İçeriğe Yönlendir

Boşta Duran Bir Fiş Ve Bazı Sorular Hakkında Yardım...

Erdem Terzioğlu
Çözüme git Hamdi Gökhan Atasoy tarafından,

Recommended Posts

Ertan Çabuk
(düzenlendi)

Alttaki maf doğru.Bende ondan iki tane vardı. 97 GLX mondeomda da aynı şekilde idi. Hava karışımını kelebek valfin konumu ile ayarlıyor olabilir. MAF sensörünün içinde kulakçık veya kapakçık mevcut değil.

Ekleme: İki tane derken, bir tanesi bozuk diye ikinciyi aldırmıştı çok bilen bir sanayii ustası... bir tane depoda bir yerlerdeydi.

tarihinde Ertan Çabuk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erdem Terzioğlu

Alttaki maf doğru.Bende ondan iki tane vardı. 97 GLX mondeomda da aynı şekilde idi. Hava karışımını kelebek valfin konumu ile ayarlıyor olabilir. MAF sensörünün içinde kulakçık veya kapakçık mevcut değil.

Ekleme: İki tane derken, bir tanesi bozuk diye ikinciyi aldırmıştı çok bilen bir sanayii ustası... bir tane depoda bir yerlerdeydi.

peki okla gösterdiğim noktalarda bir farklılık dikkatinizi çekmiyor mu?

rp692.jpg

içimi rahatlattınız sağolasınız.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

teklemeyi 2. ve 3. viteste 2300-2600 devir aralığında giderken yapıyor ancak gaza yüklendiğim zaman arabada hiçbir sorun yok. hele ki 3000 deviri geçtiğimde araba canavar gibi. 

Valla başka şey de olabilir ama buji kablosu tarif ediyorsun.. 

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk
(düzenlendi)

MK3 ün Maf sensörüne benziyor ama? bilemedim şimdi dediğiniz gibi farklı ama.

Bir konum vardı bulabilirsem bakayım bir.

peki okla gösterdiğim noktalarda bir farklılık dikkatinizi çekmiyor mu?

içimi rahatlattınız sağolasınız.

Sahibinden de bir link var

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-mondeo-1993-2001-hava-akis-sensoru-maf-93-bb-12b579-ba-87710086/detay

Bu sensör bizdeki....

tarihinde Ertan Çabuk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hamdi Gökhan Atasoy

Üstadlar şöyle internette bir bakınırken ebay da bir maf resmi dikkatimi çekti. bu mafın içinde kapakçıklar var sanki. Ama benimkinin içinde böyle bir kapakçık yok. Mehmet abi dedim ya maf ı değiştirmemek için çabalıyorum diye oda beni değiştir diye çabalıyor sanırım. Bunun orjinali nasıl olduğunu bilen var mı bazı resimlerde bu kapakçıklar yok. Acaba bunu iptal mi ettiler daha önce diye tereddüt ettim. o bulduğum mafın resmi aşağıda.

rp3n0.jpg

sonuçta hava akışını düzenleyen bir parça ise bu kapakçıklar açılıp kapanarak bu düzenlemeyi yapıyor olsa gerek diye düşünüyorum ama benim ki de bu şekilde

rp3vv.jpg

kafam karıştı gerçekten.

hangi modelin kesin bellimi ? şekilleri benzesede maf sensörleri değişiklik gösterir , hatta farklı markaların maf ları birbirine benzeyebilir ,yada aynı markanın farklı modellerinin , parçanın hangi araca ait olduğu önemli , modeli tutsa bile , avrupada çıkan aynı model araçlarda  , türkiyeye gelen araçlardaki motorlar farklı olabiliyor.

benim mondeonunkide açık kapakçık filan yok

Yorum bağlantısı
Erdem Terzioğlu

hangi modelin kesin bellimi ? şekilleri benzesede maf sensörleri değişiklik gösterir , hatta farklı markaların maf ları birbirine benzeyebilir ,yada aynı markanın farklı modellerinin , parçanın hangi araca ait olduğu önemli , modeli tutsa bile , avrupada çıkan aynı model araçlarda  , türkiyeye gelen araçlardaki motorlar farklı olabiliyor.

benim mondeonunkide açık kapakçık filan yok

Parçanın üzerinde yazılı olan parça numarası ile aratmıştım. İkisinin de parça numarası aynı. Farklı model olma ihtimalini bilmiyorum ama parça numaraları aynı. Neyse genel olarak herkes kapakçık yok demiş o yönden kafam rahat artık.

