İçeriğe Yönlendir

Avensis ? Mondeo ?

Ebrar Tüfek
Çözüme git Ali Özgen tarafından,

74 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Mondeo'yu zaten biliyoruz diye kabul edersek; Avensis ne yol tutuş ne de konfor açısından Mondeo'ya rakip olamaz. Mondeo sınıf lideriyken Avensis'in yol tutuş konusunda sınıfı geçmesi bile zor. 2 litre benzinli otomatikleri de müsriftir. Diğer yandan Toyota sağlam ve iyi bir markadır. Müşteri yaklaşımı da Ford'dan iyidir. Sakin bir kullanıcı için neden Avensis olmasın.

Avensis'in yol tutuşunu test ettiniz mi Ali Bey? Ailede; 2005 yılında 0 alıp 8 sene kullanıp bu sene sattığımız bir araç. 1.6 benzinli. Ben yol tutuş konusunda Mk3 Mondeo'dan eksiğini görmedim. 2.0 otomatiğini arkadaşım 3 sene kullandı, Mondeo'dan daha ekonomikti. Sıkı bir Mondeocuyumdur ama Avensis'i de hakettiği yerde görememek beni üzer:)

Yine de ben taraf olmayayım, zamanında yapılmış bir testi vereyim.

http://www.arabam.com/Test/Toyota-Avensis-20-Executive-Elegant/Detay-324

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Toyota araba mı ya... Yolda tutamazsınız o kadar berbat yol tutuşu var mesela benimki hep kayar sürekli banketlerden toplarlar beni... Konfor desen Ford'la zaten kıyaslanamaz Ford uzay bu konuda. Toyota 2. 3. sınıf araba zaten... 

:yes:

Yorum bağlantısı
Ertuğrul Büber

Adana otobanında 2004 model avensisi yolda gezindirmemek için çok fazla yorulduğumu hatırlıyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Özgen

Avensis'in yol tutuşunu test ettiniz mi Ali Bey? Ailede; 2005 yılında 0 alıp 8 sene kullanıp bu sene sattığımız bir araç. 1.6 benzinli. Ben yol tutuş konusunda Mk3 Mondeo'dan eksiğini görmedim. 2.0 otomatiğini arkadaşım 3 sene kullandı, Mondeo'dan daha ekonomikti. Sıkı bir Mondeocuyumdur ama Avensis'i de hakettiği yerde görememek beni üzer:)

Yine de ben taraf olmayayım, zamanında yapılmış bir testi vereyim.

http://www.arabam.com/Test/Toyota-Avensis-20-Executive-Elegant/Detay-324

Saygılarımla.

Bir dönem araç ararken Mondeo, Avensis ve Accord arasında seçim için oldukça araştırma yapmıştım. Avensis'i bir çok kez kullandım. Bana göre; yol tutuşu Mk III'den zayıftır. Arkadaşın araştırdığı Mk IV ile kıyas kabul etmez. Verdiğiniz linkteki testi de okudum ancak ne benim tecrübem ile ne de yabancı testler ile örtüşmüyor. Diğer yandan siz 8 sene kullanmış ve memnun kalmışsınız. Yakıt konusunda benzin canavarı otomatik Mk III'den daha iyi olsa da malum bu yeterli bir kriter değil :)

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Çok güzel görünüyor.

Mondeo'yu zaten biliyoruz diye kabul edersek; Avensis ne yol tutuş ne de konfor açısından Mondeo'ya rakip olamaz. Mondeo sınıf lideriyken Avensis'in yol tutuş konusunda sınıfı geçmesi bile zor. 2 litre benzinli otomatikleri de müsriftir. Diğer yandan Toyota sağlam ve iyi bir markadır. Müşteri yaklaşımı da Ford'dan iyidir. Sakin bir kullanıcı için neden Avensis olmasın.

Siz Avensis kullanmamışsınız bence.

Toyota araba mı ya... Yolda tutamazsınız o kadar berbat yol tutuşu var mesela benimki hep kayar sürekli banketlerden toplarlar beni... Konfor desen Ford'la zaten kıyaslanamaz Ford uzay bu konuda. Toyota 2. 3. sınıf araba zaten... 

Corolla ile Avensis'i aynı yere koymamalısınız.

