İçeriğe Yönlendir

Bakım Sonrası Yağ Uyarı Mesajı

Ali Ozan Yurtsever

Recommended Posts

Ali Ozan Yurtsever

Evet şimdi hemen çalıştırıp geldim arabayı ve yine Motor yağ seviyesi düşük uyarısı çıktı arkasından hemen Motor 'birşeyi' emniyetli değil diye bir uyarı daha çıktı ki yağ lambası sönünce o da hemen gitti okuyamadım. . .

Yorum bağlantısı
Oğuz Yılmaz

Bu arada bizim araçlar 15binde uyarı vermiyor. 20binde uyarı veriyor. Bakım aralıkları ona göre programlanmış.

Ben de 20bin'e yaklaşınca yağ seviyesi ile ilgili bir hata alıp servise gitmiştim, yukarıda anlatılan yöntemile servisteki arkadaş (bir süre yarım kontakta frene basma) benim sorunumu çözmüştü.

Kısaca aldığınız hatanın yazılımsal olduğunu düşünmüyorum. Şahsi fikrim servisin görmesinde fayda olduğu. Garantili araç sonuçta.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Aracımı hafta sonu servise uyarı mesajı için götürdüm ve makinaya bağlayıp mesajı sildiler kontrol amaçlı yağ filtresinin tam oturmamama ihtimaline karşı filtre montajı kontrol edildi life konup kontroller yapıldı ve sıkıntı yoktu. sonraki süreçte aynı uyarıyı bir daha vermedi. . .

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Bugün emin olmamakla birlikte uyarıyı tekrar aldım ama okuyamadım mesajı. Şu yağ seviyesi normal mi ?

fBZUQGY.jpg

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Erkan Esin

Fiesta Dünya standartlarında 20000 km de bir bakıma giriyor şekilde yazılımla gelmektedirler bu yüzden 20000 ve katlarında servise gitmemiz için sistem otomatik olarak servis check ikazını yağ seviyesi ile vermektedir. Bu konuda bende 2 defa bakımın hemen sonrasında yaşadım gaz ve frene arabanın kontağı yarım açık iken basılı tuttuğumda bu uyarı ışığı silinmektedir. aksi bir durum olduğunda bu ikaz ışığı hemen yandığı için denemekten çekinmenize gerek yok. 

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Fiesta Dünya standartlarında 20000 km de bir bakıma giriyor şekilde yazılımla gelmektedirler bu yüzden 20000 ve katlarında servise gitmemiz için sistem otomatik olarak servis check ikazını yağ seviyesi ile vermektedir. Bu konuda bende 2 defa bakımın hemen sonrasında yaşadım gaz ve frene arabanın kontağı yarım açık iken basılı tuttuğumda bu uyarı ışığı silinmektedir. aksi bir durum olduğunda bu ikaz ışığı hemen yandığı için denemekten çekinmenize gerek yok. 

onu denedim ama olmadı daha sonra tekrar aracı servise bıraktım bir gün beklettim sabah teknisyen ve bir usta ilk kontağa basıp gözlemlediler ve problemi görmüşler usta yağ filtresi problemli dedi ve yeni filtresi ile değiştirip bakımda takılan yeni filtrede arıza olduğunu söyleyip merkeze üst yazı yazdık dedi. ondan sonra bir daha almadım uyarıyı. 

Yorum bağlantısı
Rahmi Nural

Tesaduf bu kadar olur.Bugun benimde basima geldi.Sanirim sizin gordugunuz hepimizin bildigi motor yagi kontrol lambasi degil ayni simgenin cok benzeri baska bir simge. 4 ay önce 27 bin kilometrede aracımı ikinci yıl bakimıni yaptirmistim. Bugün 30.050 kilometre de aynı uyarıyı ben de aldım.En son bakımını yaptırdıgim özel servisi aradım ve bana 30 bin bakımını 27 bin de yaptırdığınız için sistem 30 bin bakimini hatirlatiyor sikinti yapmayin ugrayin bir ara sondurelim o ikaz isaretini dedi.

