İçeriğe Yönlendir

Taksitli Satış Hakkında..

Yagiz Erturk AYTAR

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

Vatandaşa kısıtlama getireceğine bankalara getirsin.Adamın geliri 1000 tl ama cebinde 10.000 liralık kart var.Ne ye güvenip de veriyor bankalar bunu.

Banka hesabını yapar sıkıntı çıkmaz. 2005 te 25 bin liralık tıbbi masraf yaptım. Yurtdışı kredi kartımdan ödedim. sonra bir iki sene içinde kapadım. Yoksa hastanede yatan adama kim kredi verir? Limit yüksekliği kişinin geliri değil güvenilirliği ile ilgili. Devletin tek yapması gereken af olayını halkın kafasından çıkarmak.

Beyaz eşyacılar senet sistemine geri döner.

Telefonlar dünyada yaygın olduğu gibi  GSM şirketleri tarafından kontratla dağıtılır.

Genelde günümüzdeki ekonomik uygulamaları pek tasvip etmem, ancak kredi kartı kullanım çılgınlığına sınır getirilmesini olumlu buluyorum.

kanunla zor.

.. ben kendi adıma birşeyi para biriktirerek almayı özledim aslında. ..

Saygılarımla.

Mesela 30 sene biriktir sonra ev al sonra da öl. gibi mi :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Göçenoğlu

Arkadaşlar ben kredi kartı kullanmayı bıraktım çok da rahat ettim herkese tavsiye ederim. Kredi kartım varken 950tl lik telefon almıştım şimdi 300tl lik aldım. İkisi de işimi görüyor. Kafam da rahat.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Altınoluk

Kesinlikle. Büyük marketler buna çözüm bulur. Ancak bu şunun için ortaya çıktı. Adam telefonu mağazadan 2bin tl alıyor. 12 taksit yapıyor gidiyor telefon bayisine nakit 1500 tl satıyor. Paraya çeviriyor. Altın için de aynısını yaptıkları için devlet buna engel olma çabasında.

Bende aynı bu yöntemle 15 gün kadar önce İphone 5 aldım.Adam 2,450 TL ye aldığı İphone 5 i bana 1250 TL ye sattı.Teleoncu 1100 tl vermiş.Oda telefonu bırak 1 hafta sonra parasını al şeklinde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Yalnız bu hediye kartlarını neden 9 taksit yapıyorlar onu anlayamadım ben.. Yani madem öyle bunu 12 taksitte yaparlar 24 taksitte. Acaba ilk etapta diğer elektronik ürünlerde 9 ay taksit sınırı var ya ona mı uyalım dediler ? :)

Karttan peşin çekeriz internet şubesi ya da telefoın bankacılığı aracılığıyla taksit yaptırırız olmaz mı :)

Hayır bunu da yasakladılar.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Beyaz eşyacılar senet sistemine geri döner.

Telefonlar dünyada yaygın olduğu gibi  GSM şirketleri tarafından kontratla dağıtılır.

Genelde günümüzdeki ekonomik uygulamaları pek tasvip etmem, ancak kredi kartı kullanım çılgınlığına sınır getirilmesini olumlu buluyorum.

Ben burada şunu anlamıyorum. Gsm operatörleri tamam kontratla telefon satışı yapabilecek.Yasa bunun için birşey dememiş ancak zaten bunlar peşin fiyatına değil ki.. Yani ben hiç bir operatörün elektro marketlerde ki fiyata 12 ay yada 24 ay kontratla telefon verdiklerini görmedim. Hep vade farkları vardı.. ? 

Şimdi de vatandaş gitsin kredi kullansın vade farkı vererek istediği cep telefonunu alsın. Aynı kapıya çıkacak..

Ayrıca günümüzde artık hiç bir ürünün peşin fiyatı denilerek satılması gerçekten PEŞİN fiyat değildi. Yani taksitlere mutlaka vade farkı konulmuş haliydi.Peşin alan da zarar etmiş oluyordu. Eskiden öyle miydi ? Peşin alıyorum deyince fiyat düşerdi. Şimdi anlamsızlaşmıştı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan
(düzenlendi)

Ben burada şunu anlamıyorum. Gsm operatörleri tamam kontratla telefon satışı yapabilecek.Yasa bunun için birşey dememiş ancak zaten bunlar peşin fiyatına değil ki.. Yani ben hiç bir operatörün elektro marketlerde ki fiyata 12 ay yada 24 ay kontratla telefon verdiklerini görmedim. Hep vade farkları vardı.. ? 

