İçeriğe Yönlendir

Benzinde Veya Lpgde Kulanımda Yol Bilgisayarındaki Değer Değişirmi?

Mehmet Kaya

Recommended Posts

Mehmet Kaya

Merhaba arkadaşlar. LPG gelen zamdan sonra kafamı kurcalamaya başladı.

LPGli araçlarda yol bilgisayarı Benzinde kullanılıyormuş gibi değerlendiriyor.

Ancak araç LPG de kullanıldığı için performans kayıbı olduğu için biz gaza daha fazla basıyoruz ve değerler yükseliyor. Diye düşünüyorum.

Örneğin benim araç şehir içinde 13.5 lt yol bilgisayarı değeri var 15.5 lt LPG yakıyor. Şayet ben aracı şehir içinde benzinle kullansam bu yol bilgisayarının değeri yine 13.5 mi olur?

Bugünlerde çevremde bir çok kişide bu soru var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Abi lpg sisteminin daha fazla gaza bastıracak kadar performans kaybı yaşattığını düşünmüyorum.

Lpg taktırmadan öncede 8.3- 8.7 Lt aralığındaydım sonrasında da değişmedi.

Yorum bağlantısı

Ben buraya üye olduğumdan beri soruyorum bu soruyu. LPG li arabalarda yol bilgisayarı neye göre değer gösteriyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Abi lpg sisteminin daha fazla gaza bastıracak kadar performans kaybı yaşattığını düşünmüyorum.

Lpg taktırmadan öncede 8.3- 8.7 Lt aralığındaydım sonrasında da değişmedi.

Ben de hissetmiyorum. Ama benzinde araç rahat gidiyormuş gibi geliyor. Psikolojik mi acaba? Maraş çok rampa bir yer. Rampasız sadece şehir içinde bir cadde var birde çevre yolu. Sürekli rampa inip çıktığımız için değerlerde oynama olurmu diye düşünüyorum.

Gelecek ay bir depo benzin alıp deniyeceğim gibi...

Ben buraya üye olduğumdan beri soruyorum bu soruyu. LPG li arabalarda yol bilgisayarı neye göre değer gösteriyor.

Benzinle gitsen o şekilde gaza basarsan bu kadar yakar diyor galiba.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yol bilgisayarı benzin enjektörünün açık kalma süresine göre hesap yapar... 

Lpg enjektörü benzin enjektörüne giden emirleri kopyalar.

Araç ecusu benzin enjektörünün çalıştığını zannederek hesap yapar.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Ben de hissetmiyorum. Ama benzinde araç rahat gidiyormuş gibi geliyor. Psikolojik mi acaba? Maraş çok rampa bir yer. Rampasız sadece şehir içinde bir cadde var birde çevre yolu. Sürekli rampa inip çıktığımız için değerlerde oynama olurmu diye düşünüyorum.

Gelecek ay bir depo benzin alıp deniyeceğim gibi...

Benzinle gitsen o şekilde gaza basarsan bu kadar yakar diyor galiba.

Kimi araba tekerden aldığı değere göre sanırım hesaplıyor. Öyle ki bazen benzin olmasına rağmen kırmızı ışık yanıyor.

Bazı arabalarda yaptığı k m göre depodaki sensör ile kalan miktarı hesaplayıp ona göre ayarlıyor.

E LPG varken neye göre hesaplıyor. Sanırım sallıyor. :D

Amann bana ne ya benim arabam benzinli :p

Yol bilgisayarı benzin enjektörünün açık kalma süresine göre hesap yapar... 

Lpg enjektörü benzin enjektörüne giden emirleri kopyalar.

Araç ecusu benzin enjektörünün çalıştığını zannederek hesap yapar.. 

Peki doğru değeri verir mi abi. Mesela focusta 10.2 gösterirdi yol bilgisayarı. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Merhaba arkadaşlar. LPG gelen zamdan sonra kafamı kurcalamaya başladı.

LPGli araçlarda yol bilgisayarı Benzinde kullanılıyormuş gibi değerlendiriyor.

Ancak araç LPG de kullanıldığı için performans kayıbı olduğu için biz gaza daha fazla basıyoruz ve değerler yükseliyor. Diye düşünüyorum.

Örneğin benim araç şehir içinde 13.5 lt yol bilgisayarı değeri var 15.5 lt LPG yakıyor. Şayet ben aracı şehir içinde benzinle kullansam bu yol bilgisayarının değeri yine 13.5 mi olur?

Bugünlerde çevremde bir çok kişide bu soru var.

Kaliteli bir kit, düzgün bir kalibrasyon ile evet 13,5 litre benzin yakarsın... Aksi durumlar bu 13,5 değeri sapar.. 

