İçeriğe Yönlendir

Yasal Olarak Dolandırıldım

Kutay Akçar

Recommended Posts

Kutay Akçar

Arkadaşlar hepinize merhabalar.

Burada konuda açmıştım Şubat ayında park yerindeyken aracıma çarptılar  http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/240716-arac%C4%B1ma-%C3%A7arpt%C4%B1lar-tavsiyeleriniz/

Kazada Polis raporu var %100 kusur çarpana ait haliyle. Trafik sigortası firması HDI.

Kazaya müteakip kaza raporunu teslim alıp, soluğu Tur-Oto yetkili servisinde aldım. Servisten bana tavsiyeleri abi kaskon varsa kaskodan yapılsın rücu ile kaskon karşı tarafın sigortasından alır dediler. Farkı ne olur dedim, abi trafik sigortası orjinal parça istemez, yan sanayi taktırır, cebinden sen ödeme yaparsın sonra gidip HDI dan alman gerekir. Ayrıca kasko sana bu sürede yedek araba verir diyince tamam bi sorayım acentama dedim. Kaskom ise Allianz. Bunun üzerine acentam ve allianz çağrı merkezi ile görüşüp bir sıkıntı olurmu hasarsızlığım bozulur mu diye sordum. 2 tarafta geçmiş olsun yok kesinlikle birşey olmaz hasarsızlığınız bozulmaz birde yedek araçta temin ederiz size dediler. Bende iyi öyleyse diyerek kasko üzerinden yapılmasına onay verdim.

Aradan birkaç ay geçti servisten beni arayıp kaskonuz ödeme yapmıyor sizin ödeme yapmanız lazım dedi şok oldum. Kasko çağrı merkezini arayıp sebebini sordum, kaskom muafiyetli kasko imiş (hiç haberim yok). yani araç değerinin %2 sinin altındaki hasarları ödemiyor. E kardeşim rüculu yani karşıdan alacaksınız zaten meblayı diyorum yok olmaz vs. vs... Sonra acentam ile görüştüm. birde sordum kaza olduğunda senide aradım hani bir sıkıntı çıkmazdı diye sordum yok ya çıkmaz rüculu olduğu için problem olmaz ben bi araştırayım sana dönerim dedi. Sonra bir süre ses soluk yok. Servis hep beni arıyor en sonunda acentam ile görüşmemde servis eksik evrak göndermiş dedi ve dün itibari ile soluğu serviste aldım. Sigorta eksperini aradılar ya giden evraklarda rücu olmamasına imkan verecek eksik bir evrak varmı diye sordular yanımda eksper yok dedi... Hala servisteki hasar danışmanları ve acentam rüculu olduğu için kaskonun ödeme yapacağını savunsada kaskom ödeme yapmıyor. İşin güzel yanı servisin muhasebe bölümü artık son kez arayarak ay sonundan icraya vericeklerini belirttiler...

Şimdi tekrar dosya açıp HDI dan alacak şekilde hasar açsak e araç yapıldı eksper aracı görmek isteyecek fotoğraf filan göstersek bilmiyorum o masrafı kabul edecekmi? ki serviste bu konuyu yokuşa sürüyor.

Hasar tutarı ise 800TL, Bu nedir resmen dolandırıcılık değil mi? Hiçbir suçum günahım yokken servis ve acentamın telkinleriyle kaskoyu araya aldım almaz olaydım, bildiğiniz dolandırıldım.

