigorta bedeli ile hiç oynamamaktır..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Ada

görme engelliyim arkadaşım.

Kasko poliçenizde araç bedelini değiştirtin acentenize.. Notlar kısmına da eklemelerini isteyin.. Engel durumunu sormamın nedeni araçta,aracı kullanabilmek için ek tadilat,işlem yapılıp yapılması ile ilgiliydi..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Beklediğin kadar düşmez.. 20-30 lira belki.. bazen arttığı bile olur... :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Abi acente müdahale edemese bile teknik departman bu işlemi yapabilir.. Prim scala olarak belirlendiği için bir alt basamağa geçmediği sürece çok bir değişiklik olmaz..

Tamam kısmen cevap vermişsin benim soruya.. Yani acenteyi aşağılamaya gerek yoktu.. :)

47000 bin yerine 40000 yazmak tahminen 20-30 lira fark eder... Hatta bazen ters çalıştığı da olur... En güzeli sigorta bedeli ile hiç oynamamaktır..

Sen yapmazsın böyle şeyler :)

Ayrıca aşağılamadım ki.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

ekran tazelemeden eski mesaja yanıt yazdım. iyi geceler yarınki araştırma sonucunuzu 4 gözle bekliyorum. aynen arkadaşların da dediği gibi ben sadece pert durumundan tutturmaya çalıştım. diğer hususların farkındayım. :)

Benin kanatimce olumlu bir cevap beklemeyin...

Kısmi hasarlar, işçilikler, ferdi kaza, ihtiyari mali mesuliyet, yol yardımı, cam kırılması, diğer hizmetler gibi bir çok detayda ötv'li hasar ödeyecek sigorta şirketi.. Dolayısı ile araç bedelinin tam gösterilip, priminin tam ödenmesini mantıklı buluyorum ben.. Yine de inceleyeceğim..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmail Üstün

aydınlatan arkadaşlara ayrı ayrı teşekkürler

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Bu poliçenin mantıklı olan tarafı ilk yıl, ÖTV'siz fatura bedeli üzerinden sigorta yapılması. Pert hasarda da poliçede yazan bedelin (+enflasyon oranı) ödenmesi. Kısmi hasarda sorun olmaz, olmamalı. Sizin avantajınız bildiğim kadarı ile KDV'den değil, ÖTV'den dolayı. ÖTV de sadece "0" km araç alımında sözkonusu. PArça fiyatlarında ötv olmadığından bir sıkıntı sözkonusu olmayacaktır.

Ancak aracın ikinci yılından itibaren normal şartlara tabi olacak fakat pert durumunda sizin yine avantajlı olmanız sözkonusu olacağından aracın özürlü aracı olması dolayısı ile sigorta bedeli bir miktar düşürülmeli.

Saygılarımla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yaşar Akbaş

Güzel konu 6 ay konuşsan bitmez lakin 47.000 tl lik risk satın almakla 40.000 tl lik risk satın almanın arasında çok fark yoktur araçların kasko bedelleri primleri çok çok etkilemez bazı şirketlerde prim çoğaldıkca fiyat düşer araçların kasko primlerini en çok etkileyen faktörlerin başında aracın yedekparça fiyatları,araç sahibinin sicili,araç sahibinin meslek grubu plaka vs.vs.

Ayrıca hiç bir sigortacı 47.000 tl lik araca 40.000 tl yazmaz bi çoğu şirketin sisteminde yazılamaz yazıldığı takdirde eksik sigorta fazla yazıncada aşkın sigorta olur.

Araç kasko bedelinin %7.5 üstü %7.5 altı yazılabilir.

0 km engelli araçlarında kısmi hasarlarda eksik sigorta uygulanmaması için ötvli bedel yazılır. bunun içindirki sigorta primlerinde bi düşüş yaşanmaz

poliçeleri satın alırken 'özel tertibatlı taşıt klozu'nu poliçede görmek lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Bir değişiklik olmazsa 1 Nisan itibari ile birçok uygulama değişecek ancak bugün bizim teknik servisimizle görüştüm konuyu. Yapı Kredi Sigorta olarak aracın Tsrşb ya da indirimsiz fiyatı üzerinden sigorta poliçesini düzenleyip, pert hasar durumunda proforma fatura kadar ödeme yapıp, fark priminin(poliçe üzerinde yazan bedel ile hasar nednei ile ödenen rakam arasındaki farka tekabül eden prim) iade edildiği bilgisini verdiler.

Yani örneğin araç 40.000.TL'ye alındıysa ve ötv'li fiyatı 47.000.-TL ise biz yüksek bedelden poliçesini düzenleyip, aracın pertotal hasar alması durumunda 40.000.TL ödüyoruz. Arada kalan 7.000.-TL'nin karşılığı ne kadar prime tekabül ediyorsa o da geri ödeniyor.

Böylece bir ik post önce yanlış verdiğimiz bilgiyi tekzip edelim. Aktif satıştan uzak kalınca fazla önümüze gelmeyen konularda atlamamız olabiliyor.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1 nisan sonrası değişikliklerin duyurulduğu bir link var mıdır? vesile ile sorayım

Yorum bağlantısı
Misafir
1 nisan sonrası değişikliklerin duyurulduğu bir link var mıdır? vesile ile sorayım

Genel şartlarda hemen hemen metinlerin hepsi elden geçti Çağlar Bey. Tanımlar değiştirildi. Bunun yanında da medyada öne çıkan değişiklikler mevcut. Örneğin bundan sonra 4 çeşit kasko grubu olacak. Poliçe üzerinde orjinal ya da eşdeğer parça ile hasarların tazminnedileceği yazılacak. Poliçe üzerinde sigorta bedeli yer almayacak. Sigorta bedeli ve aynı zamanda hasar tazmini için referans kaynağı poliçede açık olarak yazılacak. Yine hasar giderilirken özel ya da yetkili servis kullanılmasına ilişkin bilgilendirme poliçede yer alacak.

Genel anlamda sigortalı menfaatlerini koruyan bir anlayışla hazırlansa da bir takım aksaklıkların yaşanmasına da gebe bazı konular var. Bu konular şimdilik bizde kalsın ama bu çekinceler nedeni ile 1 Nisan tarihi de ertelenebilir belki.

Tam metin aşağıdaki linkte.

Saygılarımla.

http://www.tsrsb.org.tr/sayfa/kara-araclari-kasko-sigortasi-genel-sartlari

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...