İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Dizel - Benzin Yakıt Tüketimi

Tunç Akyol

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Göremedim abi. Bir kaç yerde yazılınca toplansın diye yazmıştım.

Açılmışsa oraya eklenebilir abi.

Burası Hocam...

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Göremedim abi. Bir kaç yerde yazılınca toplansın diye yazmıştım.

Açılmışsa oraya eklenebilir abi.

Bende diğer konuya yazdım.Bugün açtım ya hocam diye :D

Ama gitmedi mesaj emmi hemen kilidi vurmuş konuya :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Baktım yaban ellerde yazıyoruz tüketim değerlerimizi kendi konumuz olsun dedim :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Baktım yaban ellerde yazıyoruz tüketim değerlerimizi kendi konumuz olsun dedim :D

İyi yapmışsın.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

En az yakma rekoru kimde şimdi :D

Daha doğrusu az yakabilen var mı :D

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Kime neye göre az :D

Ben şu an saldım çayıra misali.Bakalım şu egr nin olduğu yer yapılsın,emme manifoltu temizlensin,servis yok öyle bişi demezse egr yide iptal edeyim birde üstüne maf temizliği yapayım sonrasında durum ne olacak.Ondan sıra enjektör ve turbo bakımı var sonuç çıkmazsa.Ha birde cc.

Offf ne çok işim varmış benim yahu :biggrin:

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Abi ben en az otomatik MK3 benzinlide 9.2 LPG ortalamayı gördüm :D Ankara-Eskişehir arası gidiş-dönüş ortalamam. Arabada oğlumla beraber 5 kişiydik. Ortalama hızın 100-110 arası.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Dizele de mi cc yapılıyormuş.. :p

Biraz yüksek devirde kullansak olmuyor muymuş... ?

Abi ben en az otomatik MK3 benzinlide 9.2 LPG ortalamayı gördüm :D Ankara-Eskişehir arası gidiş-dönüş ortalamam. Arabada oğlumla beraber 5 kişiydik. Ortalama hızın 100-110 arası.

Ben bilgisayarda 7 küsürleri çok gördüm canım da.. pompada, 9.2 çıktı :D

Yorum bağlantısı
İrfan Aşcıoğlu
(düzenlendi)

Emmi sağolsun... ben en son kayseri Tunceli arasında 6,8 i gördüm.. pompada 8 çıktı...

30 lt 347 km...

tarihinde İrfan Aşcıoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Yok kurtarmıyor maalesef :biggrin: .Önce bir cc lazım sonrasında ara sıra kurum temizliği şart zaten.

Öğren bunları artık sende :p

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Abi senin orada ayar yaptırmadan önceki değerlerim. yol bilgisayarı 8.2 gösterip 9.2 litre LPG çıktığı dönemler. %8 kadar fark vardı ve hatırlarsan senin yanına gelirken arıza lambası yanmıştı.

Benim araç yol bilgisayarında ne gösterirse uzun yolda %15 fazla LPG çıkıyor. Ama şehir içinde nedense bu değerler tutmuyor. Yol bilgisayarı ile araba neredeyse aynı lpg yi yakıyor.Bunun sebebi bizim araçlar rolantide sürekli değer artıyor. Otomatik olunca ışıklarda boşa almıyoruz. Bunun etkisimi bilmiyorum. Bir terslik var bu işte ama nedir anlayamadım.Senin ordan sonra arıza lambası olayı olmadı.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

%8 fark çok değil mi yahu.Ben daha bu konuda çok sağlıklı test yapmadım.Birde öyle ise hepsi ben yanmışım demektir :D

Rolantide yükselme olayı sürekli mi oluyor.Benim araçda da var bu durum ancak.Yol bilgisayarını sıfırladığım ve uzun km yapmadığım zamanlarda oluyor.Belirli bir noktadan sonra olmuyor bu durum zaten.Sabitleniyor.50-100 km den sonra yapmaması lazım sanki.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

1- %8 fark çok değil mi yahu.Ben daha bu konuda çok sağlıklı test yapmadım.Birde öyle ise hepsi ben yanmışım demektir :D

2-Rolantide yükselme olayı sürekli mi oluyor.Benim araçda da var bu durum ancak.Yol bilgisayarını sıfırladığım ve uzun km yapmadığım zamanlarda oluyor.Belirli bir noktadan sonra olmuyor bu durum zaten.Sabitleniyor.50-100 km den sonra yapmaması lazım sanki.

1-% 8 düşük. Yani yol bilgisayarındaki değerden %15-%20 arasında fazla LPG yakması lazımki araç sağlıklı olsun.

2-İşte o yükselme uzun km yaptııktan sonra o değerin etkisini farketmiyorsunuz. Normalde o değer hep var.Örneğin ortalama değeri sıfırladığındamı rampada değerler daha çabuk yükseliyor yoksa 200-300 km sonramı daha hızlı yükseliyor. Bunun gibi yani. Normalde rampa aşağıya viteste bir araba (opel vectra C kasa ) 0.0 gösterirken bizimkler 2 litre falan gösteriyor. (Rampa aşağı sıfırlıyorum) Geçen rolantide yükselme durumunu Hakan Kurta sordum oda diyor yükselme var diye.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

1-% 8 düşük. Yani yol bilgisayarındaki değerden %15-%20 arasında fazla LPG yakması lazımki araç sağlıklı olsun.

