İçeriğe Yönlendir

Uluslararası Eğitim Anketi Pisa'nın Sonuçları/ Dünyanın 7 Harikası

Misafir

Recommended Posts

Uluslararası Eğitim Anketi PİSA 2012 yılı eğitim raporunu yayınlamış. Pek çok uluslararası anket ve raporda olduğu gibi bu değerlendirmede de yine Türkiye listenin aşağılarında.

Gerçekten de üniversiteye gelene kadar, boş sayılabilecek, terliksi hayvanlar, mayoz ve mitoz bölünme evreleri, cilalı taş devri gibi hayatta hiçbir işime yaramamış bilgilerle dolduruldum. Hele lisedeki organik kimya tamamen mesleki uzmanlık konusu.

Bunlar yerine ülkemizin Dünya fındık üretiminde en üst sıralarda olduğunu ve bir zamanlar dünya fiyatlarını belirlediğini, Bor madeninin %60 ının Türkiye'de çıktığını ve Dünya' nın en kalitelisinin bizde olduğunu, Zeytin yağının yıllarca bize dayatılan diğer yağlardan çok daha faydalı olduğunu ve Türk zeytininin Dünyaca tercih edildiğini bilsem ülkem için çok daha faydalı olurdum. Düşünsenize Dünya'nın 7 harikasının 2 tanesi Türkiye'de. Kim biliyor? Bu 2 harika nerelerde? Misal olarak her öğretmen bunu bilmeli. Mini mini birlerden başlayarak bunu anlatmalı.

Günümüz eğitmenleri, onlardan öncekilerden iyi eğitim alamadılarki, kendilerinden sonraki nesilleri iyi yetiştirebilsinler. 

Resmi sonuçlar;

http://www.oecd.org/pisa/keyfindings/pisa-2012-results-overview.pdf

Haber;

http://sozcu.com.tr/egitim/akademisyenler-pisa-sonuclarini-degerlendirdi.html

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Günümüz eğitmenleri, onlardan öncekilerden iyi eğitim alamadılarki, kendilerinden sonraki nesilleri iyi yetiştirebilsinler. 

Müfredat ne ver diyorsa onu verir öğretmen. Zaman ona  bile zor yetiyor.

Sizin söyledikleriniz genel kültür. Bunları her yerden okuyarak izleyerek dinleyerek öğrenebilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Listenin altında oluş sebebimiz öğretmenlerden ziyade hem eğitim sisteminin eksiklikleri hem de toplum olarak bir türlü kitap okuma alışkanlığını kazanamamamızdan dolayı olduğunu düşünüyorum. Çünkü her ne kadar müfredat da olsa bile bu tür konular yine de okuma alışkanlığı ile daha fazla genel kültür sahibi olabiliriz ama bir okuyabilsek işte......

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Halil Gümüş

"istatistik mini eteğe benzer; çok şey gösterir ama asıl görünmesi gerekeni göstermez"

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Egitim yerlerde

Tek sebebi de basiretsiz siyasetciler.

Once de boyleydi simdi de boyle. A hukumeti B hukumeti meselesi de degil. Milli bir egitim programının olmamasi ve hala da uretilememesi.

Ustune ustluk bir de bizim kolayciligimiz ve toplumsal yapimiz eklenince cumbus yeri...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Egitim yerlerde

Tek sebebi de basiretsiz siyasetciler.

Once de boyleydi simdi de boyle. A hukumeti B hukumeti meselesi de degil. Milli bir egitim programının olmamasi ve hala da uretilememesi.

Ustune ustluk bir de bizim kolayciligimiz ve toplumsal yapimiz eklenince cumbus yeri...

Abi ben hep şunu diyorum.

1-Eğitim siyasetten temizlenecek.

2-Eğitimci bir bakan gelecek.

3-Siyas partilerin bile değil şahısların eğitim politikası değil ülkenin eğitim politası olmalı. Bu eğitim politikası 30-50 yıllık olmalı. Sağlam bir temel olmalı.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Abi ben hep şunu diyorum.

1-Eğitim siyasetten temizlenecek.

2-Eğitimci bir bakan gelecek.

3-Siyas partilerin bile değil şahısların eğitim politikası değil ülkenin eğitim politası olmalı. Bu eğitim politikası 30-50 yıllık olmalı. Sağlam bir temel olmalı.

Her isin icine eden siyaset degilmi zaten....
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Her isin icine eden siyaset degilmi zaten....