Valla başka şey de olabilir ama buji kablosu tarif ediyorsun.. 

Mehmet abi bugün öğlen bir arabayı aldım o arada aklıma geldi arabayı benzine aldım sallama yoktu. akşam gaz ayarını falan yeniden yaptırıcam yağ değişimi işlerim falan vardı. yağı değiştircem hava filitresini falan değiştircem o arada bide gaz ayarı yaptırırım bakalım sonuç ne olacak. birde eskisi kadar olmasa da rölanti gene hafiften yükseliyor. emmi sen bana zorla bu mafı değiştirteceksin anlaşıldı ben araştırmaya başlayım. bugün diğer işleri de yaptırayım bide öyle deneyim olmadı artık maf ı değiştireyim daha fazla direnmenin anlamı yok. ama gene düzelmezse o zaman işte maf a vereceğim paraya acırım.

Yorum bağlantısı
İlhan Kol

nette boğazı sökmeden maf sensörünü nasıl temizlendiği gösterilmiş bir bak istersen,

Yorum bağlantısı
Erdem Terzioğlu

evet video yu izledim ben bir bakayım belki de o kablolar kopuk bile olabilir. bir bakayım inşallah sıkıntı yoktur.

Yorum bağlantısı
İlhan Kol

Video daki mk3 e ait maf sensörü.

harbidende dikkat etmemişim :) neyse sonuçta aynı yerde belki bi işe yarar..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mehmet abi bugün öğlen bir arabayı aldım o arada aklıma geldi arabayı benzine aldım sallama yoktu. akşam gaz ayarını falan yeniden yaptırıcam yağ değişimi işlerim falan vardı. yağı değiştircem hava filitresini falan değiştircem o arada bide gaz ayarı yaptırırım bakalım sonuç ne olacak. birde eskisi kadar olmasa da rölanti gene hafiften yükseliyor. emmi sen bana zorla bu mafı değiştirteceksin anlaşıldı ben araştırmaya başlayım. bugün diğer işleri de yaptırayım bide öyle deneyim olmadı artık maf ı değiştireyim daha fazla direnmenin anlamı yok. ama gene düzelmezse o zaman işte maf a vereceğim paraya acırım.

Yine de buji kablosu.. 

Yorum bağlantısı
Erdem Terzioğlu

Tamam Mehmet abi ilk fırsatta buji kablosunu da değiştireceğim. Ama pazarlık iyi gidiyor maf sensöründen buji kablosuna kadar düşürdük. Daha da zorlamayacağım buji kablolarını değiştireceğim. Hatta şimdi internetten bakayım da sipariş vereyim. Sadece buji kablosuysa kendim de takrım herhalde. Bujileri değiştirmeye gerek var mı abi onu da söyle de takım olarak bakayım olmadı :)

Yorum bağlantısı
Erdem Terzioğlu

Teşekkürler abi valla bilmiyorum onu da 2 ay oldu alalı 2 aydır biniyorum. Trigerin de ne zaman değiştiğini bilmiyorum onu da değiştirmeyi düşünüyorum da bu ay değil oda önümüzdeki ay. Ondan sonra arabaya keyifle binmek kalıyor.

Yorum bağlantısı
Erdem Terzioğlu

Arkadaşlar o kadar çok sevdiğim Mondeo'mu bi anlık bi boşta bulunarak sattım. Ağlaya ağlaya arabamı gönderdim. İnanın çok kötü oldum çok alışmıştım. Bi anda satıverdim. Hatta noter satışını verdikten sonra bile geri almayı bile düşündüm ama artık çok geç kalmıştım. Herkes için hayırlısı olsun diyelim. İnşallah kadrini kıymetini bilen birine gitmiştir. Tam arabayı sattım sahibinde.com u açtım bir araba baktım arkasında verme beni ellere görür dayanamazsın yazıyordu oda etkiledi beni ama hakkımızda hayırlısı olsun. Yeni arayışlardayız.

Yorum bağlantısı
Mehmet Polat

Arkadaşlar o kadar çok sevdiğim Mondeo'mu bi anlık bi boşta bulunarak sattım. Ağlaya ağlaya arabamı gönderdim. İnanın çok kötü oldum çok alışmıştım. Bi anda satıverdim. Hatta noter satışını verdikten sonra bile geri almayı bile düşündüm ama artık çok geç kalmıştım. Herkes için hayırlısı olsun diyelim. İnşallah kadrini kıymetini bilen birine gitmiştir. Tam arabayı sattım sahibinde.com u açtım bir araba baktım arkasında verme beni ellere görür dayanamazsın yazıyordu oda etkiledi beni ama hakkımızda hayırlısı olsun. Yeni arayışlardayız.