Bu göstergede 10 yakıp 12 göstermek de, 12 yakıp 8 göstermek de hata yaparak mümkündür.. 

En temizi, aracı bir müddet benzinde kullanıp test etmektir.. 

Peki doğru değeri verir mi abi. Mesela focusta 10.2 gösterirdi yol bilgisayarı. 

Lpg'siz bir araçta doğru değer gösteren araçlar var.. Benim focus1 ve mk2 mondeo doğru gösteriyordu, mk3 mondeo düşük gösteriyor.. 

Yorum bağlantısı
Ertan Alptekin
(düzenlendi)

Görünür de Mehmet Abinin söyledikleri doğru gibi gözüküyor. Şahsen ben bunun testini yaptım. İşe sıfırlayıp benzinde gidip geldim. Sonra aynı yolda LPG ile gittim. Ortalama değişmedi. Ancak özellikle yol bilgisayarı sıfır gösterirken LPG gönderiyor mu ben de tam bilmiyorum. Bu konuyla ilgili test yapıcaz sürekli erteliyoruz. LPG tankının ağırlığına göre bakıcaz. Bakalım ne sonuçlar çıkacak...

tarihinde Ertan Alptekin tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

bende yol bilgisayarı 10,5 şehir içi gösteriyor.lpg de 12,5-13  gibi yakıyorum,benzinde kullandığımda araçtaki yol bilgisayarı değerleri artıyor.Ayrıca bilenler vardır mutlaka,yol bilgisayarında şoför tarafındaki tuşa uzun süre basılı tuttuğunda çıkan menüde de bir ortalama değer var , bu neyin değerini gösteriyor? burdaki ortalama çok yüksek çıkıyor mesela.16 litre gibi bir değer var.ama arabam ne benzinde ne de gazda bu değerlerde yakmıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yol bilgisayarı ne kadar hassasiyetle çalışıyor bu önemli.. 

Örnek, focus1 1/10 hassasiyet ile çalışırdı.. Sıfır yazıyorsa bu gerçekten sıfır demekti.. Mk2 mondeo 5/10 hassasiyetle çalışıyordu. yani 0,2 litre yakıyorsa sıfır gösterebilirdi.. (yanlış hatırlamıyorsam böyleydi)

Konu ile ilgili genel doğru şudur, sıfır gösteriyorsa yakıt tamamen kesilmiştir ve gerçekten sıfırdır şeklinde kabul etmek çok yanlış olmaz.. 

O an motor aracın ivmesi ile dönmektedir.. 

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Şimdi benim araç şehir içinde LPG'de benzinde de aynı litreyi yakıyor depo ölçümüne göre, ikiside 14 lt/100 km. 2-3 kez denedim aynı.

Ama şehir dışında 8 lt benzin, 10 litre lpg yakıyor. Yol bilgisayarı LPG'de yaklaşık 10 litre gösteriyor, benzinde 8.

Yani LPG de çalışırken LPG yi yaktığı kadar gösteriyor. KIA cerato'da da böyleydi. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

bende yol bilgisayarı 10,5 şehir içi gösteriyor.lpg de 12,5-13  gibi yakıyorum,benzinde kullandığımda araçtaki yol bilgisayarı değerleri artıyor.

Lpg kalibrasyonunuz zengin karışımda çalışıyor, Ecu bunu enjektör açık kalma süresini kısaltarak düzenliyor. Enjektör açık kalma süresi düşünce de ekrana yansıyan değerler düşüyor.. 

Bahtiyar mesajını gizledim.. 

Teknik kısımla ilgili bölümü yeniden yazabilirsin.. Diğer yazdığın kısmı zam konusuna yaz lütfen... İki ayrı yerde zam konuşulmasın.

Ama şehir dışında 8 lt benzin, 10 litre lpg yakıyor. Yol bilgisayarı LPG'de yaklaşık 10 litre gösteriyor, benzinde 8.

Yani LPG de çalışırken LPG yi yaktığı kadar gösteriyor. KIA cerato'da da böyleydi. 

Fakirde çalışıyor, uzun vadede aracına zarar verir.. Bunu düzelttirmezsen ben almam mercedesi :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
(düzenlendi)

Lpg kalibrasyonunuz zengin karışımda çalışıyor, Ecu bunu enjektör açık kalma süresini kısaltarak düzenliyor. Enjektör açık kalma süresi düşünce de ekrana yansıyan değerler düşüyor.. 

Teknik kısımla ilgili bölümü yeniden yazabilirsin.. Diğer yazdığın kısmı zam konusuna yaz lütfen... İki ayrı yerde zam konuşulmasın.

Fakirde çalışıyor, uzun vadede aracına zarar verir.. Bunu düzelttirmezsen ben almam mercedesi :D

Şehir içinde mi fakir abi, çünkü şehir dışı normal görünüyor.

