İçeriğe Yönlendir

Yanlış Kişiye Banka Havalesi Hk.

Misafir

Recommended Posts

(düzenlendi)

Merhabalar,

24 Ekim 2013 tarihinde cep telefonumdaki internet şubesinden toplu aidat yatırmak maksadıyla bir havale yaptım.

Dekontu çıkış alıp kapıcıya verdim.

Bugün kapıcı gelip hesapta para olmadığını söyledi ve internet bankacılığından dekontu yazdırıp baktım ki, yanlış kişiye havale yapmışım ve işin en saçma yanı hiç bir açıklama yazmamışım. (Hangi akla hizmetse)

Telefondan öğrendiğim kadarıyla karşı tarafın insiyatifine kalmış bir durummuş. Yarın sabah şubeye gideceğim dekontla, karşı tarafı arayıp olayı izah edecekler.

Sorum şu,

telefonda görüştüm arkadaş, karşı taraf insafsız çıkarsa sebepsiz zenginleşme davası açabilirsiniz dedi.

Sizce bu gibi bir durumda sebepsiz zenginleşme davasından olumlu bir şey çıkar mı?

Üzerine sumu içeyim?

Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

Banka: İş Bankası

Miktar: 400 TL

tarihinde Eray Turan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Çıkar tabi. Paranızı alırsınız. O parayı ne karşılığında aldığını ispatlamak zorunda. Sorun olmaz. Adalet bu gibi düz konularda sektirmeden doğru çalışır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

karşı tarafın insiyatifi....

Aynen. 400 lira için 4000 lira masraf çıkar sanırım. Ödemeyi karşı tarafa yıksanız bile bugün git yarın gel olayı....

Yorum bağlantısı
Yalçın Dağlıoğlu

Öncelikle kişiyle görüşün olumsuz bir durumda kişiye noterden ihtarname çekin ve süre verin  aksi taktirde dava açın bütün belgelerinizi saklayın.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

neye karşı olduğunu ispatlaması lazım. Hakim yutmaz. Tabi açıklamanın boş olması fena. Peki isim yazmadınız mı gönderici ismi?

400 lira yerine 1400 lira öder vatandaş karşı taraf. kaybedilmesi olanaksız davadır.

Yorum bağlantısı
Yalçın Dağlıoğlu

Noter ihtarname, posta dava masrafları varsa vekalet[avukat] masrafına kadar alırsınız.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Avukat işi sakat. Çünkü resmi ücretle o işi ancak anadoludaki avukatlar yapar. Belki Çorum'dan felan avukat bulabilirsiniz. Ya da kendiniz yaparsınız. Resmi olmayan ücret ise karşı taraftan alınamaz. Zaten o yüzden mesela 10 bin lira alacağınız var. Avukat yarısını alırım diye pazarlık eder. :)   Türk adalet sisteminin sakatlıklarından biri de budur.   100 lira için dava açtırmaz.

Yorum bağlantısı
Bahadır Akdemir

Hiç sorun çıkmaz merak etmeyin sadece biraz zaman alabilir hepsi o.Sadık Bey çok güzel anlatmış olacakları.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bankanız karşı tarafın bankası nı arayarak durumu izah eder. Karşı tarafın müşteri temsilcisi hesap sahibi olan muduyi arar, böyle bir havale bekleyip beklemediğini sorar ve gelen havale hakkında bilgilendirir. Paranın yanlışıkla havale edildiği hesap sahibi parayı aynı şekilde iade eder. Hatta ben bu havaleyi kabul etmiyorum gönderen kişinin hesabına iade edin diye talimat vererek banka aracılığı ile de işlemi yaptırır. Bir sorun çıkmaz endişe etmeyin. Yıllarca finans işleri yaptığım için bu tip yanlışıklar sıkça oluyordu. şahsımıza gelen hatta nereden geldiğini bilmediğimiz paraları biz iade ettik. Zaten etmesek başımız belaya girer di. Karşı taraf ta aynı endişeyi yaşıyacağı için mutlaka iade eder, merak etmeyin.

