İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Dizel

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Ahmet İhsan Akşen

Fabrika verisi 5.8/3.8... 4 4 buçuk yakanlar var 110 ile, onlar kafamı karıştırıyor.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Fabrika verisi 5.8/3.8... 4 4 buçuk yakanlar var 110 ile, onlar kafamı karıştırıyor.

Fabrika verisine takılma, ben 3.6 yı Giresun-Ordu sahilyolunda 80-85 km ile giderken yakaladım, hatta giderken 3.4 lt idi, dönüşte 3.6 lt ye çıktı, dümdüz trafiksiz ışık çok az ve yeşile denk gelme yüksek bir yol. Aynı yolda 8 km boyunca flu ile 2.6 lt ortalama yakaladım, arkadan rüzgar vs de olabilir ama aşırı fazla olmadığı sürece takılmıyorum. Herkesin etkenleri farklı.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Ahmet hocam, Abant dönüşünü yazmayı unutmuşum, dönüşte ortalama hız 87, yol bilgisayarı ortalaması ise 4,2 idi. Gelirken de 2 araba peş peşe ama biraz yavaş geldik. Doğrusunu söylemem gerekirse gerçek yakıt durumunu şehir içinde çok dolaştığım için ölçemedim ama 0,5 lt. eklenirse bulunur.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Nedim Bozkurt

selamlar foruma yeni katıldım aracım 2006 ford focus 1.6 tdci ghia 109bg

hız sabitleme 99 km de ile düz yol ağırlıksız 3.8 leri görüyorum.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)

Geçen sene yazın 8.13 lt/100 km den sonra ikinci en kötü değerimi elde ettim son depoda. 1 ay full 3-4 km lik kısa mesafeler, hava 0-10 derece arası. Yol bilgisayarı ortalama hız 25, ortalama yakıt 7.6, pompa verisi 8.07 litre. 43.52 litre ile 539 km. Doldurup İzmir e geldim, dönüşüde aynı depo ile yapıp 1000 km yi ilk kez geçmeyi umuyorum :)

bu arada Aydın a kadar yol bilgisayarı 4.3 gösteriyordu, otoban sonrası 4.6 ya kadar çıktı. Pompa 5 olsa da yapmasi gerekiyor 1000 km.

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Yine yapamadık... Güzergah 950 km idi ama İzmir ve Kütahya'da şehir içi 150 km civarı yapınca hesap tutamadı, Kütahya'da menzil 90 km yazınca 100 liralık atıp öyle geldim Antalya'ya.

947 şehirler arası.

150 şehir içi.

62.17 litre ile tamamladık tatili, pompa degeri 5.66 litre/100km

Yol bilgisayarı 4.9, ortalama hız 67.

V4zLYf.jpg

Yorum bağlantısı
Seyit Gazi
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Yine yapamadık... Güzergah 950 km idi ama İzmir ve Kütahya'da şehir içi 150 km civarı yapınca hesap tutamadı, Kütahya'da menzil 90 km yazınca 100 liralık atıp öyle geldim Antalya'ya.

947 şehirler arası.

150 şehir içi.

62.17 litre ile tamamladık tatili, pompa degeri 5.66 litre/100km

Yol bilgisayarı 4.9, ortalama hız 67.

V4zLYf.jpg

merhabalar hocam bende ankara gölbaşından yazıyorum aracım 2008 1.6 tdci ghia. ankara-kayseri arası ve kayseri - ankara arası araba bagaj full dolu 4 yetişkin 4,6/100 lit verisi ile geldim ama gölbaşı içi 1-2-3. vites ort hız 15-19 arası ortalama yakıt tüketimi 8,5/100 lt araç ısınmıyor sıcaklık sıfırın altında. bende sizin gibi enjektörleri temizleteyim diye düşünüyordum ama görüyorummki bu arabalar şehir içi motor ısınmadığı sürece biraz fazla yakıyor ama uzun yolda yakıt tüketimi gayet iyi.
Şimdi enjektörleri temizletsem mi temizletmesem mi karar veremedim birde EGR temizliği öneriyorlar  partikül doluluğu babında.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Tam anlamı ile uzun yol testi olmadı ama yakıtta bir düşürme görmedim ben enjektör temizleneli. Egr de temiz çıkmıştı daha önce kızdırma bujileri değişirken bakılmışti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Aytac Sakal
(düzenlendi)

Bu hafta 2008 Model yaklaşık 180000 km de 110 Hp TDCİ Focus ile  İzmir Ünye hattı arası 2304 km yol yaptım...

İzmirde depoyu Fulledim 287 tl ödedim kalan yakıt ile gidilecek km 868 km görünüyor ? 1000 km falan göstermesi gerekiyor diye düşündüm ama  araç daha 1 aydır bende belkide yanılıyorum diye düşündüm 178144 km ile yola çıktık.

nhXMEx.jpg

Yol müsait hava soğuk -9 'C falan değerler görüyorum Hatta -12 gördüm yaklaşık 120-130 km hız aralığında 324 km sonra Afyonda  tekrar depoyu fulledim 113 tl ödedim kalan yakıt ile gidilecek km 999 gösteriyor.Hesaplarsak 34,87 kuruş tüketim çıkıyor .

