İçeriğe Yönlendir

Benzinde Veya Lpgde Kulanımda Yol Bilgisayarındaki Değer Değişirmi?

Mehmet Kaya

Recommended Posts

M. Asım Kahraman

Ben de bu sorunun cevabını merak ediyordum ve bir gün şehirler arası yolda lpg de giderken gaz bitti ve sinyal sesi verip benzine geçti, bu sırada sürüş şartlarımda hiçbir değişiklik yapmadım (sabit gaz pedal konumu, yol eğimsiz ve çalışan donanım farkı yokken) gözüm o an anlık tüketim değerine gitti. Lpg de 8.1 yakıyorken benzine geçince bu değer bir anda 6.5'e düştü o an anladım ki yol bilgisayarı iki yakıt arasında ölçüm farkını gösteriyor. Sonra bunu defalarca manuel olarak denedim. Hep benzine aldığımda ölçümde düşüş gördüm.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ben gelecek haftadan itibaren 1 ay boyunca benzinle bineceğim bakalım. Ne olacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben de bu sorunun cevabını merak ediyordum ve bir gün şehirler arası yolda lpg de giderken gaz bitti ve sinyal sesi verip benzine geçti, bu sırada sürüş şartlarımda hiçbir değişiklik yapmadım (sabit gaz pedal konumu, yol eğimsiz ve çalışan donanım farkı yokken) gözüm o an anlık tüketim değerine gitti. Lpg de 8.1 yakıyorken benzine geçince bu değer bir anda 6.5'e düştü o an anladım ki yol bilgisayarı iki yakıt arasında ölçüm farkını gösteriyor. Sonra bunu defalarca manuel olarak denedim. Hep benzine aldığımda ölçümde düşüş gördüm.

Eskiden kalibrasyonu ben bu şekilde yaptırırdım... 

Anlık tüketim değeri değişmeyene kadar tekrar ettirirdim... Doğrusu değişmemesidir.. 

Aracınız ciddi oranda fakirde çalışıyor.. Arıza lambanız yanmıyor mu ?

Yorum bağlantısı

Ortalama tuketimi hesaplama mantigini bilmek sorunun cevabi olabilir. Bu da markadan markaya farklilik gosterebilir. Mk2 mondeomda lpg taktiktan sonra yol bilgisayari verisinin ustune yuzde 20 ekleyerek lpg tuketimimi hesapliyordum. Yani eski kasada bilgisayar verisi tutmuyordu. Ablamlarin Avensis'te ise yol bilgisayari ile lpg tuketimu ortusuyordu. Makyajsiz avensis'in gelismis bir yol bilgisayari vardir bilenler bilir. Mk2 mondeo'da dugmeye uzun surw basinca cikan ortalama yakir aracin kontak acildiktan sonraki kisa sureli ortalama tuketim verisidir. Kontak kapatilinca sifirlanir. Wv grubundaki yol bilgisayarinin a ve b olarak kisa ve uzun sureli verileri tutmasi gibidir.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Eskiden kalibrasyonu ben bu şekilde yaptırırdım... 

Anlık tüketim değeri değişmeyene kadar tekrar ettirirdim... Doğrusu değişmemesidir.. 

Aracınız ciddi oranda fakirde çalışıyor.. Arıza lambanız yanmıyor mu ?

Hayır Mehmet Abi arıza lambam hiç yanmadı,  lpg de mi yoksa benzinde mi fakir karışımda çalışıyordur? Bu durumun başka göstergeleri varmı? Kontrol ettirmeli miyim?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bence kontrol ettir.. lpg de fakirde çalışıyor... 

Benzinde her araç düzgün çalışır, onun için yapılmıştır.. Lpg'de sorun yaşanmasının sebebi, elle müdahale edilmesi, ayarının zor olmasıdır.. 

Bir de esas sorun olan benzine göre % 18 daha verimsiz olmasıdır... Bu sebeple benzine göre % 18 daha yüksek basınça motora gönderilmesi gerekir..

Bu ayarlanamayınca, lpg konusunda konuştuğumuz sorunlar oluşmaya başlar..  

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ortalama tuketimi hesaplama mantigini bilmek sorunun cevabi olabilir. Bu da markadan markaya farklilik gosterebilir. Mk2 mondeomda lpg taktiktan sonra yol bilgisayari verisinin ustune yuzde 20 ekleyerek lpg tuketimimi hesapliyordum. Yani eski kasada bilgisayar verisi tutmuyordu. Ablamlarin Avensis'te ise yol bilgisayari ile lpg tuketimu ortusuyordu. Makyajsiz avensis'in gelismis bir yol bilgisayari vardir bilenler bilir. Mk2 mondeo'da dugmeye uzun surw basinca cikan ortalama yakir aracin kontak acildiktan sonraki kisa sureli ortalama tuketim verisidir. Kontak kapatilinca sifirlanir. Wv grubundaki yol bilgisayarinin a ve b olarak kisa ve uzun sureli verileri tutmasi gibidir.

Saygilarimla.

Evren bey bu birazda ayarla alakalı bence.

Ben prins taktırdıktan sonra yol bilgisayarı 10 litre gösterirken 10.8 litre lpg yakıyordu. 600 km kadar böyle gittim. Birşey olmadı. Ama ben biliyorum ki fakir karışım. Sonra emmiyle konuştuk. O dediki merak etme yanar dedi. 100 km sonra yandı :) sonra ben ayar yaptırdım ortalam %15 fark var arasında.