Yada şehir içinde ben gaza gelip basıyordum ondan mı oldu acaba? :)

Bu arada nerdeyse c320 gidiyordu :) almaya niyetin var mı? 3 seneden evvel :)

tarihinde Furkan Avcı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Abi şehiriçinde benzin kullanımıda olduğu için net sonuç çıkmaya bilir. Mesela benim araç uzun yolda %15 fark varken şehir içinde bu değer asla tutmuyor.

Yorum bağlantısı

Normal yani benimki abi ? doğrumuyum?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Şehir içinde mi fakir abi, çünkü şehir dışı normal görünüyor.

Yada şehir içinde ben gaza gelip basıyordum ondan mı oldu acaba?

Şehir içinde benzin de yaktığın için kafan karışıyor.. esas sorun gerçekte yaktığın kadar göstermesinde.. 

Normal yani benimki abi ? doğrumuyum?

Seninki de biraz zenginde çalışıyor, öyle olmasa benzinde geçinde değerin artmaması gerekirdi.. 

Artış çok oluyorsa yeniden kalibrasyon yaptır.. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Şehir içinde benzin de yaktığın için kafan karışıyor.. esas sorun gerçekte yaktığın kadar göstermesinde.. 

Seninki de biraz zenginde çalışıyor, öyle olmasa benzinde geçinde değerin artmaması gerekirdi.. 

Artış çok oluyorsa yeniden kalibrasyon yaptır.. 

Abi uzun yolda 8 gösterip 10 litre yakıyormuş. Burada da %25 fark.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Aslında onu c320 de tam denemedim, ama cerato'da öyleydi.

Bu arada mesajı düzenledim belki göremedin, C320 nerdeyse gidiyorduda gaza gelmedim Allah'tan. 3 seneden evvel alma durumun var mı?

Aslında artık deneyemem çünkü benzinde kullanacağım artık.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Aslında onu c320 de tam denemedim, ama cerato'da öyleydi.

Bu arada mesajı düzenledim belki göremedin, C320 nerdeyse gidiyorduda gaza gelmedim Allah'tan. 3 seneden evvel alma durumun var mı?

Son kısımda yaktığım kadar gösteriyor demişsin.. hata burada... 

Benim işim belli olmaz, 19 ay taksitim kaldı.. Bu süreden önce alamam... Sonrası Allah kerim, müşteri gelirse sat..  :(  :elveda:

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
(düzenlendi)

Son kısımda yaktığım kadar gösteriyor demişsin.. hata burada... 

Benim işim belli olmaz, 19 ay taksitim kaldı.. Bu süreden önce alamam... Sonrası Allah kerim, müşteri gelirse sat..  :(  :elveda:

Aha bunla değişiyordum, adam benim arabayı çok düşürmeseydi http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mercedes-benz-siyah-cls350-amg-145944874/detay yakından gördüm muhteşemdi  :wub:  :wub:

Yoksa 3-5 sene satma gibi bir niyetim yok, Allah sağlık versin hepimize Allah kerim.

tarihinde Furkan Avcı tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Birde yüksek devir çevirince hep benzine alırım korkumdan piston eritme olayı nasıl oluyor abi?

Doğru kadar.. Lpg enjektörü tırt ise yüksek devirlerde kapanamıyor ve sürekli yakıt gönderiyor.. 

Bu da silindirin yanmasına sebep oluyor.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

2006 yılında her gün 210 km yol yapmaya başlayınca 1998 mondeo' ya lpg taktırmaya karar vermiştim. O zaman hangi satıcıya sorduysam cevap şöyleydi. Abi aracın şu anda ne yakıyorsa %20 üstüne ilave et....hanım istemedi C-max'i aldım Mondeoyuda şirketteki çok yakın bir arkadaş aldı ve hemen lpg taktı ve denildiği gibi %20 fazla yakıyordu...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Şimdi ben tam anlamadım yol bilgisayarı LPG yi mi ölçüyor yoksa benzini mi? :unsure2:

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Şimdide rakamsal yazayım :) 2,0 Mondeo otomatik 210 km'lik güzergahımda tam 6 ay onu le gidip geldim 8,2 litre ortalaması vardı. Arkadaşta hemen hemen aynı güzergahı kullanıyordu 10 litre lpg yakardı.

istanbul için fiyatlar 8,2 x 4,79 = 392krş 10 x 3,11 = 311 krş demekki biraz daha LPG ye zam yapmakta fayda var hala ucuza geliyor :exc1:

Şimdi ben tam anlamadım yol bilgisayarı LPG yi mi ölçüyor yoksa benzini mi? :unsure2:

Araç orjinalde benzinli neden lpg ye göre ölçüm yapsınki?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...