Avensis kullandınız mı?

Bir dönem araç ararken Mondeo, Avensis ve Accord arasında seçim için oldukça araştırma yapmıştım. Avensis'i bir çok kez kullandım. Bana göre; yol tutuşu Mk III'den zayıftır. Arkadaşın araştırdığı Mk IV ile kıyas kabul etmez. Verdiğiniz linkteki testi de okudum ancak ne benim tecrübem ile ne de yabancı testler ile örtüşmüyor. Diğer yandan siz 8 sene kullanmış ve memnun kalmışsınız. Yakıt konusunda benzin canavarı otomatik Mk III'den daha iyi olsa da malum bu yeterli bir kriter değil :)

4 yıl Avensis kullandık. 

Bence sessizlik konfor yönünden Mondeo'ya kafa tutar.

Motor sorunsuzluğu ise zaten malum bir gerçek.

Tek sıkıntı otomatik vites ve Lpg takılamaması.

Yol tutuşu ise hiç ama hiç kötü değildir.

Bu arada Mondeo benim için her zaman sahibi olmak istediğim bir araba olmuştur.

Yorum bağlantısı
Ahmetcan Yiğit

Herkesin görüşü farklı ama Mondeo Avensis'e kafa tutamaz........

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

Yiğitcan Abi'nin dalga geçtiğini tek anlayan ben miyim ? :p
Ben bu tipsizlikte bu çirkinlikte bir arabayı hayatta almazdım. Sessiz,sorunsuz tamamdır da o da bir yere kadar. 
Kesinikle mondeo alırdım. Makam arabası olan avensis görmedim ben gördüysemde en fazla 1-2 tanedir. Ama Ankara'da heryer siyah mondeo dolu. Belki bu motorla değil ama mondeo toyotayı tasarım,tip,imaj ve kalite yönünden gayet ezer. Marka taraftarlığım yok ama anti japon'luğum var malesef. :)

Herkesin görüşü farklı ama Mondeo Avensis'e kafa tutamaz........

Ne açıdan? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Gerdan

Amcamın 2007 avensisi vardi. Bizim 2002 mondeo nun yanina yaklasamazdi.. Her konuda

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Amcamın 2007 avensisi vardi. Bizim 2002 mondeo nun yanina yaklasamazdi.. Her konuda

O Avensis kaç motordu ?

Yorum bağlantısı
Ahmetcan Yiğit

Ben bu tipsizlikte bu çirkinlikte bir arabayı hayatta almazdım. Sessiz,sorunsuz tamamdır da o da bir yere kadar. 

Kesinikle mondeo alırdım. Makam arabası olan avensis görmedim ben gördüysemde en fazla 1-2 tanedir. Ama Ankara'da heryer siyah mondeo dolu. Belki bu motorla değil ama mondeo toyotayı tasarım,tip,imaj ve kalite yönünden gayet ezer. Marka taraftarlığım yok ama anti japon'luğum var malesef. :)

Ne açıdan? 

Linklerden gidecek olursak 2.0 Executive Elegant, Mondeo'dan üstün cünkü 2.0motor ve BG'i Mondeo'dan daha fazla. Tabi vergileri düşünmek gerekirse Mondeo'dan fazla :)

Bagajın genişliğide gayet iyi diye biliyorum Avensis'in. Katlanır yan aynalar,xenon farlar,karartmalı arka camlar ayrı bir lüks.

Tork olarak Mondeo üstün, Avensis'in motoruna verimsiz demeleri sacma drag arabası değil ki bunlar :D

En sevdiğim özelliği ise ön gögüslükteki icecek koyma yeri :D

Yorum bağlantısı
Yusuf Gerdan

O Avensis kaç motordu ?

Sanırım 2.0

Arada 5 yıllık far olması hiç önemli değil zaten

Bilemiyorum da . Mondeo nun hakkının yendiğini düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar
(düzenlendi)

İyi hoş güzel söylüyorsunuz da... 2006 model bir Toyotayı 3 senedir kullanıyorum ve aracı ilk aldığım zaman baskısı bitik bir araba olduğu için sadece baskı değiştirmek için servise gittim. 60bin km geçti :nazar: 1 tane bir yerinde tık etmedi. 
Bende Ford arabalarını seviyorum ama eleştirirken ipin ucunu çok kaçırıyorsunuz... 