Koalisyonlarda hep MEB bakanlığı kavgası olurdu.

son 4 bakan birbirini yaptığını beğenmeyip yerden yere vurmasıda aslında hükümetlerin değil şahısların eğitim politikası olduğunu ortaya koydu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Meb iyi bir teskilat kadrolasmak icin

Meb le icislerini kaptinmi tamam iste

Herkes yandasini yoldasini iceri doldurma derdinde. 91 den beri egitim sistemi belki 20 kere değişmiştir. Derinlemesine bir arastirilsa belki 100 yillar bile çıkabilir bu duzensizlik temelleri.

Değişiklik anında uygulanır. Alt yapı hazırlanmadan. Sene 98 üniversiteye hazırlanıyorum. Tak bir yönetmelik çıkar. Meslek lisesinde okuyanlar sadece öğretmenliğe gidebilir. Haceteppe bilgisayar öğretmenliğini kazandığım puandan meslek lisesinin ek puanı çıkarttığında Hacettepe Fizik tedaviye gidiyordum. Boğaziçini kazanan arkadaş Haceppete Tıp kazanıyordu.(Türkiye 38.) İşte eğitim sistemi yıllardır bu şekilde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Valla eğitimci falan değilim ama köy ensitülerinin kapatılması yapılmış en kötü şeylerden biri. Teyzem orayı bitirerek öğretmen olmuştu.

Mert köy ensitüsü eğitim fakültesi fark etmez. Şu anda orası da açık olsa oradan da mezun olan öğretmen aynı sistemde olacak. Bak öğretmen arkadaşlar müfredata alışıyorlar. Bir yıl sonra tekrar değişiyor. Sistem oturdu diyorsun tekrar değişiyor. 3 yıl içinde Liseye geçiş sistemi kaç defa değişti. Bak 2 yıl sonra tekrar değişir. Kaç defa müfredat değişir. Şu anda bilgisayar dersi 5-6. sınıflarda zorunlu oldu. Sene başında zorunlu oldu. Geçen sene Bilgisayar öğretmeni fazlayken şimdi ciddi açık oluştu.  Kitap yok. Müfredat yok. Gelen yazıda diyorki öğretmen şu konulardan seçme yapsın ve öğrenciye anlatsın.

Öğretmen kitabı öğrenci kitabı hiç biri yok. Bir kaç sene sonra Bilgisayar dersi tekrar kalkar ve öğretmen açıkta kalır. :) Sisten bu kadar değişken.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Dünde haber vardı üniversite giriş hakkında. Sbs türü benzeri bir sistem üzerind çalışılıyormuş :)

Güzel bir sistem.Ancak eksileride var artıları da var. Ancak üniversite kapısında bekleyen 1.5 milyon kişinin 500bin kişinin içine girmesi için mutlaka özel ders etüt merkezi takviyesi veya dershane türü bir destek şart. Okul birşey öğretmiyor diyorlar ya. Okul hepsine eşit öğretiyor. Biri birini geçmesi dışarıdan takviyeye bağlı.

Önceden tüm sorulardan 15 yanlış yapan çocuğa başarılı diyorduk. Şimdi 2-3 yanlış yaptığında çocuğa yapma be çocuğum diyoruz.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Bozuk bir temel üzerine yapılan her bina yıkılır gider.

Toplumdaki algıyı, insanımızın hayata bakış açısını düzeltmediğin müddetçe de bu devran böyle gider.

Güzel bir sistem.Ancak eksileride var artıları da var. Ancak üniversite kapısında bekleyen 1.5 milyon kişinin 500bin kişinin içine girmesi için mutlaka özel ders etüt merkezi takviyesi veya dershane türü bir destek şart. Okul birşey öğretmiyor diyorlar ya. Okul hepsine eşit öğretiyor. Biri birini geçmesi dışarıdan takviyeye bağlı.

Önceden tüm sorulardan 15 yanlış yapan çocuğa başarılı diyorduk. Şimdi 2-3 yanlış yaptığında çocuğa yapma be çocuğum diyoruz.

Kapansın dersaneler. Kendini topluma fayda sağlamak için gerçekten bu fikirlerinde samimiyseler allah Rızası için yapsınlar desteği. Zorlamayla değil. Bilmem ne gazetesine abone olmazsan seni şu sınıfa almam, şu kampa götürmem, bu dersaneden kaydını silerim gibi yaklaşımları olmayacak.

