İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk3- Enjektörler Revizyonu Tamamlandı :)

Akan Belen

Recommended Posts

Akan Belen

Ben yeni bir başlık adı altında bu süreci anlatayım.Gerekli görülürse başka konu altında birleştirir arkadaşlar.

Gelelim kısaca beni bu yola sürükleyen olaylara.

1-Araç yüksek devirde kırdırma bujisi lambası yakıyor ve güçten düşüyordu

2-Son dönemlerde sabahları çalışmıyordu

3-Acayip bir duruman sorunum vardı

4-Şehir içi yakıtımın yüksek olduğu aşikardı

Enjektörleri sıfırlamak istesek en son Çağlar abi tanesine 700 tl fiyat aldı oldukça yüksek bir maliyet.Forumda da oldukça konuşulduğu üzere delpi marka enjektörler mutlaka uygun cihaz ile kodlanması gerekiyor kanısına ulaştım.Bu işi yapacak firma ararken Ankarada Uzman Pompa diye bir delpi servisi buldum.Bu cumartesi de Ankara'da işim olması sebebiyle bu firmada yaptırmaya karar verdim.Saolsun forumdan Evren İskent'de sordu soruşturdu olumlu sonuç alınca cumartesi sabah soluğu bu fırmada aldım.

Burdan Evren'e çok teşekkür ederim planları olmasına rağmen sabah yinede geldi yanıma.

Açıkçası sabah ilk gittiğimizde fazla muhatap olacak birini buladık gibi bir oluştu ki içimden bu iş nasıl olacak diye düşünmeden edemedim.Neyse sonradan işler düzeldi.Önce enjektörler söküldü ve test edildi.Memelerde bir sıkıntı olmadığı ama ara eleman denilen parçaların resmen artık iş görmez hale geldiği sonucu çıktı.4 tanesi yenilendi birkaç küçük parça değişimi daha yapıldığı söylendi ama açıkçası tam nedir bende bilmiyorum.Ahanda yenilenmiş takılmaya hazır enjektörler.

http://img208.imageshack.us/img208/7369/nnrk.jpg

Enjektörlere yeniden kod oluşturuldu.Bunlar sonra aracın beynine tanıtıldı.Yaklaşık 40 km test edilip sonra yeniden cihaza bağlandı.Enjektörlerin ve araç beyninin kodları aldıladığından emin olduk.Ayrıca yeni kodları bende yazılı olarak aldım.

.Sonra mazot pompasını sökme ve kontrol edilme sırasına geldi.Burda mazot pompasını gövdeye bağlayan yerde bir vida resmen kök söktürdü.Yeri de ters olduğundan sökmek ciddi sıkıntı oldu resmen.Yarısı sökülmüş olan pompa 

http://img853.imageshack.us/img853/3779/o428.jpg

http://img15.imageshack.us/img15/2522/lqw2.jpg

http://img541.imageshack.us/img541/4465/tn34.jpg

Gelelim pompa olayına.Bu arada sıkılmadan etmeden yakaladığım heryerde sorularıma sabırla cevap veren Nuh Ustaya ayrıca teşekkür etmek isterim.

En resimdeki parça pompanın üzerindeki bir soket gibi birşey.Bana değişmesi gerekir dendi.Bizde boğun eğdik değiştirdik ama çok uydunda birşey değil 187 tl fiyatı var.Açıkçası değişim gerekir miydi bilmiyorum.APrça hakkında en ufak bir fikrim yok.Bozulurmu bozulsa araç çalışırmı bilmem.

Ayrıca mazot filtresininde değişim zamanı geliyordu ki yine usta kesinlikle delpi marka kullanmamı tavsiye etti.Üstündeki filtrede aslında otosan marka idi.Ancak usta inatla bundan sonra delpi marka filtre kullanmayı tavsiye etti.Elbette değişim yaptık 87 tl de filtre fiyatı var :D

dbkl.jpg

Sonrasında araç toplandı.Enjektörler takıldı.Enjektör keçelerinden biri oldukça yıpranmıştı olmuşken onlarıda değişelim dedik.Gittik orjinal olarak aldık.4 tanesi 60 tl ödedik.

http://img593.imageshack.us/img593/1333/6lnc.jpg

Böylece işlerimiz bitti.Gelelim maliyet kısmına

Toplamda işçilik ile birlikte 1700 gibi bir fiyat çıktı aslında.Ancak hem ben daha önce konuşmalarımdan bu kadar beklemediğimi hemde Evren'in ustasının selamıyla gittimiz için öyle böyle 1350tl ödedim toplamda.