1.5 ay önce gelen 400 tl yi hangi mudiden nasıl geri alırsınız?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muharrem Karagülle

Geçmiş olsun,umarım en kısa zamanda çözüme kavuşturulur.Bende hergün  havale -eft yapıyorum ama havalelerde onaylanmadan  alıcının isim soyisim bilgisi  karşımıza çıkması gerekir herhalde onaylama öncesinde dikkat etmediniz.Bende geçenlerde yanlışlıkla başkasının elektrik faturasını ödedim, aynı gün içerisinde bağlı bulunduğum şubeye başvurarak işlemi hiç yapılmamış gibi iptal ettirdim.Hatta o yapıp iptal ettiğim işlem hesap hareketlerinde dahi görünmüyor.Herneyse  sizin olayın üzerinden baya geçmiş,umarım karşı taraf helal süt emmiş birisi çıkarda geri sizin hesabınıza havale yapar.

Yorum bağlantısı

Geçmiş olsun,

Bankacılık işlemlerinde ahlaki beklentiler, sözkonusu para olunca boşa çıkabilir. Kişinin hesabına gitmiş bir rakamı geri iade ettirme şansı para hesaptan çekilmediyse olabilir belki. Bankacılık işlemleri internetten yapıldığında sorumluluğu banka müşterisine devretmiş oluyor. Burada bankanın yapacağı tek şey, müşteriyi aramak, para hesabında değilse yatır demek, hesapta ise de bir dilekçe ile iadeyi sağlamak. Ancak kişi iadeyi gerçekleştirmezse, konu adli vakaya dönüşür, banka sorumluluk almayacaktır.

Birbiri ile iştirak ilişkisi olan şirketler ve bankalar da dahil yanlış işlemlerde hesaba bloke koyulamıyor.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı

Değerli bilgileriniz ve temennileriniz için çok teşekkür ederim.

Direk iban numarasıyla havale yapmışım ve hiç dikkat etmemişim.

Bu tür konularda çok dikkatliyimdir ama basiret bağlanmış demek ki  :(

Yorum bağlantısı
Berkay Özdemir

Geçenlerde başıma geldi , 2yerine 8'e basmışım.. Apar topar bankamatikten içeri girdim durumu anlattım. Yanlıslıkla gonderdıgım  hesabın bulundugu subeye hemen dilekçe yazdım.. O subeden yetkılılerle mutlaka gorusun kı olayı takmamazlık etmesınler.. Ben ayakustu aradım hemen gorustum dedım onemlı bı durum boyle boyle sagolsun yardımcı oldu..

olayın işleyişi şu şekilde,

hesabın bulundugu şubeye durumu bıldıren dılekce

o Şubeden yetkililerle görüşme 

Sonra yanlslıkla yatırdıgınız hesap sahıbıne ulasıcaklar , ulasmaya calıscaklar. Kendi onayı olmadan onun hesabından para cekemıyorlar..

Eğer ulasırlarsa anında size havaleyi yaparlar..

Bana hesap sahibine ulasmamız 1gunde surebılır 1 ayda surebılır dedıler.. Çok şükür aynı gün içinde halloldu.. Gecmis olsun.

Yorum bağlantısı
Akın Demir

Merhabalar,

24 Ekim 2013 tarihinde cep telefonumdaki internet şubesinden toplu aidat yatırmak maksadıyla bir havale yaptım.

Dekontu çıkış alıp kapıcıya verdim.

Bugün kapıcı gelip hesapta para olmadığını söyledi ve internet bankacılığından dekontu yazdırıp baktım ki, yanlış kişiye havale yapmışım ve işin en saçma yanı hiç bir açıklama yazmamışım. (Hangi akla hizmetse)

Telefondan öğrendiğim kadarıyla karşı tarafın insiyatifine kalmış bir durummuş. Yarın sabah şubeye gideceğim dekontla, karşı tarafı arayıp olayı izah edecekler.

