İçeriğe Yönlendir

İlk Gözlemlerim Ve 2012 Ile 2013 Model C-Max Arasındaki Farklar?

Murat Kuzey

Recommended Posts

Murat Kuzey

Merhaba,

Nihayet dün itibariyle aracıma kavuştum. Aracım siyah renk Titanium X paket olanından. Bugün ilk kez ailecek aracımla gezimizi yaptık. ;)  Affınıza sığınarak sizlere gözlemlerim ve birkaç sorum olacak.. 

1. Aracımı teslim alırken kesinlikle Opetten yakıt almam konusunda uyarıldım. Ben sadece Shell den yakıt alırım. Hayatımda hiç opete girmişliğim yok. Kendilerine bunu söyledim. o zaman aldığınız fişleri saklayın dedi. Oldu, 15.000 km boyunca kim nerede saklayacak bunları? Shell de Opette olduğu gibi, yakıt güvence sistemi varmıdır?

2. Aracıma ilk aldığımda 50 TL lik mazot aldım. Depo bomboştu tabiki. Bugünde 50 TL lik mazot takviyesi yaptım. toplamda 77 KM yol yaptım. çeyrek depo kaldı.  bilgisayarın verdiği ort. tüketim. 7,1 civarlarında şu an. Normaldir diye düşünüyorum..

3. Aracımı mümkün olduğunca sakin ve zorlamadan kullanmaya çalıştım. 2000-2500 devirlerde vites değiştirmeye gayret ettim. Bu şekilde daha ne kadar kullanmaya devam etmeliyim?

4. Bugün AVM ye girdik. Bildiğiniz gibi AVM oto park girişlerinde bagajları kontrol ederler (Neye yarıyorsa bu?). Ben unutmuşum bagajın elektrikli olduğunu. Adam açıverdi bagajı. ve kapattı. Sonra aklıma geldi. Bu şekilde bagajın manuel açılıp kapatılması, bagaj kapağındaki otomatik açma kapama sistemine zararı olurmu?

5. Avm ye park ettiğimde araçtan indiğimzde keskin bir balata yanık kokusu geldi. ( Bunu AVM ye girerken güvenlik görevliside camımı tıklayarak söyledi) İlk başlarda canım sıkıldı. Sonraki gezmelerde hiç kokuya rastlamadım. Nedir bu sizce?

6. Aracımda 2012 model araçlarda gördüğüm hiç bir eşya saklama gözü cepi vs. bulamadım. Yolcu koltuğu altında çekmece baktım o da yoktu?  Bu arabayı almadan önce, ikinci el 2012 C-max aracı incelediğimde vardı. Ayrıca arka koltuk altlarında da gizli eşya gözleri vardı . Bu da benim araçta yok. :unsure2: Arka orta koltuğun arkaya gömülesiyle sağ ve sol koltuk diz mesafesi ciddi şekilde artıyordu. Bu da yok ( Var da ben mi bulamıyorum bunları?) Başka farklar varmıdır? Varsa nelerdir acaba?

7. Aracın yokuş kalkış sistemi gayet başarılı. Ancak şöyle bir sıkıntı var. aracı yokuşa parketmek istediğimizde hepimiz aracı boşa alarak salar park ederiz. Bu araç frende tuttuğundan boşa salamadım. Ancak debriyajı bırakırsam boşa salmaya başlıyor. Bu da ilginç geldi bana :)

8. Önceki Ford Focus aracımda fabrikasyon alarm vardı. Bu araçlarda alarm mevcutmudur?

9. Sonuç olarak araçtan gayet memnun ayrıldık. Oğlum en çok tavanın cam olmasını sevdi. :)

Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1. tüm istasyon markalarında var, opetten de opet kart ile almanız halinde güye online olarak görüyor fabrika ancak bu sistem de çalışmayabiliyor.

4. düğmeeye basınca da bagaj kendi açılacaktır

5. araç yeni bilumum kokular normal şu an

7. normal bir fren işleyişi

hayırlı olsun :nazar:

Yorum bağlantısı
Ahmetcan Yiğit

1. tüm istasyon markalarında var, opetten de opet kart ile almanız halinde güye online olarak görüyor fabrika ancak bu sistem de çalışmayabiliyor.

