İçeriğe Yönlendir

Sizce Ne Yapmalıyım ? hasar sonrası

Ayhan Esen

Recommended Posts

Ayhan Esen
(düzenlendi)

Şimdi olay şöyle başladı; Aracım (2007 focus ghia oto. sedan) ile eşime araç sürdereyim diye, yeni yapılan ama trafiğe açılmayan Cizre - Şırnak karayoluna çıktık. Düzlükte bir kaç tur attıktan sonra biraz da yokuş alışsın diye yokuşa çıktım ve tepede aracı eşime verdim. Yokuş aşağı inerken bir virajda serbest mıcır dökmüşler. Eşime yarım fren yap durdurma dedim ama heyacanlanıp tam fren yapınca yaklaşık 200 metre mıcır ile birlikte araçla yokuş aşağı kaydık. Yolun sağ tarafı uçurumdu benim de kucağımda çocuk vardı bir türlü müdahale edemiyordum. En son zorlayarak aracı yolun ortasına doğru kaydırdık ve yolun ortasındaki kanal gibi çukur olan orta refüje çarptık. Sonra bizi arkaya doğru tekrar attı ve zorla durduk. Allah 'a sonsuz kere şükür burnumuz bile kanamadı. Orada bulunan ve olayı gören yabancı kişiler bile şoka girmişlerdi. Neyse olan oldu.

Ertesi gün aracı özel bir ford servisine götürdüm. Servisçi tanıdık. Araca baktık ve ortaya çıkan hasar şöyle; Ön tamponda sağ tarafta sürtünmeden dolayı çizilmeler vardı. Ön panel kırılmıştı. Radyatörün falan olduğu kısım 10 cm kadar sola kaymıştı. Alt kısımda olan motor muhafız plastikleri kırılmıştı. Sağ ön teker davlumbazı çatlamıştı. Ayrıca sağ ön amortisör gitmişti. Sağ marşpiyerde sağ ön kapı altında çukur oluşmuştu 20 cm çapında. Bunun yanında sağ teker jantı zarar görmüş, çelik jant olmasına rağmen jant ile teker arasına bir sürü taş girmişti. Artık siz kaymanın şiddetini tahmin edin. Bir de aracı anaryaya aldığımda gürültü çıkıyordu. Onun da sebebi vites kutusuna mıcır taşı girmiş. Yani mıcır arabanın her yerine girmişti. Yani ustanın söylediği bunlardı.

Bana dediği, Hocam: "Şimdi bunu sen yaptırırsan 2000 TL civarı gider. Bence kaskoya yaptıralım dedi. Ben de maddi olarak sıkışık olduğumdan kabul ettim. Resimleri çekip kasko firmasına yolladık. Kasko firması aynı gün hasar dosyası açtı ve sms yolladı bana. işin gıcık tarafı kaskoyu kazadan 15 gün önce yaptırmıştım. Eksper, bu durumun biraz çelişki taşıdığını bu yüzden biraz uğraştırabileceğini söyledi. Çünkü hasar aracın alt kısmında olduğundan. Kaskodan önce olabileceği ihtimalinden bahsediyordu. Neyse bir hafta sonra eksper geldi fotoğraf çekti gitti. Ben de ustaya aracı yaptırdım mecbur. Usta da kaskoya fatura yollamış ama ne kadar yollamış bilmiyorum. Aradan 20 gün kadar geçti ve bugün bana sms geldi yarın hesabınıza paranız yatıyor diye. 1532 lira diye.

Şimdi kafama takılan şu; geçenlerde Diyarbakır 'daydım ve orada başka bir özel servisle tanışma imkanım oldu. Olayı anlattım. Bizim ustanın fazla fiyat verdiğini söyledi. Eğer kasko öderse paranın hepsini ustaya verme, sonuçta senin aracın da hasar kaydından dolayı düşecek değerini de işin içine kat dedi. Şimdi bizim ustanın yaptıkları ise şunlar; Ön tampon boyandı, alt koruma plastikleri değişti, ön panel değişti ve son olarak marşpiyer düzeltilip boyandı. Sadece sağ teker davlumbazı ve jant düzeltme kaldı. Onları da para gelsin de öyle yapalım demişti.

