İçeriğe Yönlendir

Fiesta IV - Klima - Kalorifer Kontrol Kartı Tamiri Irfl 4105 N-Channel Mosfet

Emrah Kaya

Recommended Posts

Aydın Şengül

Bağladığınız borularda sorun olabilir. Kalorifer peteği tıkalı olabilir. Kontrol etmek lazım.

sağlam elektrikçi tarafından bağlandı borular, klima işlerine de bakıyorlar onlarmı yanlış bağladı acaba.

Yorum bağlantısı
Doğan Çetin

Bugun sanayiye gittim 10 yere girdim esnafin durumu o kadar iyi ki oturdugu yerden kalkip ilgilenen olmadi.insanlara para lazim degil anladigim kadariyla.bende kizdim söktüm musluğu hortumlari direk bagladim suan sadece sicak hava veriyor.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Avni Uzun

Aynı sorun bende de vardı ve bu konu sayesinde çözüme kavuştum tüm forum huzurunda konuyu açan Emrah Bey'e teşekkür ederim. Elimde bol miktarda bu mosfetten kaldı. Aynı sorunu yaşayıp parçayı bulamayan arkadaş varsa yardımcı olabilirim.

Serkan bey  IRFL 4105 N-Channel Mosfet cipten elinizde mevcut ise bende alabilirmiyim. Aynı sorun bendede mevcut

Yorum bağlantısı
Serkan Güvenç

Arkadaşlar bu sorunu yaşayan bir çok forum üyesi bulunmakta. Bununla ilgili ben kalorifer musluğunu ve mosfeti değiştirerek çözüm bulmuştum. Fakat sonra kalorifer musluğu tekrar arızalanınca maliyeti düşürmek adına sistemi manuele çevirip sıkıntıdan kurtulmuştum. Belki bunu denemek isteyen olur diye buradan fotoğraflarla paylaşmak istedim.

Kalorifer musluğu arızalanınca birçok tamirci musluğu söküp hortumları direk bağlıyor zaten. Ben hortumu bağladığı yere küresel vana bağladım. Yaz aylarında vanayı kapattığımda sıcak hiç girmediği için gayet rahat serinletiyordum. Kışın da vananın pozisyonunu deneme yanılma yöntemiyle belli bir kısıklığa getirdiğimde içeriye sabit sıcaklıkta hava girmesini sağlıyordum. İçerdeki kontrol panelinin sıcak soğuk ayarlama kısmının bu yöntemle bir hükmü kalmıyor tabiki ama maliyeti oldukça düşük olan bu yöntem belki bu sorunu yaşayan arkadaşlara yardımcı olur düşüncesiyle paylaşmak istedim.

Dediğim gibi mosfeti almak için toplu sipariş vermek durumunda kalmıştım. İhtiyacı olan arkadaşlar iletişime geçerlerse ücretsiz olarak gönderiyorum. Yaklaşık 10 adet daha var elimde. 

c2g8XVO.jpg?1SjcEyLc.jpg?1

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Caner Keles

Serkan abi resimler görünmüyor benimle iletişime geçinilirmişim yanlış hatırlamıyorsam Bilkent d idi. Degilmi bende de aynı sorun mevcut yardımcı olursan sevinirim bende Hacettepe deyim monarşim yollamış tim sanırım

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Murat Karaoğlu

Benim kalorifer çok iyi ısıtıyor maaşallah hatta yakıyor ve 1.kademede bile çok iyi üflüyor...Klimayıda deniyorum arada soğuk iyi geliyor ama buradaki ''aynı sorun bende de var'' şeklindeki, oldukça fazla olan şikayetleri okuyunca açıkçası yazın bende klimada sorun yaşarmıyım acaba diye korkmadım değil hani :)...Zaten eski fiestamı satmamın en büyük nedeni klimasız olmasıydı  :shok:

Yorum bağlantısı
Ahmet Dinçer

klima gazı eksik olursa sorun yaşarsınız,

ayrıca kış aylarında arada bir klimayı çalıştırmak yaza hazırlık bakımından iyidir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Karaoğlu

Evet bunu bir yerde okumuştum klimayı kış ayları da olsa ara ara çalıştırmak gerekiyormuş bende 4-5 günde bir 1-2 dakika açıyorum arabayı aldım alalı...Tabi yaza ydoğru gaz kontrolü ve polen fitre değişimini de unutmamak gerek..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Evet bunu bir yerde okumuştum klimayı kış ayları da olsa ara ara çalıştırmak gerekiyormuş bende 4-5 günde bir 1-2 dakika açıyorum arabayı aldım alalı...Tabi yaza ydoğru gaz kontrolü ve polen fitre değişimini de unutmamak gerek..

zira boruların içindeki yağ dolaşım yapınca o ringler sağlam  kalır gaz kaçırmaz. mk3 mondeo ler meseal çok nadir gaz kaçırır. klima çaktırmadan hep devryee girip çıktığı için

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Ersin Yurtbay

Merhaba Arkadaşlar,

2000 fiesta flair aracımda uzun zamandır Fanlardan sıcak hava gelme problemi yaşıyorum, ancak sıcak gelmesi şu şekilde oluyor, ne zaman istanbul tarafiğinde kalsam klima kapalı ve soğuk tarafta olmasına rağmen fanlardan aşırı sıcak hava üflüyor,sanki motor sıcaklığı direk arabanın içine geliyor, klimayı açıp soğuk tarafına çevirsemde en az 10 dk aşırı sıcak hava gelmeye devam ediyor ve bir süre sonra çok az ılık hava gelmeye başlıyor. Kalorifer musluğundanmıdır yada kalorifer kartındamı problem var çözemedim. Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum,yada Avrupa yakasında gidebileceğim bir klimacı tavsiye edebilirmisiniz. Saygılar.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Büyük ihtimal musluk. Kontrole buradan başlayın deirim.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Uğur Ertürk

Merhaba arkadaşlar, bendeki araç 2004 focus ghia otomatik klimalı olanlardan, fiestadaki bu problemin benzeri benim araçta da var, başlangıçta çok iyi ısıtan kalorifer birden ısıtmayı kesip ılık üflemeye başlıyor, şu anda direk bağlantı yapıldığı için üşümüyoruz ama bu kart focuslarda da mevcut mu diye merak ediyorum, bilgilendirirseniz sevinirim, saygılar...

Yorum bağlantısı
Cüneyd Doğan

Hayırlı aksamlar arkadaslar urunu nereden temın edebılecegımı bılen varmı acaba ? (Devreyi)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Kazım Yılmaz
Serkan Güvenç

Servet beyin dediği malzemeyle Kazım beyin dediği malzemeler farklı. Mosfet diyorsanız bende var yardımcı olabilirim.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Board üzerinde olan transistör. Eğer on of olarak çalışıyorsa kısmen mosfet çalışır ama illaki ısı oluşur sürme tekniği sebebiyle. Doğrusu neyse o yapılmalı

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...