İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Benzinli

Yavuz Serhat Karanaz

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

Servise götürün bir test sürüşü yapsınlar, yapın. SOnra bayiye gidin bir başka aracı test sürüşü yapın. hakikaten hissedilecek fark varsa araç ayarsız olabilir. Olabilir yani olmaz diye bişey yok. Biz ilk aldığımızda yag kaçırıyordu mesela. garanti niye var yoksa?

Yorum bağlantısı
Bora Akbaş

Hmen servise gidip durumu öğreneceğim ve sonrada sizlere bilgi vereceğim arkadaşlar.İlginize ve verdiğiniz tavsiyelere çok teşekkür ederim. Bu arada bu forumda sizlerle bir arada bulunmaktan ve ne olursa olsun Focus sahibi olmaktan onur ve gurur duydum. Hepinize saygılar sunarım. Artık hep sizlerin arasında olacağım inşallah.

Yorum bağlantısı
Deniz Tayanç

bendede 2009 trend var ama çekmemesine katılmıyorum nenehatun caddesinden ışıklardan sonraki rampada 3. viteste çok rahat gidiyor ve çoğu arabayı geride bırakıyorum. Hatta uzun yolda süper gidiyor. konya makası geçtikten sonra makyajlı kasa vectra cdx ile kapıştım ve sonuç mükemmeldi. gaza basmayı seven birisi olarak aracım ilk 5000 km 13.2 yaktı, şuanda 8000km de ve ortalama 10lt yakıyor. araçtan çok memmunum. siz aracınızı servise göstermelisiniz yada aynı motorlu bir başka focus ile o cinnah yokuşu siz kullanıp test etmelisiniz.

Yorum bağlantısı
Metehan Şahin

Çok ilginç bir durum.Olmaması gerekir diye düşünüyorum.Benimki 100 PS fakat böyle rampada bayılma diye bir konu yok çok esaslı bir rampa olmadığı sürece , tabi hiçbir şekilde 1 nci vitese de düşmüyor.Ayrıca lpg de var.Acaba sürüş tekniği veya araca alşımamış olmak olabilir mi? İlk zamanlar çoğumuz yaşamışızdır. Yakıt da normal gibi

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

115 hp 1,6 cc 1,6ton vw arabam ile yokuşlarda bayıldığımı hatırlamıyorum diyebilirim.

sizin arcınızın çekişi olmamasının bir çok nedeni olabilir henüz 0 bir araç eminimki ford servisi sizi tatmin edecektir.Ayrıca benim mondeo da araç felan sollarken ani hızlanmalarda vb... durumlarda klima otomatik olarak devreden çıkıyor focuslarda yokmudur böle bir durum ?

Yorum bağlantısı

Çok ilginç sıra dışı bir durum söz konusu olan performanssızlık. Bora bey aracınızı ilk 1500 km sakin kullanmanız gerektiğini de biliyorsunuzdur umarım. Anlamadığım mantık olarak neden 500 km deki araç servise gitmesin belli ki bir sorun mevcut dedikleriniz hiç normal gelmiyor. Bir ihtimal fabrika çıkışı hatalı olabilir. En garantisi başka bir focusu sizinkiyle beraber test etmek. Belki basit bir sorundur. Sonucu merakla bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Olgu Temurtürkan
r,hiç bu arabayla 8.7 litre benzin ortalaması gören oldu mu? Yani ben daha o şansa sahip olamadım da.Var diyeniniz olursa en azından moral olur bana.Hiç olmazsa clio dan biraz daha az yakıyor diye sevinirim. :flowers:

kullanmana bağlı, arabayı normal devirlerde kullanırsan 7-8 arası yakar. ben ankarada aynı araba ile 7.3 ile gidiyorum normalde ama şu aralar ankaranın sıkışık trafiklerinde kaldığımdan zaman zaman en fazla 8 i gördüm.

sizin arabanızda kesin sorun var, konunun başından beri çoğu arkadaş aynı şeyi tekrarlıyor.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
(düzenlendi)

Benim gariban 1250cc motor bile bu kadar zorlanmıyor. Getz dizel klima açık gaz vermeden hafif rampada stop etmeden kalkıyor. :good1:

tarihinde Evren Erak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Bora Akbaş