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

İşte bendeki problem basta sizdeki gibi dusunuldu ve uyari mesaji silindi pc ile. Daha sonra buna ragmen tekrar utari verdi ve ekranda uyari mesaji cikti motor yag basinci dusuk diye ardindan yag filtresi degistirilip sorun çözüldü.

Yorum bağlantısı
Atilla Atun

Eskiden doğanlarda şahinler yazılım güncellemesi mi vardı ?

Şu an şahin doğan sahibi olan arkadaşlara sormak lazım şu anda varmı ? :biggrin: 

Eskiden motor kaputunu açınca bişeylerin değişimini veya bakımını yapabiliyorduk .Şu anda kaputu açıyoruz ve el bile sığmıyor ne bakımı ne değişimi ancak filtre değiştirip VD 40 sıkıyorum.

Ben şanlıyımki doğanımız varken sanayi nedir bilirim şu anki çocuklar sanayi deyince :unsure2:  düşünürler.

Yıl 2113 ve evdeki Wİ-Fİ bağlantısı ile aracınızı park yerinden bakımını ve güncellemesini yapabileceksiniz.Anada yazıyorum buraya ben o günleri görmem . :biggrin:

Yazım hatası anada değil Ahanda olacaktır

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Özkaya

Bir süredir benimde almakta olduğum bu mesajla ilgili hiç birşey yapmamıştım. (Motor yağı basıncı çok düşük güvenli bir şekilde durunuz) Bugun şirkete aldığımız bir araç için servise gittiğimde, madem yolum düştü bu durumu bir kurcalayayim dedim. 

Servis temsilcisine, hata mesajını her sabah veya motor soğukken her çalıştırdığımda aldığımı, yaklaşık bir kaç sn içerisinde kaybolduğunu ve bunun motorun çalışmasında bir sıkıntı yaratmadığını ancak ilerde doğabilecek bir problemin önüne geçmek için bu sorundan kurtulmak istediğimi ilettim. 

Biraz soruşturduktan sonra aracın yazılımının güncellenmesi gerektiğini söylediler. Randevu alıp götüreceğim. Sonucu bildireceğim. :)

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Bir süredir benimde almakta olduğum bu mesajla ilgili hiç birşey yapmamıştım. (Motor yağı basıncı çok düşük güvenli bir şekilde durunuz) Bugun şirkete aldığımız bir araç için servise gittiğimde, madem yolum düştü bu durumu bir kurcalayayim dedim. 

Servis temsilcisine, hata mesajını her sabah veya motor soğukken her çalıştırdığımda aldığımı, yaklaşık bir kaç sn içerisinde kaybolduğunu ve bunun motorun çalışmasında bir sıkıntı yaratmadığını ancak ilerde doğabilecek bir problemin önüne geçmek için bu sorundan kurtulmak istediğimi ilettim. 

Biraz soruşturduktan sonra aracın yazılımının güncellenmesi gerektiğini söylediler. Randevu alıp götüreceğim. Sonucu bildireceğim. :)

ben de aynen bu şikayet ile gitmiştim. . 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet YILDIRIM

Bu konuyu bende açmıştım bir ara sıkıntı genelde var ve devam ediyor demek ki.. Arada sırada ayda yılda bir bendede yapıyor alıştım ford fiestaya bindigim en igrenç araba modeli oldu eski arabayı fazla yakıyor diye sattım. Bundada başımızı agrızalardan, Bilinmedik kronikmi her neyse zımbırtılarından başımızı alamıyoruz. Yok sagdan ses gelir, Yok yag uyarısı ne arabaymış arkadaş görüntü var içi boş... Az daha bineyim satacam öldü fiyata  bir an önce kurtulmam lazım olmayacak böyle:)

Yorum bağlantısı
Mehmet Özkaya

1zlxb1f.jpg

Hergün görüyorum bari fotoğrafını çekeyim dedim. :) mesaj budur. fırsat bulup servis randevusu alıp gidemedim.

Yorum bağlantısı
Ali Eren

1zlxb1f.jpg

Hergün görüyorum bari fotoğrafını çekeyim dedim. :) mesaj budur. fırsat bulup servis randevusu alıp gidemedim.

