İçeriğe Yönlendir

Marka Fanatikliğini Konuşalım

Fatih Aydın

Recommended Posts

Fatih Aydın

Merhaba;

Ben asla takım tutar gibi marka fanatiği olmaktan yana değilim. Fakat çevre baskısı ister istemez ön yargı oluşturuyor.

"Sakın peugeot alma çok arıza çıkarır".

"Renault ne anlar araba yapmaktan".

"Opellerin elektronik arızaları bitmek bilmez". gibi örneklerle sizlerde karşılamışsınızdır.

Örneğin; ben Fransız araçlarına karşı hep mesafeli yaklaşıyorum. Sonra düşünüyorum artık otomobil sektörüde globalleşti birçok firma kaliteli, güvenli, ekonomik, tasarımı güzel araçlar üretiyor. Fakat satın alma noktasına gelince yine önyargılar engelliyor.Bu gibi yaklaşımlar piyasada çok iyi araçların hakettiği değeri görememesine sebep oluyor.

Honda ve Forda karşı sempatim çok yüksektir.

Bu iki marka dışında araç almam çok zor.

Sizce bu ne kadar doğru bir yaklaşım?

Yoksa engellemeye gerek yok herkes de olan bir durum mudur?

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Misafir

Marka fanatikliğinden ziyade, ikinci elde tutan markanın müdavimi olmak gibi bir durum sözkonusu. Eğer sürekli "0" araç alıp, ikinci elde zarar etmenizin bir sakıncası yoksa istediğiniz markayı deneyebilirsiniz. Ancak işin içine sınırlı meblağ ile araç alma girince ister istemez ikinci elde yaşanacak değer kaybına daha duyarlı hale geliyorsunuz. İster önyargı, ister fanatiklik olarak nitelendirin ama ikinci el piyasasısını oluşturan faktörlerin nedeni değil, sonucu önemlidir.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Hami Erışık

aynı düşünceler bendede mevcut; ama ben önce arabanın % 100 kasasının şekline göre alırım,arabayı sevmem,içime sinmesi için KASA ŞEKLİ benimiçin vazgeçilmez...reno,nun megane3 hb,gibi.markayı sevmesem bile bu arabayı alırım kesnlikle...

Yorum bağlantısı
Yusuf Alper Gül

Bazı şeyler artık kalıplaşmış. Dünyada sınırların kaltıgı, büyük şirketlerin ekonomi adına büyük ortaklıklar kurdugu ve herkesin açıklarını kapattıgı bir ortam var. Tüm bunlara rağmen amcamın 0km aldıgı 2012 pejonun elektirik sorununun çözülememesi ise cevapsız bir soru :) sağda solda görülen bir örnek her şeyi tekrar başa döndürüyor :)

Yorum bağlantısı
Misafir

Piyasadaki birçok arabanın logoları yer değiştirsin kafadaki algılar ve o araba hakkındaki düşünceler de değişmezse ben de birşey bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Misafir

Markadan ziyade kalitede önemlidir....bende sıralama bu şekildedir...Önce marka sonra kalite...ama birçok markada,kaliteden ödün veriyorlar...ben,adı sanı olmayan,ama ürünleri kaliteli olan markalarada 1 kez şans verilmesinden yanayım...

Yorum bağlantısı
Mustafa Volkan Koca

Benimde hundai ye karşı önyargım var buda taksicileri kullandığı accentlerden kaynaklı tamponları iç döşemesi herşeyi dökülüyor ama okadar km ye normal :) şimdi hep öyle aklımda yer etti hundai dökülür uzak durulur yeni kasalar ama bu anlayışı değiştirecek gibi babamda fiat kullanmasına ramen forddan vazgeçemedi :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

Fanatiklik kaliteden doğar. Barcelona ile Osasuna takımlarının fanatiği hem nicelik hem de nitelik yönünden farklıdır. Bu sevilen şeyin başarılı ve kaliteli oluşuyla ilgili, Hyundai kullanıcısı için Ford sert gelir, Ford için Hyundai kalitesiz. Bence günümüzde en önemli kriter fiyat/performans olmalı, yoksa BMW hepsini döver :)

Kendi adıma bütçe dahilinde tercihim uzun süre Ford belki VW olacaktır.

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Markadan ziyade kalitede önemlidir....bende sıralama bu şekildedir...Önce marka sonra kalite...ama birçok markada,kaliteden ödün veriyorlar...ben,adı sanı olmayan,ama ürünleri kaliteli olan markalarada 1 kez şans verilmesinden yanayım...

Rover, Saab ya da Volvo alacam, az kaldı.