4. düğmeeye basınca da bagaj kendi açılacaktır

5. araç yeni bilumum kokular normal şu an

7. normal bir fren işleyişi

hayırlı olsun :nazar:

Opet kartı kullanma kılavuzunun icinde :)

Yorum bağlantısı
Ahmetcan Yiğit
(düzenlendi)

1. Bizimde alalı 2 ay oldu. Ama bir kere Opet'ten yakıt aldık. Cogunlukla Aytemiz'den alıyoruz , suana kadar bir sorun cıkmadı cıkacagınıda sanmıyorum.

3. Rodaj süresi kullanım kılavuzunda yazıyor olması lazım ama lastikler yeni oldugu icin 150'yi gecmeyin diye yazıyordu öyle hatırlıyorum. Geçislerde ise 2.5 ile 3.2 arası vites yükseltiyoruz

4. Benim babamda eski C-Max'e alıskın oldugu icin 4-5 kere öyle yapmıştı :) Zaten bir içeriden açma tuşu var birde plaka lambalarının orada. Plaka lambalarının oradakine bassanız kendisi acılıyor zaten. (ayrıca sizde tamponun altına ayağınızı gezdirince bagaj açılıyor mu?)

5. El freni tam indirmemiş olabilirsiniz belki diye düşünüyorum.

6. Ön koltukların arkasında gazete koyma yeri var eski C-Max'ler ile aynı. arka paspasın orada sadece sağ tarafa baktım göz var hatta imdat çekici bulunuyor olması lazım. Önlere hiç dikkat etmedim bende :D Ayrıca eski C-Max'lerde olan arka orta koltuğun hemen önünde olan 12W gözü yok.
7. Bizde de öyle :p

8. Alarmlar aynı yine iki adet göz var kumandadan basılı tutunca camları acıyor kapatıyor vs. vs. ama çift kilitleme nasıl oluyor onu çözemedim.

Ayrıca arabanız hayırlı olsun kazasız belasız keyifli sürüşler :nazar::)

tarihinde Ahmetcan Yiğit tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

2012 ile karşılaştırma sadece 7.ci seçenekte olmuş.Diğer şeyler çok önemli değil.Aracınızın keyfini çıkarın.

Yorum bağlantısı
Murat Kavuk

4. Kullanma klavuzunda manuel de açılıp kapatılabileceği yazıyor. Sağ tarafta tutma kolu var hatta manuel kapatmak için. Ben yine de avm'ye girerken erken davranıp içerden açıyorum bagajı.

8. Aarm ve çift kilitleme yok diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Buralardaki Avm lerde huzur var kardeşim. :keyifli::coffee:  Ne araba aranıyor,ne de lpg var diye kapalı otoparka alınmıyorsun. :fiuw:

Yorum bağlantısı
Murat Kuzey

Hepinize teşekkür ederim arkadaşlar. Hepimiz arabalarımızı kazazıs belasız kullanmak nasip olur inşallah.

Yorum bağlantısı
Murat Kuzey

4.(ayrıca sizde tamponun altına ayağınızı gezdirince bagaj açılıyor mu?)

Bunu bugün denedim. Böyle birşey yok. Gerçekten böyle birşey varmı diğer C-maxlerde??

Yorum bağlantısı
Murat Kavuk

Bunu bugün denedim. Böyle birşey yok. Gerçekten böyle birşey varmı diğer C-maxlerde??

Amerikada var. Avrupada var mı bilmiyorum, varsa da anahtarsız giriş olan modellerde vardır, kugada olduğu gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Kuzey

2012 ile karşılaştırma sadece 7.ci seçenekte olmuş.Diğer şeyler çok önemli değil.Aracınızın keyfini çıkarın.

Teşekkürler Mehmet Bey,

Benim yapmak istediğim karşılaştırma değildi. Gözlemlerimi dile getirdim. 7. seçenek ise kalrşılaştığım farklılıklardı. Sizlerin de eklemek istediğiniz, bildiğiniz farklar varsa ekleyebilirsiniz..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Olgaç Öcek

Selamlar kardeşim. Hayırlı olsun.  :nazar:  Aynı aracın gece gri si bende mevcut. 2 hafta oldu alalı hatırlarsan.