Avensis Mondeo'nun rakibi olamazmışşş.. Kaç sene öncenin kasası ve hala mondeonun yeni kasası ile kafa kafaya fiyatı var nasıl rakibi olamaz.. Adam gibi kullanırsanız Mondeo'yu katlar bile..

Hani bir espiri var ya "Siz süper marketten alışveriş yaparsınız ama cenazenize bakkal gelir" diye... Siz Ford kullanırsınız ama yardıma hep Toyota gelir :p

tarihinde Yiğitcan Coşar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar
(düzenlendi)

2006 corollada ne bozulabilir ki?

2006 mondeo'da 2006 Fiesta 2006 focus'da neler bozuluyorsa aynısından 2006 Corollada da var. 

8 tane airbag var ben daha ışığıyla alakalı hiç bir problem yaşamadım mesela en basitinden...

Silecek sensörüm hiç bozulmadı...

Far yükseklik ayarım darbe alıp far ayağı kırılmasına rağmen tık demedi mesela...

Garip gurup sesler hiç gelmiyor arabadan mesela... 

Mesela mesela... Daha sayıyım mı ?

Kısaca ben daha şusu bozuldu da değiştirdiğim dediğim hiç bir şey yok. He bir ara park sensörüm bozulmuştu diğeriyle yer değiştirdim o da düzeldi. Konusunu açmıştım aratırsanız belki.

tarihinde Yiğitcan Coşar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serhat Çerçi

Kişisel zevk faktörünü bir kenara bırakırsak, teknik olarak bu kasa Avensis ile MK4 Mondeo kıyaslaması doğru olmaz; bu kasa Avensis bence Mk3 Mondeo ile kıyaslanabilir. Mk4 Mondeo ile bu kasa Avensis arasında  araç boyutları, teknoloji, sağlamlık, şasi mimarisi, yol tutuş &sürüş dinamikleri, yalıtım, konfor ve toplam kalite anlamında önemli farklar var, arada bir nesil farkı var.  Mk4 ile Yeni Avensis kıyaslaması yapılmalı.

Araçların ikinci el değerine bakarak kalite kıyaslaması yapmak, Türkiye otomobil pazarı dinamiklerini dikkate almamak ya da anlamamak demektir.

İkinci el değeri = kalite olsaydı;  2005 Megane Dci  2006 Mondeo Tdci Ghia Jatco'dan daha kaliteli bir otomobil olurdu. Bugün Türkiye'de ikinci elde hak ettiği değere sahip olmayan Mondeo , örneğin İngiltere'de D segmentinin açık ara satış ve ikinci el lideridir.

Sorunsuzluk olarak örneğin Tdci Mondeo, 50-60 bin gibi düşük km'li kullanıcı tecrübelerinin çok üzerinde bir sağlamlık ve sorunsuzluğa sahiptir. Bildiğimiz gibi sağlamlıkta geçen yıllardan ziyade yapılan km'ler kriterdir.  Kendimden örnek verecek olursam bugün aracım 178bin Km'de ve rutin bakımlar dışında hiç bir sorun yaşatmadı çok şükür. Önceki dizel Mondeo aracımı sattığımda 215bin km civarındaydı ve o da sorun yaşatmamıştı, ilk günkü performansını koruyordu. Bugün 550bin km'lere gelmiş ve rutin bakımları dışında problem yaşatmamış Mondeo'lar var. Avensis elbette sağlamve dayanıklı  bir modeldir, ama Mondeo'dan daha sağlamdır demek biraz iddialı geliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Ben yılda en az 20binKm'yi sadece kendi aracımla yapıyorum. Bundan önceki aracım Fiesta 150binde idi satarken. 

Verdiğiniz örneklerin hepsinden Toyota markası altında da var. 

Benim demek istediğim konu burası Ford forumu ve çoğu kullanıcı ford marka araç kullanıyor. Ama konu başka marka bir araca gelince küçümser ifadeler kullanılıyor. Bahsedilen marka araçların hiç birisi ford'un ürettiği hiç bir modelden aşağı kalmaz. Çoğu modelde üzerinden bile atlar. Ford kullanıyorsunuz diye Ford'u bu kadar pofpoflamak ne kadar doğru bilemicem. Bende Ford'u en az Toyota kadar seviyorum, ileride bir gün araç değiştireceğim zaman aklıma gelecek markaların en başındakilerden birisi ama birazcık insaflı davranmak lazım. Bir markayı övecez diye öbürünü yerin dibine sokmak çok doğru bir davranış şekli değil.

