İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk3- Enjektörler Revizyonu Tamamlandı :)

Akan Belen

Recommended Posts

Hasan Basri Bayraktar

Bilgisayara bağlanan tüm mondeolar  da eğer son sürüm yazılım varsa egr zaten kapalıdır...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Evet bu durum aklıma gelmemişti benim.Sistem kendisi iptal ediyor egr yi.Bir sorun olacak olsa mühendisler deli mi :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Bilgisayara bağlanan tüm mondeolar  da eğer son sürüm yazılım varsa egr zaten kapalıdır...

Bundan emin misiniz?

İki hafta önce Otokoç yetkili servisine gittim ve aracın yazılımını güncelleyelim dedim.

Yazılım güncelleme yok dediler.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bundan emin misiniz?

İki hafta önce Otokoç yetkili servisine gittim ve aracın yazılımını güncelleyelim dedim.

Yazılım güncelleme yok dediler.

Servisler bu durumu bilmiyor maalesef.Bende gidip egr için son yazlım hangisi ise onu yükleyin dedim.Mondeolarda öyle birşey yok dediler :D Transitlerde oluyor ama mondeolarda olmuyor dediler.Tanıdık olduğu için teknisyen biraz konuştuk ama ikna olmadı,araştıracağım dedi.Ama ben yinede son yazılımı yükletmiştim o zaman.

Siz servise gittiğiniz zaman güncelleme değilde sistemdeki en son sürümü yükleyin diye söyleyin daha kolay olur.

Yorum bağlantısı

Servisler bu durumu bilmiyor maalesef.Bende gidip egr için son yazlım hangisi ise onu yükleyin dedim.Mondeolarda öyle birşey yok dediler :D Transitlerde oluyor ama mondeolarda olmuyor dediler.Tanıdık olduğu için teknisyen biraz konuştuk ama ikna olmadı,araştıracağım dedi.Ama ben yinede son yazılımı yükletmiştim o zaman.

Siz servise gittiğiniz zaman güncelleme değilde sistemdeki en son sürümü yükleyin diye söyleyin daha kolay olur.

Bana çok saçma geliyor.

Yetkili servis bilmeyecek de ben mi bileceğim?

Yazılım konusunda net cevabı almak için daha üst mertebelere sormak lazım.

Var mı? Yok mu?

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bana çok saçma geliyor.

Var mı? Yok mu?

Bana mondeoyu aldığım zaman Çağlar abi demişti.Servise git son yazılım hangisiyse onu yüklesinler egr iptal olacak diye.Ve eklemişti muhtemelen de teknisyen bunu bilmez diye.Az çok serviste şimdiye kadar gözlemlediğim de bu yönde pek kullanmayı bilmiyorlar bu cihazları

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ersin Bahar

Bana çok saçma geliyor.

Var mı? Yok mu?

Var abi. Ben güncellettim Mersin Ergin A.Ş.'de.

Yorum bağlantısı

Var abi. Ben güncellettim Mersin Ergin A.Ş.'de.

Ergin AŞ'de varsa diğerlerinde de vardır.

Olmazsa detaylarını Ergin AŞ'den öğrenirim.  

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Alper DEMİR

Peki diyelim araç yazılımlı,enjektör temizliği veya değişimi gibi bu tür işlemler yaptırıyoruz..Bahsettiğiniz bu kodlamaları yazılımlı beyin kabul eder mi? Yoksa orjinalemi çerilmeli beyin ?Birde bu son güncel sürüm için yüklemelerde servis ücret talep ediyor mu ?

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Yavuz Duran

Abi yanlış anlamada senin için 9 da iyi bi değer bence :)

selamünaleyküm arkadaslar ben yeniyim adim yavuz,  yakit konusundaki degerleri okuyunca aklim karisti bende 2004 tdci mondeo ghia 130ps var ve degerler yazin sehir ici 6,5 kisin sehir ici 7,2 ve yazin otoban 5.9 kisin otoban 6,5 sizin degerler neden bu kadar yüksek anlayamadim, saygilar

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Kullnılan ortam farkı bugün 1.5 km yolu 1.15 saatte geldim mesela ben bunun içinde 1.3 multijetlerin kalkış yapamadığı yokuş davar, diğer yandan dümdüz 20 km yolu 2.5 dak da giden le fark olacak aramınzda mesela

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yusuf Gerdan

selamünaleyküm arkadaslar ben yeniyim adim yavuz,  yakit konusundaki degerleri okuyunca aklim karisti bende 2004 tdci mondeo ghia 130ps var ve degerler yazin sehir ici 6,5 kisin sehir ici 7,2 ve yazin otoban 5.9 kisin otoban 6,5 sizin degerler neden bu kadar yüksek anlayamadim, saygilar

Kullanım koşulları, biraz da sabra dayalı bir şey. Ankarada şehir içi 7.2 civarı yakıyorum. Şehir dışı 5 civarı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

650 km'lik ki bunun 250 km'si viraj ve dağlık inişli çıkışlı olmasına rağmen 101 km ortalama hızı tutturduğum bir yolda, 5,4 lt  yakan aracım, benim şehir içi kullandığım güzergahta (ort. hız 16 civarı) 8,5-9 lt yakıyor. Buradan şu sonuca varıyoruz. Şehir içi yakıt değerleri arkalı önlü aynı yoldan gidilmediği sürece kıyaslanamaz.

