İçeriğe Yönlendir

Hırsızlık Ve Öğretmen

Recep Mura

Recommended Posts

Halis Parlak

Yer değişikliği isteyebilir. Sorun yok. Ama adam suçlu değil. Bunu mazeret göstererek nasıl isteyecek??

Polise şikayet var savcılığı da yansıyacaktır ortada hüküm olmasa bile tedbiren ilçe veya kaymakam yer değişikliği yapabilir.Benim okulumdaki durumda ilçe,suç sabit olmadığı halde personelin maaşına bankada bloke koydurdu sonra idari işlem yapıldı.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Polise şikayet var savcılığı da yansıyacaktır ortada hüküm olmasa bile tedbiren ilçe veya kaymakam yer değişikliği yapabilir.Benim okulumdaki durumda ilçe,suç sabit olmadığı halde personelin maaşına bankada bloke koydurdu sonra idari işlem yapıldı.

Öğretmenler de adli soruşturma için Valilik iznine tabi mi hocam?

Yorum bağlantısı
Halis Parlak

Kaymakam diyormuş ki "Müslüman, Müslümanın ayıbını örter" hırsızlık ne zaman ayıp olmuş birde bu öğretmen hala da yapıyor vazifesini inanın benim basit birşey başıma gelse hemen müfettişler gelir okula 1 aya yakın zamandır hiçbir gelişme yok en azından bir ifade alınır yer değişikliği yapılır zararın tazmini için baskı yapılır vb.

Siz de deseydiniz Müslüman hırsızlık yapar mı? İş müfettişlere kaldıysa 3-4 aya bitmez

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Feti Ercan

bu söylediğiniz kanuna aykırı. Hakim suçlu demeden herkes masumdur. Böyle bir uygulama olmaması lazım. Elde somut delil yok ise adam masumdur. Ama tayin çıkarmak zor bir şey değil 2 satırlık bir iş. Ben bu kişi ile davalık oldum sürekli ortam geriliyor zarar göreceğimden veya vereceğimden korktuğum için tayin istiyorum der geçer. Ama bimere yazayım demiş kaymakama yazayım demiş bunları tayin için demiyor hırsızlıkla alakalı olarak yazayım demiş. Arkadaşlar da o yüzden önce savcılık dedi.

Yorum bağlantısı
Recep Mura
Abi kardeşiniz bir hata yapmış bunun vebalini ödeyecek. Bu da ders olacak. Maalesef Türkiye de adalet sistemi böyle yürüyor. Çok yavaş. Geç gelen adalet ise adalet değildir ama hiç yoktan iyidir. Sabredip beklemekten başka çareniz yok. Savcıların önü bir yığın evrakla dolu. Düşünün yan komşum naylon yaktı diye şikayetçi olan bile var hepsi sırada bekliyor. Siz gerekeni yapmışsınız artık beklemek düşer size. Sinirlenip adamı filan öldürmesinde kardeşiniz ama haa sabır imtihanıdır bunlar.

Ama adalet geç işler de en azından idare olarak soruşturma yapılıp geçici de olsa görevden uzaklaştırma geri hizmete çekme gibi MEbin birşeyler yapması gerekmez mi bu insan sonuçta hala genç beyinleri sözümona eğitiyor (!) yazık günah değil mi o çocuklara....Sonuçta poliste itiraf etmiş görüntü kayıtları var bunu Mem müdürü de Kaymakam da polisler de savcılıkta biliyor en azından geçici olarak bu kişiye yaptığının sıradan bir şey olmadığını gösteren bir uyarı olsa yapılamaz mı? Hani bazen suç kesinleşmese de belli olana kadar görevden almalar olmuyor mu yapılamaz mıydı?

Yorum bağlantısı
Halis Parlak

Öğretmenler de adli soruşturma için Valilik iznine tabi mi hocam?

İl merkezinde vali,ilçede kaymakam.Benim başıma geldi Etilerde görev yaparken Kaymakam soruşturmaya izin vermedi.Tazminat davası açabilirdik ama açmadık sayın velimize.