Sonuç olarak sizce ne yapmalıyım ? Bizim ustaya para yatmadı bizim hesabı ona göre yap da ben ödeyeyim deyip uygun ödeme mi yapayım ? Ya da yatan parayı alıp ustaya verip kalan tamiri de yapmasını mı isteyeyim. Arada kaldım, ne yapacağımı şaşırdım. Bir de aklıma takılan soru, bizim özel servisin kaskoya yolladığı faturayı öderler kasko şirketleri, yoksa kendileri bir hesap yapıp kafalarına göre bir ödeme mi yaparlar ? Ve ayrıca bizim özel servis kaskonun ödeme yaptığını ben söylemesem bile öğrenebilir mi ?

tarihinde Ayhan Esen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

geçmiş olsun

1. sigorta ne zaman kime ne yatırmış, dosyayı açan takip eder

2. sadece sözel anlatım ile X meblağ çıkar diyen, hedefi tuttursun, istediği serviste 5000 TL ile işe başlar, tüm gün de masadan kalkmadan ekspertiz yapsın sadece

3. kasko bu günler için var

4. usta çalışmış etmiş, hasarı gidermiş, hakkı olan meblağ sizde kalmasın.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Guest Mehmet Artar
(düzenlendi)

hocam merhaba öncelikle geçmiş olsun Allahım beterinden esirgesin, foruma hoşgeldiniz. sanırım bahsettiğiniz yer cizredeki malum özel

ford servisi,bizde mecburiyetten bizim kurumun araçlarını ve özel araçlarımızı oraya götürüyoruz.bahsettiğiniz fiyat konusuna gelirsek kaygılanmakta haklısınız çünkü alternatif olmadığından fiyatları yukarı çekmişler el mecbur yaptırıyoruz kesinlikle pazarlık yapıp fiyatı düşürün

tarihinde Mehmet Artar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

araba yapılmış bitmiş, sigorta işçiliği yatırmış, pazarlık kiminle ne için yapılır? bu rakam işçiliktir, parça hariçtir.

Yorum bağlantısı
Serkan Danış

Geçmiş olsun öncelikle, Şırnak ve cizre' yi özellikle yolların durumunu bilirim.

Bence doğru olan, verin ne kesildiyse faturada, bir şüphenız varsa da başınızın gözünüzün sadakası olsun.Zaten bir badire atlatmışsınız hiç gerek yok.

Yorum bağlantısı
Ayhan Esen

Ben de Çağlar ve Serka abiler gibi düşünüyorum. Ama ne bileyim, diğer usta kafamı karıştırdı. Büyük ihtimalle de öyle yapacağım. Benim merak ettiğim, yukarıdaki hasar sonucu oluşan parça ve işçilik fiyatları gerçekten ne kadardır ? Bizim usta çok yüksek mi söylemiş bana ? Kafam bu noktada karışıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Geçmiş olsun...

Ucuz atlatmışsınız... O para ustanındır... Emeği vardır.. Parasını eksiksiz verip helalliğini alın, başka yollarda da mıcır olabilir...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Esen

Geçmiş olsun...

Ucuz atlatmışsınız... O para ustanındır... Emeği vardır.. Parasını eksiksiz verip helalliğini alın, başka yollarda da mıcır olabilir...

Haklısın Mehmet Abi, zaten öyle yapacağım. Dediğim gibi diğer usta kafamı karıştırıp aklıma şeytanlık getirdi. Ben de gelip burada sizlere danıştım, doğrusu nedir diye. neyse cevap alınmış ve konu kapanmıştır :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Büyük geçmiş olsun, Rabbim beterinden esirgesin, mala gelsin çok önemli değil.... :)

Yorum bağlantısı

Geçmiş olsun...Olayın başından usta ile ne konuşuldu ise aynen yapılmalıdır,sağdan soldan bilgisi fazla olan çoktur memleketimizde...hem bu etikte olmaz,o para ustanın hakkıdır...

Yorum bağlantısı
Mert Can Üzger

Sizin aracınızdaki hasar için eksper ve servis arasında yapılan pazarlık sonucu bir rakamda mutabık kalınmış ve eksper de o rakam üzerinden dosyayı kapatarak sigorta şirketine göndermiştir. 3. bir şahıs olarak sizin fiyatlara müdahale etme yetkiniz yoktur, bu sebeple size yatırılan parayı hiç ellemeden servise teslim etmeniz gerekir. Ayrıca eksper ile servis tarafından mutabık kalınan fiyat üzerinden hasar dosyası kapandığı için siz ustaya 100.-TL bile verseniz tramer sorgulamasında aracınızın hasarı 1.500 TL olarak görünecektir...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Geçmiş olsun..İşi yapan kişi zaten size ne kadar para yattığını görecektir..Yani para yatmadı yada şu kadar yattı deseniz olmaz..Baştan konuşmadıysanız da kesinti yapmanız uygun olmaz.Ancak şunu yapabilirsiniz.Ustaya durumun farkında olduğunuzu,yapılan işin bu kadar tutmayacağını ancak baştan konuşmadığınız içinde parasını tam verdiğinizi hissettirin.Başka işleriniz de olursa usta bu o zaman yardımcı olacaktır.Şimdi yapılanın altında kalmayacaktır.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...