Yollar artık müsait değil ve bende hızımı düşürdüm hız sınırı bölgelerindede yavaşladım yaklaşık 95-100 km ortalama hız ile Samsuna ulaştım orada 70 tl daha yakıt aldım 179230 km ile Samsun çıkışı varış km , kalan yakıt ile gidilecek yol 540 km görünüyor Ünyeye vardım Ankara ve Samsun şehir içindede biraz dolaştım.Bilgisayar ekranında 4,1 lt  tüketim görünüyor.

Sadece sollamalarda birkaç defa 120-130 km hızlara çıktım.

nhgoFY.jpg

nhcQ4G.jpg

nhcL6P.jpg

Dönüş yoluna 179384 km ile çıktık.Termede depoyu Fulledim hesabıma göre Samsun sonrası hesap için tekrar Fulleyecektim ama olmadı Tüm Shell istasyonlar yolun karşısında Çoruma çıkışına kadar denk gelmedi ? bende böyle devam etmeye karar verdim.Yaklaşık 95-100-105 km hız aralığında devam ettim tüm Hız sınırı bölgelerinde yavaşladım Sadece sollamalarda birkaç defa 120-130 km hızlara çıktım.Ankarada 179835 km de 30 tl daha mazot aldım kalan yakıt ile gidilecek mesafe 771 km ortalama tüketim 4 lt Pc ekran.

Aynı hız aralığında İzmire vardım Toplam 2304,5 km yol 700 tl yakıt aldım bu hesapla km de 30,37 kuruş kadar tüketim görünüyor ancak depoda daha 230 km lik yakıt var ve İzmirde görünen ortalama tüketim 3,9 lt.Pc göre tüketim 26 kuruş yapıyor.

nhcG6h.jpg

nhcqVo.jpg

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
Resim Ekleme
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
  • 3 ay sonra...
Ahmet İhsan Akşen
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Enjektör temizleme birşey değiştirmedi, şehir içi 7, şehir dışı 5 litre pompa verisi ile devam...

1. Ankara Korkuteli, GPS e göre 110 sabitledim, ortalama hız 82, yb 4.2
2. Şehir içi + Ankara'ya gidiş, ortalama hız 48, yb 5
3. Ve 4. Şehir içi, akü söküldügü için yol bilgisayarı verileri yok.
20d8c1880fef66d547a38061896aef5e.jpg

Alıştık artık... 1000 km yine yapamadım.

1. Ankara gidiş dönüş, YB 4,2 ortalama hız 79

(100 km yolum kaldı, 1 depo ile gitgel yapamadık 1070 km yol yaptım toplamda)

2. Şehir içi. YB 6,2 ortalama hız 32

urcFHv.jpg

1 litre eksik ölçüyor 🤔

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Aytac Sakal

Geçtiğimiz hafta İzmir Ordu arası git gel 2459 km uzun yol yaptım.Ortalama 100-130 km arası hız ve klimayı hiç açmadım.

İzmirde Fulledim sonrasında 445 km sonra tekrar Fulledim 135 tl ödeme yaptım 30,33 kuruş km de tüketim değeri geldi özellikle İzmirde sıkışık trafiğe denk geldim.

Sonrasında Fatsada Fulledim ve devam ettim 75 km sonra tekrar Fulledim pompa 20,5  tl de durdu Pompacı 25 tl ye tamamladı ; dip depo 25 tl ödeme yaptım 27,33-33,33 kuruş tüketim değeri geldi.

Kabaca 2459 km uzun yolda 690 tl yakıt alımı yaptım buda km de 28-30 kuruş tüketim anlamına geliyor.İlk Fulleme öncesi depoda kalan yakıt ile dönüşte kalan yakıt seviyesi farkını yapabildiğim kadar düşük tutmaya çalıştım.

uW298I.jpg

uW2gQR.jpg

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Aldıktan sonra ibre dibe dayandığında 200 liralık mazot almıştım tamamı şehir içi 580 km yol yaptım. İyi mi kötü mü bilmiyorum. Benzinli 170 HP Gt den sonra yakmıyor [emoji3]

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Mert Yeldan yazdı:

Aldıktan sonra ibre dibe dayandığında 200 liralık mazot almıştım tamamı şehir içi 580 km yol yaptım. İyi mi kötü mü bilmiyorum. Benzinli 170 HP Gt den sonra yakmıyor emoji3.png

Hani dikkat edince az yakıyordu gt?

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Hani dikkat edince az yakıyordu gt?

