İçeriğe Yönlendir

1.sınıf Öğrenci Kayıtlarında Önemli Değişiklik Yapıldı

Halis Parlak

Recommended Posts

Halis Parlak

Facebook sayfamda ve sitemde paylaştım ama burada da sizlerle paylaşmak istedim.Bakanlık resmi gazetede az önce duyurdu bu önemli değişikliği;

“Okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan 66, 67 ve 68 aylık olanları, velisinin vereceği dilekçe ile; 69, 70 ve 71 aylık olanları ise, ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını belgeleyen sağlık raporu ile okul öncesi eğitime yönlendirebilir veya kayıtlarını bir yıl erteleyebilir.”

Her zaman ki gibi iki ileri bir geri yapıyor büyüklerimiz...

İlginize ve bilginize...
  • Beğen 9
Yorum bağlantısı
Rıdvan Kanbaş

geçen seneki çocukların kobay gibi kullanılması üzücü oldu. zaten herkes bunu önermişti geçen yıl. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Dere
(düzenlendi)

İş bilmezler başımızda olduğu sürece bu işler daha da kötüye gidecek. "Pedagoglara sorduk" yalanlarıyla çıkardılar bu haltı. Basında konuşan hiç bir pedagog da bunun akıllıca bir iş olduğunu söylemedi. Şimdi akıllarınca düzeltmeye çalışıyorlar. "İnşallah tutar" mantığıyla hareket edersen sonu bu olur. İnsan dediğin akıllı olacak... Geçen seneki birlerde okuma yazma öğrenmemiş olan öğrenci çok ve bu öğrenciler bildiğim kadarıyla bu sene okuma yazma öğrenenlerle aynı ikinci sınıfa gitmeyecek. 4+4+4 zaten başlı başına bir garabet. Ortaokulu açacaksan ilköğretim yanlışından dön yeter. İlkokul, ortaokul ve lise ayrı okullar halinde 5+3+4 olsun ilköğretim garabetinde önceki gibi. 4+4+4 ne? Neyse...

Eğitim sisteminde deneme-yanılma olur mu? Şimdi geçen sene zorla birinci sınıfa gönderilen çocukların velileri bence dava açmalı teker teker "bizim çocuğumuzun suçu neydi" diye.

tarihinde Murat Dere tarafından düzenlendi
  • Beğen 11
Yorum bağlantısı

Benim kızım da bu sene başlıyacaktı 1. sınıfa, nisan 2008 doğumlu,internetten kaydı düştü okula,şimdi nolcak tekrar mı anasınıfına gidecek,süpriz oldu şimdi bu bana,hocalarım bir açıklama yaparlarmı acaba.

Yorum bağlantısı
Murat Dere
(düzenlendi)

Benim kızım da bu sene başlıyacaktı 1. sınıfa, nisan 2008 doğumlu,internetten kaydı düştü okula,şimdi nolcak tekrar mı anasınıfına gidecek,süpriz oldu şimdi bu bana,hocalarım bir açıklama yaparlarmı acaba.

6 yaşını bitirmeden göndermesen çok iyi olur bence Barış. Kızın kaç aylık?

Yanlış hesaplamadıysam 64 aylık. Bu çocuğun kaydı düştü mü okula? Çok yazık; daha 5,5 yaşında bile değil. 66 aydan itibaren başlaması gerekmiyor mu bu hastalıklı sisteme göre?

tarihinde Murat Dere tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Yanlış hesaplamadıysam 64 aylık. Bu çocuğun kaydı düştü mü okula? Çok yazık; daha 5,5 yaşında bile değil. 66 aydan itibaren başlaması gerekmiyor mu bu hastalıklı sisteme göre?

60-66 arası isteğe bağlı olması lazım dı benim de bildiğim. geçen sene benim küçüğün kaydı düşmemişti. 61 aylıktı.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Abi kaydı düştü okula,kendimizi hazırladık okula başlıyacak diye,şimdi napsak acaba,bak kafam iyice karıştı şimdi.

Düzenleme: Abi 65 aylık olacak okullar açılınca,netten kaydı çıktı okula

tarihinde Barış Ünal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Zaten bu yöntem geçen sene de veliler tarafından yapılmadı mı? HAtta başbakanımız "veliler aldıkları raporla benim çocuğum gerizekalıdır diyor" demişti. Öyle değil mi?

