İçeriğe Yönlendir

Bilinçsiz Hıza Hayır !

Ümit Mavigöz

Recommended Posts

Servet Aydın

Hummer'in Manisa Salihli'de M23 denen yıkık dökük minibüse çarpıp hummerdekilerin öldüklerini düşünüce hepsi tabut, tartışmasız..

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Cam

Sanırım olayı tam anlayamadınız yada ben anlatamadım.Evet araç sollamaya çıktı ancak buradaki dediğim yolu biliyormusunuz bilmiyorum ama giderek dikleşen ve virajlı bur yol.Zaten yanıma gelirken soluğu kesilmeye başladı aracın.Beni gecme şansı fazla yok zaten ki geçse dahi hemen önümde viraja girerken yavaşlamak zorunda.Ben rampada fren yapıp ona yol vermem lazım sonra yine onu sollacağım bence mantıklı bir durum değil bu.Ha kaldiki normalde benim hızım sabit gelip geçse zaten sıkıntı olmaz onu zorlamak için gaza basmam.Düz yolda da aynı durum ben olabildiğince kurallara uygun hızda seyrederim gelip geçecek varsa bulursun geçsin.ister mercedes olsun ister şahin gıcıklık olsun diye kolay kolay gaza dokunmam.

Ayça hanımların mesajından sonra durumu anladım. teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Misafir

Eskiden sıklıkla e-5 te yüksek süratlere çıkardım. Tem de sürat denemeleri yapardım. Şimdi zaten buna imkan yok. Her yer trafik. Eşimin iş yerinden 20 li yaşlarda bir arkadaşının arabasına bindim. Çocuk seri ve bol makaslı kullanıyor. Çok gereksiz ve boşuna tehlike olduğundan, boş yere akılsızlık, aracı hırpalama ve fazladan yakıt tüketimi aklıma geldi hep. Geçen gün düşündüm, artık bu tarz kullanımı canım da istemiyor, korkuyorum, eşim-ailem aklıma geliyor. Sanırım yaşlandım. Sigorta primlerim düşürülmeli :) 

Kuş serilerinden laf açılmışken babamı düşünüyorum. Arka cam rezistansı olmadığı için Murat 131 imizde arka camın orda bez dururdu. Ya abim ya ben silerdik. 4 lü lambası yok, fasılasız 2 kademeli sileceği vardı. Sabit uzunlukta emniyet kemeri, kafalıksız koltuklar, dışarıdan manuel ayarlanan aynalar... Ne abs var ne bişey. Aynı babam şu anda düğmeyle dış aynaları katlıyor, 8 hava yastığıyla sarılmış şekilde, otomatik klimalı, yağmur sensörlü bir araçla seyrediyor. İnsan psikolojisi kaldırmaz valla. Bir de aynı yolları %60 daha az benzin tüketerek gidiyor. :)

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Şehiriçi sola dönülecekse soldan gidebilir, ben selektör yapıp yakın takip edenleri  daha kusurlu buluyorum.

Sayın hocam şehir içinde de 130 yapacak halimiz yok... :) Lafımdaki kastım otobandır... :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Sayın hocam şehir içinde de 130 yapacak halimiz yok... :) Lafımdaki kastım otobandır... :)

:)

Yorum bağlantısı
Murat Yalçın

Bugun  sabah  ara cadde de  giderken saat 9:30  civarı  kamyon  arkama yapışmış  selektor yakıyor , tek serit  yol ... tabi kamyon istedi diye  hızlanmadım oncelikli olan caddeye atlayacak olası insanların ve benim guvenligimdir  neyse kırmızı  yandı yavasladım , ışıkların dibine girmeyi de gireni de  sevmem goz  hizasında uygun bir mesafe  bırakırım .. arkamdaki dallama  kamyon şöförü bir hışımla solum dan onume  kırdı  asıldı frenlere kaydı bide  üstüne artist artis  hey Allahım dedim ya bizi bu tip beyinsiz insanlardan uzak tut hani söz vardır ya her zaman suc öldürende  degildir ölende  hiç mi suc yok ?

Bu tip insan müsfettesi  canlılarla aynı oksijeni soluyoruz ama  artık onların beyninde nasıl etki yaratıyorsa  anlamadım ... araç içi kamera şart oldu.