Yorum bağlantısı
Misafir

Diğerlerini bilmem de Rover bu dünyadaki günahlarına kefaret olur :D

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Birdahaki aracım kia olma yolunda gidiyor.İçine girip kullanmadım.Denediğimde eğerki bir absürtlük hissetmes isem ceed ilgi alanımda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Diğerlerini bilmem de Rover bu dünyadaki günahlarına kefaret olur :D

Varsın olsun.

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Valla 0 araç alımında iş biraz şansa kalıyor, biri alıyor hiç sorun yaşamadan senelerce kullanıyor, biri alıyor aynı model arabayı 1ay sonra yakmak istiyor.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bir gün gelecek Kia başlığı da açılacak :D

İleride olabilir.Son dönem tasarımlarını çok beğeniyorum kia'nın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Bir gün gelecek Kia başlığı da açılacak :D

O birgün çok yakında, ve açıldığında iyi dediklerimizde tırt olacak, Ford da dahil :)

Merhaba;

Ben asla takım tutar gibi marka fanatiği olmaktan yana değilim. Fakat çevre baskısı ister istemez ön yargı oluşturuyor.

"Sakın peugeot alma çok arıza çıkarır".

"Renault ne anlar araba yapmaktan".

"Opellerin elektronik arızaları bitmek bilmez". gibi örneklerle sizlerde karşılamışsınızdır.

Örneğin; ben Fransız araçlarına karşı hep mesafeli yaklaşıyorum. Sonra düşünüyorum artık otomobil sektörüde globalleşti birçok firma kaliteli, güvenli, ekonomik, tasarımı güzel araçlar üretiyor. Fakat satın alma noktasına gelince yine önyargılar engelliyor.Bu gibi yaklaşımlar piyasada çok iyi araçların hakettiği değeri görememesine sebep oluyor.

Honda ve Forda karşı sempatim çok yüksektir.

Bu iki marka dışında araç almam çok zor.

Sizce bu ne kadar doğru bir yaklaşım?

Yoksa engellemeye gerek yok herkes de olan bir durum mudur?

Saygılar.

İlk 3 örnek doğru ne yazıkki :)

Honda güzel arabadır ama aldığım araba en ufak taş temasında, en ufak temasta kozmetik olarak hacamat oluyorsa ne yazıkki yüzüne bile bakmam, Honda da tek ilgilendiğim model, %100 olmamakla beraber Accord dur zaten.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Satış rakamları ve talep vs. kriter olmamalı bence, ayrıca aldığın aracı en az 10 sene kullanmalısınki firmalarda adam gibi araba yapsın ve ilgilensin, kanunlarda tam olacak, en ufak hatada firmanın tepesine bineceksin, bu sayede sadece düzgün firmalar ayakta kalacak, yani doğa kanunu uygulanacak, bunun başka yolu yok, insanız sonuçta, doğamıza ters.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Marka fanatikliği değil alışkanlığıdır bence...Gerçekte olan ise arabaya bir hafta içinde alışılabildiğidir...Örneğin ben yıllardır aynı marka fotokopi makinelerini söker takarım...Artık öyle oldu ki neredeyse olabilecek değişiklikleri önceden görebiliyorum...Farklı bir marka makineye baktığımda sanki fotokopi makinesi değilmiş gibi geliyor....Arabalar içinde aynısı geçerli...:)

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Marka fanatikliği ile bazı markalara ön yargı ile bakmak farklıdır. Ön yargıyı kırmak zordur ama imkansız değildir. Kişi kendi yaşadığı kötü bir tecrübeden kaynaklı ön yargıyı zor kırabilir ama başkalarından duydukları ile oluşan ön yargıyı daha kolay kırabilir. Mesela Rönoya hep kötü gözle bakılırdı ama son yıllarda çokça sevilen modelleri var.

Fanatiklik ise bambaşka bir şey. "Alman yaptı mı kesin olmuştur" diyen adam da, "japonsa gerisi yalan" diyen adam da yanılır.

Ford kullanıyorum, kemikli diye tabir edilen arabadan hoşlanıyorum, bu durumda rönoya karşı ön yargılı olabilirim. Bu gayet normaldir. Ama ford kullanıyorum ya da seviyorum diye mustang'lerin benzin deposu patlama sorununa buldukları çözümü savunmak sadece fanatikliktir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Satış rakamları ve talep vs. kriter olmamalı bence, ayrıca aldığın aracı en az 10 sene kullanmalısınki firmalarda adam gibi araba yapsın ve ilgilensin, kanunlarda tam olacak, en ufak hatada firmanın tepesine bineceksin, bu sayede sadece düzgün firmalar ayakta kalacak, yani doğa kanunu uygulanacak, bunun başka yolu yok, insanız sonuçta, doğamıza ters.