Yorum bağlantısı
Murat Dere

60-66 arası isteğe bağlı olması lazım dı benim de bildiğim. geçen sene benim küçüğün kaydı düşmemişti. 61 aylıktı.

Ben zaten "66. aydan itibaren" demişim Ertan'ım. :p

Abi kaydı düştü okula,kendimizi hazırladık okula başlıyacak diye,şimdi napsak acaba,bak kafam iyice karıştı şimdi.

Düzenleme: Abi 65 aylık olacak okullar açılınca,netten kaydı çıktı okula

Sana "gönderme" deme durumunda değilim Barış, çünkü çocuk senin çocuğun. Ancak şunu söyleyebilirim; ben olsam göndermezdim, zaten benim ufaklığın zamanı geldiğinde göndermeyeceğim.

Zaten bu yöntem geçen sene de veliler tarafından yapılmadı mı? HAtta başbakanımız "veliler aldıkları raporla benim çocuğum gerizekalıdır diyor" demişti. Öyle değil mi?

Evet başbakanınız öyle demişti sanırım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

5.5 yaşında çocuk ana sınıfına gider ancak. 1. sınıf için çok erken değil mi..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Ben zaten "66. aydan itibaren" demişim Ertan'ım. :p

Sana "gönderme" deme durumunda değilim Barış, çünkü çocuk senin çocuğun. Ancak şunu söyleyebilirim; ben olsam göndermezdim, zaten benim ufaklığın zamanı geldiğinde göndermeyeceğim.

Evet başbakanınız öyle demişti sanırım. 

E bende senle aynı fikirde olduğumu beyan istemiştim abim :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Çocuk her halükarda kendi sınıfındaki çocuklarla eğitim alacak ve değerlendirilecek. Liseye kadarda sınav veya sınavlara gidecek. Kesinlikle yaşı küçük çocuğu kaydettirmeyin. O farkı çocuk kapatamıyor. Tecrübe edilmiştir hem de defalarca..

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Barış gönderme.. yeni yasa ile dilekçen yeterli gitmemesi için.. 

Yaşını alsın öyle gönder.. 

Bizimkiler 7 yaşında gitti. Biz çok memnunuz.. 2006 nisan doğumlular bu sene 2. sınıflar.. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı

Bizimkiler 7 yaşında gitti. Biz çok memnunuz.. 2006 nisan doğumlular bu sene 2. sınıflar.. 

Hanıma okutayım bu yazdıklarını abi,zira gitmesi konusunda çok ısrarcı 

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Nasıl bir ülkede yaşıyoruz...İşin uzmanı olan kişilerin sözleri kulakarkası ediliyor ve inatla zorlamayla .diretmeyle iş yapılıyor...Geçen yıl çocuğuna rapor alanlara ağır hakaretler eden başbüyüklerimizi canı gönülden kınıyorum...kızım 62 aylık şu an ve okula kaydı yapılmış gözüküyor...bir eğitimci olarak diyorum ki çocuğunuzu yollamayın...

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

O bu şu yasa masa farketmez başımızdakiler sonumuzdakiler heç farketmez, şuan benim fırlama 20 ye kadar tüm sayıları ve alfabenin çoğunu biliyor. Daha 3 olmadı :) Bu sene nasipse haftada 2 günle alıştırmak üzere kreş denilen yere bile göndermeyi planlıyorum. 

Bunları yaparken sıkılıyor mu? Hayır :) Çalışma masasında ders çalışmak çok hoşuna gidiyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

O bu şu yasa masa farketmez başımızdakiler sonumuzdakiler heç farketmez, şuan benim fırlama 20 ye kadar tüm sayıları ve alfabenin çoğunu biliyor. Daha 3 olmadı :) Bu sene nasipse haftada 2 günle alıştırmak üzere kreş denilen yere bile göndermeyi planlıyorum. 

Bunları yaparken sıkılıyor mu? Hayır :) Çalışma masasında ders çalışmak çok hoşuna gidiyor. 

Şimdi onlar oyun gibi geliyor çocuğa,2 sene sonra yap dediğinizde sıkılıp yapmayacaklar

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Şimdi onlar oyun gibi geliyor çocuğa,2 sene sonra yap dediğinizde sıkılıp yapmayacaklar

2 sene sonra görüşürüz :) Ben de aynıymışım çünkü. Hiç de sıkılmamışım :p

Yorum bağlantısı

2 sene sonra görüşürüz :) Ben de aynıymışım çünkü. Hiç de sıkılmamışım :p

İstisnalar kaideyi bozmaz :D

İnşaallah tabi temennimiz o yönde,zira ben kızımdan çok çekiyorum bu konuda. 