Şimdi ne yapmalıyım ne tavsiye edersiniz.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Dolandırılmaktan ziyade poliçeyi incelemeden sizi kaskoya yönlendirmelerinin kurbanı olmuşsunuz. Bu durumdan kurtulmanın illaki bir yolu vardır. Mesela nasılki kasko HDI'e rücu edecekse siz servise ödeyin. HID'e siz rucü edin ..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

servisler kadar düzensiz çalışan vurkaç yapan bi yer görmedim ben banada yapmışlardı benzer bişey . geçmiş olsun . prosedürü bilen arkadaşlar açıklama yapacaktır .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Can Üzger
(düzenlendi)

Acenteniz poliçeyi keserken size muafiyetli olduğunu söyledi mi? Söylemediyse başta en büyük hatayı o yapmış. Muafiyetli poliçe olması sebebiyle Allianz sigortanın hasarı ödememesi gayet normal. Eğer evrakları temin edip trafik sigortasından dosya açtırıp atanacak ekspere durumu izah eder ve fotoğraf ve evrakları eksiksiz olarak ekspere sunabilirseniz hasarınızı alabilirsiniz. Hatta HDI sigortayı aradığınızda durumu izah ederseniz eksper bile atanmadan dosya sonuçlanabilir. Yasal olarak hasarınızı HDI sigortadan her şekilde alabilirsiniz 

tarihinde Mert Can Üzger tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kutay Akçar

Dolandırılmaktan ziyade poliçeyi incelemeden sizi kaskoya yönlendirmelerinin kurbanı olmuşsunuz. Bu durumdan kurtulmanın illaki bir yolu vardır. Mesela nasılki kasko HDI'e rucu edecekse siz servise ödeyin. HID'e siz rucü edin ..

Evet ama dolaylı şekilde dolandırmak bu. Heleki acentamın yaptığı.. Ben rücu etsem ne olacak eksper aracı görmek isteyecektir yine ve o meblayı kabul etmeyecektir.

servisler kadar düzensiz çalışan vurkaç yapan bi yer görmedim ben banada yapmışlardı benzer bişey . geçmiş olsun . prosedürü bilen arkadaşlar açıklama yapacaktır .

Kesinlikle.. Sizede geçmiş olsun. Bu arada zaten faturayı inceledim sis farı gibi parçalarda mevcut faturada.. muhtemelen kırıp yaptı adi herifler. Ama bana ödetmeye kalkarlarsa gidip görüşücem o detayları.. kaporta boya işlemleri deniyor ama bagaj kapağınıda yaptırmadım.

Yorum bağlantısı
Mert Can Üzger

Evet ama dolaylı şekilde dolandırmak bu. Heleki acentamın yaptığı.. Ben rücu etsem ne olacak eksper aracı görmek isteyecektir yine ve o meblayı kabul etmeyecektir.

Aracınızın hasarlı ve onarım aşaması eksperi kasko şirketinizin eksperinde mevcuttur. Talep etmeniz halinde resimleri temin edebilirsiniz.. 

Yorum bağlantısı
Kutay Akçar
(düzenlendi)

Acenteniz poliçeyi keserken size muafiyetli olduğunu söyledi mi? Söylemediyse başta en büyük hatayı o yapmış. Muafiyetli poliçe olması sebebiyle Allianz sigortanın hasarı ödememesi gayet normal. Eğer evrakları temin edip trafik sigortasından dosya açtırıp atanacak ekspere durumu izah eder ve fotoğraf ve evrakları eksiksiz olarak ekspere sunabilirseniz hasarınızı alabilirsiniz. Hatta HDI sigortayı aradığınızda durumu izah ederseniz eksper bile atanmadan dosya sonuçlanabilir. Yasal olarak hasarınızı HDI sigortadan her şekilde alabilirsiniz 

Hayır söylemedi, birde anasayfada muafiyetli yazısı üserine allianzın 444 lü numarasını yapıştırmış. Söyleyip söylememesinde de değilim... Adamda tanıdık sayılır (ben tanımama ama babam tanıyor senelerdir) tamam başta söylemedim, kazadan sonrada seni aradım durum böyle böyle dedim hasarda fazla değil illaki düşük bir mebla tutacak... Bari ozaman söyle yok kaskoyu devreye alma sıkıntı yaşarsın de... Yani bu dolandırıcılık değilde nedir?

