İçeriğe Yönlendir

Laptop Sıcaklığı

Nuri Alemdar

Recommended Posts

Nuri Alemdar

Merhabalar

HP Marka Laptopumuz aşırı derecede ısınıyor ve her hangi bir oyun açtığımda da kendini kapatıyor.Altına fan aldım o bile fayda etmiyor.Core temp adlı programı indirmiştim, uzun süredir hep 85-96 arası sıcaklık, oyuna girdiğimde 100 e geliyor ve kapanıyor.Şuan oyunda açık değil 96 gösteriyor.Geçen aynı programı arkadaşımın laptobuna yükledik bilgisayar 40 dan yukarı çıkmıyordu sıcaklığı.Artık Laptobun boyası çıktı sıcaklıktan. :)

.İnternetten araştırdım termal macun denilen birşey varmış onu almayı düşünüyorum onu sürünce düzelirmi veya neyden olabilir ne yapmalıyım

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Merhaba,

Laptop'ınızın altının resmini rica edebilir miyim?

Gelecek resme göre ekran açıkken ki resmi de isteyebilirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

sigara içiyor musunuz?

bir de fanların çalıştığından emin misiniz?

bios ayarlarından maksimum frekansı düşürmeyi deneyin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nuri Alemdar

Altının içinimi yoksa sadece dıştan görünümünümü çekim

sigara içiyor musunuz?

bir de fanların çalıştığından emin misiniz?

bios ayarlarından maksimum frekansı düşürmeyi deneyin.

Hayır sigara kullanmıyorum

Fanlar şuan çalışıyor sesi geliyor

Yorum bağlantısı
Nuri Alemdar

Benim laptopumda hp ısınma hp lerde genel olarak var ama sizin kastettiğiniz gibi kapanma derecesinde değil benimkinde.

Şu anda yalnız internet kulanıyorum ve sıcaklık 94 de. 100 e geldiği anda ise kapanıcak :)

Yorum bağlantısı
Engin Ünal

laptop çok ısınır amd işlemcili ise yanar :) çözüm bulabileceğini zannetmiyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Resim gözükmüyor.

imgur'a yükleyebilir misiniz?

Altının içini açabiliyorsanız, içini lütfen.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nuri Alemdar
(düzenlendi)

İlk resimde bilgisayar özelliklerini fotoğraflamıştım ama yüklüyemedim sanırım bidaha denerim

5 Dk içinde koyarım içinin resmini

tarihinde Nuri Alemdar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

imgur da sanırım sıkıntı var. imageshack.us e de yükleyebilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih İzgi

ctrl+alt+del 'den yani görev yöneticisinden, en çok işlemci kullanan ve en çok ram kullanan uygulamaları söylermisiniz?

Fan ızgaraları tıkansa dahi masaüstü uygulamalarda 90dereceyi görmesi zor. Altta çalışan bir program olmalı.. Birde HP'ler temizlik açısından ergonomik değiller. Şahsen benim HP'nin fan ızgaralarını temizlemek için en son vidasına kadar nazikce sökmek gerekiyor..

Termal macun demişsiniz. Zaten tüm ürünlerde üretim bandında termal macun uygulanıp öyle montaj yapılıyor. Sizin sonradan ekleyeceğiniz bir modifikasyon değil kısacası. Hali hazırda sürülü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Aynı bilgisayarı kullanıyoruz,benim fan çalışmıyordu ve bilgisayar 95 derece hoop kapatıyordu kendini :)

Servise falan vericektim üşendiiğimden ve uzun süre onlarda kalıcağıdnan vermedim.İlk önce fanın çalıştığından eminmisiz ? Fan ile birlikte 100 derece ciddi değer.Klavyeyi sökünce sol üstte fan'ı görmek mümkün.İçi pislik dolmuştu temizleyince çalışmaya başladı.Şu an 3 saattir açık ve 62 derece

Fan kesin çalışıyormu ?

Klavye böyle çıkıyor altıda bu şekilde ...

Notebook aynı ise yapılacak her şey anlatılmış :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Tüm delikler tıkanıksa normaldir. Fan sökülüp, hem fan hem ızgaralar temizlenirse, kendine gelecektir.

HP'lerin günahı, kolay sökülmüyor ve fanları kolay hava alacak pozisyonda değiller.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Garantili benim bilgisayar ama uğraşmadığımdan götürmedim,zaten hpler bir garip.hiçbir yerinde etiket yok alt tarafında,sen bunu açmışın kardeşim cihaz garanti dışı diyebieceği hiçbir etiket hemde.Klavyesiz 100 derece ciddi bir sıcaklık yanlız...

HP'nin gıcık kaptığım bir yanı ise bios'u. Arkadaş bukadar kısır bir bios olamaz. genel olarak insyde kullanıyorlar.. Benim HP'de bios'dan sadece saat ve tarihe bakıp çıkabiliyorsun. :D Ben belki clock ile veya fan voltajı ile oynayacağım? niye engelliyorsun :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Laptop'ların %95'i böyledir. En fazla fan ayarı, IDE / SATA değiştirilebilir.