İlk 1500 de devirsiz kullanmam gerektiğini bilmiyordum aslında. Ama demekki devirsiz kullansaydım o gün cinnahın ortasında öylece kalacaktım ve arkadan son gaz gelen biride çaat diye arkadan çarpacaktı.Hatta sizlere çok ilginç bişey daha söylüyeyim, hafif rampa kalkışlarında bile araba o kadar zor devirleniyorki sanki yüklü bir kamyonu kaldırmaya çalışıyormuşsun gibi hissediyorsun.Hele klima açıkken yapınca arabayı bağırta bağırta hareketlendiriyorum. :) Anlamadım gitti. :kutlama: Yarın veya Cuma günü servise gidip sonucu hepinize söyleyeceğim. :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
İlk 1500 de devirsiz kullanmam gerektiğini bilmiyordum aslında. Ama demekki devirsiz kullansaydım o gün cinnahın ortasında öylece kalacaktım ve arkadan son gaz gelen biride çaat diye arkadan çarpacaktı.Hatta sizlere çok ilginç bişey daha söylüyeyim, hafif rampa kalkışlarında bile araba o kadar zor devirleniyorki sanki yüklü bir kamyonu kaldırmaya çalışıyormuşsun gibi hissediyorsun.Hele klima açıkken yapınca arabayı bağırta bağırta hareketlendiriyorum. :) Anlamadım gitti. :kutlama: Yarın veya Cuma günü servise gidip sonucu hepinize söyleyeceğim. :D

Yakında debriyaj balataswını yakarsın o zaman

Yorum bağlantısı
Bora Akbaş

Arkadaşlar ben 115 PS bir focusun böyle olmaması gerektiğini düşündüğüm için sizlerden yardım istedim,yani tabiki dizelde torkun çok yüksek olması nedeniyle bu sorunu yaşayacağımı sanmıyorum.Anlatmaya çalıştığım 115 beygirlik bir arabanın bu kadar hantal olmasında bir sorun olması,heleki klima açıkken.Bu çekiş sorunu yüzündende neredeyse 14-15 litre değerlerinde benzin yakıyor.Araba hareketsizken klimayı açın rölentide,abartmıyorum 1 dakikada 1 litre benzin yakıyor klima.Sizlerde de klima böyleyse sökücem o klimayı çakmaktan beslenen pırpır perfane takıcam ön konsola 70 lerdeki otomobillerdeki gibi... :kutlama:

Yorum bağlantısı
Ömer Salih Yetgil

Bakın hemen yarın servisten randevu alıp arabayı bırakın. Bu kadar çekişsizlik imkansız. Mutlaka fabrikasyon bir sorun vardır. Sente kaçık olabilir yorumuna katılıyorum+sübaplarda da sıkıntı olabilir. Zira aynı sorunu babamın aracında yaşadık. Sonuçta kul yapısı bir çuval civatadan bahsediyoruz. Fabrikasyon bir hata sözkonusu belli ki. Böyle kullanmayın aracı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Araba hareketsizken klimayı açın rölentide,abartmıyorum 1 dakikada 1 litre benzin yakıyor klima.

Yanlış görüyorsunuz...

1 saatde bir litre yakar.. bir dakka da değil..

Sizin dediğinizin olabilmesi için ekranda 60L/h görüyor olmanız gerekir.. Bunu görüyorsanız, haklısınız..

Yorum bağlantısı
Bahadır Urhan

1. Klima açık olsa bile bu tüketim normal değil Bora.

2. Aracınız yeni olduğu için bir süre fazla yakıt tüketimi normal olsa da bu tüketim çok normal değil.

3. Klima aracın çekişini etkiler. Bu doğal. Motor hacmi büyük araçlarda bu daha az hissedilse de öyle veya böyle klima çekişini etkiliyor.

4. Hem aracın garantisi ve hem de onarım geçmişinin izlenmesi açısından, ustalarının iş ehliyetine güvendiğiniz iyi bir servise başvurmanızı tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Bora Akbaş

Klima etkler tabii de araba klima yüzünden titriyorsa aynı zamanda budamı normal? Öte yandan klimayı rölentide çalıştırıyorum,yol bilgisayarı dakikada bir kalan gidilebilecek km yi 1 km düşürüyor.Yani klima yüzünden 1 dakikada 1 km yol kaybediyorum. Belki yukarıda söylediğim kadar olmasa da bir klima 1 dakikada 1 km lik benzin yakarmı?

