İçeriğe Yönlendir

Köy Fırını

Ertan Çabuk

Recommended Posts

çamuru satan yer var mı bilmiyorum,biz evin yakınlarında,komşunun bahçesinde kırmızı renkli,kil toprak var,onu kullanıyoruz.(duk)

Ehtiyarlık işte yeni yeni hatırlıyorum. Tuğlayı alırken kullanacağımız toprağı da alırdık. Satıcı her ikisini de satardı.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Sen aslında Niğde Bor'da demek istedin de farkında değilsin

Ben ne yaptığımın farkındamıyım abi :D Ha niğde Ha newşeer. Sizin orda iftarlık bişeyler olmamı?

Fikri çok teşekkür ederim. Harç olarak şamot kullanacağım. Toprağı bizim buralarda tandır içinde kullanıyorlar. Mağara denilen bir köy var oranın toprağı olacak diye de bir inanış var hatta :) kırmızı bir toprak ama bileşimini bilemiyorum. Dediğiniz gibi özel bir toprak.

Sadece "çamur" işini aklım almadı, eskiden tuğlalı sobaların tuğlalarını 3-5 senede bir değiştirirdik de harç olarak ne kullanırdık bir türlü hatırlayamadım. Amma bildiğin çamur olmadığını iyi hatırlıyorum. Onu da bi halledebilirsek işlem tamam.

Hmmm sanıyorum "kil"di. Örme ve derzleme işini kil ile yaptığımız çamurla yapıyorduk ve sonradan içinde ateş yakarak pişmesini sağlıyorduk.

Yorum bağlantısı

Şamot, ateş tuğlası ve yüksek derece sıcaklıklara dayanıklı diğer eşyaların yapımında kullanılan bir kil türü. Fırında kaldığı sürece koruduğu dayanıklık nedeniyle, boru ve benzer çömlek parçaların üretiminde kullanılır. Geleneksel tuğla kiline nazaran, taş halinde derin madenlerden elde edilir

Şunu şöyle yapsana ne uğraştırıyon bizi, tam aradığını bulmuşsun işte. Örmeye usta lazım olursa haber ver, sana nasıl yapacağını anlatayım. ;)

Yorum bağlantısı

Horozu ne zaman kesiyoz, fırın bitmedi mi daha..? :biggrin:

Bırak horozu, tavıkları da bırak. Adam kuzu kemiş, tuzlamış asmış dala bizi bekliyor. Davranın :D

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Şamot, ateş tuğlası ve yüksek derece sıcaklıklara dayanıklı diğer eşyaların yapımında kullanılan bir kil türü. Fırında kaldığı sürece koruduğu dayanıklık nedeniyle, boru ve benzer çömlek parçaların üretiminde kullanılır. Geleneksel tuğla kiline nazaran, taş halinde derin madenlerden elde edilir

Şunu şöyle yapsana ne uğraştırıyon bizi, tam aradığını bulmuşsun işte. Örmeye usta lazım olursa haber ver, sana nasıl yapacağını anlatayım.

Tamam abi eyvallah Fırnın içine bir de Askı aparatı koyacağım olur ya hani içinde kuzu falan bir şey asarım ilerde :D

Bırak horozu, tavıkları da bırak. Adam kuzu kemiş, tuzlamış asmış dala bizi bekliyor. Davranın

:flowers::fiuw:

Olmaz; horozla kuzuyla değil, bizim derdimiz Ertan Abi ile. O horoz O'nun gözü önünde kesilecek.! :D

Muhammed Tavuğum gurkta. Allah nasip ederse bir haftaya yeni civcivlerim çıkacak. içlerinden güzel bir horoz çıkarsa bunu keserim ama çıkmazsa evdeki kart tavuğu yemek zorunda kalırsınız. Ben onu size horoz diye itelerim anlamazsınız bile o kadar kart yani :D yımırtlamıyorda sahtekar. yemleri yiyip geziyor.

Ekleme: Bir de mimik sayıyoruz artık. Yönetim İstifa :D

Yorum bağlantısı
Cengiz Aratemur

Bırak horozu, tavıkları da bırak. Adam kuzu kemiş, tuzlamış asmış dala bizi bekliyor. Davranın :D

Kuzu çevirme'mi ..... ne zaman gidiyoruz.  :dribble:  :mangal:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Kuzu çevirme'mi ..... ne zaman gidiyoruz.  :dribble: 

Ocağı yapınca Mükremin abi kuzuyu kapıp geliyor ben haber veririm. Bahçada kuzu partisi düzenleyecez :mangal:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

Ocağı yapınca Mükremin abi kuzuyu kapıp geliyor ben haber veririm. Bahçada kuzu partisi düzenleyecez :mangal:

Sanırım ilk sayfada Sivas-Iğdır arası mesafeyi yazmıştım gidip ona bir bakayım ben  :dribble:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben ne yaptığımın farkındamıyım abi :D Ha niğde Ha newşeer. Sizin orda iftarlık bişeyler olmamı?