Bunun 950 tl si 4 enjektör temizliği ve ara eleman değişimi

187 tl si dediğim soket 

87 tl si mazot filtresi

Gelelim kullanım sonuçlarına.Oradan akşam 5 gibi ayrılabildim.Yine Nuh usta özellikle opet marka mazot kullanmayı tavsiye etti.Belki alışkanlık sebebiyle sonuçta opet e ortak olduğunu sanmıyorum :D 

Yola çıktım ortalamaları sıfırladım.Özellikle biraz agresif kullandım aracı yol boyunca.Hatta zaman zaman oldukça yüksek süratlere çıktım.Yüksek devirde yine aynı sorunu yapacak mı diye ama hiçbir sıkıntı olmadı.Genel olarak 130-160 bandında kullandım ara ara daha yüksek süratlere çıktım.Zaten 350 km lik yolculuk ortalama hızım eve geldiğimde 115 km idi :) 

Aralarda yavaşlayıp gaza yüklenmelerimde eskiden ciddi bir duman atıyordum.Şimdi neredeyse yok gibi duman olayı.Daha çok kısa süre oldu yapılalı ama tam test edemesemde durum bu.Sabah soğukta alıp almadığını daha test edemedim ileriki günlerde belli olacak.Yakıt olayına gelirsek bu yolculuğun ortalaması tam 7 litre oldu eve geldiğimde.Bence iyi gibi kullanım şeklime ve hızıma göre.

Bu hafta birde şehir içi test edeceğim yakıtı bakalım eskiye göre bir değişim varmı.

Uzun bir yazı oldu ama okuyanın gözlerine sağlık diyelim.Umarım bir sorunla karşılaşmadan kullanırım aracı.Merak edilen bir durum olursa yine cevaplarım atladığım nokta olabilir elbette.

• Beğen 28
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Akan o kullanıma göre bence 7 litre iyi. 

GEçmiş olsun hayırlı olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Recep Güney

güle güle kullanın 115 ortalama hızda 7 litre bence de gayet iyi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tolgay Bilge

gule gule kullan abi, bende allah izin verirse sali gunu gidicem bosch servisine enjektör temizligine bakalim bizim borcumuz ne kadar cikacak :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Güle güle kullan birde şanzıman yağınıda Ankara'da iken sıfırlasaymışın ne güzel olurmuş :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alper Keskin

Hayırlı uğurlu olsun abi...Yakıtının bariz olarak düşmüş olması lazım...Bende aracımdakileri 15 gün önce değiştirdim.Çıkma ama sağlam parça takıldı(usta ahbaptır birşey olursa yapışırım yakasına :) )Fotoğraf çekmediğim için konu açmadım. 4 tane enjektör + geri dönüş hortumları + pullar contalar vs. + mazot filtresi + polen filtresi + ön-arka cam silecekleri = 1100 lira gibi bir meblağ tuttu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Cumartesi ben de Şaşmazdaydım. Haberim olsaydı yanınıza uğrardım tanışmış olurduk.

Hatta bir ara uzman pompanın yan tarafındaki ana yoldan geçtim ve kapının önünde bir Mondi

gördüm. Biraz hızlı geçtiğim için çok dikkatli bakmadım. Büyük ihtimalle gürdüğüm araç sizinkiymiş.

Bu arada enjektörleriniz hayırlı olsun.

Yakıtınız bence azalacaktır. Soğuk havalarda sabah çalışmama problemi de büyük ihtimalle düzelmiştir.

Bir tek siyah duman olayına bir şey diyemiyorum. Onun bir sürü sebebi olabiliyor. En azından eskiye göre azalmıştır.

Testlerinizi bekliyoruz.

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

Hadi geçmiş olsun Abi. Uzman pompa iyidir. Bizim enjektörlerede aynı işlemler yapıldı orada. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Hayırlı uğurlu olsun, güle güle kullan. O değiştirilen parçayı bana 250 gaymeye saymışlardı. Mazot pompası basınç sensörü dediydiler. Memeleri de değiştireydin iyiydi :biggrin:

Yorum bağlantısı
Muharrem Karagülle

Güle güle kullanın,İnşallah sorunlarınız çözülmüştür.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
onurdursun

hayırlı olsun zamanında 2.0 dtı vectram vardı pompayı söküp takmak için 500 lira işçilik revizyon için 3000 tl orjinal sıfır pompa içinde 8000 lira istemişlerdi, tdci motorun gözünü seveyim oyuncak gibi sök-tak :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

geçmiş olsun riskli bir işlem, sabah rölantideki titreme,duman ve koku durumlarını bekliyoruz.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Cumartesi ben de Şaşmazdaydım. Haberim olsaydı yanınıza uğrardım tanışmış olurduk.