Yorum bağlantısı
Recep Mura
Toplam zarar ne kadardı hocam?

Toplam büyük meblağ kardeşim tam emin olamıyor şüphelendiği tarihlerin görüntüleri gelse kesinleşecek 30-40 bin civarı gibi şüpheleniyor...

Yorum bağlantısı
Guest Feti Ercan

Sadece açığa alınır. Adam maaşının 3 te ikisini yine alır. Dava sonuçlanınca eğer masum ise(ispatlanamaz ise ) yasal faizi ile 3 te 1 lik kısmı da alır mesleğe döner. Ama değilse atılır. ilçe kaymakam vali müdür vs vs bunların öyle bloke koyma gibi bir lüksü yok mahkeme bile sadece 3 te 1 ine el koyabiliyor.

Yorum bağlantısı
Halis Parlak

bu söylediğiniz kanuna aykırı. Hakim suçlu demeden herkes masumdur. Böyle bir uygulama olmaması lazım. Elde somut delil yok ise adam masumdur. Ama tayin çıkarmak zor bir şey değil 2 satırlık bir iş. Ben bu kişi ile davalık oldum sürekli ortam geriliyor zarar göreceğimden veya vereceğimden korktuğum için tayin istiyorum der geçer. Ama bimere yazayım demiş kaymakama yazayım demiş bunları tayin için demiyor hırsızlıkla alakalı olarak yazayım demiş. Arkadaşlar da o yüzden önce savcılık dedi.

Benim öğretmenime hakim suçlu demeden memurluktan çıkardılar hocam.Bir gün yolunuz düşerse tüm belgeleri ile size gösteririm.Şimdi ağır cezada yargılanıyor tutuksuz olarak.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Toplam büyük meblağ kardeşim tam emin olamıyor şüphelendiği tarihlerin görüntüleri gelse kesinleşecek 30-40 bin civarı gibi şüpheleniyor...

:shok:

Nasıl farkedememiş :s

Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş

Hem banka şubesi, hem de o şahıs (!) hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmanız gerekiyor bence. İnternet bankacılığından işlem yapılmışsa (havale, eft) kimin hesabına yapıldığı belli olur zaten. Ama muhtemelen yapmamıştır. Eğer görüntü varsa (ki izlemişsiniz) deliller karartılmadan bir an önce işleme başlasanız iyi olur. Şahsın (!) ataması yapılsa bile bulunur.

Yorum bağlantısı
Recep Mura
Siz de deseydiniz Müslüman hırsızlık yapar mı? İş müfettişlere kaldıysa 3-4 aya bitmez

Kaymakam beye çok güzel cevap hazırladım da işte bizde memuruz şimdi işi farklı yöne çekip kardeşime sıkıntı olmasın diye beklemedeyim ona söylecek çok sözüm var...

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

İl merkezinde vali,ilçede kaymakam.Benim başıma geldi Etilerde görev yaparken Kaymakam soruşturmaya izin vermedi.Tazminat davası açabilirdik ama açmadık sayın velimize.

O zaman bu konuda da izin gelmeyebilir ve savcılık soruşturması olmayabilir. Doğru mu?

Yok artık ya.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş

Bankadan hesap ekstresi alınıp ne kadar para yattığı, ne zaman ne kadar çekildiği belli olur zaten.

Yorum bağlantısı
Guest Feti Ercan

Ama adalet geç işler de en azından idare olarak soruşturma yapılıp geçici de olsa görevden uzaklaştırma geri hizmete çekme gibi MEbin birşeyler yapması gerekmez mi bu insan sonuçta hala genç beyinleri sözümona eğitiyor (!) yazık günah değil mi o çocuklara....Sonuçta poliste itiraf etmiş görüntü kayıtları var bunu Mem müdürü de Kaymakam da polisler de savcılıkta biliyor en azından geçici olarak bu kişiye yaptığının sıradan bir şey olmadığını gösteren bir uyarı olsa yapılamaz mı? Hani bazen suç kesinleşmese de belli olana kadar görevden almalar olmuyor mu yapılamaz mıydı?

