İçeriğe Yönlendir

Bursa Osmangazi'De Güvenilir "Computest" Öneriniz

Kaan Fakılı

Recommended Posts

Kaan Fakılı
(düzenlendi)

Yarın Bursa'ya araç almaya gidiyorum. Aslında Renault 'un kendi servisine bir tanıdık aracılığıyla baktırdık, temiz çıktı. Bir de kendim gidince baktırmak istiyorum. Bildiğiniz, önerdiğiniz usta, computest vs. var mıdır ?

Teşekkürler. Bu arada araç Megane 3.

tarihinde Kaan Fakılı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

beygiri ölçerek fazla birşey anlaşayamassınız, 2.elde araba alırken?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Computestlerin tam güvenilir sonuç vermediğini söylüyorlar. Yani aracın o anda lastiğinden tutun cihazların kalibrasyonuna kadar bir çok etken olduğunu biliyorum.

Çünkü Ankarada bir olaya şahit oldum. Computeste çıkarılan arabada devri erken kesince çıkan değerlerle devri sonuna kadar çevirince değerler arasında ciddi fark çıktı.

O yüzden servis ve sizin aracı kullanmanız daha iyi sonuç vereceğini düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

zaten serviste bakılma imkanı olmuş, tramer de sorgulatın

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Yola çıkıp 0-100km hız testi yapın, motor, şanzuman hakkında bilgi elde edersiniz. Normalden hızlı ise yağ yakıyor, yavaş ise motor istiyor, yakıt kötü, v.s.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Kaan Fakılı

Tramer sorgusu, aracın sigorta-kasto geçmiş kayıtları, km bilgisi vs. konusunda hiçbir sıkıntı yok. 2010 model, eylül 2012 'de 56 bin KM'de muayeneye girmiş, şu an 72 bin km'de. Benim daha çok kaporta kısmı ile işim var. Yürüyen aksamı zaten çok çok detaylı bir kontrole sokmadan, uzun süre kullanmadan anlayamam.

Yola çıkıp 0-100km hız testi yapın, motor, şanzuman hakkında bilgi elde edersiniz. Normalden hızlı ise yağ yakıyor, yavaş ise motor istiyor, yakıt kötü, v.s.

Ah hocam, keşke o kadar anlasam araçtan. Yağ yakma önemli bir problem. Onu anlarım inşallah.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Megane 3 teknik verilerine bakın internetten. İyi bir 0-100 hızlanma ile en fazla 1-2 saniye hata ile anlaşılır.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Megane 3 teknik verilerine bakın internetten. İyi bir 0-100 hızlanma ile en fazla 1-2 saniye hata ile anlaşılır.

bi arabayı da gazlamadan test etsek :selo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Arkadaşımın başından geçen bir olayı anlatayım. Arkadaş 2004 yılında 2002 model HL 1,6 albea alır (full). Km 57,000 de. Arabayı Ankara'da otopazardan sıkı bir pazarlıkla iyi fiyata alır, araya tanık hemşeri falan girer. Aradan çok az bi süre sonra arkadaş İstanbula gider ve orada araç arızalnır. Fiat servise gider ve aacın 150,000 km de triger değiştirdiğini öğrenir. Gerçi siz servis kayıtlarına bakmışsınız.. Bence sanayide iki kaportacıya götürün :D

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Eğer 105 ps ise 11 saniye civarı. 85 ps 13 saniye civarı

Hayati test ise, 5 viteste düz veya çok hafif bir eğim tırmanın. Deviri 1500dd civarına getirip aracı yavaşca hızlandırın. 2200dd ya kadar çıkın ve tekrar yavaşlayın, tekrar hızlanın. Bunu en az 8-10 kere deneyin. Eğer tekleme olursa araçta ( silkeleme ) yazılımsal sorun var demektir. Turbo da dahil.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Dizel, düz vites hocam.

Servet abi'nin dediğine katılıyorum. Aracın linki var ise size titreme / tekleme probleminin olup olmadığını söyleyebilirim.

Yorum bağlantısı
Kaan Fakılı

Servet abi'nin dediğine katılıyorum. Aracın linki var ise size titreme / tekleme probleminin olup olmadığını söyleyebilirim.

Malesef link yok. Yayından kaldırdı adam. Neye göre bakıp anlıyorsunuz titreme tekleme sorununu?

Bir de acaba Bosch servisine mi yoksa Renault‘un kendi servisine mi gösterirsem daha iyi olur sizce?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Malesef link yok. Yayından kaldırdı adam. Neye göre bakıp anlıyorsunuz titreme tekleme sorununu?

Bir de acaba Bosch servisine mi yoksa Renault‘un kendi servisine mi gösterirsem daha iyi olur sizce?