Hatta bir ara uzman pompanın yan tarafındaki ana yoldan geçtim ve kapının önünde bir Mondi

gördüm. Biraz hızlı geçtiğim için çok dikkatli bakmadım. Büyük ihtimalle gürdüğüm araç sizinkiymiş.

Bu arada enjektörleriniz hayırlı olsun.

Yakıtınız bence azalacaktır. Soğuk havalarda sabah çalışmama problemi de büyük ihtimalle düzelmiştir.

Bir tek siyah duman olayına bir şey diyemiyorum. Onun bir sürü sebebi olabiliyor. En azından eskiye göre azalmıştır.

Testlerinizi bekliyoruz.

Evet kesin benim mondeo dur o :) Bakalım zamanla anlayacağız nasıl bir sonuç alacağımı.Bu sabah hiç sorun yaşamadım gerçi zaten hava oldukça iyi.Ancak araç çok net çalıştı gibi geldi bana psikolojik de olabilir.

Hayırlı uğurlu olsun, güle güle kullan. O değiştirilen parçayı bana 250 gaymeye saymışlardı. Mazot pompası basınç sensörü dediydiler. Memeleri de değiştireydin iyiydi :biggrin:

Abi sen yazınca şüpheye düştüm şimdi 187 miydi 287 miydi diye bakmam lazım :D 

geçmiş olsun riskli bir işlem, sabah rölantideki titreme,duman ve koku durumlarını bekliyoruz.

Umarım bir sıkıntı olmaz.Bu sabah özellikle soğuk motor da ilk çalıştırmada baktım.Rolantide bir titreme yok koku almadım hiç.Rolantide ise hiç duman yok sayılır eskiden bariz belli oluyordu.Gaza bastığımda da oldukça az şekilde oluyor.Video atarım olmazsa.

Bakalım uzun vadede sorun olacak mı göreceğiz

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Ben revizyon sonrası yakıt ve duman yönünden çok rahatladım. Arabam şimdi saat gibi çalışıyor. Hatta camı hafif açıyorum, motorun çalışma sesini dinliyorum. Sen de bunu yapacaksın. Bindikçe hoşuna gidecek. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Ben revizyon sonrası yakıt ve duman yönünden çok rahatladım. Arabam şimdi saat gibi çalışıyor. Hatta camı hafif açıyorum, motorun çalışma sesini dinliyorum. Sen de bunu yapacaksın. Bindikçe hoşuna gidecek. 

İnşallah abi şimdilik gayet iyi gibi.Bu sabah işe gelirken ortalamayı sıfırladım işe geldim 8.4 oldu.Gerçi daha çok kısa kullandım şehir içinde sonucu merak ediyorum.Ben standar şehir içi kullanımda daha önce 11-12 nin altına inemiyordum :D 

Seninde basınç sensörün değişmiş.Aklıma takılan kısım bu acaba değişmesinin bir rutini yok bu parçanın bildiğim kadarıyla.Gerçi ben kullanmayı düşündüğüm için aracı çok sorun etmiyorum zaten değişmesini de

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Evet kesin benim mondeo dur o :) Bakalım zamanla anlayacağız nasıl bir sonuç alacağımı.Bu sabah hiç sorun yaşamadım gerçi zaten hava oldukça iyi.Ancak araç çok net çalıştı gibi geldi bana psikolojik de olabilir.

Abi sen yazınca şüpheye düştüm şimdi 187 miydi 287 miydi diye bakmam lazım :D

Umarım bir sıkıntı olmaz.Bu sabah özellikle soğuk motor da ilk çalıştırmada baktım.Rolantide bir titreme yok koku almadım hiç.Rolantide ise hiç duman yok sayılır eskiden bariz belli oluyordu.Gaza bastığımda da oldukça az şekilde oluyor.Video atarım olmazsa.

Bakalım uzun vadede sorun olacak mı göreceğiz

rölanti devri kaç abi sayısal olarak bir baktın mı ?

Yorum bağlantısı
Akan Belen

rölanti devri kaç abi sayısal olarak bir baktın mı ?

Baktım ama net hatırlamıyorum şu an.Eskiye göre değişiklik yok ama sanırım 900 olması lazım.Birazdan işten çıkarken net bakarım akşam yazarım yine.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...