Ali hocam bu kadar katı olma bence, en ufak hatada diyorsun ancak bu aletin içinde kaç hareketli parça var benden iyi biliyorsun..Evdeki televizyon ile bir tutamazsın kesinlikle...Kışın -10 derecede yazın +40 derecede dışarıda bırakıyorsun, bir soğuyor bir ısınıyor..Yere temas halinde sürekli, üstüne oturuyorsun, birde 4 yolcu alıyorsun yeri geliyor...Ben bu kadar işlemelerine bile çok şaşırıyorum, kaldı ki ne yakıt koyacağını bile bilemezler üretirken arabaları...

Yorum bağlantısı
Misafir

Sana herşey serbest alim,istersen volt al :biggrin:

Yorum bağlantısı
Mert Can Üzger

Zaten ülkemizde herkes otomobil konusunda yüksek ihtisas yapmış gibi ahkam kesiyor. 2004 de Borusan Oto'nun test amacıyla müşterisine tahsis ettiği (müşteri bizim komşumuzdu) bin küsür km'deki BMW 7.40' ın bizim evin bulunduğu 4 yol ağzında kaldığını ve çekici ile Borusan'a çekildiğine şahit oldum. Daha sonra aracın motorunun elektroniksel bir problem sebebiyle kendini korumaya aldığını duymuştum. Alın size dünyanın en iyi arabalarından biri ve düştüğü durum. Daha sonra adam 0 km E 350 almıştı.

Araçlar elektroniktir ve en önemlisi kul yapısıdır. Her türlü sorun ve arızanın meydana gelmesi normaldir. Biz otomobil profesörleri olarak !!! biraz mantalitemizi değiştirsek daha iyi olmaz mı? :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Misafir

Herkes otomobilden anlıyor,mühendisler boşa iş yapıyor zaten :D

Zamanında legend'le köpeğe vurup,kaput airbagi açılınca,arabamın önünden bez fırladı,benim kaputum bezden yapılmıs,bu nasıl araba diyip,dava açan adamı biliyorum ben :)

Zaten ülkemizde herkes otomobil konusunda yüksek ihtisas yapmış gibi ahkam kesiyor. 2004 de Borusan Oto'nun test amacıyla müşterisine tahsis ettiği (müşteri bizim komşumuzdu) bin küsür km'deki BMW 7.40' ın bizim evin bulunduğu 4 yol ağzında kaldığını ve çekici ile Borusan'a çekildiğine şahit oldum. Daha sonra aracın motorunun elektroniksel bir problem sebebiyle kendini korumaya aldığını duymuştum. Alın size dünyanın en iyi arabalarından biri ve düştüğü durum. Daha sonra adam 0 km E 350 almıştı.

Araçlar elektroniktir ve en önemlisi kul yapısıdır. Her türlü sorun ve arızanın meydana gelmesi normaldir. Biz otomobil profesörleri olarak !!! biraz mantalitemizi değiştirsek daha iyi olmaz mı? :)

Yorum bağlantısı
Fatih Aydın

Marka fanatikliği ile bazı markalara ön yargı ile bakmak farklıdır. Ön yargıyı kırmak zordur ama imkansız değildir. Kişi kendi yaşadığı kötü bir tecrübeden kaynaklı ön yargıyı zor kırabilir ama başkalarından duydukları ile oluşan ön yargıyı daha kolay kırabilir. Mesela Rönoya hep kötü gözle bakılırdı ama son yıllarda çokça sevilen modelleri var.

Fanatiklik ise bambaşka bir şey. "Alman yaptı mı kesin olmuştur" diyen adam da, "japonsa gerisi yalan" diyen adam da yanılır.

Ford kullanıyorum, kemikli diye tabir edilen arabadan hoşlanıyorum, bu durumda rönoya karşı ön yargılı olabilirim. Bu gayet normaldir. Ama ford kullanıyorum ya da seviyorum diye mustang'lerin benzin deposu patlama sorununa buldukları çözümü savunmak sadece fanatikliktir.

Asıl sorunun cevabı gibi oldu hocam.

Fanatiklik ile sempati duyma karıştırılıyor.

Hondayı severim ama yol tutuştaki zayıflığını her yerde söylerim.

Eski modellerin güvenlik zaafiyetini söylerim fakat bu sorunu yeni Civicte giderdiler ve sınıfının en güvenilir aracı seçildi IIHS de.

Objektif olabildikten sonra bir markaya bağlılığının zararı yoktur diye düşünüyorum.

Evet eksi yönlerini biliyorum ama yinede seviyorum demek gibi.

Körü körüne savunmayı tabiki doğru bulmuyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Mermertas

Avrupa da yasayipta özelliklede alman markalarina karsi antipatisi olan nadir insanlardanim sanirim :yes: ...illede (US) Ford familyasi derim :p

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...