Ben de kışın otobanda 6,5 lt yakmanızı anlayamadım. Kış şartlarında sürekli 180-200 mü gidiyorsunuz yakıt bu kadar yüksek.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Salih Aktaş06

bu mazot enjektörlerin sökülüp takılmasında kodlama neden yapılıyor sökülen enjektör kendi yuvasına takılıyor bu işlemin aynısını yaptırdım 1 hafta kullandım araç soğukta ilk çalışmada çok aşırı şakırtı yapıyor uzman pompa arkadaşım araçı götürdüm pc bağladılar kodlar doğru bir sıkıntı yok yanlız motorun gövdesinde vuruntu sensörü varmış büyük ihtimalle onun bozuk olduğunu ve arza lambası yandığında gelip arza koduyla o sensöre bakılması gerektiğini söylediler sizin araçlarda da enjektör temizliği sonrası böyle bir hata oluştumu .

saygılar

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Soru bana ise hayır böyle bir problem olmadı bende .Ama araç zaten sesli bizim hele ki soğukta ısınana kadar gürültülü olması normal sayılabilir bence

Yorum bağlantısı
Salih Aktaş06

Soru bana ise hayır böyle bir problem olmadı bende .Ama araç zaten sesli bizim hele ki soğukta ısınana kadar gürültülü olması normal sayılabilir bence

araç ısınmıyor ki 20 km geziyorum 60 dereceyi geçmiyor ısıtmak için sabah  15 dakika erken kalk  akşam 15 dakika erken çalıştır araba yolda yakmadığını rolanti de yakıyor

dizel kış arabası değilmiş anladım yanlız

Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara

Akan hayırlı olsun, rölantide duman olmaması lazım revizyondan sonra.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Belli belirsiz oluyor eğer hava çok soğuk değilse.Normalde de gaza yuklenmelerde çıkıyor bir süre sonra kesiliyor

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Hakan Kamacı

selamlar

konuyu biraz tazelemiş gibi olucam ama yaklaşık 1 yıldır sürekli formda yazılanları okuyorum. ancak yazmak bugüne nasipmiş.

öncelikle 2005 mondeo tdci ov aracım var. Burada siz değerli insanların yazılarına binayen severek aldım aracı ve aynı tutku ile kullanmaktayım.

benim sorunum şu şekilde 

4 gün önce seyir halinde iken araçta tekleme 2000-2500 devir arasında ciddi silkelenme ile devir yükseliyordu.

sonuç intercool hortumu patlamış değiştirdik (50tl) çok şükür düzeldi.

öncesinde 1500 devirde bile giderken ciddi duman atıyordu o da kesildi.

ancak bu gün motor kaputu açtığımda 4. enjektör tepesinde biraz ıslanma mevcut.

rölantide gaz verdiğimde ani basışta biraz duman atıp kesiyor. yüksek devirlere çıkana kadar duman yok.

bu arada araç 110.000 de sizce bu duman enjektörlerden mi kaynaklı? akan abinin yaptırdığı gibi bir revizyon yaptırmalımıyım?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Revizyona gidene kadar çok yol var. Öncelikle EGR temizliği, carbon clean. Enjektör tepesindeki ıslaklık için oring kontrolü. Sonrasında dumanda kesilme, yakıtta normalleşme olmaz ise revizyona bakılır.

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

carbon cleanın egr temizliğinde fazla bir etkisi olmaz. Onu ve bağlantılı olarak emme manifoltunu söküp elle temizlemek daha iyi sonuç verir. carbon clean yerine engin flush yapmak, beraberinde de yukarıda belirttiğim işlemleri yapmak on tane carbon cleana bedel. Engin flush nedir derseniz; motor içindeki muhtelif yağ kanallarının tortulaşmış yağlarla tıkanmış ya da daralmış bölgelerinin yağın içine katılan çözücü bir madde yardımıyla çözdürülüp yağın boşaltılması yoluyla atılmasıdır. Bir litrelik şişe içinde satılan engin flush eskimiş olan yağın üzerine boşaltılır, motor bir kaç dakika rölantide çalıştırılır sonra karter tapası açılıp yağ boşaltılır. Motora temiz yağ konulup yine rölantide çalıştılır o da boşaltılır. Onun yerine tekrar konulan yağ kullanılır.

Yorum bağlantısı
Hakan Kamacı

Sina bey carbon clean için forumda çeşitli spekülasyonlar mevcut. Zira araç 110 binde daha önce Servis bakımlı ama kayıtlarında carbon clean yapıldığını göremedim. Bu km den sonra yapılması sakıncalı olmaz mı?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...