Yorum bağlantısı
Halis Parlak

Nasıl bir ülkede yaşıyoruz...İşin uzmanı olan kişilerin sözleri kulakarkası ediliyor ve inatla zorlamayla .diretmeyle iş yapılıyor...Geçen yıl çocuğuna rapor alanlara ağır hakaretler eden başbüyüklerimizi canı gönülden kınıyorum...kızım 62 aylık şu an ve okula kaydı yapılmış gözüküyor...bir eğitimci olarak diyorum ki çocuğunuzu yollamayın...

Hasan hocam,bizimki de seneye 65 aylık olacak ben de göndermeyi düşünmüyorum.

Ben göndermenizi tavsiye etmem hem bir eğitimci hem bir ebeveyn olarak.

Çocuk her halükarda kendi sınıfındaki çocuklarla eğitim alacak ve değerlendirilecek. Liseye kadarda sınav veya sınavlara gidecek. Kesinlikle yaşı küçük çocuğu kaydettirmeyin. O farkı çocuk kapatamıyor. Tecrübe edilmiştir hem de defalarca..

Gelin görün ki bunu vatandaşa anlatmak zor.Erken yazdırmayı hüner sayıyorlar.

En ideali zaten eski sistemde olduğu gibi 72 aylık olmalarıydı.Bakanlık bu sene geri adım atar diyorduk,geri adım attı ama iş işten geçti listeler çıktı veli sistemde çocuğunun okulunu gördü vss. sıkıntı olacak.Büyüklerimiz idarecilerin yaşayacağı sıkıntıyı düşünmüyorlar.Oh ne ala memleket.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Halis hocam gibi bu konuda uzman ve tarafsiz tum uzmanlar erken okula baslamanin zararli olacaginda hemfikir zaten. Bunun haricinde elbette tum ebeveynlerin kendi fikridir.

Yorum bağlantısı
Halis Parlak

Halis hocam gibi bu konuda uzman ve tarafsiz tum uzmanlar erken okula baslamanin zararli olacaginda hemgikir zaten. Bunun haricinde elbette tum ebeveynlerin kendi fikridir.

Sayın hemşehrim Ertan abi,bu konuda bizim bakanlık dışında herkes hem fikir zaten :) Aklın yolu birdir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Rıdvan Kanbaş

Benim ileride çocuğum olduğunda 1. sınıfa 1 sene erken başlatmaktı zaten kafamdaki plan. Üniversiteyi ilk sene falan kazanamaz bu sayede yaş sıkıntısı yaşamasın diye düşüncem var. Üniversiteyide 1 sene uzatsa toplamda 2 sene geride kalıyor yaş olarak.

çocuğunuzun üniversiteyi neden hemen kazanamayacağını düşünüyorsunuz ki? ayrıca çocuk erken başlarsa belki o yaşlara kadar okuyamayabilir. Ayrıca bir sene kayıp diye bir şey yoktur. Üniversitede insanlar 27-28 hatta daha büyük yaşlarda okuyorlar. Bence erken göndermek çok yanlış.

Erken göndermemelisiniz. Çocuklar mutlu olmuyorlar. Sistem de hatalar var. Ayrıca sizin çocuk 65 aylık olacağından zorlanacaktır. (Zorlanmasa bile çocuk bir yıl daha oyun oynasın).

