İçeriğe Yönlendir

Kasko Hakkında Önemli Bir Detay

İsmail Üstün

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Yok... Henüz neler olacağını bilmiyoruz... Şirketler nasıl tepki verecek. fiyatlar ne olacak. İllaki çalışmışlardır ama.. Henüz makale yazılacak kıvamda değil...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yarın, nisan tarihli bir poliçe çalışmayı deneyeyim bakalım ne diyecek sistem :)

Yorum bağlantısı
Ünal Doğar
(düzenlendi)

Mehmet Abi 12 Nisan'da kaskom doluyor.Bugün yaptırmak için çıktım.Sistem en sonda hata verdi.%50 hasarsızlığım vardı birde öğretmenim.1 nisandan sonra hasarsızlığım uçucak mı?Sizin çalıştığınız poliçeye onay verildi mi?

tarihinde Ünal Doğar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bana göre orjinal parça ve yetkili servis onarımı ibaresi olunca o kasko oldukça yüklü çıkacaktır diye düşünüyorum.Tüketici odaklı görünsede uygulamada o şekilde olacağını düşünmüyorum.İşin kötüsü çoğunluk cebimden az para çıksın diye en ucuzu yaptırmaya yönelecek.

Yorum bağlantısı
Ünal Doğar

Mehmet Abi daha nisan tarihli poliçeyi çalışmadın mı?Eski sistemden verirse 1 Nisan'dan önce yaptırmak istiyorum. %50 hasarsızlığım var.O uçacak gibi geliyor .Birde sistemle ilgili netleşen bir şeyler oldu mu?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mehmet Abi 12 Nisan'da kaskom doluyor.Bugün yaptırmak için çıktım.Sistem en sonda hata verdi.%50 hasarsızlığım vardı birde öğretmenim.1 nisandan sonra hasarsızlığım uçucak mı?Sizin çalıştığınız poliçeye onay verildi mi?

Çalıştım.. sorun görmedim ben...

Çünkü yasa varsa bile düzenleme tarihi esas olacak diye tahmin ediyorum...

Yani Bu ay içinde poliçe yapılırsa başlangıç tarihi Nisan olsa bile sorunsuz yapabilirim gibi görünüyor...

Tabi gerçek bilgiler ile denemek lazım...

Yorum bağlantısı
Ünal Doğar
(düzenlendi)

Mehmet Abi trafik sigortası yapan firma aradı denemişler, fiyat veriyormuş fakat en son aşamada onay vermiyormuş.4-5 firmada da aynı sonuç çıkmış.

tarihinde Ünal Doğar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben nisan yenilemelerine bakamadım henüz.. az önce bir teklif oluşturdum, sorunsuz oluştu... Poliçeyi de % 99 basar..

Yorum bağlantısı
Misafir

Bugün piyasada kaskolu araçların tamamına yakını yeni düzenlemedeki "tam kasko" kapsamında. Yani pek az kişi, tek şoför, bayan sürücü v.s. olması durumunda prim düşüklüğü istiyor. Özellikle binek otomobillerin belki de tamamı tam kasko kapsamında. Ben kaskolatırken tüm aldığım teklifler tam kaskoyu gösteriyordu. Hatta hırsızlığa karşı önemli bir güvence olan alarma neden indirim uygulanmadığına şaşmıştım. Alarm sistemim sigortacıyı da aslında koruyor. Ama prim düşürmeye gelince yok. Lpg takınca, "haaa o zaman ver farkını" diyor sigortacıda.

Benim kasko tutarım 30 bin tl araç bedelli ve ilerideki adıyla tam kasko. Yangın, sel, terör, ikame araç, sigara, çalınma, müzik tesisatı, bazı hizmetler, şahsi eşya v.s. Primi 1100 tl. Seneye gittiğimde örneğin primimin 1200 tl civarı olması bekleniyor diyelim. Ama sigortacılar bana abi tam kasko senin araba için 1500 tl. 1200 e istiyorsan, yangını çıkarıyoruz falan derlerse iş değişir. Yani uygulama "bazı şeylerden feragat etmek pahasına primini düşürmek isteyen" tüketicilere yönelik olmalı. Yoksa binek oto sürücülerinin yıllardır yaptırdığı tam kaskoya gizliden bir zam olursa külahlar değişilir.