Şimdi de vatandaş gitsin kredi kullansın vade farkı vererek istediği cep telefonunu alsın. Aynı kapıya çıkacak..

Ayrıca günümüzde artık hiç bir ürünün peşin fiyatı denilerek satılması gerçekten PEŞİN fiyat değildi. Yani taksitlere mutlaka vade farkı konulmuş haliydi.Peşin alan da zarar etmiş oluyordu. Eskiden öyle miydi ? Peşin alıyorum deyince fiyat düşerdi. Şimdi anlamsızlaşmıştı. 

Haklısınız GSM kampanyalarında her zaman fiyatlar kazık, bunun tek istisnasını gecen ay Vodafondan biz yakaladık. Ogluma Iphone 5 S aldık. 24 ayX90 TL.

Ama o da sadece genç tarife kullananlara özeldi.

Peşinde indirim yapmamaları beni de delirtiyor.3600 TL mobilya alıyoruz. Kredi kartına 12 taksit ve ödeme 6 ay sonra başlıyor.

Adama diyorum ki beni 18 ay uğraştırma, indirim yap peşin alayım.

Sadece  100 lira iniyor.

Sistemleri bu olmuş.

tarihinde İbrahim Arslan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

Mesela 30 sene biriktir sonra ev al sonra da öl. gibi mi :)

Daha kucuk olcekli olanlar icin dusunmustum yazarken. Ev icin kredi onemli ama ayagini yorganina uzatmak acisindan kredinin de iyi tahlil edilip alinmasi gerek.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Haklısınız GSM kampanyalarında her zaman fiyatlar kazık, bunun tek istisnasını gecen ay Vodafondan biz yakaladık. Ogluma Iphone 5 S aldık. 24 ayX90 TL.

Ama o da sadece genç tarife kullananlara özeldi.

Peşinde indirim yapmamaları beni de delirtiyor.3600 TL mobilya alıyoruz. Kredi kartına 12 taksit ve ödeme 6 ay sonra başlıyor.

Adama diyorum ki beni 18 ay uğraştırma, indirim yap peşin alayım.

Sadece  100 lira iniyor.

Sistemleri bu olmuş.

2000 liraya taksitle alabilecekken 2160 liraya almışsınız, ben bir avantaj göremedim. Şu anda da var o kampanya.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

bu aralar bankalar boş :)

taksitli nakit avans diye bir uygulama var  küçük kredi denebilir. yine  ingbanktı galiba bi ara migroslarda poşet içinde  belli tutarlarda kredi satıyordu :D

onlar daha popüler olacaktır.

devlet ötvden kazanıdığı paraydan taviz verip bu işlere giriyorsa  bence bazı yerlere aklı başında adamlar geliyor olabilir.

cep telefonu ihtiyaçtır ama ıphone  lüks tüketimdir gibisinden.

300 liraya alınan telefonla 3000 liraya alınan iphone aynı işe hizmet etmekte. alm gücü olan yine lüks mal alabilir ama  ekmek almaya parayı zor denkleştirene  taksitle lüks tüketim malı satmanın mantığı yok.

Vatandaşa kısıtlama getireceğine bankalara getirsin.Adamın geliri 1000 tl ama cebinde 10.000 liralık kart var.Ne ye güvenip de veriyor bankalar bunu.

zaten getirdi. artık kimse kafasına göre limit tahsis edemiyor.  bu seferde vatandaş gelip bankaya laf ediyor niye benim limitim düşük ben bu kartı almam limiti yükseltmezseniz diye. adamın aylık geliri bin lira kredi kartına 10 bin limit istiyor. kredi çekmekde kredi kartı almakta zorlaşıyor artık. elinde 5-10 kartı olanlar kartlarını iptal ettirmek için müşteri hizmetlerini arasın  bakın ne teklifler gelir bundan sonra. şu kadar puan şukadar avantaj felan filan :p

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Almak isteyen yine gidip alıcak illa ki. Bir arkadaşımın iphone 3GS 'si var. 5S 'i peşin almaya da razı benden sinyal bekliyor. Sırf yokuş olsun , oyalansın diye ios 3.1'i 6.1'e upgrade ettim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...