1- Bence içine sinen benzinciden al. Bende Shell Fuel Save alıyorum.

2- ilk 100TL lik kullanımda benimde 7.2 - 7.6 arası idi. 2.ci 100TL yi aldığımda herşeyi sıfırladım. Şuan 5.8 - 6.1 arası dolaşıyor ki gayet iyi.

3- Lastikler için ayrı bir rodaj , motor için ayrı bir rodaj süresi var. Ben hepsini araştırıp , bir sonuca kendimce vardım. 1000 km yi görmeden kitabına göre uyacağım aracımın. ( Şuan 740 civarı olsa gerek . Az kaldı :bravo:  )

4- Bagaj kapağını henüz kimse manuel ellemedi. Elletmedim :)  Manuel ellense ne olur bende bilmiyorum.

5- Kardeşimde aldığı yeni Seat Leon dan aynı kokuya denk gelmiş. Ama daha ilk 500 km içinde ani fren yapınca bu kokuyu almış. Sormuş ustalarına , normal demişler. Sizde acil fren yaptınız mı? Durduk yere ise kokması pek normal gelmedi.

6- Arka orta koltuğun çıkartılması ile arka diz mesafesi uzayabilir bilgisi almıştım arabayı satın alırken. Gizli bölmeler hakkında bir fikrim yok. Henüz aracımı gündüz vakti tam anlamıyla inceleyemedim.

7 -  Vitesi boşa alıp , debriyaj basılı olsa bilemi tutuyor sistem. Sanki ben denemiştim. Debriyaj basılı iken boşa alırsan yokuş kalkış devrede olmuyordu sanki.

8-  Hiç bir fikrim yok. Merak ettim doğrusu

Yorum bağlantısı
Misafir

Opetworldcard kullaniyorum. Deli puan veriyor. Tabi harcamaya oranla. Bende arka koltuklarin paspas altinda (ikisinde de) saklama gozu var. Bagajdaki ayak olai kugalarda var diye biliyorum. Alarm bende de yok.

Yorum bağlantısı
Murat Kuzey

Selamlar kardeşim. Hayırlı olsun.  :nazar:  Aynı aracın gece gri si bende mevcut. 2 hafta oldu alalı hatırlarsan.

1- Bence içine sinen benzinciden al. Bende Shell Fuel Save alıyorum.

2- ilk 100TL lik kullanımda benimde 7.2 - 7.6 arası idi. 2.ci 100TL yi aldığımda herşeyi sıfırladım. Şuan 5.8 - 6.1 arası dolaşıyor ki gayet iyi.

3- Lastikler için ayrı bir rodaj , motor için ayrı bir rodaj süresi var. Ben hepsini araştırıp , bir sonuca kendimce vardım. 1000 km yi görmeden kitabına göre uyacağım aracımın. ( Şuan 740 civarı olsa gerek . Az kaldı :bravo:  )

4- Bagaj kapağını henüz kimse manuel ellemedi. Elletmedim :)  Manuel ellense ne olur bende bilmiyorum.

5- Kardeşimde aldığı yeni Seat Leon dan aynı kokuya denk gelmiş. Ama daha ilk 500 km içinde ani fren yapınca bu kokuyu almış. Sormuş ustalarına , normal demişler. Sizde acil fren yaptınız mı? Durduk yere ise kokması pek normal gelmedi.

6- Arka orta koltuğun çıkartılması ile arka diz mesafesi uzayabilir bilgisi almıştım arabayı satın alırken. Gizli bölmeler hakkında bir fikrim yok. Henüz aracımı gündüz vakti tam anlamıyla inceleyemedim.

7 -  Vitesi boşa alıp , debriyaj basılı olsa bilemi tutuyor sistem. Sanki ben denemiştim. Debriyaj basılı iken boşa alırsan yokuş kalkış devrede olmuyordu sanki.

8-  Hiç bir fikrim yok. Merak ettim doğrusu

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim Olgaç Bey. Evet hatırladım. :)  Sizde arabanızı güle güle kullanın.