Hayırlısı olsun kardeşim. Allah daha iyilerini nasip etsin. Hakkını vermek lazım ki çok ilgileniyor, çok emek veriyordun arabana... :good1:

Yorum bağlantısı
İlhan Kol

o kadar uğraştın sattın demek hadi hayırlısı olsun .sorması ayıp kaça sattın bende satmayı düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Erdem Terzioğlu

o kadar uğraştın sattın demek hadi hayırlısı olsun .sorması ayıp kaça sattın bende satmayı düşünüyorum.

ÖM den mesaj  attım ilhan hocam. İnşallah sizinkide değerini bulur. Sizede hayırlı satışlar diliyorum.

Biraz da gülelim. Arabada airbag lambası yanıyordu. Bi kere wd 40 sıktım düzelmişti. Yıkama sırasında koltuğu oynatmışlardı tekrar yanmaya başlamıştı. Elim değmemişti bakmaya öyle biniyordum. Satmadan 1 gün önce arabayı tekrar yıkamaya vermiştim. Sanırım gene koltuğu ileri geri yaptılar. Alan arkadaş almaya geldim diye aradı arabanın yanına gittim çalıştırdım lamba sönmüştü. Ben uğraşsam söndüremezdim. Satılacağını anlayınca kendiliğinden düzeldi satma beni ben adam olacam dedi ama ben dinlemedim arabamı ;(

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Sabahattin Beşli

meraba arkadaşlar benim aracım 1997 mondeo ghia 2 haftadır maf ile sıkıntım var ışıklarda durdum yeşil yanınca gaz verdim ama araç zorla hareket etti ve sonrasında stop etti sağa çakip tekrar çalıştırdım ve benzine aldım gaz yemiyor veya çok dengesiz yiyodu biraz ileride aracı park edip gittim ertesi elektrikçi ve tamirci geldi  aracı çalıştırdılar ancak gaz verince yemiyodu elk.maf soketini çıkarınca araba rahatladı tekrar taktık yine gaz yemedi elk bu şekilde kullan dükkana getir inceleyelim dedi ertesi gün götürdüm balata spreyi ile maf temizlendi çalıştırdık soketi taktık sonuç aynı sonra usta enjektörlerin oraya su döktü ve buralardan hava alıyo dedi emme manifoldundan dedi tamirci parça ve işçilik 200 tutar dedi güvenemedim başka bir tamirciye götürdüm direkt maf arızalı dedi 420 tl miş fiyatı ama ben emin olamadım karter havalandırma hortumuna bakalım dedim söktük büzüşmü gibiydi 30 tl ye yenisini alıp değiştirdik.sonuç yine değişmedi mahalleden bi aracın bilgisayarına bağladık aracı maf arızası veriyor bakıcaz artık başka birine daha gösterip olmazsa mafı değiştiricem bu arada ustaların azizliğine uğrayıp yanlışlıkla maf aldırılıp başka arıza çıkınca elinde kalan arkadaşlar varsa satmayı düşünen alabilirim birde2000-2500 devir arası tekleme sorunumuz var. ayrıca ebayda 23 euro maf fiyatı ama gümrük+kargo ne kadar tutar tecrübesi olan arkadaşlardan ricamdır... teşekkürler..  

Yorum bağlantısı
Sabahattin Beşli

Ürün bedeli + kargo ücreti 75 euroya kadar ve en fazla 2 adet olarak ebay üzerinden alım yapabilirsiniz. Daha üstündeki bedeller gümrüğe takılır.Kargo ücreti ise satıcının kargo gõnderim seçeneğine göre değişir. Eğer Ïngiltere'den bakıyorsanız posta ile gönderim genelde 11 pound.

teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Bahri Çar

hocam geçen sene ekim ayında bende de aynı sorun vardı ve maf sensörü değiştirmek durumunda kaldım . ondan sonra düzeldi bu durum. istanbul aksarayda merkez oto var ford parçaları satan bir bayi ordan ben 90 tl ye satın aldın . orjinal değil çin malı orjinaline 380 tl dediler ben çin olanı aldım 1 sendir kullanıyorum hiç bir sorun yok. eğer meblağ çok değilse istanbul dan siparişle ala bilirsiniz. bilginize

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...