İçeriğe Yönlendir

Kamyonlarda Fren Patlamasi

Coşkun Biçer

Recommended Posts

Coşkun Biçer

Bugun haber izlerken bir kam yonun  freninin  patladigini ve kazaya karistiginin Allah rahmet eylesin bir kisinin hayatinin kaybetigini  soyledive mobese  goruntuleri yayinlandi .

Oncelikle cok feci bir olay onu belirteyim ama bu konularda bilgisi olan  arkadaslara sormak daha dogrusu ogrenmek istiyorum kamyonlarda fren patlamasi mumkumu veya agir araclarda ogrenmek istedigim frenin yanlis kulanilip isindikdan sonra balatalar islevini gormez ve frenler tutmaz bildigim kadariyla ama bu sofor hatasidir benim  ogrenmek istemesi fren patlamasi mumkunmu mumkunse nasil yoksa  dile kolay geldigindenmi haberlerde sunucular fren patladi diyorlar tesekur ederim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ağır vasıtada hava ile çalışır, hava kesilirse balata fren yapar, yani en kötü durumda hava kesildi diyelim kazık frenle durur, genelde bakımsız, uygun parçasız eski vasıtalarda, fren balatası yanar, işlevini yitirir, aşırı hız da varsa , bir yerlere girer

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Tüm araçlarda fren patlar. Bir yıl içinde fren hidroliğinin %3 'ü su ile doluyor ( nemden dolayı )

Edit: hava ile çalışanlarda da nem sıkıntı. Körükleri çatlatır

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Coşkun Biçer

Caglar bey yukaridada yazdigim gibi o surucu hatasidir fren isinmasi eger yanlis kulanilirsa fren isinir tutmaz ama  sizinde yazdiginiz gibi benimde bildigim kadariyla  fren patlamaz haksizmiyim

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Caglar bey yukaridada yazdigim gibi o surucu hatasidir fren isinmasi eger yanlis kulanilirsa fren isinir tutmaz ama  sizinde yazdiginiz gibi benimde bildigim kadariyla  fren patlamaz haksizmiyim

http://www.iskenderunpost.com/flas-iskenderunda-kaza-10-arac-birbirine-girdi/

Ben İskenderun'luyum. Belen'den aşağıya salıyorlar kamyonları, kamyonetleri sonuç felaket :( Bunun gibi benim hatırladığım 4 veya 5 tane kaza oldu. Birinde 20 kişiden fazla hayatını kaybeden vardı :(

Yorum bağlantısı
Coşkun Biçer

Yanlismi yaptim bilmiyorum konuyla pek ilgisi yok ama Turkiyede yolarin kotulugunden sikayet edenler icin Bu  gordugunuz video dunyanin en zengin ulkesi olarak  tabir edilen  ve kendilerinede dunyanin en zengin ulkesi dedikleri NORVEC,in  sehirler arasi ana yoludur abartili degil bir gercetir sizler birde kisin gorseniz bu ana  yollari sozum ona dunyanin en zengin ulkesi ulkemizin yollarina sukretmeliyiz bana kalsa  katilan olur katilmayan olur fakat ulkem dunyanin en zengini oldugunuda idda etmiyor  bunuda hatirlatayimhttp://www.youtube.com/watch?v=T6jHFpP3euQ

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kamyon fabrikasında üretim sorumlusu tanıdıklarım vardı, bazı kazalrda da bilirkişi, hepsinde hatalı bakım malzemesi veya kullanım hatası çıkmıştı

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Valfler bazen tıkanır, hava gitmez ve fren yapsanızda körüklerde hava boşalmaz, bu durumda fren tutmaz, yani hava tahliye etmez ve fren kitlemez, fren patlamaz yani, patlarsa hava hortumu yada körük patlarki o zaman direk fren kitler zaten.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Taşdelen

