İçeriğe Yönlendir

Sivil Polislere De Yeni Tepe Lambası

Sani Gerşon

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

Şimdi burda eskiden bu yana ülkede "bence" yapılan bir hata var. 

Kuralları gizli denetlemek lazım. Alenen denetleyince her yere denetleyici dikmeniz gerek. 

Polis araçları zombi gibi her yerden çıkabiliyor olsa ışık vermeden, o zaman "acaba polis varsa" diye daha çok dikkat ederiz. Ama gece tüm neredeyse tüm polis araçları ışık yakıyor ise, ışık görmediğimizde basarız gaza. sorun burada. Bu bir politika değişimi istiyor. Radar meselesi de aynı. RAdar var demek gerekmemeli. Hız sınırı 70 yazıyorsa yeterli olmalı.  Gavur böyle çalışıyor.

Hatta sivil polis araçlarının içinde sivil polisler sizi gaza getirip trafikte test ediyorlar. Onlara uyup gazlarsanız iki dakika sonra arkadan yakalıyorlar.

Burada tabi şikayet ediyor değilim. Ülke şartları kültürel şartlar bunu mecbur kılıyor. Ama zamanla düzelecektir. Zaten yukardaki yönetmeliğe baktım. Seyir halinde kontrol aynen ABD gibi. ama mesela arabanın arkasına durun diyor yönetmelikte. Bizde önüne duruyorlar. kaç kez gördüm. Demek ki tam uygulanamıyor eski alışkanlıklar gitmyor.

Bu arada lensli döner polis lambasının çakar led ya da benzeri lambalara göre ÇOOOOOOOOK daha etkin olduğunu söyleyeyim. Çünkü 1000 lümen ise mesela o lümen çevreyi tarıyor tam güçte ve göz hizasında. çok daha uzağa gidiyor.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı
(düzenlendi)

Aslında amaç hep "caydırıcılık". Yani radar vb. uygulamaların amacı ceza yazmak değil, hızdan kaçınılması için, caydırıcı olması için var. Zira kontrollerden önce "trafik kontrol" tabelaları da öyle. 

Ancak bu gerçekten caydırıcı mı yoksa yazmasak korku ile daha mı çok caydırıcı olur, tartışılır elbet.

Gerçi gizli radar uygulaması yapınca da "pusu" olarak adlandırılıyor ama. O da ayrı bir durum :)

Karabük'te şehir içinde yüksek hız yapılabilecek iki trafik ışığı arası 2-3 km.lik bir yol var. Yol da duble ve iki çok geniş virajla birlikte düz sayılabilecek bir yol. Burada yıllardan beri radar olur. Yani Karabük'te nerede radar olur diye kime sorsanız, herkes ilk önce burayı söyler. Sabit radar değil, radar aracıyla uygulama yapılırdı. Bu yola girdikten sonra ilk virajın sonunda radar aracının orada olup olmadığını görüp, radar yoksa hızlanıyor, varsa yavaşlıyordu. Uzun zamandır buradaki sabit radar aracını kaldırdılar. Artık yol boyunca hareket halinde radar uygulaması yapan 3 trafik otosu var. Doğal olarak "nereden çıkacak", "acaba karşıdan geliyor mu", "acaba arkamda mıdır" soruları yüzünden vatandaş artık o yolda hız limitleri dahilinde seyrediyor. Buna "sivil radar araçları da varmış" gibi bir iki söylenti de eklenince daha da etkili oldu. 

Bu örnekten yola çıkarsak, sanırım tabelasız/gizli/"acaba sorulu" caydırma yöntemi daha etkili. 

tarihinde Zafer Ayvacı tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

döner turuncular ne kadar stabil.

Bazi trafik isiklari da insanin gozunu alıyor buna da cozum uretilmeli

LED ışıkların kontrollu bir biçimde yapılması lazım. özellikle yeşilde geçerken sokağa atlayan gece yayaları göremeyebiliyoruz. sanırım trafik ışığı olan yerde yolu da azcık aydınlatmak en doğrusu. bir iki sarı sodyum ampul ya da led projektör yeter.

En yenisi bunlarmış. Ve dediğim gibi DÖNERLİ ve LED ..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Geceleri beni özellikle çok rahatsız ediyor polis araçlarının lambaları. İnşallah sıkıntı yaşamayız bundan sonra. 

Yorum bağlantısı

Bu lambaları yapanlar böyle 1 watt ledlerle falan bu ışık gücünü yaptık deyipte yeniymiş gibi lanse etmeleri beni üzüyor.Öne 6 led arkaya 6 led al sna 1000 lümen.Hadi 2000 olsun.Böyle teknolojik deyipte bir tane ışık sensörü koyarak akşamları lümen gücü çok basit şekilde düşürülebilir.Hali ile Polislerde aç kapa yapmazlar.Hatta ayar butonu bile konulabilir.Bunlar olmayınca polisimiz takip veya sorun anlarında lambanın gücünümü düşünecek psikolojik olarak bu şekilde olacağını sanmıyorum.Bu lambaları sadece 12 led takıpta dünyanın parasına verenler bu işin çözümünü rahatca yapabilirler.Dönmeyen tepe lambaları neresi yeni teknoloji anlamadım.Utanmadan yazmışlar 12 tane 1 watt led diye.Sadece üzülüyorum ve bu işi eski parçalar ile yeni nesil diye ve hiç özellik taşımayan bir ürünü pazara sürmelerine üzülüyorum ve bunu Emniyetimizin alımındaki o araştırmacıların nasılş bir mantıkla o kadar ledli ışıklardan dolayı belirtilen şikayetlere ragmen sadece arkası kapanıyor diye bir özellik adına aldıklarınada şaşırıyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bazi trafik isiklari da insanin gozunu alıyor buna da cozum uretilmeli

Aynen..Bazıları da yanıyor mu yanmıyor mu belli değil..Yani sönükken bakıyorsun yanıyormuş gibi parlıyor..

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Led olacak dönerli olacak. bir de yukarıda verdiğim videoda en sondakinde dönerliler öne bakıp duruyor ve far olarak kullanılabiliyor. çok güzel. 

Düşünüp karar vermeyi öğretmiyorlar ki okullarda? Hep eş dost ahbap ilişkisi her yerde.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

bizim zamanımızda, tepe lambası merkezin anonsu ile belli saatlerde açılır  kapanırdı, (önemli olaylaylar dışında)

sebep gece caydırıcılık olsun diye. şimdi durum nasıl bilmiyorum.

açık söyleyeyim, geceleri bazısı gerçekten kör edercesine kuvvetli yanıyor, bende rahatsız oluyorum. sanırım bunun amacıda çok uzak mesafelerden görünsün diye.

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

bi dakika ya değil mi?  Hep açın mı diyorlar.? O zaman bu işi bakanlıktna çözmek mümkün. Hemen harekete geçmeli..

İçişleri bakanlığına yazı yazayım hoca olarak bakalım ne yanıt gelecek.Bilimsel olarak anlatayım faydasını.

farlarda ve stoplarda da içten çakar olmalı.

Çoğu zaman olmuyor maalesef. Yazın bakalım ne diyecekler.

Oyc, harbiden sizde degil mi inisyatif bu konuda??

Çoğu zaman olmuyor.

mahzuru olmazsa tepe ışığı yönetmeliğini buraya yazabilir miyiz?

Uygulansa keşke.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...