Sonra o gazete de ben tiraj rekortmeniyim diye gezinmeyecek ortalıkta

Dünyanın 2 harikası bizde imiş? hangileri bunlar?

Onların içinde koyun otlatıyoruz biz abi harikadan bize ne :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bozuk bir temel üzerine yapılan her bina yıkılır gider.

Toplumdaki algıyı, insanımızın hayata bakış açısını düzeltmediğin müddetçe de bu devran böyle gider.

Kapansın dersaneler. Kendini topluma fayda sağlamak için gerçekten bu fikirlerinde samimiyseler allah Rızası için yapsınlar desteği. Zorlamayla değil. Bilmem ne gazetesine abone olmazsan seni şu sınıfa almam, şu kampa götürmem, bu dersaneden kaydını silerim gibi yaklaşımları olmayacak.

Sonra o gazete de ben tiraj rekortmeniyim diye gezinmeyecek ortalıkta

Abi konuyu başka noktalara çekmeden devam edecek olursak,  Çocuğa takviye şart. Çünkü önünde bir hedef ve o hedefe ulaşmak için yarıştığı kişiler. Bu kişilerin arasından sıyrılması gerekiyor ve bu ihtiyaç mutlaka birşekilde karşılanır. Özel ders, etüt, eğitim merkezi......

Fen Lisesi, Anadolu lisesi, Meslek lisesi, düz lise gibi ayrım olduğu sürece ortaokulda çocuk takviye alacak. Okulda aldığı ile yetinmeyecek çünkü çevresindekilerde aynısını alıyor.

üniversite girmek isteyen ile girecek olan arasında 3 katı fark varsa burada da ihtiyaç olacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk
(düzenlendi)

Abi konuyu başka noktalara çekmeden devam edecek olursak,  Çocuğa takviye şart. Çünkü önünde bir hedef ve o hedefe ulaşmak için yarıştığı kişiler. Bu kişilerin arasından sıyrılması gerekiyor ve bu ihtiyaç mutlaka birşekilde karşılanır. Özel ders, etüt, eğitim merkezi......

Fen Lisesi, Anadolu lisesi, Meslek lisesi, düz lise gibi ayrım olduğu sürece ortaokulda çocuk takviye alacak. Okulda aldığı ile yetinmeyecek çünkü çevresindekilerde aynısını alıyor.

üniversite girmek isteyen ile girecek olan arasında 3 katı fark varsa burada da ihtiyaç olacak.

Konu başka noktalara gitmek mecburiyetinde. Çünkü sebebi o başka noktalar maalesef Canımın içi. :flowers:

Okullara koy haftasonu etütlerini çok cüzi bir miktara hatta durumu kötü öğrencilere de yap bir güzellik bedava ya gelsinler o haftasonu etüdlerine. hem okul kazansın hem öğretmenin kazansın hem de çocuklar bezirganların elinden kurtulsun.

tarihinde Ertan Çabuk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk
(düzenlendi)

Dünyanın 2 harikası bizde imiş? hangileri bunlar?

Biri artemis tapınağı diğeri de kayıp bir kral mezarı (mozole dedikleri....)

Gerçi bunu da kim dünyanın harikası ilan etmiş orasını da tesbit etmek lazım. kime göre dünyanın 7 harikası? bana göre değil :crazy:

tarihinde Ertan Çabuk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Konu başka noktalara gitmek mecburiyetinde. Çünkü sebebi o başka noktalar maalesef Canımın içi. :flowers:

Okullara koy haftasonu etütlerini çok cüzi bir miktara hatta durumu kötü öğrencilere de yap bir güzellik bedava ya gelsinler o haftasonu etüdlerine. hem okul kazansın hem öğretmenin kazansın hem de çocuklar bezirganların elinden kurtulsun.

Abi yapılıyor. Merak etme. Ama o bile yetmiyor.

Benim tüm hayatım düz ortaokul ve liselerde geçti. Babamın tayini yüzünden en önemli senemde eğitim hayatımın içine zıçıldı. Psikolojik tedavi falan aldım :) Zekalım ama çalışmıyordum ama amele olma gibi bir düşüncemde yoktu. Lise sonda iken masa başı eğitim veren bir dersaneye gittim. Sınıflar 6 kişi idi. Haftanın 7 günü dersane verdi. Çok garip bir eğitim vardı. Hafta içi gece 10 da çıktığı bilirim cezaya kalıp. Ordaki eğitim sayesinde üniveesiteyi kazandım. Yıl 2004 verdiğim para 5500 tl idi siz hesaplayın artık. Yoksa giremezdim üniversiteye. Gittiğim dersane ulusal haberlere bile konu olmuştu :)

Nazi kampı gibi eğitim kampı olmuş :) Peki istemeseydin birşey olurmuydu ? O eğitim kampının faydası nasıl oldu.? Çok çalıştın ve bir meslek sahibi olmak arzusuyla.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Biri artemis tapınağı diğeri de kayıp bir kral mezarı (mozole dedikleri....)