Yanlismi yaptim bilmiyorum konuyla pek ilgisi yok ama Turkiyede yolarin kotulugunden sikayet edenler icin Bu  gordugunuz video dunyanin en zengin ulkesi olarak  tabir edilen  ve kendilerinede dunyanin en zengin ulkesi dedikleri NORVEC,in  sehirler arasi ana yoludur abartili degil bir gercetir sizler birde kisin gorseniz bu ana  yollari sozum ona dunyanin en zengin ulkesi ulkemizin yollarina sukretmeliyiz bana kalsa  katilan olur katilmayan olur fakat ulkem dunyanin en zengini oldugunuda idda etmiyor  bunuda hatirlatayimhttp://www.youtube.com/watch?v=T6jHFpP3euQ

Adam çok doğru söylüyor.  :D  Sonuna kadar haklı :bravo:

Bir yerinde de arabayı rölantide kullanıyorum, manzarayı seyrediyorum diyor galiba, ilk başlarda :D

Yorum bağlantısı
Coşkun Biçer

kamyon fabrikasında üretim sorumlusu tanıdıklarım vardı, bazı kazalrda da bilirkişi, hepsinde hatalı bakım malzemesi veya kullanım hatası çıkmıştı

Caglar bey dediginiz  gibi ya bakim hatasidir ama cogunlukla %95 surucu hatasidir.

Yorum bağlantısı

Fren patlaması diye bişey yoktur. Söylenildiği gibi bakıpmsız, bitik balatalarla kullanma, hatalı fren, aşşşıırı yük sonucu oluyor bunlar. Yine her yol yoğun denetim ve yüksek cezalara çıkıyor. Arayan, soran, denetleyen yok. Adam niye ihmaller yapmasın ki? Fazla kazanç uğruna birileri ölmüş kimin umrunda... KAmyon da sigortalıysa maddi kayıp ta yok. 

Yorum bağlantısı
Coşkun Biçer

http://www.iskenderunpost.com/flas-iskenderunda-kaza-10-arac-birbirine-girdi/

Ben İskenderun'luyum. Belen'den aşağıya salıyorlar kamyonları, kamyonetleri sonuç felaket :( Bunun gibi benim hatırladığım 4 veya 5 tane kaza oldu. Birinde 20 kişiden fazla hayatını kaybeden vardı :(

Mehmet Kaya bey sizin soylediginiz  sadece ve sadece sofor hatasi ukalalik yapmis olmayayim ama afiniza siginarak ayrica kamyonetle kamyon arasinda cok fark vardir.Birisi kamyonu saliyorsa onun intara meyili vardir  hatta intar etmek istiyordur  salmak Peygamber vitesi olarak tabir edilir Allahla kul arasinda kimse kalmaz o zaman

Valfler bazen tıkanır, hava gitmez ve fren yapsanızda körüklerde hava boşalmaz, bu durumda fren tutmaz, yani hava tahliye etmez ve fren kitlemez, fren patlamaz yani, patlarsa hava hortumu yada körük patlarki o zaman direk fren kitler zaten.

Ali bey Evet sizin dediginiz dogru cok cok nadirde olsa yuzdeye vorsak  sifir bilmem kac olaraak cikar ki aracta birden fazla sistem vardir yani kamyonlar  cif fren sistemi vardir birbirinden bagimsiz derken farkli akslara  farkli sistem kumanda eder yanlis biliyorsam duzeltin lutfen

Yorum bağlantısı

Ya arkadaşlar, videonun tamamını seyrettim. Ne güzel yollar var. Bizim ülkemizle karşılaştırılamaz bile. Arada ufak ve düzgün yapılmış yamaları var. Videolarda şikayet edilen şey yolların dar oluşu. Tırlar zorlanıyormuş. 

İyi de bizde de böyle dar yollar var, üstelik asfalt, köstebek yuvası gibi. Otobanlarımız bile böyle ki Norveç otobanları hepten kaymak asfalt.

Yani nasıl izlendi, nasıl dinlendi, neye yorum yapıldı anlayamadım. Norveç'i biraz kötüleyen bir video beklerken daha da hayran olmamak mümkün değil.

