İçeriğe Yönlendir

Önden Çekişli - Arkadan İtişli (Kış Şartları)

Furkan Avcı

Recommended Posts

Mehmet Ali Karakaya

Geçen kış arkadan çekişli bir mersedes, dört beş metrelik küçük bir yokuşta çıkamamış, ama o denerken yanından her marka ve modelde araç geçmişti.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Geçen kış arkadan çekişli bir mersedes, dört beş metrelik küçük bir yokuşta çıkamamış, ama o denerken yanından her marka ve modelde araç geçmişti.

Kış lastikleriyle mi? :O

Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Kış lastikleriyle mi? :O

O kadarını bilmiyorum :biggrin:

Biz otobüs bekliyorduk, şoförlü bir adam, arkaya oturmuş elinde sigara.

Deniyor deniyor çıkamıyor, herkes yanından geçiyor, biz de dayanamadık başladık gülmeye :biggrin:

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
(düzenlendi)

Karar verdim gibi önlere de arkayada 225/45 R17 alacağım.

Hatta şu lastikler için anşaltım, lastikler 1.100 km kullanılmış 2011 üretim Pirelli SottoZero. Resim yok ama bayağı güven verdi adam, 15 dakika konuştuk, aracı çalınmış, sigorta parayı eksik ödemiş ( :( ), bayağı dertliydi. 2012 C-180 i çalınmış, sigorta rayiç bedel üzerinden 70.000 ödemiş adama. poliçede kasko bedeli kısmında rakam değil, yazıyla rayiç bedel yazıyormuş, itiraz edememiş, falan filan...

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-jant-lastik-lastik-mercedes-c-180-icin-bulunmaz-firsat-kis-lastigi-137937085/detay/

tarihinde Furkan Avcı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Furkan Avcı

Lastikleri sipariş ettim.

Daha önceden de 5 yıl kullandığım KW17 yerine Kumho'nun spor modeli olan KW27 225/45 R17 94V den 4 adet aldım. Arka jantlar biraz dışa çıkacak ama yurt dışındaki insanların çoğu bu şekilde kullanıyormuş zaten. Fiyat olarak 900 TL 5 taksit. (225 TL)

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-jant-lastik-lastik-kumho-kis-lastikleri-kampanyasi-225-45vr17-kw27-takim-fiyat-138028011/detay/

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Furkan Avcı
(düzenlendi)

Evet bugün kışlık setleri taktım, kafamı kurcalayan arka jantların 8.5" olması ve bu janta 225/45 R17 lastiğin takılması konusunda tam fikir vermesi açısından her açıdan fotoğraf çektim.

Görüntüde hafif bir hondacıların kamber verip tencere gibi :) kullandığı jant-lastik kombinasyonundan inceden bir esinti var ama gayet düzgün durdu, buyrun bunlarda resimler...

225_45_R17_8.5_7.5.jpg

225_45_R17_8.5_1.jpg

225_45_R17_8.5_2.jpg

225_45_R17_8.5_3.jpg

225_45_R17_8.5_4.jpg

225_45_R17_8.5_5.jpg

225_45_R17_8.5_6.jpg

225_45_R17_8.5_7.jpg

225_45_R17_7.5_1.jpg

225_45_R17_7.5_2.jpg

225_45_R17_7.5_3.jpg

tarihinde Furkan Avcı tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Bence çok içerde durmuyor. Güzel olmuş.

Evet evet, bende çok tereddüt etmiştim ama sıkıntı çıkmadı çok şükür.

Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara

Furkan park manevralarında yine de dikkatli ol, arkalar önlere göre daha rahat. Geri manevralarda kaldırım bordürüne bindirmezsen çizilmez. Güle güle kullan.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

tam otomatik vites -asr-esp  düşük devirde yeterli tork güç bir de kış lastiği varken mercedesle bunları kafaya takmazdım :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mahmut Şahin