Arabanın çekiş sorununun çok ciddi olması nedeniyle yarın ilk işim servise gitmek olacak.İyice korkmaya başladım.Zaten dizel almadım diye bin pişmanım bide sente kayıkmıdır nedir ondan çıkarsa bu araba götürür serviisn önüne çekerim ,alır başımı giderim. Nedir bu yaa,ford aldık renaultu arar olduk.:):)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Klima etkler tabii de araba klima yüzünden titriyorsa aynı zamanda budamı normal? Öte yandan klimayı rölentide çalıştırıyorum,yol bilgisayarı dakikada bir kalan gidilebilecek km yi 1 km düşürüyor.Yani klima yüzünden 1 dakikada 1 km yol kaybediyorum. Belki yukarıda söylediğim kadar olmasa da bir klima 1 dakikada 1 km lik benzin yakarmı?

Aracınız o anda en fazla saatde 1,5 litre, iyice bozuk olsa 2 litre benzin yakar...

O göstergenin dediğine bamayın siz.. O gösterge son 100 km'nin ortalamasına göre hareket ediyor o anda.. Eğer sürekli o şekilde rolantide çalıştırmaya devam ederseniz belli bir müddet sonra menzil yükselmeye başlar.. Sürekli yükselir.. Yükselirken ne diyeceğiz peki; depoya benzin koyuyorlar mı diyeceğiz..

Takılmayın siz o ekrana..

Anlık tüketim yok mu sizin ekranda.. ?

Anlık tüketim yoksa o anda ortalama tüketimi resetleyin.. ?

Yorum bağlantısı
Bahadır Urhan
(düzenlendi)

Dediğim gibi bu normal değil.

Klima aracın titremesine yol açacak kadar etki yapmaz, yapmaması gerekir.

Eskiden 1.3 toyotalarda klima açıkken ve 120 üstü süratlerde anormal yakıt tüketimine şahit olmuştum. Ama Focuslarda bu kadar çarpık değeri inanın ilk kez sizde duydum. Bu durum kesinlikle normal değil.

Ford-Renault karşılaştırmanızı şu anda yaşadığınız sıkıntının doğal bir yansıması olarak kabul etmek gerekir. Takdir edersiniz ki benzer olaylar daha üst segment arabalarda da zaman zaman yaşanabiliyor. Forumda bu tür farklı marka örneklemeleri zaman zaman yer buluyor. Buradaki şansızlık; bu sorunu şu an sizin yaşıyor olmanız.

Dilerim bu durum önemsiz bir nedene bağlıdır ve sizi üzmeden hallolur.

"O gösterge son 100 km'nin ortalamasına göre hareket ediyor o anda.. Eğer sürekli o şekilde rolantide çalıştırmaya devam ederseniz belli bir müddet sonra menzil yükselmeye başlar.. Sürekli yükselir.. Yükselirken ne diyeceğiz peki; depoya benzin koyuyorlar mı diyeceğiz.."

(Mehmet Bey'in bu tespitine de aynen katılıyorum.)

tarihinde Bahad?r Urhan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Bora Akbaş

Zaten şu yol bilgisayarını da tam anlayabilmiş diilim.Kullanum klavuzunda da son derece yetersiz anlatılmış.Başka şeyleri yaza yaza bir sürü sayfa tutarken yol bilgisayarının açıklamasında ne anlatıldığı bile belli diil.Neyse,dediğiniz gibi klima az yakıyorsa sorun diil de daha öncede yazdığım gibi arkadaşın lpg li 1.6 toyota corollasında üstüne üstlük lpg de iken klimayı açıyosunuz hiç bir şekilde çekiş düşmüyor. Neden bu klimalara ayrı bir motor koymazlar onuda anlayabilmiş diilim hala da o da ayrı mesele.

Karterin dandik plastik koruması yok,üst motor kapağı yok,motor kaputu ses keçesi yok,manuel sürücü ayarı,ayarsız yolcu koltuğu,yanakları genişletilmiş lastikler ve yokuşta 1280 kg lık bir at arabası haline gelen 1.6 Tİ-VCT FOCUS. Son pişmanlık neye yarar,herşeyiin bedeli var,buraya kadaar diyor ya Müslüm Baba,buda öyle bişey....

Yorum bağlantısı
Deniz Tayanç
10 litre yakan arçatan nasıl memnunsunuz anlamadım.

yakıtının bu civarlarda yaktığını bilerek aldım yoksa yakıttan problemim ve aracı kullanmış olsaydım dizel almaktan ziyade lpg taktırırdım.