Nerden bilsinler kardeşiniz o adama iftira atılmıyor. Nereden bilecekler o adama kardeşiniz kartı verdi git bana para çekti dedi sonra da şikayet etti bunların hepsinin ispatlanması lazım her başkasının adına kartla para çekilen meslekten uzaklaştırılsaydı benim kartımla da para çeken çok oldu hepsine iftira atar meslekten uzaklaştırırdım içinizi kararttım ama durum böyle hocam. Maalesef bu işler delil ister.

Yorum bağlantısı
Halis Parlak

Sadece açığa alınır. Adam maaşının 3 te ikisini yine alır. Dava sonuçlanınca eğer masum ise(ispatlanamaz ise ) yasal faizi ile 3 te 1 lik kısmı da alır mesleğe döner. Ama değilse atılır. ilçe kaymakam vali müdür vs vs bunların öyle bloke koyma gibi bir lüksü yok mahkeme bile sadece 3 te 1 ine el koyabiliyor.

Feti Bey,mevzuat o kadar karmaşık ki mesela bu personele işlem yapılırken üç tane yönetmelik var (1702,657,4483) her birinin ayrı yaptırımları var.Bu yüzden bloke koyma lüks değil.Hiç böyle şeyler yaşamadınız veya duymadınız sanırım.Aksi halde bu olaya duygusal bakmazdınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Feti Ercan

Benim öğretmenime hakim suçlu demeden memurluktan çıkardılar hocam.Bir gün yolunuz düşerse tüm belgeleri ile size gösteririm.Şimdi ağır cezada yargılanıyor tutuksuz olarak.

O adam dava açar ve bir gün bütün maaşını faizi ile alarak geri dönerse şaşmam. Eğer hakim suçlu derse bilemem

Yorum bağlantısı
Recep Mura
:shok: Nasıl farkedememiş :s

Kardeşim küçük bir ilçede Yazın avustralyaya gitme düşüncesi olduğundan ve güvenli olması için bankaya parasını yatırdı ve bir daha da çekmedi gerektiğinde karttan harcama yapıyordu internet hesabı da kullanmıyordu bankamatikte ilçede çok orta yerde sürekli gidip hesabını kontrol etmiyordu yazın düğünü de olacağından karttan alışveriş vb.de yaptığından çok farkedememiş hesaptaki farklılıkları bu iş bir anda olan iş değil uzun süredir azar azar çekmiş kardeşimin otomatik ödemeler vb. olduğu için farketmemiş ama sanırım karşı taraf ben alıyorum alıyorum bir şey olmuyor diye son zamanlarda abartmış herhalde ki kardeşim bir iş için gittiği bankada bir tuhaflık seziyor ve bu iş ortaya çıkıyor tabii geriye dönük bakınca rakam büyüyor

Bankadan hesap ekstresi alınıp ne kadar para yattığı, ne zaman ne kadar çekildiği belli olur zaten.

Ama hangisini o çekti hangisini kardeşim çekti ispatlamak için görüntü lazım kardeşim ekstreden şüphelendiklerini ayırdı bankaya başvurularak bunların görüntüleri istenildi ancak çok az bir kısmı geldi...

Yorum bağlantısı
Halis Parlak

O zaman bu konuda da izin gelmeyebilir ve savcılık soruşturması olmayabilir. Doğru mu?

Aynen.Süreç şöyle olacaktır.Savcılık kaymakamlığa yazar,kaymakamlık da bu olayı incelemesi için büyük ihtimal şube müdürünü görevlendirir.Şube müdürünün raporuna göre karar verir.Bu basit bir olay olmayacağı için kaymakam onay verir,vermesi de gerekir.