Opetworldcard kullaniyorum. Deli puan veriyor. Tabi harcamaya oranla. Bende arka koltuklarin paspas altinda (ikisinde de) saklama gozu var. Bagajdaki ayak olai kugalarda var diye biliyorum. Alarm bende de yok.

Necati Bey sizin arabanız 2012 galiba? 2013 lerde bu saklama gözü olanı rastlamadım. :)

Yorum bağlantısı
Misafir

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim Olgaç Bey. Evet hatırladım. :)  Sizde arabanızı güle güle kullanın.

Necati Bey sizin arabanız 2012 galiba? 2013 lerde bu saklama gözü olanı rastlamadım. :)

2011

Yorum bağlantısı
Ahmetcan Yiğit

2011

Abi senin sağ arka paspasin altinda imdat cekici var mı?

Yorum bağlantısı
Ahmetcan Yiğit

yok sanırım. paspasın altındaki saklama gözünde mi ?

Evet abi sağ tarafta. Bizim var ama cekic yerinde yok.

Yorum bağlantısı
Rıfat Hasar

Arkadaşlar merhaba,

Bende 2013 Model C max Titanium x + op aldım şu an 950 km. 2 depo bitirdim 2 defa sıfırladım 7.1 kadar indi şehir içi ortalama aracı sevdim ve çok çevik bir araç. özelliklere gelince arka paspas altında gizli gözler yok, ayakla bagaj kapağı açma yok, sadece bende alarmı merak ediyordum ama sanırım oda yok :( şimdiye kadar yaşadığım tek negatif durum aracın arka süspansiyonlarda hafif bir yol bozukluğu, çukur veya kasislerde ufak bir ses yankı yapıyor aracın içinde.

Yorum bağlantısı
Ahmetcan Yiğit
(düzenlendi)

Arkadaşlar merhaba,

Bende 2013 Model C max Titanium x + op aldım şu an 950 km. 2 depo bitirdim 2 defa sıfırladım 7.1 kadar indi şehir içi ortalama aracı sevdim ve çok çevik bir araç. özelliklere gelince arka paspas altında gizli gözler yok, ayakla bagaj kapağı açma yok, sadece bende alarmı merak ediyordum ama sanırım oda yok :( şimdiye kadar yaşadığım tek negatif durum aracın arka süspansiyonlarda hafif bir yol bozukluğu, çukur veya kasislerde ufak bir ses yankı yapıyor aracın içinde.

Ayakla bagaj acma Kugalarda var sanirim veya tekno paketlerde. Alarm olması lazım cünkü gözlük koyma yerinin orda 2 adet göz var

tarihinde Ahmetcan Yiğit tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Olgaç Öcek

Bendede Alarm yok diye biliyorum.

Alarm dan kasıt tam olarak nedir Ahmetcan? Nasıl açıyor , kapatıyorsun ki?

Yorum bağlantısı
Ahmetcan Yiğit

Bendede Alarm yok diye biliyorum.

Alarm dan kasıt tam olarak nedir Ahmetcan? Nasıl açıyor , kapatıyorsun ki?

Abi basit olarak denemek gerekirse hic denemedim 2012'de ama arabanın camını ac sonra kapıları kilitle camdan iceriye sok elini orada kamera var alarm varsa ötecektir büyük ihtimalle aksam araba geldiginde deneyecegim

Yorum bağlantısı
Murat Kuzey

Arkadaşlar, bana aracı teslim ettiklerinde hediye olarak halı paspas verdiler. Eyvallah. Ama kardeşim. bu halı paspaslar aracın tabanındaki deliklere takmak için yuvarlak klipsler takılmadı. Onları sormayı unuttum. Sizlerde durum nedir acaba? Servise taktırabilirmiyim..

Yorum bağlantısı
Ahmetcan Yiğit

Arkadaşlar, bana aracı teslim ettiklerinde hediye olarak halı paspas verdiler. Eyvallah. Ama kardeşim. bu halı paspaslar aracın tabanındaki deliklere takmak için yuvarlak klipsler takılmadı. Onları sormayı unuttum. Sizlerde durum nedir acaba? Servise taktırabilirmiyim..

Biz arabanın ikinci sahibiyiz onun icin birsey diyemem ama aldıgımızda paspas yoktu arabada, Baumax'tan almıştık

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...