Yorum bağlantısı

Avensisin ariza isigi var miydi hatirlamiyorum Mehmet Bey. Hic yanmadigi icin:) saka bir yana yaklasik 4 sene lpg'li kullanildi. Ayarla ilgili olma ihtimali var. Zavolli marka bir kitti. Filtrelerin degisimine yakin hafif silkeleme yapardi, degisim vakti anlasilirdi, baska da hicbir soruna yol acmadan satildi. Enistem tuketimden de cok memnundu. Ben de bir sure o kadar az yakmaz dedim ama problem cikarmayinca zorla da ayarlarinile oynatilmaz ki:)

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mehmet Kaya

Evet bu soruya cevap bulmak için 3 depo benzin arada 2 depo LPG tükettim.

LPG de 13.8 litre yol bigisayarı değerinin altına düşemedim.

Benzinde de  12.8 Litre yol bilgsayarı değerini geçmedi.

Benzer kullanımlarda. Hatta benzinde daha fazla dur kalk ve devirsiz kullanımlarda (Ev ararken) bu değeri yakaladım.

Yorum bağlantısı
Sami Başkaya

Saygilarimla.

İyi günler, mondeo mk2 yol bigisayarının düğmeye uzun süre basınca cıkan menüde 10,6 gösteriyor.Ama normal menüsünde 13.5 litre gösteriyor.Şimdi bunun hangisine bakacağım. Evren Bey biraz açıklamışsınız ama benim kafamdaki soru işareti daha gitmedi.

Yorum bağlantısı
Misafir

İyi günler, mondeo mk2 yol bigisayarının düğmeye uzun süre basınca cıkan menüde 10,6 gösteriyor.Ama normal menüsünde 13.5 litre gösteriyor.Şimdi bunun hangisine bakacağım. Evren Bey biraz açıklamışsınız ama benim kafamdaki soru işareti daha gitmedi.

Düğmeye uzun bastığınızda kontak açıldıktan sonra ortalama almaya başlar, kısa mesafe ortalaması diyebiliriz. Bazı araçlarda normal menü içersinde olan bu veri mondeo'da gizli menüde. Bir sonraki kasada ise hiç yok.  Kontağı kapatınca sıfırlanır. Normal ekranda gördüğünüz uzun dönem verisi ama uzun süredir sıfırlamamışsınız sanırım.. Yoksa istatistiki olarak kısa sürüşte 10 ortalama tutturuyorsanız, uzun dönem verisinin düşmesi gerekir her kullanımda. Uzun dönem verisini de sıfırlayın bence.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Merhaba arkadaşlar. LPG gelen zamdan sonra kafamı kurcalamaya başladı.

LPGli araçlarda yol bilgisayarı Benzinde kullanılıyormuş gibi değerlendiriyor.

Ancak araç LPG de kullanıldığı için performans kayıbı olduğu için biz gaza daha fazla basıyoruz ve değerler yükseliyor. Diye düşünüyorum.

Örneğin benim araç şehir içinde 13.5 lt yol bilgisayarı değeri var 15.5 lt LPG yakıyor. Şayet ben aracı şehir içinde benzinle kullansam bu yol bilgisayarının değeri yine 13.5 mi olur?

Bugünlerde çevremde bir çok kişide bu soru var.

Yol bilgisayarı tahmini veri koyar.

Benzinin yanma durumuna göre değer farklı çıkabilir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Yol bilgisayarı tahmini veri koyar.

Benzinin yanma durumuna göre değer farklı çıkabilir.

Ben LPG ve Benzinde kullanımda yol bilgisayarında değerde değişme oluyormu diye merak etmiştim. Bunu test ettim :)

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Ben LPG ve Benzinde kullanımda yol bilgisayarında değerde değişme oluyormu diye merak etmiştim. Bunu test ettim :)

Olmaz hatta bazı araçlarda benzin ibresi bile benzin harcıyormuşcasına düşüyor Megane de yaşamıştı bir arkadaşım.

Ya tamamen sıfırlayınca normal seviyeye çıkıyordu ya da ya da 10 tl lik benzin koyunca.

Ancak diyebilirsin ki benzin seviyesini şamandıra ölçüyor doğru ama neden böyle bir tepki verdiğini çözememiştim.

Yorum bağlantısı
Sami Başkaya

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Geçen günlerde teyp açık kalmış ve arabanın aküsünü bitirmiş.bende şarj ettirdim.1 gün araba aküsüz durdu.Bu sırada baktığımda yol bilgisayarı kendini sıfırlamıştı.biraz bindim ve bu verilere geldi Normal menüde 13.5/100km ve o gizli menüde ise 10.8/100km. arada nereden baksanız 2lt oynuyor acaba gizli menü benzinin ortalamasınımı gösteriyor diye düşmeye başladım artık.bunlardan hangisine bakmam lazım arabanın yakıtını öğrenmek için. 

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Benzini gırtlağına kadar doldur aynı yolda 100 km yap tekrar doldur.

Sonra lpg yi fulle 100 km daha yap ortaya çıkar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Olmaz hatta bazı araçlarda benzin ibresi bile benzin harcıyormuşcasına düşüyor Megane de yaşamıştı bir arkadaşım.

Ya tamamen sıfırlayınca normal seviyeye çıkıyordu ya da ya da 10 tl lik benzin koyunca.

Ancak diyebilirsin ki benzin seviyesini şamandıra ölçüyor doğru ama neden böyle bir tepki verdiğini çözememiştim.

Abi sen benim dediğimi anlamamışsın.

Yol bilgisayarı değerinden bahsediyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Abi o zaman düşündüğümüzün tam tersi çıktı doğrumudur ? Lpg ile giderken yol bilgisayarı daha az gösterir deniyordu. Ben benzine kıyıp deneyemiyorum :) birdefa uzun yolda denedim 100 km kadar fark yok bence sendeki farklılıklarda günlük kullanımda oluşabilecek farklardır diye tahmin ediyorum.İkmizde de prins var lpg kaybı minimum düzeyde o da farkedebilir.

Tamamı şehir içi kullanım.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...