Her araç yağ bakımı yapılmış olmasına rağmen bu mesajı bildiriyorsa yarım kontak yapıpı gaz ve frene aynı anda 15 sn. kadar basılı tutun. Silinecektir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Özkaya

Her araç yağ bakımı yapılmış olmasına rağmen bu mesajı bildiriyorsa yarım kontak yapıpı gaz ve frene aynı anda 15 sn. kadar basılı tutun. Silinecektir. 

Bu o mesaj değil. O dediğiniz işlemi zaten yaptım. O işlem gösterge panelindeki başka bir uyarıyı silmişti.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Özkaya

bunun için servisten randevu almak gerekmez ki. Topu topu 1 dakikasına alır elemanın.

Efendim sordum, 30 dk sürer yazılım yüklememiz. elimizde iş yoksa hemen alırız ancak beklememek için siz en iyisi randevu alın dediler. Ama bir türlü kısmet olmadı. :) belkide dediğiniz gibi 2dk lık birşeydir. Ben onların yalancısıyım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mehmet Özkaya

Geçen gün fırsat bulup Otokoç adanaya gidebildim. Yazılım güncellendi. Artık araç uyarı vermiyor. Ama yine her çalıştırmada gözüm üzerinde. :)

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Atalay Oral

Selamlar ; 

Bende de 1.4 TDCI Trend Fiesta var. Geçenlerde arabayı bakıma götürdüm. Yağ , Yağ Filtresi , Hava Filtresi , Polen filtresi değişti. Ama araba bu alarmı vermeye başladı. Daha önce böyle bi alarmı hiç vermezdi. Bakım yapılan ustaya götürdüm , yağ filtresini değiştirdi. " Bir daha yapmayacaktır bu arızayı " dedi gönderdi. Malesef arızayı gene veriyor sabahları :D

şimdi arkadaşlar benim sormak istediğim şu 2012 1.4 TDCI Fiesta Trend ' de "PARTİKÜL FİLTRESİ" var mı ? Çünkü adam bana bu araçta partikül filtresi var 5w30 ESP Mobil1 yağ kullanmamız lazım dedi . Birde bu araçta kullanılması gereken yağ 5w30 ESP mi yoksa 10w30 mu ?

Beni bu konuda aydınlatırsanız ben çok mutlu olurum. Çok kafamı kurcalıyor. Eğer 5w30 değilse muhtemelen araba bekleyince yağ ince olduğu için yağ filtresinden kartele doğru akıyor ve filtre kısmında yağ kalmadığı için sensör düşük yağ basıncı alarmı veriyor . Motor çalışıp yağ devir daim edince basınc normale donduğu için alarm 2-3 sn içinde siliniyor diye düşünüyorum. Ama burda en önemlisi dediğim gibi hangi yağın kullanıldığı diye düşünüyorum. 10-30 ,10-40 yağlar daha kalın ve vizikositesi daha az olduğu için yağ filtresinden daha zor geri kaçacağı düşüncesindeyim. ama tabi benimki cahil bilgeliği :D bilen bir arkadaşımız varsa beni bi aydınlatsın rica ederim .

Teşekkür eder , cevaplarınızı beklerim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

dpf nin gereği olarak mobilde esp, castrol de edge serileri kullanılır, viskozite değil, kimyasal içerik önemlidir, rejenerasyon süresince yağa karışan yakıt yüzünden yağ değişim uyarısı peryiotla veriliri, beyinden resetlenmesi çözümdür

Yorum bağlantısı
Mehmet Özkaya

Yazılımdan sonra da araç bazı sabahlar aynı uyarıyı veriyor. Ne güzel kurtulmuştum. Yine servise bi görünmem gerek. :)

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Can şimşek

arakadaşlar bende bu sorun ile yeni karşılastım. arac ilk çalıştıgında ekranda motor yag basıncı düsük diyor ve bir saniye içerisinde siliniyor yazı. bugun yağ filtresini değiştim belki sorun çözülür diyerek ama bir sonuç alamadım. bu sorunu tam olarak çözen var mı? ileride bi problem açar mı?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...