Tşklr,

Yorum bağlantısı
Misafir

Surekli savundugum bir seyi adeta tastiklemissiniz. Trafigi duzene sokmak icin "aglatici" cezalar gerekmektedir. Ben boyle soyleyince insanlar "olur mu once birbirize saygi duymaliyiz, egitim sart" diyorlar. Bu tip kamyoncularda, bazi taksici, minibuscu, dolmuscularda ne saygisi Allah askina? Nesini egiteceksiniz bu insanlarin? Basacaksiniz 2.000-3.000 tl cezayi. Bakin o zaman nasil da egitiliyorlar, nasil saygili birer begefendi oluyorlar.

Yorum bağlantısı
Murat Yalçın

Kesinlikle  haklısınız  , eğitim ile  düzelmek için eğitilebilecek alt yapıya  sahip olmanız  lazım  , ben  böyle  bir şey  göremiyorum ...

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Zafer Ayvacı

Geçen hafta hükme bağlanan bir ceza davası dosyasını örnek vereyim:

40 ila 45 km/h (bilirkişi tespiti) arasında hızla ilerleyen bir otomobil, dört yol ağzı sayılabilecek bir köşede, şehir içinde 45 yaşlarında bir kadına çarpıyor, kadın hastanede ölüyor. Dava açılıyor, bilirkişi raporunda kadını tali, şoförü asli kusurlu sayıyor.

Karar:

1 yıl ehliyete el koyma, ertelemesiz 4 yıl 2 ay hapis cezası.

Saatte 40 km hızla, üstelik yaya tali kusurlu olmasına rağmen alınan ceza miktarı bu. Bunun haricinde, bir insanın canına kıymış olmanın psikolojisi ve kadının ailesi tarafından açılan tazminat davası da cabası.

Bu bilinçli bir hız mıdır? Şehir içi limit 30 km/h mi? Sadece 10 km/h hız farkının sonucu mu bu?

Bir düşünün, değer mi?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Taner Gündüz

Geçen hafta hükme bağlanan bir ceza davası dosyasını örnek vereyim:

40 ila 45 km/h (bilirkişi tespiti) arasında hızla ilerleyen bir otomobil, dört yol ağzı sayılabilecek bir köşede, şehir içinde 45 yaşlarında bir kadına çarpıyor, kadın hastanede ölüyor. Dava açılıyor, bilirkişi raporunda kadını tali, şoförü asli kusurlu sayıyor.

Karar:

1 yıl ehliyete el koyma, ertelemesiz 4 yıl 2 ay hapis cezası.

Saatte 40 km hızla, üstelik yaya tali kusurlu olmasına rağmen alınan ceza miktarı bu. Bunun haricinde, bir insanın canına kıymış olmanın psikolojisi ve kadının ailesi tarafından açılan tazminat davası da cabası.

Bu bilinçli bir hız mıdır? Şehir içi limit 30 km/h mi? Sadece 10 km/h hız farkının sonucu mu bu?

Bir düşünün, değer mi?

çok kötü benim olduğum mahallede her an heryerden çocuk fışkırıyor ter döküyorum giderken vllha gıdım gıdım. 2 yıl önce sol kapıma bir çocuk koşarak çarpmıştı.

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Hız kurallarına hep uymaya çalışırım. Fakat 2 sorun var;

1. Hız limitlerini gösteren trafik işaretleri çok yetersiz
  2. Hız limitleri yetersiz bazı yerler için. Örneğin Kozluda bölünmüş 4 şeritli yolda hız sınırı 50. Amaç güvenlik değil de insanları kandırıp para tuzağına düşürmek sanki.
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

1. İ insanları kandırıp para tuzağına düşürmek sanki.

Kim tarafından tuzağa düşürülmek?

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Bence değil. Açıklar mısınız?

Orada hız sınırını artırmayan belediye ve bunları denetlemeyen devlet.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Orada hız sınırını artırmayan belediye ve bunları denetlemeyen devlet.

Şimdi oldu.

Size katılmıyorum. Devlet dolandırıcı değildir, tuzakla bilmem neyle para kazanmaya çalışsın.

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Şimdi oldu.

Size katılmıyorum. Devlet dolandırıcı değildir, tuzakla bilmem neyle para kazanmaya çalışsın.

Keşke katılsam size, gerçekler öyle değil maalesef. Yol ortada, hız sınırı ortada. Amaç can güvenliği mi sizce?

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Keşke katılsam size, gerçekler öyle değil maalesef. Yol ortada, hız sınırı ortada. Amaç can güvenliği mi sizce?

Gerçeklerin sizin inandığınız şeyler olduğuna nasıl kanaat getirdiniz?

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Duble yol ve 50 km hız sınırı var. Gerçekler bunlar. İnanmakla ilgisi yok arkadaşlar. 

