İçeriğe Yönlendir

Sahur Sohbetleri 2013

O.Yücel Çetin

Recommended Posts

Mehmet Kaya

Ramazan ayı ve Oruç ibadetiyle ilgili pekçok yerde belirttiğim görüşlerimi burada da yazmak istiyorum.

Ramazan ayında her yıl, hanelerin mutfak masraflarında artış olduğu söyleniyor. Halbu ki, bir numaralı amacı yokluğu, azlığı ve açlığı yaşamak ve öğrenmek olan ramazan da bu bana saçma geliyor. Yıl boyunca hurma, pastırma yemeyen insanlar bunlara saldırıyor. Hani yokluk? Aksine mutfak masrafları azalmalı, yıl boyu yenilenden daha da az yenilmelidir.

İftara da habersiz gitmenin uygun olduğu biliniyor. Bu davranış günümüzde uygulanamayabilir ama en azından gidilecek yere şatafatlı sofralar kurulmaması ricası iletilebilir. 10-12 çeşit yemek, 3 çeşit tatlı, 4 çeşit salata hangimiz akşam yemeğinde yiyoruz. Vücut sağlığımızın yanısıra ramazan ruhuna da son derece aykırı bu tutumdan mümkün olduğunca vazgeçilmeli. Mütevazi sofralar kurulmalıdır. Sonrasında da israf edilerek harama yol açılıyor.

Ben tek başıma dışarıda 20 TL ye karnımı fazlasıyla doyurabiliyorum. Hele Anadolu'da bu fazlasıyla mümkün. Yemeğe bu fiyattan fazla veriyorsam ya fazla yemişimdir ya da gittiğim yer lüks bir yerdir. Lüks bir mekanda veya fazlaca yemek yemek bence ramazan ayına hiç uymayacak bir davranış. Bu durumda, eğer dışarıda arkadaşlar veya akrabalarla davet edildiğim yerde, kişi başı iftar menüsü 20 TL den fazla ise gerekçemi de söyleyerek davete katılmıyorum veya başka bir yerde iftar yapıp dosthane muhabbetler için gruba sonradan katılıyorum. Hele hele kişi başı 50-80-100 TL ye bence iftar menüsü olmamalı, talep görmemelidir. Yazıktır yahu. 80 TL ye ben ve beraberimde 3 kişi daha iftar yapabilir. Diğer 3 kişinin de hakkını ben tek başıma yememeliyim. Bu tip davetlere katılındığında bu da unutulmamalıdır. 2 kişi katılsam 100 TL den başlıyor bu "lüks iftarlar" ki 100 TL ye 1 hafta geçinenler var. Ben o insanların 1 haftada yediğini 1 gecede yememeliyim.

Bir de televizyonda adeta komedi programı niyetine seyrettiğim soru-cevap programları var ki milletimin içler acısı cehalet halini gösteriyor. Dinimiz kolaylıklar ve akıl dinidir. Bulmacalar, entrika ve yüksek matematik-fizik bilgisi gerektiren hesaplamalar yoktur. Ne zaman oruç bozulur soruları yıllardır bitmedi. Yahu aşalım artık bunları. "Ameliyat olacam oruç bozulur mu?" Hastasın, beslenmeye ihtiyacın var, kesilip biçilecen daha ne orucu ? Akşam ezanı okunduğunda iftar mı yapılmalı, namaz mı kılınmalı? Açlık düşünmekten, kalpten, içten ibadet yapamayacaksan yemeğini ye sonra namazını kıl! Böyle sorular var. Tabi bizde kaza orucu kimse tutmadığından bunlar soruluyor. Kötüysen o gün tutma sonra tut. Yok illa ramazanda bir hışımla tutulacak sonra hiç yanına yaklaşılmayacak.

Yukarıda da dediğim gibi ramazan ayının ve oruç ibadetinin ana fikrinden ve mantığından uzaklaşılmaması gerektiğini düşünüyorum.

Çok güzel bir yazı. Tam köşe yazısı niteliğinde ve zevkle okudum. Dilinize sağlık.
Yorum bağlantısı

Çok güzel bir yazı. Tam köşe yazısı niteliğinde ve zevkle okudum. Dilinize sağlık.

Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

Özgür Bey kaleminize sağlık keyifle okudum. Ramazan aç, susuz kalmaktan çok daha fazlasını ifade etmeli, israfın en az yardımlaşmanın en fazla olması gereken bir ayda "zengin iftarları" isim olarak dahi Ramazan'ın ruhuna, amacına uymamaktadır. Bir camii düşünün sadece zenginler girebiliyor, özel kalite halılar, abdestmatikler, özel ses sistemleri, yanık sesli din görevlileri, camiye mahsus güvenlikli otopark vs. bu ne kadar saçma ve işin özüne ters ise iftar için makul rakamların üzerinde paralar dökmek, saray sofralarında iftar açmak o kadar saçma ve dini nazarda sakattır.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı

İzlanda'da Oruç tutmak.