Her taraf kaliteli asfalt. Bizle mukayese bile edilemez yahu!!! Paralı yollarımız bile patates tarlasıyken..... Neyse..

Yorum bağlantısı
Coşkun Biçer

Tüm araçlarda fren patlar. Bir yıl içinde fren hidroliğinin %3 'ü su ile doluyor ( nemden dolayı )

Edit: hava ile çalışanlarda da nem sıkıntı. Körükleri çatlatır

Servet bey nem buyuk araclarin bir numarali dusmanidir falat hava kurutucunun nem onlemek icin  yapilan filitresi vardir ve bu filitre cuzri bir fiyattadir en fazla 30 40 tl,yi gecmez oda enfazla ve degistirmek iki bilemediniz uc dk surer buda sofor hatasi bu filitreler her yil degismesi gerek ozzelikle kis oncesi  degismesi gerek yani bakim one cikiyor Caglar beyin dedigi gibi

Yorum bağlantısı
Metehan Şahin

Mehmet Kaya bey sizin soylediginiz  sadece ve sadece sofor hatasi ukalalik yapmis olmayayim ama afiniza siginarak ayrica kamyonetle kamyon arasinda cok fark vardir.Birisi kamyonu saliyorsa onun intara meyili vardir  hatta intar etmek istiyordur  salmak Peygamber vitesi olarak tabir edilir Allahla kul arasinda kimse kalmaz o zaman

Ali bey Evet sizin dediginiz dogru cok cok nadirde olsa yuzdeye vorsak  sifir bilmem kac olaraak cikar ki aracta birden fazla sistem vardir yani kamyonlar  cif fren sistemi vardir birbirinden bagimsiz derken farkli akslara  farkli sistem kumanda eder yanlis biliyorsam duzeltin lutfen

Salmaktan kasıt kamyonu yüksek vitese atmak ve gaza dokunmadan inmektir. O yükle hiçbir şoför vitesi boşa atmaz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Coşkun Bey kazadan sonra söylenen fren patladı, fren şişti..

Yorum bağlantısı
Coşkun Biçer

Adam çok doğru söylüyor.  :D  Sonuna kadar haklı :bravo:

Bir yerinde de arabayı rölantide kullanıyorum, manzarayı seyrediyorum diyor galiba, ilk başlarda :D

siz video,nun tamamini seyretmediniz sanirim zaten sonlarina dogru  kamyonlar karsilikli gecmesi gerekiyordu  ve nasil gectigini gorurdunuz neyse Ulkemizdeki yollardan sikayet ederken koru korune  etmeyelim Kaldiki Turkiye,nin dunyanin en zengin ulke oldugu gibi bir iddasi yok  burasi saka degil ana yoldur ve bu videoda gozuktugunden cok cok cok daha kotu ve dar yollar var  bu video,yu tesadufen buldum bBU YOLLAR SEHIRLER ARASI ANA YOLLARA HEMDE BURAYA GORE BUYUK SEHIRLERDIR Norvecte kisin bahara kadar trafige kapali yollar bile vardir gerci onlar kar yuzunden kapanir kotulugunden degildir

Yorum bağlantısı

siz video,nun tamamini seyretmediniz sanirim zaten sonlarina dogru  kamyonlar karsilikli gecmesi gerekiyordu  ve nasil gectigini gorurdunuz neyse Ulkemizdeki yollardan sikayet ederken koru korune  etmeyelim Kaldiki Turkiye,nin dunyanin en zengin ulke oldugu gibi bir iddasi yok  burasi saka degil ana yoldur ve bu videoda gozuktugunden cok cok cok daha kotu ve dar yollar var  bu video,yu tesadufen buldum bBU YOLLAR SEHIRLER ARASI ANA YOLLARA HEMDE BURAYA GORE BUYUK SEHIRLERDIR Norvecte kisin bahara kadar trafige kapali yollar bile vardir gerci onlar kar yuzunden kapanir kotulugunden degildir

Coşkun videoda yollara baktım hepsi kaymak asfalt. Bizimkiler delik deşik. Video konmuş ama video benim dediklerimi kanıtlar nitelikte. Yolların dar olması ayrı, delik deşik olması ayrı birşey. Videoyu izledikçe Norveç'e hayranlığım daha da arttı.