Bu adli tarafı.İdari tarafında ise müfettişler gelir lakin idari bir eylem yok ortada.İdari inceleme memurun göreviyle ilgili durumlarda yapılır.Bu öğretmen okulda birini dövse idari işlem yapılır.Mesai dışında birini dövse adli işlem yapılır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Recep Mura
Nerden bilsinler kardeşiniz o adama iftira atılmıyor. Nereden bilecekler o adama kardeşiniz kartı verdi git bana para çekti dedi sonra da şikayet etti bunların hepsinin ispatlanması lazım her başkasının adına kartla para çekilen meslekten uzaklaştırılsaydı benim kartımla da para çeken çok oldu hepsine iftira atar meslekten uzaklaştırırdım içinizi kararttım ama durum böyle hocam. Maalesef bu işler delil ister.

Banka görüntüleri var ha dediğiniz gibi kardeşim vermiş git benim maaşımı çek getir demiş olabilir amenna. Polise itiraf etmiş Kaymakam'a Mem müdürüne 3 saat ağlayarak beni dolandırdılar bende mecbur kaldım borç isteseydim ailesi vermezdı onlardan korktum aldıklarımı geri koyacaktım diye sızlanmış onlar da hemen yelkenleri indirmişler...Ben şuan meslekten alsınlar demiyorum ama burada ciddi bir iddia var ve bu basit bir durum değil hemen en azından tedbir alınabilir başka bir okula geçici de olsa verilebilir her iki taraf içinde iyi olmaz mı?

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Aynen.Süreç şöyle olacaktır.Savcılık kaymakamlığa yazar,kaymakamlık da bu olayı incelemesi için büyük ihtimal şube müdürünü görevlendirir.Şube müdürünün raporuna göre karar verir.Bu basit bir olay olmayacağı için kaymakam onay verir,vermesi de gerekir.

Bence bu işin en sakat kısmı burası. Vermesi gerekir de, yukarıda kaymakamlık ile ilgili yazılanları görünce bana hiç onay çıkmayacakmış gibi geldi. Belki de savcılığın işi geciktirmesinin sebebi bile bu olabilir.

Soruşturma dosyası muhtemelen açılmıştır hocam. Savcılığa gidip bu dosyadan fotokopi isteyin, veremeyiz derlerse bu soruşturma dosyasını incelemek isteyin. En azından kalemde açar, bakar ne işlem yapılmış görürsünüz.

Yorum bağlantısı
Halis Parlak
O adam dava açar ve bir gün bütün maaşını faizi ile alarak geri dönerse şaşmam. Eğer hakim suçlu derse bilemem

Öğretmen idari mahkemeye de dava açtı görevine dönmek için lakin belgesi yok ispatlayamadığı için mahkeme görevine iade etmedi.Ağır cezada ise yüksek ihtimal hapis cezası alacaktır.İdari işlem usulüne uygun yapıldıysa adli işlem onu genelde bozmaz.Usulsüzlük olursa adli makamlar,idari işlemleri iptal ediyor.

Benim öğretmene 450 bin TL küsür zimmet çıktı hocam neyin maaşını alacak bankadan.Devlet usulsüz alınan 1 lirayı faiziyle geri alır.Hem de 16 yıl sonra.

Bence bu işin en sakat kısmı burası. Vermesi gerekir de, yukarıda kaymakamlık ile ilgili yazılanları görünce bana hiç onay çıkmayacakmış gibi geldi. Belki de savcılığın işi geciktirmesinin sebebi bile bu olabilir. Soruşturma dosyası muhtemelen açılmıştır hocam. Savcılığa gidip bu dosyadan fotokopi isteyin, veremeyiz derlerse bu soruşturma dosyasını incelemek isteyin. En azından kalemde açar, bakar ne işlem yapılmış görürsünüz.

Sanırım 30 gün bekletme süresi var Kaymakamlığın.Meblağ ciddi bir meblağa sanmam olayı kapatsın.Çünkü bu olay idari bir eylemden ziyade adli bir olay.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Banka görüntüleri var ha dediğiniz gibi kardeşim vermiş git benim maaşımı çek getir demiş olabilir amenna. 1- Polise itiraf etmiş Kaymakam'a Mem müdürüne 3 saat ağlayarak beni dolandırdılar bende mecbur kaldım borç isteseydim ailesi vermezdı onlardan korktum aldıklarımı geri koyacaktım diye sızlanmış onlar da hemen yelkenleri indirmişler...Ben şuan meslekten alsınlar demiyorum 2- ama burada ciddi bir iddia var ve bu basit bir durum değil hemen en azından tedbir alınabilir başka bir okula geçici de olsa verilebilir her iki taraf içinde iyi olmaz mı?