Yorum bağlantısı
Deniz Tayanç
1. Klima açık olsa bile bu tüketim normal değil Bora.

2. Aracınız yeni olduğu için bir süre fazla yakıt tüketimi normal olsa da bu tüketim çok normal değil.

3. Klima aracın çekişini etkiler. Bu doğal. Motor hacmi büyük araçlarda bu daha az hissedilse de öyle veya böyle klima çekişini etkiliyor.

4. Hem aracın garantisi ve hem de onarım geçmişinin izlenmesi açısından, ustalarının iş ehliyetine güvendiğiniz iyi bir servise başvurmanızı tavsiye ederim.

neye göre normal değil değil diyorsunuz anlamadım bendede aynı motorlu araçtan var yeni olduğu için ve klima açıkken gayet normal değerler.

Yorum bağlantısı
Bora Akbaş

Arabayı servise götürdüm,önce baktılar,baktılar bişey anlamadılar,sonra bir deneme sürüşü yaptılar.Evet haklısınız bir sorun var dediler.Ne olacak dedim,arabayı bırakın bakalım size haber vereceğiz dediler,arabayı bıraktım servise geldim. Şimdi serviste. Ama tavırlarından onlarında bişey anlamadığı kanaatindeyim. Bakalım ne olacak? Oradaki ustalardan biri bujiler veya trigerden olabilir gibi bişey söyledi. Pek motordan anlamam ama eğer böyle bişey varsa bu araba hukuken kusurlu mal syılır ve yeni bir araçla değiştirilmesi gerekir. Öyle motoru tamir etmekle falan hukuken sorumluluktan kaçamazlar. Ama her Türk firması gibi Otosanda sorun çıkartacak gibime geliyor.Hadi hayırlısı bakalım.

Yorum bağlantısı
Bora Akbaş

Araba vermeyi geçtim zaten,ben olması gerekenden bahsediyorum,olacağını da sanmıyorum. Birisi Focus 3 alırız demiş. Valla bi daha Ford alırmıyım bilmiyorum, Zaten 36 ay kredi çektim, 36 ay sonra taksit bitince direkt Dizel alıcam bunu satıp,LPG ile hayatta uğraşamam.

Yorum bağlantısı
Okan Beloğlu

öncelikle benim araçta 115 ps . fakat rampalarda falan bayılma söz konusu değil hatta klima açık iken. hafta sonları sürekli bursa- kacabey yapıyorum . ortalama hız 100-120 km yakıt tüketimi (klima açık) 6,7 lt . şehir içi ve dışı ortalama 8,3 lt . ilk aracı aldığımda tüketim konusunda bende biraz şikayetçiydim fakat artık değilim bu değerleri görünce. rampalarda araçların çekmemesi titanium modelleri ile ilgilimi acaba. digital klima dan dolayı anlamış değilim.

Yorum bağlantısı
Olgu Temurtürkan
şehir içinde 8i görenin elini öperim. bu arabanın ortalaması 9.0 normalde.

şuan ortalama 7.8 de. çok zor değil normal kullanımda. yoksa devirli kullanmada 9-10 arası gördüğümde oluyor.

Yorum bağlantısı
Bora Akbaş
Borcunun bitmesine gerek yok, aracı verip dizel farkınıda vererek borcunuza biraz daha ekletebilir yada farkı peşin verip borcunuzu kalan yerden ödemeye devam edebilirsiniz...

Keşke almadan önce test etseydiniz...İnsanın içine sinmeyen araç her zaman diğerlerinden kötü gelir, pişmanlık hissi verir...Sizede öyle olmuş, 36 ay boyunca bu araca zorla biniyormuş gibi olacaksınız...Bence fazla uzatmayın, servis yada biniciye satın aracınızı, üzerine 3-5 ne gerekiyorsa verin Dizel alın...

Geçmiş olsun...

Erdem Kardeş,bu arabayı banka rehni varken kim alırki? Hayır bana maliyeti 41.500.Valla Yeminle Söylüyorum 39.500 Veren varsa Hemen Vereyim Bu Titanyum X Fırtına Grisi.Daha 500 Km de ve Tekerlerin ortasındaki Ford Ambleminin üstündeki ve Marşpiyedeki Naylonları bile duruyor. 39.500 Veren varsa satıcam hemen...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...