Yorum bağlantısı
Sevgin Yılmaz

Temmuz ayında Bulgaristan'a arabam ile gitmiştim,yollar felaketti.Bir şehirden diğerine geçerken birden bire önümdeki yol kaplaması yok oldu.Yıllardır bakılmaya bakılmaya yol temele düşmüş.Otobandan gitmemi tavsiye etmişlerdi bir ara bölünmüş bir yoldan gittim sanırım orası otobanmış :) .Yol kenarlarında çok fazla lastikçi ve tamirci gördüm kamyoncular sık sık lastik patlatıyormuş bozuk  yollarda.Sürekli yol inşaatı gördüm ama mevcut yol güzargahını iyileştirme işlemi yapıyorlardı genişletme işi hiç görmedim.Bölünmüş yol sadece şehir yaklaşımlarında vardı.

Yorum bağlantısı
Coşkun Biçer

Coşkun videoda yollara baktım hepsi kaymak asfalt. Bizimkiler delik deşik. Video konmuş ama video benim dediklerimi kanıtlar nitelikte. Yolların dar olması ayrı, delik deşik olması ayrı birşey. Videoyu izledikçe Norveç'e hayranlığım daha da arttı.

Ozgur bey yollar kaymak gibi diyorsunuz,  ben gezdigim gordugum yerlerde fotograf cekip gosterseydim yollardaki tumsekleri catlaklari gorurudunuz. Turkiyede mumkun mertebe syehat ederim insanlarimizin agladigi gibi degil yollarimiz..Ama ulkemde birseyi ogrenemediler  asfalta yama yapmayi  danimarkada isvec te adamlar yama yapiyor yamadan geciyon tik diye ses bile yok yamadanmi geciyon yoksa yeni asfatanmi hic farketmiyorsun.Video,ya ve konumuza donersek siz Norvece hayranligim birkere daha arti diyorsunuz  dogrudur ama kacirdiginiz konu yasadigimiz ulkemiz hicbir zaman  dunyanin en zengini oldugunu idda etmedi ayrica bu video,yu tesadufen gordum ve buraya koydum konumuz agir araclar oldugundan ama dedigim gibi yollardaki tumsek,cukur ve tumsekleri daha sonra bulursam video gosteririm.

Yorum bağlantısı
Coşkun Biçer

Agir araclarda  cok zordur fren  patlamasi. Fren valfi calismaz ve ayni anda elfreni valfi devreden cikar korukler hava dolu frene basiyorsunuz valf arizasi nedeniyle  hava birakilmaz, ve elfreni cekildiginde elfreni valfide arizali tesaduf buya elfreni havayi bosatmaz  iste o zaman Allaha emanet olursunuz. Ama bukadar tesaduf filimlerde bile olmaz.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Yok haklısın, benim dediğim diğer bir ihtimal, senin yazdıklarında doğrudur.

Yorum bağlantısı
Coşkun Biçer

treylerin arka teker de dönüyormuş, yeni farkettim.

Szin muhabetinizi anlamadim cahiligime  sayim .Bu arada mutlu yillar

Yok haklısın, benim dediğim diğer bir ihtimal, senin yazdıklarında doğrudur.

Oyle diyorsan oyle olsun benim hakli veya haksiz olmak gibi bir niyetim yok ince buradaki gondermenin farkindayim eger  yanlis anladiysamda benim cahiligime verin  ve kusura bakmayin. Cahilerle fazla yuzgoz olmamaniz dilegimle mutlu yillar hersey gonlunuzce olmasi dilegimle.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...