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)
Bugün piyasada kaskolu araçların tamamına yakını yeni düzenlemedeki "tam kasko" kapsamında. Yani pek az kişi, tek şoför, bayan sürücü v.s. olması durumunda prim düşüklüğü istiyor. Özellikle binek otomobillerin belki de tamamı tam kasko kapsamında. Ben kaskolatırken tüm aldığım teklifler tam kaskoyu gösteriyordu. Hatta hırsızlığa karşı önemli bir güvence olan alarma neden indirim uygulanmadığına şaşmıştım. Alarm sistemim sigortacıyı da aslında koruyor. Ama prim düşürmeye gelince yok. Lpg takınca, "haaa o zaman ver farkını" diyor sigortacıda.

Benim kasko tutarım 30 bin tl araç bedelli ve ilerideki adıyla tam kasko. Yangın, sel, terör, ikame araç, sigara, çalınma, müzik tesisatı, bazı hizmetler, şahsi eşya v.s. Primi 1100 tl. Seneye gittiğimde örneğin primimin 1200 tl civarı olması bekleniyor diyelim. Ama sigortacılar bana abi tam kasko senin araba için 1500 tl. 1200 e istiyorsan, yangını çıkarıyoruz falan derlerse iş değişir. Yani uygulama "bazı şeylerden feragat etmek pahasına primini düşürmek isteyen" tüketicilere yönelik olmalı. Yoksa binek oto sürücülerinin yıllardır yaptırdığı tam kaskoya gizliden bir zam olursa külahlar değişilir.

Öncelikle verdiğiniz bazı bilgileri düzeltmek gerekiyor. Piyasadaki tüm şirketler aynı kriterleri gözeterek çarpanlarını belirlemezler. Yani kimi şirket yaşı önemserken, kimi ehliyetin alındığı yıla bakar, bazen de aracın yılda yaptığı yol miktarından primi düşürmeye ya da arttırmaya çalışır. Zannettiğinizin aksine alarm için indirim yapan şirketler de var.

Piyasadaki full kasko tabirinin yanlışlığını izah etmeye çalışıyoruz sektörden biri olarak ama geldiğimiz nokta da kavram kargaşasının doğacağı belli. Full kasko piyasa tabiridir, klasik teminatlara; terör, sel, deprem eklenmiş poliçedir kısaca. Şimdilerde pek tercih edilmese de yakın zamana kadar bu teminatlara da muafiyet uygulanırdı. Buna rağmen piyasada söylenişinin kolay olmasından mı, adının afilli olmasından mımkaynaklı bilemiyoruz ama hiçbir genel ve özel şartta geçmeyen hatta poliçelerin adında bile pek tercih edilmeyen full kasko tabiri yerleşmiş durumda.

Yeni şartlar ile aslında piyasadaki full kasko, genişletilmiş kaskoya tekabül edecek. Tam kasko ise olması gerektiği gibi tam kasko olacak. Yani yanlış tabirle bugün piyasadaki full kaskoyu satınalıp da ahsarım şu nedenl ödenmedi, bu nedenle eksik ödendi gibi hiçbir şikayet duyamayacağınız kaskolar olacak. Kısaca bugüne kadar piyasada olmayan bir poliçe olacak ama bu tarz bir poliçeyi satışa sunacak ilk etapta çok fazla şirket olacağını düşünmüyorum.

Sonuç olarak, siz endişe etmeyin; yeni sistemde poliçenizin muadili olacak. Dar kasko ve normal kaskonun eskiden olduğu gibi zaten müşteriler tarafından çok tercih edilmeyeceğini, tam kaskonun da içereceği geniş teminatlar nedeni ile firmalar tarafından piyasaya bile sürülmeyeceğini düşünüyorum. Genişletilmiş kaskonun teminatları ile oynanarak alternatifli poliçeler üzerinden pazarlıklar yapılacaktır.

Saygılarımla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

umarız ki 1 nisan sonrası biraz çeki düzen gelecek, an itibarı ile fiyat karşılaştırması yapmak bile tanıdık olmadan çok zaman alıcı

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...