Anladım tekrar dosya açılmasını servisten talep edicem ozaman. Ama arada ödemeyi servise yapmam gerekli değil mi? Sonra HDı ın bana ödeme yapmasını bekliyeceğim. doğrumu anladım?

tarihinde Kutay Akçar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mert Can Üzger

Servisle mutabık kalırsanız ödeme yapmadan direkt sigorta şirketinden ödemeyi alabilirler. Bu hususta servisi ikna etmeniz lazım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kutay Akçar

Paramı alacak olduktan sonra ödemeyi yapabilirim şu an bir sıkıntım yok çok şükür... Servis olaydan 6 ay geçtiği için artık beklemek istemiyor. Keşke bu konuyu ozaman açsaydım. hem servisteki hasar danışmanı hemde sigorta acentam çözülür ya bir hata vardır diye geçiştirince buraya kadar uzadı olay. Benim derdim cebimden çıkmasın.

Yorum bağlantısı
Mert Can Üzger

Kutay Bey,

Bahsettiğiniz bu olay üzerine aracınızdaki hasarı yasal olarak temin etme hakkınız var. Kaskodan açılan hasar dosyanızda muafiyet haricinde başka bir sorun bulunmadığından hasarın ödenmesi muhtemeldir. Her sigorta şirketinde farklı prosedürler uygulansa da sonuçta hasarınızı almalısınız diye düşünüyorum.  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

HDİ ile ben de bir kaç kez sorun yaşadım.Ancak en nihayetinde sorunumu çözdüm.Umarım sizin sorununuzda çözülür.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kutay Akçar

Kutay Bey,

Bahsettiğiniz bu olay üzerine aracınızdaki hasarı yasal olarak temin etme hakkınız var. Kaskodan açılan hasar dosyanızda muafiyet haricinde başka bir sorun bulunmadığından hasarın ödenmesi muhtemeldir. Her sigorta şirketinde farklı prosedürler uygulansa da sonuçta hasarınızı almalısınız diye düşünüyorum.  

Kasko öder mi diyorsunuz bu durumda? ama ödemiyor işte :) Sebep olarakta muafiyeti gösteriyor. Ama bir önceki anlattığınız mantıklı olabilir en azından eksperi ikna edebildiğim kadarıyla meblayı alabilirim belki diye düşündüm. Yani 800TL lik hasarı kabul etmese de bir miktarını eder diye düşündüm.

HDİ ile ben de bir kaç kez sorun yaşadım.Ancak en nihayetinde sorunumu çözdüm.Umarım sizin sorununuzda çözülür.

Teşekkür ederim. HDI isminide ilk defa bu kazada duydum ben. Umarım paramı alabilirim.

Yorum bağlantısı
Mert Can Üzger

Size hasarı ödeyecek olan trafik sigortasıdır. Bu hasarda kendi kaskonuzu unutun... :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu bence dolandırıcılık değil.. Çünkü ortada karşılıksız bir şey alıp verme yok.. Muafiyetli parası verip muafiyetli poliçe almışsınız..  Kasko, sebebi nasıl olursa olsun, sizin hasarınızı muafiyetli olarak alacaksınız.. Muafiyetli poliçede tam ödeme yapılamaz.. Tamam rüculu imiş ama hadi tahsil edemez ise..   

Acenteniz poliçeyi keserken size muafiyetli olduğunu söyledi mi? Söylemediyse başta en büyük hatayı o yapmış. 
Söylese ne olur ki.. bir çok kişi bir çok şeyi unutuyor... Çok yaşıyorum ben, eliyle yazdırıyorum muafiyetli istedim muafiyetli aldım diye.. Kaza oluyor, geçmiş olsun kaskon varmıydı diyenlere, vardı ama eksik aldım parasını diyor :D Hiç sevmiyorum eksik iş yapmayı... 
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Kutay Akçar

Mehmet Abi, sende kaskoyla hiç uğraşma mı diyorsun? Abi dolandırılma kısmı servisin yalan dolan iş yapıp faturayı sana patlatması ve sigorta acentasının ya olur olur bişrey olmaz demesi... Aslında düzgün iş yapılmama üzerinden yapılan bir zarara uğratma var... Yani tamam dolandırıcılkta kendi karına geçen birşeyler olması lazım yok haklısın ama sırf işini bilmeden birşeyler satıp birşey olunca da ya hallolur diyip son günlerde telefonlarıma bakmamaya gidecek kadar yüzsüzleşmeye ne denir peki?

