İçeriğe Yönlendir

Fiesta IV - Klima - Kalorifer Kontrol Kartı Tamiri Irfl 4105 N-Channel Mosfet

Emrah Kaya

Recommended Posts

Emrah Kaya

Merhaba.

Arabamın kalorifer kartı arızalıydı onarımını başardım. Aynı sorunu yaşayan arkadaşlara yardımcı olabilmek adına bu konuda paylaşmak istedim.

Aracımın kalorifer düğmesini soğuğa çevirdiğim halde içeriye sıcak hava vermeye devam ediyordu. Dolayısı ile klimayı açsam dahi içerisi fırın gibi oluyordu. Kalorifer musluğunu değiştirdim fakat yinede düzelmedi. Bende öncelikle kalorifer musluğuna gelen kabloları kontrol ettim. Kablolara akım gelmiyordu. Bunun üzerine kontrol kartını söktüm. Kartı sökmek için öncelikle teybi sökmeniz gerekiyor onuda belirteyim. Kartın üzerindeki parçalardan birinin yanmış olduğunu farkettim. Gezmedik elektronikçi kalmadı ama parçayı bulamadığım gibi parçanın ne olduğunuda bilen yoktu. İnternetten araştırma yaptım ve Polonyadaki bir ford forumunda aynı arızası olan birinin parçanın muadilini bulduğunu ve parça kodunu verdiğini gördüm. Parça kodu : IRFL 4105 N-Channel Mosfet.

Kontrol kartında işaretli olan parça arızalıydı.

zHWOPHV.jpg

Yerine taktığım parça.

fnNCXxo.jpg

Parçayı internet üzerinden bir elektronikçide buldum. Çokda ucuz adet fiyatı 1.5 TL. Parça geldiğinde yerine lehimledim. 10 gündür sorunsuz kullanmaktayım.

• Beğen 23
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Çayır

tebrikler  :bravo: bizde benzer işlemi, kombi kartları üzerinde yapyıoruz(duk). 

Yorum bağlantısı
Serhat Böcek

Tebrikler.Başarılı bir tamirat işlemi olmuş. :bravo:

Hep derim arızalı parçayı söküp yenisini takmak marifet değil,arızalı parçayı tamir etmek marifet.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Tebrikler, kritik ve önemli bir bilgi, bu tür bilgiler altın değerinde  :good1:

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Onur Doğan

Harika paylaşım fakat parçanın yanmış olduğunu nasıl anlıyoruz? Bende  kalorifer düğmesini sıcağa çevirdiğimde hala soğuk vermeye devam ediyor parçayı söktüm şuan elimde fakat gözle görülür bi sorun gözükmüyor.. 

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Geçmiş olsun. Çok faydalı bir bilgi olmuş. Zamanında bende çamaşır makinesinin kartında böyle bir parça değiştirmiştim. Arızaya bakan herkes sen bu makineyi at yenisini al demişti :D 50 kuruşa mı ne almıştım parçayı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Harika paylaşım fakat parçanın yanmış olduğunu nasıl anlıyoruz? Bende  kalorifer düğmesini sıcağa çevirdiğimde hala soğuk vermeye devam ediyor parçayı söktüm şuan elimde fakat gözle görülür bi sorun gözükmüyor.. 

Sizin sorun kalorifer musluğundan olabilir.. Aynısı başıma gelmişti...

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
İsmail Tunç

elinize sağlık başarılı bir çalışma olmuş.klima kontrol paneli çıkma parça olarak en az 200 tl dir.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mesut Oğuz

Emrah bey başarılı bir çalışma tebrik ederim. Benim de sorunum sizinki ile aynıydı. ilk çözüm olarak sıcak su hortumlarını kalorifer musluğundan çıkararak araya uçlarını birbirine bağlama yoluna gittim ama bu durumda sıcak hava alma şansı kalmadı. daha sonra sizin uygulamanızı görünce kontrol kartını söktüm ve kontrol ettim ki benimde aynı devre elemanım sorunluydu. buradaki birkaç elektronikçiye gittim ve benzer bir eleman ile değiştirdim ancak şu an kontrol sadece soğuk konuma alıyor musluğu. sanırım taktırdığım devre elemanı uyumsuz. Sizden rica etsem masraflarını karşılamak kaydıyla o entegreden bir tane de benim için temin etme şansınız olur mu acaba. Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Emrah Kaya

Emrah bey başarılı bir çalışma tebrik ederim. Benim de sorunum sizinki ile aynıydı. ilk çözüm olarak sıcak su hortumlarını kalorifer musluğundan çıkararak araya uçlarını birbirine bağlama yoluna gittim ama bu durumda sıcak hava alma şansı kalmadı. daha sonra sizin uygulamanızı görünce kontrol kartını söktüm ve kontrol ettim ki benimde aynı devre elemanım sorunluydu. buradaki birkaç elektronikçiye gittim ve benzer bir eleman ile değiştirdim ancak şu an kontrol sadece soğuk konuma alıyor musluğu. sanırım taktırdığım devre elemanı uyumsuz. Sizden rica etsem masraflarını karşılamak kaydıyla o entegreden bir tane de benim için temin etme şansınız olur mu acaba. Teşekkürler

Merhaba.

Size ÖM attım.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
  • 3 hafta sonra...
Ömer Vural

Merhaba arkadaşlar benim sorunum şöyle malum havalar sıcak şuanda ilk çalıştırmada genelde böyle bi sorun olmuyo soğuk hava tarafındayken soğuk hava geliyo hatta klima açıp gidiyorum sonra bi yerde durup bi müddet sonra aracı tekrar çalıştırıp hareket ettiğimde o zaman sıcak hava geliyo sonra yine başka bi zaman çalıştırdığında soğuk hava geliyo ara ara böyle oluyo daha hiç bi yere göstermedim klima kartında mı sorun kalorifer musluğunda mı yada klima gazından böyle bişey Yaparmı ?

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Adem Ünal

2001 fiesta ghia m var. aynı sorunu bende yaşadım. Ankara Ulus Konya Sokak ta bir çok yeri gezdim ancak yardımcı olamadılar. İlla da yanan parçanın üzerindeki harf ve numaraları bulmamı o şekilde yardımcı olabileceklerini söylediler. İnternetten numaraları bulamadım.  250 TL ye panelin çıkmasını almak zorunda kaldım.  Aldığım panel üzerinde numarada yazıyor. Sanırım yanan parçanın değer numaraları (PH08  52-10A) bunlar. Elektronikçiye panel ile birlikte gittiğinizde bu numaraların size faydası olabilir. Arızayı giderdiğim için henüz gitmedim. Ancak en kısa sürede bozuk panelide yaptırmaya çalışacam. Bozuk panel ile birlikte ve (PH08 52 10A) numarası ile elektronikçilerin yardımcı olacağını düşünüyorum. Sıkıntı yaşayanlara umarım bir yardımım olur. İyi günler.

Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

sizdeki çalışan panelin resmini çekip eklermisiniz.Böylelikle başka parçası bozuk olan varsa karşılaştırarak bakabilir.Faydalı bilgi olur.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...