Yorum bağlantısı

Eğitim sistemindeki eleştireleri genel olarak katılmıyorum.Bunun yöneticiler ile falan alakası yok.Cumhuriyet kurucumuz Atatürk'ün kavramları ile rahmetli olana kadar hatta olmadan kavramlarını çöpe atıp her şeyi darbelere,koltuk sevdasına harcanarak,ülke yararına ne olacak ise bunları yapmadan geçmişe bakıldığında neler yapılmış her şey ortada.Son yıllara baktığımızda yapılanlara göre bu şekilde düzenli eğitim arayışı çok çok normal ve olması gereken bir arayış.Begenilmeyen yöneticilerin yaptıklarını kısa yıllar öncesine kadar aynı görevi yapanlar niye meblaları darbe veya koltuk sevdasına yatırıp en bilğin ve beyinlerimizi değerlerimizi yurt dışına kaçırdı ve niye hapislere attı.Bu son yıllarda ve hatta 2 yıl öncesinden şimdiye kadar görülmemiş şekilde giden beyin akımı vesaire ve yetişen beyinler bu ülke yararına ülkemize gelip ve yerleşip gitmeyip şu anki egitim ve kalkınma üzerine girişimlerde bulunabiliyor.Neden bunlar yapılmayı şimdi akıl edildide 13 yıl veya öncesinde akıl edilmeyip kaçırtıldı gitmeye zorlnadılar..Niye kimsenin alamadığı maaş ile yurtdışından kendimize ait beyin getirtilip bişiler düzeltilmeye çalışıldı..Şu an İngiltere'nin Abd'nin hala üzerinde değişim yaptıgı ve eğitimin yıllarca değişen kurallarının temelinin atıldığı kuralların ilk anları ülkemizde oluşturulmaya çalışılıyor.Kaldıki Ülkemizde inanç degerlerininde hesaba katılarak oluşturulabilmeside ayrıca temel unsur çünki bu unsur aynı inanç degerlerini taşıyan ülkeler içinde kılavuz oluşturacak bir unsur.İşin bu boyutuda var.Bu konu öyle 5 yılda 10 yılda çözülecek konu değil olmasınıda beklemek doğru değil.Çünki 1935'lerden bu yana hiç bir şekilde katkı yapılmayan çok önemli bir konu.

Ben çocukların en az 4 yaşından sonra eğitime başlamaları taraftarıyım.Anaokulu vesaire adı ne ise.Oyun,tv vesairenin uyuştutuculuğu,tembelliğe alıştırmasını bu çağlarda eğitime alıştırılmasına yeğleyen düşünceyi savunurum.Şimdiden ders kitap alışkanlığı olmasa çizgi film ile büyüse hangisi daha iyi olacak.Kendimizden bu payı vermeliyiz ve uygulamalıyız.Oğlum bu yıl okul çağı yaşında geçen yıl 1 ay ile kayıt altına almadılar üzüldüm.Bir bakıma durumumdan dolayı beni rahat ettirdi ama gitseydi ben severek onunla okula giderdim.Şu an nazar değmesin :nazar: 3000 li, sayıları kendi hevesiyle sayabiliyor.Harfler ile de arası oldukca iyi resim dersen fena değil.Konuşması her şekli ile yumuşak ve nazik ricalı.Kaldıki çizgi filmlerin hepsini ezberinde bize aksettiriyor bu hoşuma gitmiyor.Elimden de çok bişi gelmiyor ama bunun yerine ben evde ne kadar kitaplara özendirmeye çalışsamda okuldaki gibi etkili olmaz.Öğretmen ödevi bu konuda en etkili unsurdur.

Konu uzar gider.Yapılan değişimler olması gerekenler,deneme yanılma yöntemi mecburen olacak.Ben darbe sırasında okula korku ile yürüyerek gittim.Şu an ki minikler hiç üzülmeden arabalarımızla kendimiz götürüyoruz.Bunları yapamayanda var ama sonuç olarak tarihimiz boyunca en rahat görüşlerin,fikirlerin,kişisel uygulamaların özgürce yapılabildiği yıllarımızı yaşıyoruz.Bunların kıymeti bilinerek yapılan yorumlar şikayetler o dozda olmalı.Şahsi görüş veya siyasi düşüncenin etkisi ile olmamalı.Genel boyutta ve toplum gözü ile bakılarak yazılmalı.Şunuda unutmayalım bu kuralları kanunları yapanlar bu ülkenin beyni ve bu ülkeye elinden geldiğince işler yapmaya çalışan insanlar.Belli tarihteki gibi ülkemizi yıllarca geriye götürecek adımları atmamaya çalışan ve bunları artık tarihe yargılatmaya çalışan bir toplum ve yönetimin olmasını ben bir çok hataların ve eksikliklerin yanında son derece çok değerli buluyorum.

Sözlerim siyasi değil kendi görüşüm.Kimseyede laf dökmüyorum.Eleştiri yapılacak ise şikayet edilecek ise bu yazılanların haklı şekilde belli yerlere belli düşüncelere sahip olduğu için kimseyi dinlemiyorlar yanlış yapıyorlar yazılmasından ziyade ülkemizin geçmişte bunların dahi neden niçin niye yapılamadığını yılların yaşanmışlığını biliyorsa bu boyutda yazılması taraftarıyım.

Sabırla okuduğunuz ve okumadığınız için rabbim sizden razı olsun.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...