Unutmak ayrı birşey düzgün iş yapmamak, takip etmemek ayrı bir şey... Hani satarken söylemesi lazımdı hadi ona unuttu diyelim. (ki bunuda yukarıdaki mesajlarımda belirttim). E bu hasar olunca aradım danıştım hiçbirşey olmaz dedi. Buda mı unutmak? Bu bence baştan savıp umursamamak. Hadi onuda yaptı.. kaskodan red cevabı çıkınca bari bir incele ya sıkıntı varmış ve kaskodan alamıyoruz de kusura bakam de olay bu raddeye gelmeden tekrar dosya açıp HDı dan almak için uğraşalım... Bu nedir yahu? Yalan üzerine yalandan başka birşey göremiyorum ben burada.. Bu sebeple yalan dolan ile dolandırıcılığa giriyor bu olay :)

Yorum bağlantısı
Kaan Fakılı

Biraz çıkıntılık olacak ama. Abi, ben orada (sinirlenirsem eğer) arabayı bir ileri bir geri yapar tamponu yere indirirdim. :) Sonra da buyun kardeşim, yapın kaskodan derdim. Bir sonraki poliçede indirimim bozulacak dahi olsa.

Bu kasko şirketlerine dünya para veriyoruz. Böyle basit hesapların peşine düşmüyorlar mı, deli oluyorum. Allah ıslah etsin herifleri.

Geçmiş olsun bu arada.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

öncelikle geçmiş olsun.

2008 de c-max i yeni almıştım, kavşakta biri arka sağ köşeden vurdu, stop lambasının altı baya bir ezildi, o zaman sigortam yine allians ve 500 tl. muhaviyetliydi, fotoğrafı çektim, karşı tarafın ehliyet, ruhsat fotokopilerini aldım, Gazianetpli kardeşler yetkili servise götürdüm aracı yaptılar kuruş ta istemedilerdi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çok teşekkür ederim. Yukarıdaki mesajda kaskonuzda muhafiyet harici bir sıkıntı yok diye bahsedince Kaskodan bahsedince kasko öder gibi anladım... Ozaman bu değişle kasko ödememekte haklı hiç uğraşmayın diyorsunuz doğru mu anladım?

Mehmet Abi, sende kaskoyla hiç uğraşma mı diyorsun? Abi dolandırılma kısmı servisin yalan dolan iş yapıp faturayı sana patlatması ve sigorta acentasının ya olur olur bişrey olmaz demesi... Aslında düzgün iş yapılmama üzerinden yapılan bir zarara uğratma var... Yani tamam dolandırıcılkta kendi karına geçen birşeyler olması lazım yok haklısın ama sırf işini bilmeden birşeyler satıp birşey olunca da ya hallolur diyip son günlerde telefonlarıma bakmamaya gidecek kadar yüzsüzleşmeye ne denir peki?

Unutmak ayrı birşey düzgün iş yapmamak, takip etmemek ayrı bir şey... Hani satarken söylemesi lazımdı hadi ona unuttu diyelim. (ki bunuda yukarıdaki mesajlarımda belirttim). E bu hasar olunca aradım danıştım hiçbirşey olmaz dedi. Buda mı unutmak? Bu bence baştan savıp umursamamak. Hadi onuda yaptı.. kaskodan red cevabı çıkınca bari bir incele ya sıkıntı varmış ve kaskodan alamıyoruz de kusura bakam de olay bu raddeye gelmeden tekrar dosya açıp HDı dan almak için uğraşalım... Bu nedir yahu? Yalan üzerine yalandan başka birşey göremiyorum ben burada.. Bu sebeple yalan dolan ile dolandırıcılığa giriyor bu olay :)

Evet bence doğru. Muafiyetli kaskonun amacı hasarı eksik ödemektir.