Toyota Motor Corporation (TMC veya Toyota), minivanlardan büyük kamyonlara kadar değişen alanlarda üretim yapan ve büyük bir model yelpazesine sahip olan, dünyanın en büyük otomotiv şirketlerinden birisidir. Yakın zamanda Ford'u geçerek dünyanın en büyük ikinci otomobil firması olan Toyota'nın 2007 yılında dünya üzerinde en çok otomobil üreten firma olan; ancak büyük bir ekonomik kriz içindeki General Motors'u tahtından edeceği düşünülmektedir. 2007 ilk çeyrek dünya satış rakamlarına göre General Motors'u geçmiş ve en çok satılan otomobil markası olmuştur.

Kaynak:Vikipedi

Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Ali Özgen

Toyota-Ford karşılaştırmasını sorunsuzluk üzerinden yaparsak Ford'un hiç bir şansı olmaz. Toyota ve yan markaları bu konuda başı çekerken Ford en kötüler arasında yer alıyor.

"Japanese brands tops in Consumer Reports' 2012 Car Reliability Survey, Ford continues fall."

Kaynak; consumerreports.org

http://www.consumerreports.org/cro/news/2012/10/japanese-brands-tops-in-consumer-reports-2012-car-reliability-survey-ford-continues-fall/index.htm

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Toyota-Ford karşılaştırmasını sorunsuzluk üzerinden yaparsak Ford'un hiç bir şansı olmaz. Toyota ve yan markaları bu konuda başı çekerken Ford en kötüler arasında yer alıyor.

"Japanese brands tops in Consumer Reports' 2012 Car Reliability Survey, Ford continues fall."

Kaynak; consumerreports.org

http://www.consumerreports.org/cro/news/2012/10/japanese-brands-tops-in-consumer-reports-2012-car-reliability-survey-ford-continues-fall/index.htm

:bravo::)

Yorum bağlantısı

Benim babam senin babanı döver gibi bir karşılaştırma. Her ikisi de iyi araçlar. Model yılı 2007 olunca işler inanılmaz değişir. Hangi Avensis? ve Hangi Mondeo? olur. İkinci eller karşılaştırılırken çok fazla parametre giriyor.

Yorum bağlantısı
Yusuf Gerdan

İyi hoş güzel söylüyorsunuz da... 2006 model bir Toyotayı 3 senedir kullanıyorum ve aracı ilk aldığım zaman baskısı bitik bir araba olduğu için sadece baskı değiştirmek için servise gittim. 60bin km geçti :nazar: 1 tane bir yerinde tık etmedi. 

Bende Ford arabalarını seviyorum ama eleştirirken ipin ucunu çok kaçırıyorsunuz... 

Avensis Mondeo'nun rakibi olamazmışşş.. Kaç sene öncenin kasası ve hala mondeonun yeni kasası ile kafa kafaya fiyatı var nasıl rakibi olamaz.. Adam gibi kullanırsanız Mondeo'yu katlar bile..

Hani bir espiri var ya "Siz süper marketten alışveriş yaparsınız ama cenazenize bakkal gelir" diye... Siz Ford kullanırsınız ama yardıma hep Toyota gelir :p

Ne kadarı kullanıcı hatası bilemiyorum ama bizim araçta tık yokken (140.000 km) amcamın avensisi bir anda 6500 tl lik arıza verdi. (150.000 km). Bilirsiniz ilk intiba. Öyle bir sıkıntı yarattı bizde toyota öyle iz bıraktı. Belki de binde birlik bir şey geldi başımıza bilemiyorum. Herkesin zevki ona da bir şey diyemiyoruz fakat ikisini de kullananlardan ortak yorumda mondeo olduğunu belirtmek isterim.

Yorum bağlantısı

Tamam ben modeli seçtim :)

Yine projen için milleti birbirine düşürmedin değil mi? : )

Neymiş seçimin?