2-İşte o yükselme uzun km yaptııktan sonra o değerin etkisini farketmiyorsunuz. Normalde o değer hep var.Örneğin ortalama değeri sıfırladığındamı rampada değerler daha çabuk yükseliyor yoksa 200-300 km sonramı daha hızlı yükseliyor. Bunun gibi yani. Normalde rampa aşağıya viteste bir araba (opel vectra C kasa ) 0.0 gösterirken bizimkler 2 litre falan gösteriyor. (Rampa aşağı sıfırlıyorum) Geçen rolantide yükselme durumunu Hakan Kurta sordum oda diyor yükselme var diye.

1-Pardon yol bilgisayarı lpg ilişkisi idi değil mi.Ben direk benzin olarak düşündüm

2-Hımm mantıklı.O şekilde düşünmemiştim.Uzun km yapınca doğal olarak yol bilgisayarının hesaplaması daha zor oluyor.Dediğin gibi araç sürekli harekete hazır olduğu için oluyor sanırım.Dediğim gibi bende de aynı durum var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

%8 fark çok değil mi yahu.Ben daha bu konuda çok sağlıklı test yapmadım.Birde öyle ise hepsi ben yanmışım demektir :D

Rolantide yükselme olayı sürekli mi oluyor.Benim araçda da var bu durum ancak.Yol bilgisayarını sıfırladığım ve uzun km yapmadığım zamanlarda oluyor.Belirli bir noktadan sonra olmuyor bu durum zaten.Sabitleniyor.50-100 km den sonra yapmaması lazım sanki.

Akan bu % 8 lik kısım seni ilgilendirmiyor... Senin yol bilgisayarı % 1-2 ancak yanılır :)

Sen Nevşehir'de 7.5 litreyi görürsün abi bak dedi dersin :)

Mesafe çok kısa.. göremeyebilirim...

Yorum bağlantısı
Murat Bal

Bursa - Ankara standart 100 km/h 7,6lt gösteriyordu yol bilgisayarı 400 km de 35 litre lpg yaktı. Aynı şekilde Ankara - İstanbul arası dipgaz 400 km de toplam 2 depo ki o da 60 - 65 litre lpg yapar. Sonuç MK3 benzinli de gaza basmaya gelmiyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

O araba bi başkaydı Murat...

Şimdi benim ortağımda... Üç gündür işe gelmiyor.. Sürekli yollarda... :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Danış

Benim Dizel Otomatik şehir içi ortalamam 9,5 bu aralar kullanıma bağlı 10 oluyor bilgi ekranı verilerine göre. Termostat sorunum hallolursa düşer diye tahmin ediyorum. :unsure2:

Şehir dışı 5,6 Safrabolu - Ankara en düşük değer, 5,2 Ankara - Eskişehir en düşük ortalama 100-110 hız sabitleyicisi açık.

Ama bu değerlerin ölçümü termostat arızası çıkmadan önceki yaz ölçümlerim.

Yorum bağlantısı
Misafir

Rölantide yükselme olayı bende de mevcut. Benim de garibime gidiyor bu durum. :unsure2:

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Rölantide yükselme olayı bende de mevcut. Benim de garibime gidiyor bu durum. :unsure2:

Sürekli öne doğru gitme eğilimi olduğu için olabilir ve zaten rolantide araç belli bir miktar yakıt sarfiyatı yapıyor bu bizde biraz daha fazla gibi.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Akan bu % 8 lik kısım seni ilgilendirmiyor... Senin yol bilgisayarı % 1-2 ancak yanılır :)

Mesafe çok kısa.. göremeyebilirim...

Evet abi lpg farkını unuttum düşünürken.

7.5 zor diyorum açıkçası.Nevşehiri bilmiyorum ama sonuçta önemli olan kullanılan mesafe.Seninde ev-iş arası mesafe kısa motor daha ısınmadan işe varıyorsun.Kışın tam soğuklarda ben işe gelene kadar ibre kımıldamıyordu bile.Daha yeni yeni havalar biraz daha ısındı da biraz yükseliyor sadece :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Evet abi lpg farkını unuttum düşünürken.

7.5 zor diyorum açıkçası.Nevşehiri bilmiyorum ama sonuçta önemli olan kullanılan mesafe.Seninde ev-iş arası mesafe kısa motor daha ısınmadan işe varıyorsun.Kışın tam soğuklarda ben işe gelene kadar ibre kımıldamıyordu bile.Daha yeni yeni havalar biraz daha ısındı da biraz yükseliyor sadece :)

Gözünü seveyim benzinlinin. :) Evin önünde 1 dakika kadar bekliyorum. Sonra 300-400 metre sonra LPG geçiyor. 1 km gibi sürede 90 'an yaklaşıyor :)

Derece -1 ile +5 arasında.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Evet benzinli o yönden daha çabuk ısınıyor gibi geliyor banada.Benim focus da öyleydi.Ben iş yerine yarı yola gelene kadar ısınıyordu.Şimdi bunda birde ısınsın diye sakin kullanıyorum.Anca ısınmaya başlıyor hoop kapat.Motor da sapıtacak.

Birazdan servise gideceğim şu egr için bakalım inşallah sıkıntı çıkarmazlar ıds ye bağlamak için.

Yorum bağlantısı
Misafir

Açık veriyorsun ;)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...