Biraz çıkıntılık olacak ama. Abi, ben orada (sinirlenirsem eğer) arabayı bir ileri bir geri yapar tamponu yere indirirdim. :) Sonra da buyun kardeşim, yapın kaskodan derdim. Bir sonraki poliçede indirimim bozulacak dahi olsa.

Bu kasko şirketlerine dünya para veriyoruz. Böyle basit hesapların peşine düşmüyorlar mı, deli oluyorum. Allah ıslah etsin herifleri.

Geçmiş olsun bu arada.

Etmesin gerek yok.

Manava gidip domates alıyorsun. Eve gelip marulsuz salata mı olur diyorsun. Manavdan marul da istesen onu da alırdın...

Çok teşekkür ederim. Yukarıdaki mesajda kaskonuzda muhafiyet harici bir sıkıntı yok diye bahsedince Kaskodan bahsedince kasko öder gibi anladım... Ozaman bu değişle kasko ödememekte haklı hiç uğraşmayın diyorsunuz doğru mu anladım?

Bak bu konuda haklısın. Muafiyetli olduğunu söylemeliydiler..

Ama suç ne şirkette nede serviste. Suç acentede.

Mert can.

Bu eksik kısım karşı trafikten alınabilir gibi geliyor bana. Bunu bi araştırsana..

Yorum bağlantısı
Kutay Akçar

Size hasarı ödeyecek olan trafik sigortasıdır. Bu hasarda kendi kaskonuzu unutun... :)

Tekrar merhabalar bugün servise gidip görüştüm. Tekrar HDI dan dosya açılacak... Servis bana kazanın orijinal evraklarını Allianz dan istememi söyledi. Bende Allianza telefon açıp evrakların bana gönderilmesini istedim. Evraklar gelince servise gidicem HDI üzerinden yeni dosya açılacak... Öbür yandan servis muhasebesindeki kişi sen Allianzdan dosya istemeyeceksin öyle olmaz, HDI ya telefon açıp talep edeceksin onlar dosyayı resmi olarak Allianzdan alacak diyerek kafamı kurcaladı..

Sizde bu aşamada doğru prosedür ne olmalı? Yine milletin lafına bakıp yanlış iş yapmayım diye size sorayım dedim.

Benim şu anda yaptığım işlem dosyayı kaskom olan Allianz dan adresime gönderilmesini istedim...

Geçmiş olsun bu arada.

Kaskom muafiyetli olmasa onuda yapardım ama birdaha ne acenteyle işim olur nede allianzla..

öncelikle geçmiş olsun.

2008 de c-max i yeni almıştım, kavşakta biri arka sağ köşeden vurdu, stop lambasının altı baya bir ezildi, o zaman sigortam yine allians ve 500 tl. muhaviyetliydi, fotoğrafı çektim, karşı tarafın ehliyet, ruhsat fotokopilerini aldım, Gazianetpli kardeşler yetkili servise götürdüm aracı yaptılar kuruş ta istemedilerdi.

Siz ozaman direk karşı tarafın sigortasından yaptırdınız doğru mu? Keşke bende öyle yaptırsaydım işte başta aklıma girdiler kaskoyu devreye soktuk... Neymiş yedek araba vereceklermiş.. onuda vermediler.

Yorum bağlantısı
Mert Can Üzger
(düzenlendi)

Evet bence doğru. Muafiyetli kaskonun amacı hasarı eksik ödemektir.

Etmesin gerek yok.