Yorum bağlantısı
Serhat Çerçi

Ben yılda en az 20binKm'yi sadece kendi aracımla yapıyorum. Bundan önceki aracım Fiesta 150binde idi satarken. 

Verdiğiniz örneklerin hepsinden Toyota markası altında da var. 

Benim demek istediğim konu burası Ford forumu ve çoğu kullanıcı ford marka araç kullanıyor. Ama konu başka marka bir araca gelince küçümser ifadeler kullanılıyor. Bahsedilen marka araçların hiç birisi ford'un ürettiği hiç bir modelden aşağı kalmaz. Çoğu modelde üzerinden bile atlar. Ford kullanıyorsunuz diye Ford'u bu kadar pofpoflamak ne kadar doğru bilemicem. Bende Ford'u en az Toyota kadar seviyorum, ileride bir gün araç değiştireceğim zaman aklıma gelecek markaların en başındakilerden birisi ama birazcık insaflı davranmak lazım. Bir markayı övecez diye öbürünü yerin dibine sokmak çok doğru bir davranış şekli değil.

Marka bazında sorunsuzluk tartışmasından  ziyade Mondeo-Avensis karşılaştırması yapmak gerekiyor. Avensis de Mondeo da sorunsuzluğu ile bilinen modeller, her ikisinde de yüksek km'lere kadar sorunsuzca kullanılmış araçlar mevcut olmakta. Bu durumda Avensis için Mondeo'dan daha dayanıklıdır önermesi doğru olmaz.  Bundan daha önemlisi;  araç kıyaslamasında tek kriter sorunsuzluk değil. Daha önce de yazdığım gibi; Mk4 Mondeo ile eski kasa Avensis arasında  araç boyutları, teknoloji, sağlamlık, şasi mimarisi, yol tutuş &sürüş dinamikleri, yalıtım, konfor ve toplam kalite anlamında ciddi  farklar var, arada bir nesil farkı var. Mondeo segmentindeki liderliğini yapılmış olan testlerde de ispat etmiş durumda.  Bu yönüyle eski kasa Avensis ile yeni kasa Mondeo kıyaslaması rasyonel bir kıyaslama olmaz. 

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

Linklerden gidecek olursak 2.0 Executive Elegant, Mondeo'dan üstün cünkü 2.0motor ve BG'i Mondeo'dan daha fazla. Tabi vergileri düşünmek gerekirse Mondeo'dan fazla :)

Bagajın genişliğide gayet iyi diye biliyorum Avensis'in. Katlanır yan aynalar,xenon farlar,karartmalı arka camlar ayrı bir lüks.

Tork olarak Mondeo üstün, Avensis'in motoruna verimsiz demeleri sacma drag arabası değil ki bunlar :D

En sevdiğim özelliği ise ön gögüslükteki icecek koyma yeri :D

Zaten motoru hariç olduğunu söyledim. Motorun büyümesi yakıtıda doğru oranda artırmalı. Seninde söylediğin gibi zaten drag arabası değil, beygiri fazla olsada çok farketmez. Bardak tutacağı felan değilde convers sistemi ayrı birşey zaten mondeoda. 

Teknik verilere bakıldığında cidden verimsiz. 

Adamın 1.6 motorla üstelik daha fazla ağırlıkla yaptığını 2.0 motorla az bir farkla yapmış. Ki ilanda ki aracın otomatik olduğu düşünülürse bu farkta zaten ortadan kalkacaktır. 

Sağdaki mondeo.

MTuOwMe.png

Yakıt açısından avantajı az gibi gözükse de aracın otomatik olması aradaki farkı iyice açar. 

Arada 27 bg fark ve 0,4 cc motor hacmi farkı var. 

BXeZAK4.png

DNqdihn.png

Bagajda da 27 lt fark var. 

ZIfPVR9.png

Sorunsuz ama tipsiz bence zaten.

Dış:

Toyota-Avensis.jpg

İç:

Özellikle 3 tane kocaman ekran koymuşlar ama kullanışsız. Ve çok kötü görünüyor bence. Japonlar şu tasarımı bi düzeltse çok iyi olacakta. 

Toyota-Avensis-04-gt-9-Parca-Maun-Kaplam

Mondeo:

İç:

36.jpg

Dış:

05bx3.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...