Devlet 50 olsun diye uğraşmıyor elbette. Ancak denetim de yok. Zaten lafımda da bunu belirtmiştim.

Bu ilde yaşayanlar dediğimi anlar da siz anlayamadınız. Sanırım sizin ilde yanlış uygulamalar yok. Sevindim buna.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Bu şekilde talepleri olan vatandaşlar için özel uygulama yapardım devlet olsam.

"Tamam kardeşim" derdim, "sana sınır yok, kaptır git. Ancak başına bir iş gelirse zırnık koklatmam, sigortanı geçersiz sayarım, kaskonu geçersiz saydırırım, ayrıca eğer ölmezsen hakkında dava da açtırırım."

"Şimdi serbestsin" derdim, "takıl kafana göre."

Daha 3-5 mesaj önce yazdım 40 km hızla olanları, zira varsayım veya kişisel çıkarım değil. Bizzat gerçek yaşanmış olay.

Halen bu kadar kendine, arabasına veya dubleduble yollara güvenmek nasıl olabiliyor anlamıyorum.

Allah herkesin hakkında hayırlısını versin, kaza bela vermesin inşallah.

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Bu şekilde talepleri olan vatandaşlar için özel uygulama yapardım devlet olsam.

"Tamam kardeşim" derdim, "sana sınır yok, kaptır git. Ancak başına bir iş gelirse zırnık koklatmam, sigortanı geçersiz sayarım, kaskonu geçersiz saydırırım, ayrıca eğer ölmezsen hakkında dava da açtırırım."

"Şimdi serbestsin" derdim, "takıl kafana göre."

Daha 3-5 mesaj önce yazdım 40 km hızla olanları, zira varsayım veya kişisel çıkarım değil. Bizzat gerçek yaşanmış olay.

Halen bu kadar kendine, arabasına veya dubleduble yollara güvenmek nasıl olabiliyor anlamıyorum.

Allah herkesin hakkında hayırlısını versin, kaza bela vermesin inşallah.

İşte bu genellemedir, ezbere konuşmadır arkadaşım.

Ben hız sınırlarına hep uyarım. Ancak Kozlu yolunu görmeden ezbere konuşuyorsunuz. Keşke gözünüzle görseniz, o zaman hak verirdiniz.

Hız sınırı 50 değil 70 olmalı o yolda. Eminim buradaki herkes aynı yorumu yapardı o yolda.

Kurallar insanlar için olmalı diyorum. Kuralsızlık olmalı demek değil bu.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

İşte bu genellemedir, ezbere konuşmadır arkadaşım.

Ben hız sınırlarına hep uyarım. Ancak Kozlu yolunu görmeden ezbere konuşuyorsunuz. Keşke gözünüzle görseniz, o zaman hak verirdiniz.

Hız sınırı 50 değil 70 olmalı o yolda. Eminim buradaki herkes aynı yorumu yapardı o yolda.

Kurallar insanlar için olmalı diyorum. Kuralsızlık olmalı demek değil bu.

Sizin dediğiniz gibi. Gerçekler öyle değil maalesef.

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Kusura bakmayın ama Murat bey'e katılıyorum. Burada sürekli gün içinde radar araçlarına denk gelmeniz mümkün. Özellikle kurdukları yerler abuk subuk hızların bulunduğu yerler.

Bir örnek Yonca şeklinde ışıksız bir kavşak var, Bolu-Düzce bölünmüş yolda. İki tarafı bariyerlerle kapalı. Bu yolda kavşağa ilerlerken sağlı sollu tabelalar ile önce 50km hıza düşüyor sonra ilk sağa çıkışa yaklaşırken sağlı sollu olarak 30km hıza düşüyor, çıkışı geçince tekrar 50 km hıza yükseliyor, köprü altına yaklaşırken tekrar sağlı sollu 30km hıza düşüyor, sonra tekrar 50km ve sonra tekrar 30km. Ve bu köprü altına radar kuruyorlar. Buradan sol şeritten düz geçecek insana >30km hız ile cezayı "geçiriyorlar". Bölünmüş bir şehirler arası yolda 30km hız ancak şehir göbeğinden geçtiği taktirde olur diye biliyorum. Kimse kusura bakmasın ama bu insanları tuzağa düşürmektir. Bunu devlet bilinçli olarak para kapısı haline döndürmüş bence de. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Tuzak değil. Hala 45 model araçların frenajı, güvenliği var sanılıyor yollarda. Bunu aşamadık

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...