Gerçi bunu da kim dünyanın harikası ilan etmiş orasını da tesbit etmek lazım. kime göre dünyanın 7 harikası? bana göre değil :crazy:

KAngal hariç mi tutulmuş büyük ayıp, bu yabancıları kim eğitiyor?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ertan abi Türkiye'de tek dershane onlar değil abi. İskenderunda sene 2000 de 22 tane dershane vardı onlarınki bunların içinde biriydi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Abilerim siz de farkında olmasanız da siyaset yapıyorsunuz aslında.... Konuyu MEB sistemine sürükleyerek getirdiniz. Bırakalım bunları da sevinelim yaaa, dünyanın cennetinde yaşıyoruz demekki, Bir dünya niğmete sahibiz demekki, mesele bunları iyi pazarlayıp ülkemizi iyi tanıtabilmekte.... Çalışmak lazım çalışmak.....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Abi yapılıyor. Merak etme. Ama o bile yetmiyor.

Yeter yeter, özel okulları da denetlesinler iyice yeter. Bizim zamanımızda dersane mi vardı

Buralar hep tarlaydı sonradan yapıldı bu dersaneler, Etüd merkezleri... :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Vesile ile raporun giriş özeti nefis faydalnın derim, Çinliler matematikte birinci çıkmış

Abilerim siz de farkında olmasanız da siyaset yapıyorsunuz aslında.... Konuyu MEB sistemine sürükleyerek getirdiniz. Bırakalım bunları da sevinelim yaaa, dünyanın cennetinde yaşıyoruz demekki, Bir dünya niğmete sahibiz demekki, mesele bunları iyi pazarlayıp ülkemizi iyi tanıtabilmekte.... Çalışmak lazım çalışmak.....

:bravo::good1::nazar:  hintliler uzayda, armstrong gibi stüdyo çekimi de değil

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

KAngal hariç mi tutulmuş büyük ayıp, bu yabancıları kim eğitiyor?

Bunlara tuğla cezası şart. Bana kalsa dünyanın birinci harikası Kangal. Kendi başına koyun otlatıyor daha ne istersin :D

Ertan abi Türkiye'de tek dershane onlar değil abi. İskenderunda sene 2000 de 22 tane dershane vardı onlarınki bunların içinde biriydi.

Sözüm alayına. Ama en çok da iş keselerine dokununca herşeyi bir kenara bırakıp davulu bırakıp kasnağına vuranlara. asgari ücretten az bir fazla ücretle eğitim veriyorum, hizmet ediyorum diyerek insanların emeklerini sömürenlere. ....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Yeter yeter, özel okulları da denetlesinler iyice yeter. Bizim zamanımızda dersane mi vardı

Buralar hep tarlaydı sonradan yapıldı bu dersaneler, Etüd merkezleri... :D

Abi en büyük korkum ne biliyormusun?

Şu anda arkadaşlara çevremdekilere kızıyorum at yarışı yetiştiriyorsunuz diye. Bende onlar gibi olmaktan korkuyorum.

Çünkü çocuk dershane, etüt farklı derhane sınavları....... ve çocuk 3 yanlış yaptığı için yemek yiyemiyor, psikolojisi bozuluyor. Aileler bir araya geliyor benim kız 2 yanlış yapmış, benim oğlan 1 boş bırakmış.... muhabbetleri yapılıyor ve bu muhabbetler çocukların yanında.

Bizim zamanımızda bunlar varmıydı. Okumazsan sanayide çırak olursun  Yada inşaatta çalışırsın muhabbeti olurdu...

Dersler bitti çocuklar jimnastik kursu, keman kursu, gitar kursu, resim kursu, basket kursu,... artık bunlarda ek iş oldu çocuklara. Eee çocuk istiyor,İster tabi sen dost ortamında çocuk kıyaslarsan çocuk arkadaşından üstün olmak için kendini parçalar ve çocukluğunu yaşayamadan büyür giderrrrrrrrrrrrrrr.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...