Manava gidip domates alıyorsun. Eve gelip marulsuz salata mı olur diyorsun. Manavdan marul da istesen onu da alırdın...

Bak bu konuda haklısın. Muafiyetli olduğunu söylemeliydiler..

Ama suç ne şirkette nede serviste. Suç acentede. Mert can. Bu eksik kısım karşı trafikten alınabilir gibi geliyor bana. Bunu bi araştırsana..

Abi buna benzer 1 - 2 olay basımıza gelmişti, hatta açılan dosyalardan da gelmişti. Biz araca ekspertiz yapan diğer eksperden evrak ve fotoğrafları temin ederek dosyayı yazdık. Muhtemelen adam ödeme almıştır. Kutay Bey' e dediğim gibi yasal olarak bu hasarı karşı aracın trafik sigortasından alma hakkı var. Ben bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. tarihinde Mert Can Üzger tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

:s eksik ödeme başka hiç ödememesi başka? rakamlar nedir yazarmısınz? fatura ne kadar? kasko ne kadrını ödemiyor?

Yorum bağlantısı
Kutay Akçar

Abi buna benzer 1 - 2 olay basımıza gelmişti, hatta açılan dosyalardan da gelmişti. Biz araca ekspertiz yapan diğer eksperden evrak ve fotoğrafları temin ederek dosyayı yazdık. Muhtemelen adam ödeme almıştır. Kutay Bey' e dediğim gibi yasal olarak bu hasarı karşı aracın trafik sigortasından alma hakkı var. Ben bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

Ben evrakları allianz merkezden istettim. Evrakların benim elimden iletilmesi umarım sıkıntı çıkarmaz. Önceki sayfada da belirttiğim gibi muhasebe bölümündeki arkadaş senin HDI (karşı tarafın sigortasını) arayarak dosya açtırman lazım evrakları onlar allianzdan alır demişti. Kafam karıştı.

Şimdiki aşamada evrakların (orjinal fatura, tamir aşaması ve öncesi fotolar, kaza raporu vs. Vs.) bana gönderilmesini bekliyorum.

:s eksik ödeme başka hiç ödememesi başka? rakamlar nedir yazarmısınz? fatura ne kadar? kasko ne kadrını ödemiyor?

Fatura 799tl abi. Kasko Araç bedeli 42bin küsur TL ve %2 muhafiyetli kasko yani 840tl muhafiyetli. Sonuç olarak hiç ödeme yapmadı kasko ve dosya red aldı. Hasar muhafiyet üzeri olsaydı ve Bir kısmını ödeseydi kim bilir ne olacaktı bilemiyorum iyice karışacaktı. Bide hasarsızlık bozulacaktı belki bilemiyorum. Şimdi hasarsızlığım bozulmuşmudur acaba?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Fatura 799tl abi. Kasko Araç bedeli 42bin küsur TL ve %2 muhafiyetli kasko yani 840tl muhafiyetli. Sonuç olarak hiç ödeme yapmadı kasko ve dosya red aldı. Hasar muhafiyet üzeri olsaydı ve Bir kısmını ödeseydi kim bilir ne olacaktı bilemiyorum iyice karışacaktı. Bide hasarsızlık bozulacaktı belki bilemiyorum. Şimdi hasarsızlığım bozulmuşmudur acaba?

Kusurlu değilsin, hasarsızlığın bozulmaz. Hasar alabilsen de bozulmayacaktı.. 

hasar 840 liranın üstünde olsaydı üstünü alırdın.. mesela 1000 lira hasarın varsa 1000-840=160 lira alırdın... Pert dışında, tüm kısmi hasarlarda bu kesinti yapılır.. Pert halinde kesinti yapılmaz.. 

Cam hasarları hasarsızlığı bozmuyor olmasına rağmen, cam da alamazsın... Yol yardımı, kiralık araç gibi diğer hizmetlerde kesinti olmaz..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...