1- Renault servisi kesinlikle.

2- Servet abi çok güzel anlattı, bir kez daha ben anlatayım. 6. vites 70 ile yaklaşık 1500-1600 devir civarında olacaksınız. Gaza normal basmaya devam edin. Titreme var ise kendini belli edecektir. Düz yolda ya da yokuş yukarı yolda olmanız gerekir.

5. vites 60km de denenebilecek bir hızdır.

Son test ise, 3. viteste dönerken 2. vitese alın ve hızlanın.

Yorum bağlantısı
Kaan Fakılı

1- Renault servisi kesinlikle.

2- Servet abi çok güzel anlattı, bir kez daha ben anlatayım. 6. vites 70 ile yaklaşık 1500-1600 devir civarında olacaksınız. Gaza normal basmaya devam edin. Titreme var ise kendini belli edecektir. Düz yolda ya da yokuş yukarı yolda olmanız gerekir.

5. vites 60km de denenebilecek bir hızdır.

Son test ise, 3. viteste dönerken 2. vitese alın ve hızlanın.

Peki bu problem üstesinden gelinmeyecek bir şey m? Yani çok mu maliyetli ?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Peki bu problem üstesinden gelinmeyecek bir şey m? Yani çok mu maliyetli ?

Problem yazılımsal. Mekanik olarak yapılacak hiç bir şey yok. Sadece 105hp motor'larda mevcut bu durum.

Yorum bağlantısı
Kaan Fakılı

Problem yazılımsal. Mekanik olarak yapılacak hiç bir şey yok. Sadece 105hp motor'larda mevcut bu durum.

Yani tam olarak anlayamadığım şu, bu problem bir arabayı almamızı engellesin mi? Yazılım güncellemesi ile bu sıkıntı giderilmez mi? Giderilirse maliyeti çok mudur? Telafisi mümkün olmayan bir şey mi? Yanlış anlamayın, cehaletimden soruyorum. Yani ben araç ararken önce kaportasına bakıyorum falan.

Baktığım araç da Dynamiq modeli, 105 beygir.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sizin veya bizim düzeltebileceğimiz bir yazılım değil. Renault un düzeltmesi lazım. Yerinizde olsam 110 luk dynamique lere bakardım. İmkan var ise 1.6 130 luklara bakının.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Kaan Fakılı

Sizin veya bizim düzeltebileceğimiz bir yazılım değil. Renault un düzeltmesi lazım. Yerinizde olsam 110 luk dynamique lere bakardım. İmkan var ise 1.6 130 luklara bakının.

110'luk olanlar 2011 sonrası olanlar mı ? 35 binin üzerine çok çıkamadığım için maalesef 1.6 'lıkları düşünemiyorum. İleride inşallah. :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

2010 un bazıları ile sonrasıdır. Arka sisleri tamponda olanlar 110 luktur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kaan Fakılı
(düzenlendi)

Öncelikle tekrardan selamlar. Konuyu biraz hortlatayım.

Bursa'da bahsettiğim aracı dün alıp Ankara'ya getirdim. Ama ekspertiz aşamasında epey sıkıntı çektim.

Arkadaşla sabah 9 'da servis ve ardından da notere gidecek şekilde ayarladık kendimizi. Öğlen de güya yola çıkacaktık.

Geçen hafta bir tanıdık vasıtası ile araca baktırmıştım. Sadece çamurluğunda parça (lokal) boya olduğunu söyledi. İçim rahat etsin diye bu sefer de biz götürelim dedik. 3 saatlik kapsamlı bir test yapmayı önerdiler, ben de malum o kadar para vereceğim madem bakılsın dedim. Toplamda 3 saat süren bir test için 180 TL istediler. Çok kapsamlı olmak kaydıyla tamam dedim.

3 saat sonra gittiğimde ilk yaptıkları testten çok farklı şeyler söylediler. Bir de dalga geçer gibi "motor temiz" yazmışlar. Ben de nelere baktınız da temiz yazdınız deyince müdür bir afalladı. Temiz işte falan dedi. Kızdım falan neyse para vermeden çıktım. Sonra Dynomos diye bir computest götürdük, epey incelediler. Adamın dediğinden farklı olarak bir iki parça daha boya çıktı. O da şaşırdı. Yol paramı ve kaporayı iade edebileceğini söyledi. Ben de bunun yerine fiyattan biraz daha in dedim, kabul etti. Aracı alıp geldim :)

Bu arada Bursa'da hiçbir yetkili Reno servisi ekspertiz yapmıyormuş. Biz gittiğimiz özel servisti.

tarihinde Kaan Fakılı tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Allah hayırlı etsin. Gönlünüze sindiyse sorun yok. Titreme olayını test ettiniz mi ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...