Kanka az yakıyor dikkat edince. Ondan yana sıkıntı yok. 8 LT ile geziyordum. Ama dikkat etme noktasına pek uyamıyorsun [emoji23]
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Ahmet İhsan Akşen

Baştaki sondaki şehir dışı (Ankara ve İzmir'de şehir içi de var azıcık). Ortadaki iki depo şehir içi. Yol bilgisayarı değerleri 5,1 6,3 6,9 4,2

IWO5tA.jpg

Not: 56 litre almadı tabi depo, 50 liralık aldım yakıt İzmir dönüşü yetmeyince :)

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Alıştık artık... 1000 km yine yapamadım

Gözüm açık gitmem artık 😁

Hanıma lades de kaybettim, onun istediği gibi İzmir e gidip geldik (90 aşmadan sağ şeritten)

Korkuteli-İzmir-Kütahya Pazarlara- İzmir 980 km şehirler arası (arada 100 de yaktım ama çoğunluk 90) 65 km İzmir şehir içi. Yine her zamanki gibi yol bilgisayarı eksik gösteriyor, 4 litre, ortalama hız 63. Pompa değeri 4.68. 

4.3 yanlışlığı var ama 7 senede ilk kez bir depo ile 1000 km yi geçtim, satabilirim artık 😀HdC4jv.jpg

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Gözüm açık gitmem artık 😁

Hanıma lades de kaybettim, onun istediği gibi İzmir e gidip geldik (90 aşmadan sağ şeritten)

Korkuteli-İzmir-Kütahya Pazarlara- İzmir 980 km şehirler arası (arada 100 de yaktım ama çoğunluk 90) 65 km İzmir şehir içi. Yine her zamanki gibi yol bilgisayarı eksik gösteriyor, 4 litre, ortalama hız 63. Pompa değeri 4.68. 

4.3 yanlışlığı var ama 7 senede ilk kez bir depo ile 1000 km yi geçtim, satabilirim artık 😀

90’la uzun yol ciddi sabır işi. Yakıt tüketiminden önce onu tebrik etmek istedim :) 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

90’la uzun yol ciddi sabır işi. Yakıt tüketiminden önce onu tebrik etmek istedim :) 

Arada 100-110 a çıktım ama dediğiniz gibi, bu konuda iddiaya girmem bir daha 😀

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Erkut Durmuş

Benim focus 2011 model 90 bg.

7 yıldır bende ve Ankara içi dışı karışık 4.2 lt yakar.  Kendim tır şoförü olduğum için çok sakin yavaş kullanırım. Yakıt bakımından memnunum. 4.2 güncel olarak 6.5 la çarpsak 27 lira yapar. Yani Km de 27 kuruş bence çok çok iyi bu zamanda 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Erkut Durmuş yazdı:

Benim focus 2011 model 90 bg.

7 yıldır bende ve Ankara içi dışı karışık 4.2 lt yakar.  Kendim tır şoförü olduğum için çok sakin yavaş kullanırım. Yakıt bakımından memnunum. 4.2 güncel olarak 6.5 la çarpsak 27 lira yapar. Yani Km de 27 kuruş bence çok çok iyi bu zamanda 

Bir depo ile 1250 km gidiyorsunuz yani, maşallah. Siz yinede pek güvenmeyin orada yazan değere :)

Yorum bağlantısı
Erkut Durmuş
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Bir depo ile 1250 km gidiyorsunuz yani, maşallah. Siz yinede pek güvenmeyin orada yazan değere :)

Günlük düzenli olarak 32 km yol yaptığım için hesaplaması kolay oluyor. Depoyu kapağa kadar doldurduğum zaman  35~40 gün  işe gidip geliyorum. Bu da arabanın lt/100km göstergesi ile uyumlu. 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

90-100 uzun yol yaptım anca 1000 km yi geçtim ben 7 senede, maşallah 90 lık ile 109 luk arasında epey fark varmış demek ki. Bir depo ile 1045 km yaptığımda  yol bilğisayarı 4 diyordu ama pompa değeri 4.68 çıktı.

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Aytac Sakal yazdı:

Toplam 2304,5 km yol 700 tl yakıt aldım bu hesapla km de 30,37 kuruş kadar tüketim görünüyor ancak depoda daha 230 km lik yakıt var ve İzmirde görünen ortalama tüketim 3,9 lt.Pc göre tüketim 26 kuruş yapıyor

Ahmet İhsan Akşen yazdı:

90-100 uzun yol yaptım anca 1000 km yi geçtim ben 7 senede, maşallah 90 lık ile 109 luk arasında epey fark varmış demek ki. Bir depo ile 1045 km yaptığımda  yol bilğisayarı 4 diyordu ama pompa değeri 4.68 çıktı.

Ben uzun yolda  2 defa test ettim yol bilgisayarı ile depo hesabı arası km de 4 kuruştan fazla bir fark var.

Focus ta depo yol bilgisayarı hesabı arası fark var ancak Renaultta hesap bire bir tutuyordu.

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Uzun yol 100/4.2-5.5 arası

Şehir içi 100/5.2-7.0 arası

Uzun yolda basarım acımam şehiriçi de seri kullanırım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...