Sorum şu,

telefonda görüştüm arkadaş, karşı taraf insafsız çıkarsa sebepsiz zenginleşme davası açabilirsiniz dedi.

Sizce bu gibi bir durumda sebepsiz zenginleşme davasından olumlu bir şey çıkar mı?

Üzerine sumu içeyim?

Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

Banka: İş Bankası

Miktar: 400 TL

bunu çok karşı tarafın insiyatifine bırakmamak lazım. resmi bir dairede maliyecilik yapmaktayım. bizde de zaman zaman olur ki oldu mu güzel paralarla olur :D bankaya ulaşıp durumu izah ederiz. karşı taraf paraya dokunmadan hesabına bloke koyarlar ve hesap sahibi ile irtibata geçerler. hesap sahibinden paranın çekilebileceğine dair bir talimat aldıktan sonra paranızı çekip hesabınıza iade ederler.

Yorum bağlantısı
Çetin Özkan

öncelik konuyla ilgili olarak şunun için dua edin kişi parayı çekmemiş olsun çekmediyse şubeden rica edin müşteriyi bilgi vermeden önce paraya gecici bloke koysun sonra müşteriden rica ederek talimat istesin talimat doğrultusunda size iade ederler 

başımıza geldiğinden birşey daha paylaşayım eğer kişi uzun süredir hesabı kullanmıyorsa ve o hesabın birikmiş hesap işletim ücretlerini sizin paradan tahsil edilirse işte o zaman tabiri cahiz se bir bardak su misali 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben bir defa eft'yi yanlış yaptım... 

Aradım bankamı ne olur dedim.. Bilgiler örtüşmeyeceği için 3 gün içinde geri gelir paran dedi.. 

Hiç bir şey yapmadım 3. gün geri geldi.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ibsnda isim sormaz, sen hesap no ile yolamışındır eski sistem

Yorum bağlantısı

Isim ve hesap no ile yapilan eft isleminde manuel bir kontrol sureci oluyor. Ibanda ise iban no yanlis ise uyariyor, dogruysa eftyi gonderiyor. Ancak iban nodan isim bilgisi geliyor mu onu hatirlayamadim. Eger interet bankaciligi kullandiginiz bankaya ait bir hesaba islem yapiliyorsa, aon asamada isim soyad veriyor olmasi gerekiyor.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı

Isim ve hesap no ile yapilan eft isleminde manuel bir kontrol sureci oluyor. Ibanda ise iban no yanlis ise uyariyor, dogruysa eftyi gonderiyor. Ancak iban nodan isim bilgisi geliyor mu onu hatirlayamadim. Eger interet bankaciligi kullandiginiz bankaya ait bir hesaba islem yapiliyorsa, aon asamada isim soyad veriyor olmasi gerekiyor.

Saygilarimla.

Muhtemelen son ekranda isim bilgisi vermiştir. Ama nasıl olur da kontrol etmemiş olurum aklım almıyor.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Muhtemelen son ekranda isim bilgisi vermiştir. Ama nasıl olur da kontrol etmemiş olurum aklım almıyor.

+1 

IBAN no yazılır , isteğe bağlı hesap sahibinin ismi yazılır ama son onay ekranında hangi banka olduğu ve hesap sahibinin ismi açık olmasa bile isim soyisim olarak görünür.

T....R  İ....R veya benzer şekillerde. 

Yorum bağlantısı
Emre Köksal
(düzenlendi)

Ayni banka icerisinde "virman" ise isim

Sormaz kendi cikarir... Hatali Iban in var olan bir hesaba denk gelmesi kotu olmus yoksa suspanda bekler 3 gune geri gelirdi... Bankada tanidiginiz varsa hesap miktarina baktirin.. Aktif bir hesap degilse yatirdiginizin nerdeyse 4/1 i osletim ucreti olarak kesilir kisiden o miktari ayrica almak problem olur

tarihinde Emre K&#246ksal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...