Furkan benim de kışlıklar ön arka aynı olmak üzer 225/45/R17 karda kışta Sivas gibi memlekette bana birşey olmazsa sen hiç canını sıkma Eskişehir de güle oynaya kullanırsın o lastikleri. ama gerçekten arka jantlar bende de 8,5 bu sebeple biraz  arabanın yanına yaklaşıpta lastiğe bakınca 225 tabanlı lastiğin hafiften dar geldiğini anlıyorsun. ama bu kadarda olsun çünkü 225 ebatlı lastikler zaten pahalı olmasına pahalıyken 245 tabanlı bir kış lastiğinin fiyatını duymak bile istemezsin. benim arabaya 16 inç jant ve ona göre lastik alacaktım malesef benim spor ve büyük ön kaliper yüzünden 17 inç janttan başka çarem yok. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Furkan Avcı

Dünden beri Eskişehir'e çok güzel kar yağıyor, dün araçla işe geldim. Bu sabah garajın önünde 50 cm kar olunca ve bizim sokaktan hiç bir araç geçmeyince çıkarmadım kendisini :)

Kısaca tecrübelerimi paylaşayım arkadan çekişli bir araç için:

Önden çekişli araçlardan bir fark yok yerde 15-20 cm kar var iken. Ama önden çekişli araçlar daha hızlı ilerleyebiliyor farkettim, bizde biraz hızlanınca kıçı-başı oynamaya başlıyor :)

Bazı yerlerde ESP açıkken araba hareket bile edemedi, ESP kapatınca, patinajlada olsa yürüdüm çıktım kaldığım yerden.

Bazı yerlerde ise ESP'yi açınca araç yürüdü. Yani lastiklerin temas ettiği durumlara göre ESP açık ve kapalı iken denemek lazım kalındığında.

Bu ESP karda bile virajlarda limtler dahilinde tutuyor arabayı yolda, bir kez daha takdir ediyorum BOSCH'u.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Furkan Avcı

Dün gece, ne akıllı ne deli saat 23:50 de Bursa'dan Karamürsel'e doğru yola çıktık.

Bursa'nın meşhur Dürdane mevkiisinde kar ciddi bastırmıştı, yolda yaklaşık 5-20 cm aralığında kar vardı, bazı yerlerde karı temizlemişler buza çekmişti. TIR lar yolu kapatmadan geçtim, bir çok araba rampada kalmış olmasına rağmen ESP/ASR ışığı bir kere bile yanmadan, bütün yolu çok şükür güvenli ve sağlam bir şekilde geldim.

Mercedes BMW kışın yürümez, yol gitmez vs diyen arkadaşlara selam olsun.

Kış lastiği (Continental TS860) verdiğim parayı tamamen hakketi.

Yanlız yolda çok sağlam giden Audi Quattro, Mercedes GL350 4Matic, Range Rover vs 4 çeker araçlara fena özendim, kuru asfaltta gider gibi gidiyorlardı :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı

Ben kışın arkadan çekişli araca binmiyorum. Arkadan çekişli araçta sağlam lastik olmalı ve araç ağır olmalı. 99 yılında Ford taunusla uzun yaylada zemine 60metrelik bir resim çizmiştim karda. Karın buzun ustası olmaz 4şeker candır der kaçarım.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Lastik olacak, sonrası tecrübe

Abi hakketen, çok tecrübeliyim demiyorum ama rahmetli babamın öğütleri mıh gibi aklımda. Karlı yolda rampa yukarı çıkarken gaza, rampa inerken frene bir çiçek gibi narin davranacaksın, rampa inerken vites ile ineceksin freni unutacaksın, keza direksiyon hareketlerin de aynı şekilde.

Bir çok son model lüks araba kalmıştı dün gece, bu arabayla kalmak büyük beceri ister dediğim araçlardı.

Lastik tırtsa hepsi de çekse boş.

Continental efsane

Yazlık kışlık contiden vazgeçmem artık abim.

İyi lastik ve önden çekiş çoğu zaman yeterli.

İyi lastik yeterli oldu benim için.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Lüks arabalarda kalın spor lastik var, kışlık lastik yoksa Toros rahat geçer gider

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Önden çekerlerde önde ağırlık yaklaşık yüzde 60 65 doğal olarak çekiş kuvvetli fazla. Arkadan itişte 50 civarı.

Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Merso, bmw karda gitmez diyenlerden değilim ancak sabuncubelinde kardan dolayı sağa çekmiş 10 araçtan 7-8i bmw merso olduğunu görünce şaşırmıştım. Tabi büyük ihtimal hepsi İzmirli ve yazlık lastik kullanan kişilerdi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...