1- E o zaman sorun yok ki? Neyi tartışıyoruz? Polisin itirafı gizleyecek hali yok.

2- Bence gitsin, uzaklaşsın diyeceğinize, yakınımızda olsun, fazla uzaklaşmasın demeniz lazım. Yakınlarda olsun, istendiğinde ulaşılabilsin, hatta kişisel ve ekonomik olarak sizin için hayırlı olanı görevine devam etmesi.

Sanırım 30 gün bekletme süresi var Kaymakamlığın.Meblağ ciddi bir meblağa sanmam olayı kapatsın.Çünkü bu olay idari bir eylemden ziyade adli bir olay.

İşin ciddiye alınması önemli. Doğru olanı, onayın verilmesi tabi.

Bizde bu onay gerekmiyor. Doğrudan soruşturma.

Yorum bağlantısı
Guest Feti Ercan

Öğretmen idari mahkemeye de dava açtı görevine dönmek için lakin belgesi yok ispatlayamadığı için mahkeme görevine iade etmedi.Ağır cezada ise yüksek ihtimal hapis cezası alacaktır.İdari işlem usulüne uygun yapıldıysa adli işlem onu genelde bozmaz.Usulsüzlük olursa adli makamlar,idari işlemleri iptal ediyor.

Benim öğretmene 450 bin TL küsür zimmet çıktı hocam neyin maaşını alacak bankadan.Devlet usulsüz alınan 1 lirayı faiziyle geri alır.Hem de 16 yıl sonra.

Yanlız burada somut delil yok. Bu suçu işleyen kılıfını hazırlar. Herşeyi çok iyi araştırır. Adam çok rahat davranıyormuş baksanıza buradan bile yola çıkarak somut delil olmadığını söylemek mümkün. Tabi ki yer değiştirilir o basit bir olay. Ben bu işte savcılıktan sonuç çıkmayacağını bildiğim için her yere yazın dedim. Halis hocam en çok meslekten atılmalar bizim meslekte çok gördüm çok duydum. İdare atar sorun değil. Ama mahkeme faizi ile eğer adam haksız yere atılmış ise görevine iade eder itibarını verir. 28 şubatta atılan adamlar bile şu anda itibarını aldı maaşını aldı geri döndü. İdari tedbir olarak maaş blokeli kalır ama 3 te biri kalır. O adamın geçim olayını nafakasını düşünür kanun. mahkeme safahatı 6 ay sürse bu adam ne yer ne içer diye hesap yapar. eğer suçlu bulunursa atılır. Bulunmaz ise maaşı iade edilir. faizi ile.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

1- E o zaman sorun yok ki? Neyi tartışıyoruz? Polisin itirafı gizleyecek hali yok.

2- Bence gitsin, uzaklaşsın diyeceğinize, yakınımızda olsun, fazla uzaklaşmasın demeniz lazım. Yakınlarda olsun, istendiğinde ulaşılabilsin, hatta kişisel ve ekonomik olarak sizin için hayırlı olanı görevine devam etmesi.

İşin ciddiye alınması önemli. Doğru olanı, onayın verilmesi tabi.

Bizde bu onay gerekmiyor. Doğrudan soruşturma.

Ama savcılıkta ifade değiştirebilir demişler bunun ne yapacağı belli olmaz...Kardeşimin görmeye tahammülü yok artık biz şu aşamada işten atılsın değil başka bir okula gönderilsin istiyoruz bir de zaman geçtikçe birşey olmadığını gördükçe daha rahat davranıyormuş alayımsı alayımsı gülüyormuş kardeşim artık hem madden hem de manen sıkıntı çekiyor o açıdan yer değişikliği istiyor en azından gözüm görmesin şuan diyor...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...