İçeriğe Yönlendir

C-Max Gaz Kelebeğinin Araç Çalışmazkenki Konumu (Video'lu)

Önder Kuru

Recommended Posts

Önder Kuru

Hayırlısıyla rölanti ayarını da sanırım bozduk. Dün komple söktük, balata spreyi ile tamamen temizledik. Alttaki ayar vidası gibi olan şeyi sağa sola çevirdik. Kelebeğin pozisyonu değişmeyince öylece bıraktık, yerine monte ettik. Herhangi bir değişiklik olmadı. Bugün kendim kaşındım tekrar söktüm bahsettiğim ayar vidasını 1 tur sağa çevirip(ilk konumunu işaretledim önce) öyle monte ettim. Ekranda sistem arızası yazdı. 2-3 kontaktan sonra normale döndü ama sallantı aynıydı, bu kez ilk konumunun tam tersine 1 tur çevirip monte ettim. Yine aynı durum. Sonuncusunda ilk konumuna getirip taktım. Bu kez de rölanti sapıttı. Şaşırıp kaldım. Artık bir umut vidayı az çevirip akü kutup başını söküp 10 dk. bekledim. Tekrar taktığımda rölanti daha stabildi. Öylece bıraktım. Vesile ile diğer mesajlarda bahsedilen kelebeğin aralık kalma durumu araç çalışırken yok kendiliğinden kapanıyor. Çok az kendisi aralık kalıyor. Umarım sıkıntı yaratmaz.

Şunu sorayım şu an aracın hafızasında bu sistem arızası duruyor mudur?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu

söyledim size ama ben kelebek sağlam diye,aracı gauge menüye alın dijital devir saati olan kısmı bulun motor normal çalışma sıcaklığındayken bir şekilde ayar vidasına ulaşarak rolantiyi 800-850 arasına sabitleyin,neyse geçmiş olsun :( oda olmuyosa serviste ıds ile yeniden kalibrasyon yapılıyodu diye hatırlıyorum ....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Kuru

söyledim size ama ben kelebek sağlam diye,aracı gauge menüye alın dijital devir saati olan kısmı bulun motor normal çalışma sıcaklığındayken bir şekilde ayar vidasına ulaşarak rolantiyi 800-850 arasına sabitleyin,neyse geçmiş olsun :( oda olmuyosa serviste ıds ile yeniden kalibrasyon yapılıyodu diye hatırlıyorum ....

Denemeden(yada bozmadan) rahat etmeyen biriyim maalesef. Dediğin gibi de yapılabilir yada sanayideki ustamda Ids var ona da gidebilirim. En son duruma göre bakacağım. Şimdi sıra bobin var. Sağlam bi tane bulup denemem(!) lazım. Tüm cevaplar için sağolun. Aslında ilkinde hava giriş borusu söküp kelebeğin, kontak açılınca kapandığını görseydim ellemezdim(yok yok kesin ellerdim duramazdım) :lol:
Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu
(düzenlendi)

önce bir maf sensörünün fişini çekip deneme yapsana,aracın çalışmasında herhengi bir değişklik olacakmı ;)ben senin sorunu 1 yıl önce yaşadım,ilk marşta öksürme yapıp ikinci marşta rahat çalışıyodu,çok uğraştım bende kelebek temizliği,maf temizliği gibi yakıtı değiştirdim opete döndüm tekrar,sürekli aynı istasyondan almaya başladım,şimdi şeytan kulağına kurşun ne bi sallama,ne bir titreme nede öksürme var,

birde aklımdayken gaz kelebeğinin etrafında yağlanma varsa,hava filitre kutusunun içinde kartel havalandırma hortumunun önünde sünger var,o süngeri temizleyici spreyle temizlerseniz,kelebek en az 5000 km yağlanmıyo,kelebek temiz kalıyo tecrübeyle sabittir :)

tarihinde Murat Akaloğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Önder Kuru

önce bir maf sensörünün fişini çekip deneme yapsana,aracın çalışmasında herhengi bir değişklik olacakmı ;)

Maf sensörü nerede ki? Altta biyerde diyen oldu ama? Kelebeğin yanındaki sensör değil herhalde çünkü üstündeki kodu google girince başka bişey çıkmıştı geçen gün.
Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu

kelebeğe giden hava hortumunun üstünde ;)

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

kelebeğe giden hava hortumunun üstünde ;)

Maalesef bizim hortumda öyle birşey yok. Hava filtresi kabından kelebeğe-kutu kısmında esnek diğer ucu kıvrık- dümdüz bir boru gidiyor. Sensör olarak en yakın olan videoda kelebeğin solunda kalan...

Gönderilen Resim

Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu

hava filitre kutusunun üstünde yokmu peki,

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Kapakta yok. 3-4 kez filtre değiştirdim 4-5 de söküp hava tutmuşluğum var alta da dikkati mi çekmedi.
Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Ayrıca nette maf sensör diye aradığımda hep tdci'ler çıkıyor...
Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Şöyle bir bilgi buldum;

"O2 sensör lambda sensörü, egzost manifoldu üzerindeki katalitik konvertörden önce ve sonra olmak üzere 2 tane. T-MAP, Temperature and Manifold Absolute Pressure, sensörü emme manifoldunun içinde konumlu."

Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu

sizdeki motor 115 lik vct değilmi ???

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

sizdeki motor 115 lik vct değilmi ???

Hayııırrr. 100ps.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1. kelebek normal

2. ford da gaz kelebeğinde sorun aramayın, %99 zamanı, %1 ihtimale harcarsınız, VW olsa tam tersi

3. o vida ellenmeyecekti fena olmuş

4. sorunuz %90 maf ta.

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

1. kelebek normal

2. ford da gaz kelebeğinde sorun aramayın, %99 zamanı, %1 ihtimale harcarsınız, VW olsa tam tersi

3. o vida ellenmeyecekti fena olmuş

4. sorunuz %90 maf ta.

1. Acı bir tecrübeyle öğrenmiş oldum.

2.Anladım abi.

3.Yapılabilecek bir şey var mı?(deneme/yanılma vs. gibi)

4. Nerede bu maf? Benim hava filtresinden kelebeğe gelen boruda birşey yok.

Ayrıca şu an devir test menüsünden baktığım kadarıyla 740-830 arası geziyor ama ibre neredeyse hareketsiz. O vidayı saat yönünün tersine çevidiğimde hiçbir şey olmamıştı, ters yönde yapınca sistem arızası ve hız sınırlama kipi devreye girdi sonra çıktı. Hata kodunu sildirdik.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Çağlar Bayur

herhangi bir ayar olmaıdığı için oynanan vida bile işi bozmaya yeter, subapalr sıkı diyen kim?

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

herhangi bir ayar olmaıdığı için oynanan vida bile işi bozmaya yeter, subapalr sıkı diyen kim?

Ustam dedi. Rölanti sorun değil. Şu an gayet iyi (dijitalde 740-780 arası).
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...