2013 ramazanda, ramazanın ilk gününde saat 23:46'da oruç açmak demektir. izlanda'daki kardeşlerimize hayırlı ramazanlar.

imsak: 02:33

akşam: 23:46
yatsı: 00:24

:)  :) 

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Bal yemek susatmasın?

Şuan için sıkıntı yok :D Erzurum oruç tutmak için çok ideal, çok sıcak yok. :)  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Hafif sinir yaptı bende :) Birde konuşurken dilim dönmüyor , nikotin eksikliğinden herhalde :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Niğde 34 derece ama hafif bir esinti var öğlen oldu bir sıkıntı yok çok şükür... Rabbim tuttuğunuz ve tutacağınız oruçları kabul etsin inşallah...

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sahurda yenen bir yumurta, iki dilim karpuz, bir bardak tirebolu çay ve iki bardak su. Hem ibadet edeceğim hemde zalım göbeğimle savaşacağım :biggrin:

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Sahurda yenen bir yumurta, iki dilim karpuz, bir bardak tirebolu çay ve iki bardak su. Hem ibadet edeceğim hemde zalım göbeğimle savaşacağım :biggrin:

Yanına 2 tanede hurma koy ; göbek de neymiş diye düşünür durursun :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ersen, 1 aydır öğlen ekmek yemiyorum, öğün yemeklerimi azalttım. Amma akşamları çekirdek çıtlatmadan bir dursam :fiuw:

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Ersen, 1 aydır öğlen ekmek yemiyorum, öğün yemeklerimi azalttım. Amma akşamları çekirdek çıtlatmadan bir dursam :fiuw:

Çıtlat ve göbeği unut  :unsure2:   :D  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Akşam da hiç yemeyeceksin abi ve 6 ay sabredeceksin en az. Ondan sonra dar kesim gömlekleri giyebilmenin verdiği mutluluğu duyacaksın. :)

2-3 yıldır günlük ekmek tüketimin kahvaltıda 2 dilim öğlen yemeğinde 1 dilim ( bazen ) şeklinde. Özel durumlar hariç :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Geçen aylarda Liposaction için doktoruma göründüm. Göbek çevresindeki yağ-kas dokusu iç içe. Operasyon olmaz, spor yapacaksıni diet yapacaksın dedi. Bende, sağ kaburga bölgemde kas zedeli, mekik çekemiyorum artık dedim. Koşacaksın, az yiyeceksin, bir süre sonra yağ oranın düşecek ama yaşından dolayı 1 yılı geçecek dedi.

Tek kafama takılan, yaşından derken bişey mi ima etti acep :unsure2: Döveyim mi ?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Barış doğru söylemiş bak, dövüp belamı alacaksın başına götür ocakbaşına bir kaç defa onda da alışkanlık olsun ve göbek bağlasın sonrada sen yaştan bahset gudursun dursun  :D  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

İlk gün uyku düzeni sıkıntılı. Yemek yiyip yatacağım, imsağa doğru uyanıp 1 litre su içip niyetlenip tekrar yatacağım. Size iyi sohbetler :D

Rapor veriyorum, acıkma yok, susama da çok fazla değil. Demek ki teknik kısmen başarılı :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Biz eskiden yemek fotoğrafları koyardık;buz gibi soğuk su fotoğrafları koyardık ; dumanı üstünde künefeden geçilmezdi burası ne oldu şimdi :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sercan Eskin

Nerede bu forumun İftar Sohbetleri.. :rtfm: 

pwDzwMy.jpg?1?5692

Açıkmadım ki, sadece susadım :heat::cray:

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Geçen aylarda Liposaction için doktoruma göründüm. Göbek çevresindeki yağ-kas dokusu iç içe. Operasyon olmaz, spor yapacaksıni diet yapacaksın dedi. Bende, sağ kaburga bölgemde kas zedeli, mekik çekemiyorum artık dedim. Koşacaksın, az yiyeceksin, bir süre sonra yağ oranın düşecek ama yaşından dolayı 1 yılı geçecek dedi.

Tek kafama takılan, yaşından derken bişey mi ima etti acep :unsure2: Döveyim mi ?

Cok genç olduğun için 1 yılda erir demiş yaşlı olsaydın en az 5 yıl, ben böyle anlardım :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Canım benim. Bizimkilerde niyetli ama sahur destekli. Senin civciv'in hanede artıları daha fazla olacak ;)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir
Bu konu kapalıdır.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...