Sen buna şükret, eskiden laptop'ların işlemcileri de entegre geliyordu :) Bir çok eski İNCE ibm'ler entegreydi :)

Not: Hiç GAMER laptop kullanmadım, onlarda ne var bilemiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Laptop'ların %95'i böyledir. En fazla fan ayarı, IDE / SATA değiştirilebilir.

Sen buna şükret, eskiden laptop'ların işlemcileri de entegre geliyordu :) Bir çok eski İNCE ibm'ler entegreydi :)

Not: Hiç GAMER laptop kullanmadım, onlarda ne var bilemiyorum.

Yurtdışında bazı bios modifiye siteleri forumları var. Kullanıcılar laptop marka modelini ve stock bios'u veriyorlar, uzman modcular da o bios ile oynayıp, advanced menü açıyorlar ve kişi herşeyi ile oynayabiliyor laptopun. Benim bios'u uzmanlar 3 4 kez denedi beceremediler :D en sonunda seninki olmuyor k.bakma dediler ciddi ciddi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sertaç Karginer

Hb'nin dizüstlerindeki kronik sorunudur ısınma bunun nedenide grafik kartının fan dahi çalışsa soğuyamamasından kaynaklanır. Biraz daha zorlanırsa grafik kartının çipi yanacak ve ekran hiç açılmayacaktır. Grafik kartının çipide 150-200 TL arasıdır ve sadece uzmanı değiştirebilir. Yetkili servisi bile bu işlemi yapamamaktadır. (Not: Neredenmi biliyorum; Birebir başımdan geçtiği için... :) )

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nuri Alemdar
(düzenlendi)

Evet aynısı ama bizimki pert bir durumda çok ısındığındanmıdır nedir sağ fare tuşu çıkıyor yerinden , bide en büyük problem suan 2 ye ayrılmak üzere 1 tane kablo tutuyo Evde kim yaptı bilmiyorum herkes ben ellemedim diyor :biggrin: ozaman yarın bir el atayım bakayım

Yorum bağlantısı
Nuri Alemdar
(düzenlendi)

Termal macun internette araştırdım herkes öneriyor senede 1 kez ,faydası olurmu acaba

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Fanı sökebilirseniz, foto'layın, bakalım. Bazı fanlarda termal pad vardır, fazla macun yarardan çok zarar sağlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Fanların olduğu yere hava üfleyebilirseniz belki çözüm olabilir. Çözüm olmazsa Mert'in dediği gibi sökmek gerekebilir.

Benim Notebookta AMD çift çekirdek 2006 yılında aldım. Bahsedildiği gibi çok ısınma olmuyor. Ancak sürekli okulda kullandığım içince hafta içi hiç eve getirmediğim için fan ve çevresi toz kapladığında çok fena ısınıyor. Hava üfleme makinası ile üflettiğimde hiç bir sorun kalmıyor.

İmkanınız varsa hava üfletin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih İzgi

ctrl+alt+del 'den yani görev yöneticisinden, en çok işlemci kullanan ve en çok ram kullanan uygulamaları söylermisiniz?

Fan ızgaraları tıkansa dahi masaüstü uygulamalarda 90dereceyi görmesi zor. Altta çalışan bir program olmalı.. Birde HP'ler temizlik açısından ergonomik değiller. Şahsen benim HP'nin fan ızgaralarını temizlemek için en son vidasına kadar nazikce sökmek gerekiyor..

Termal macun demişsiniz. Zaten tüm ürünlerde üretim bandında termal macun uygulanıp öyle montaj yapılıyor. Sizin sonradan ekleyeceğiniz bir modifikasyon değil kısacası. Hali hazırda sürülü.

Termal macun internette araştırdım herkes öneriyor senede 1 kez ,faydası olurmu acaba

Yazdıklarımı okumadınız mı? bazı sorularda yönelttim, yardımcı olmaya çalıştım ve termal macuna gerek olmadığını söyledim,hala internette araştırdığınızı yazıyorsunuz. Üretim bandında sürülen macunların ,piyasadaki macunlardan çok daha kaliteli olduğunu biliyormuydunuz?. Orjinalini silip sizin dışardan aldığınızı sürmek pek bir mantıksız olacaktır.. Eğer yine okumadan veya cevap vermeden geçecekseniz söyleyin boşuna yardımcı olmaya çalışmayalım genç kardeşim.

Fanların olduğu yere hava üfleyebilirseniz belki çözüm olabilir. Çözüm olmazsa Mert'in dediği gibi sökmek gerekebilir.

Benim Notebookta AMD çift çekirdek 2006 yılında aldım. Bahsedildiği gibi çok ısınma olmuyor. Ancak sürekli okulda kullandığım içince hafta içi hiç eve getirmediğim için fan ve çevresi toz kapladığında çok fena ısınıyor. Hava üfleme makinası ile üflettiğimde hiç bir sorun kalmıyor.

İmkanınız varsa hava üfletin.

Mehmet abicim, bir benzinlikte basınçlı hava tutmak çok verimli olur. Mesela ben 45psi'a getiriyorum ve lastik logosu ile boş boş hava basmasını sağlıyorum. Ters taraftan havayı tutup tüm tozların sistemi terk etmesini sağlıyorum. Ama bunu yaparken en önemli yer, fanı bir çubuk,bir tel ile sıkıştırmak. Hava basarken fan çılgınlar gibi dönmemeli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...