Olur, güzel olur da, Bor ile ilgili açık bir konumuz hala bekliyor.. kapatamadık bir türlü.. Fırsat bulamadık.. Şöyle iç anadolunun akdenizin bağrından kopup gelen yiğitler ile toplanıversek olmaz mı.. ?

Bu arada peşinen söyleyim.. Ekime kadar adanaya gitmem.. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Olur, güzel olur da, Bor ile ilgili açık bir konumuz hala bekliyor.. kapatamadık bir türlü.. Fırsat bulamadık.. Şöyle iç anadolunun akdenizin bağrından kopup gelen yiğitler ile toplanıversek olmaz mı.. ?

Bu arada peşinen söyleyim.. Ekime kadar adanaya gitmem.. :D

Sana ktılmamak elde değil abi  :good1:

Adana ekibini getirelim biz de :D

ya da serinde bir yerlerde hmmmmm mesela tekirimn buz gibi suyunda iftar ve hatta sahur da güzel olmamı :D bende bir çadır var 6-7 kişilik :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

ya da serinde bir yerlerde hmmmmm mesela tekirimn buz gibi suyunda iftar ve hatta sahur da güzel olmamı :D bende bir çadır var 6-7 kişilik :)

Tekir çinde olsa giderim :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Tekir çinde olsa giderim :D

biz fikri attık şimdi birilerinin sahip çıkması lazım  :biggrin:  :fiuw:

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Biri Tekir mi dedi? :) İftar ve Tekir... Hımmmm, ben bu gece bi istihareye yatam bakem.! :D

Arge faaliyetlerine bu haftasonu itibarıyla başlanacaktır. ;)

İftar sahur ve tekir :D
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İftar sahur ve tekir :D

Herhangi bir cumartesi Bana uyar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

wiqr.jpg
pgs1.jpg

Pazar günü yoğun bir çalışma ile bu hale getirebildik. iki gündür sulamanın haricinden bir şey de yapamadık işin açığı. Şimdi örüm işlerine başlayacağız bakalım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Taşlar çatlakmış ama olsun bakalım, inşallah dumanı doğru çıkar. Temel atma töreni ile ilgili fotoları da görmek isteriz. Kimler geldi, ilk harcı kim attı, törenden sonra neler yendi, içildi?

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Abi o taşları bir fırından sökmüş bizim emmoğlu. Ben onun üzerine yine Ateş Betonu dökeceğim. tuğladan ziyade tabanı ateş betonu ile tek parça halinde dökmeyi düşünüyorum. Bilmem Fikri bu işe ne der ama? :)

Temel Atma töreninde evin mülki ve idari amirleri, mahalleden eş dost tanıdık, çalışacak usta ve maraba tayfası hazır bulundu. Ben günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yaptım ve verdik harcın gözüne :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Güzel,taşların altına bir şey döküldü mü?cam vs :unsure2: ateş betonundan heç anlamam ki

Bu taşlar, yukarıda bahsettiğim özel fırın taşlarıymış. Fırınlar için özel olarak dökülüyor. Bunları beton içerisinde gömdüm üzerine de Ateş betonu dökmeyi planlıyordum. Bu taşlar tem izolasyon amaçlı kullanılacak hem de ateş betonu veya tuğlası altına bir katman teşkil edecek. Ateş betonu, tuğlanın harç haliymiş. suyla karıştırıp beton döker gibi kalıba dökülüyormuş.

Bunun haricinde cam veya tuz dökülmedi. Ancak bunun içerisinde var galiba cam tozu, tuz ve demir tozu....kalınlığı da yaklaşık 15 cm

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

birşeyi merak ettim.Ağız kısmı biraz uzak mı kalıyor.Yakması temizlemesi vs zor olmaz mı :unsure2:

Biraz uzak haklısın, iyi mi ettim kötü mü ettim bilmiyorum ama bilerek biraz uzak bıraktım mesafeyi tezgah gibi kullanabilirim diye.. öndeki taşın boyu o kadar da ondan bir 10 cm falan daha gelecek öne doğru.

Fotolardan bizim Ankara taşlarına (andezit) benziyorlar.

Andezit değil abi. Bu döküm malzeme yani doğal değil sonradan imal. (miş:) )

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben anlamadım bu fırını.. ateş nerden çıkacak, duman nerden çıkacak.. 

Yorum bağlantısı

Duman ön tarafta baca olduğunu nerden bilecek? Yani arka tarafta pişen kuzu kapamanın orada bekleyen duman olmayacak mı?

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Duman ön tarafta baca olduğunu nerden bilecek? Yani arka tarafta pişen kuzu kapamanın orada bekleyen duman olmayacak mı?

Olmaz olmaz sen rahat ol :lol:
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

kjev.jpg
rjvo.jpg

Eveet,

Cumartesi sahura kadar devam eden pazar günü de iftar a kadar yoğun bir çalışma ile bu hale getirdik. Bu gün tekrar iftardan sonra dış çamuru sıvanacak, baca örülecek, Yanma odası Taş yünü ile çevrilecek ve yarın da kısmet olursa ufak ufak kurutma ateşine başlayacağız. Bir ara boğazım kuruyp da yapışınca 60 ünü göze almadım diyemem :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...