İçeriğe Yönlendir

Motor Külbütör Kapağında Sıvı Conta Hangisi?

Furkan Avcı

Recommended Posts

Furkan Avcı
(düzenlendi)

Bildiğiniz gibi geçen haftalarda külbütör kapağının contasını değiştirdim. 

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/252614-w203-c320-m112-k%C3%BClb%C3%BCt%C3%B6r-kapa%C4%9F%C4%B1-contas%C4%B1-de%C4%9Fi%C5%9Fimi/

Son gözlemlerim külbütör kağaının üstünde bulunan havalandırma kapağının orada ayriyeten yağ sızıntıları devam ediyor.

Fakat bu kısım için herhangi bir conta bulunmamakta: Bahsi geçen kapak ve söküldüğü yer aynen aşağıdaki 1. resimde görünüyor.

Şimdi Mercedes öncelikle eski kalıntı contayı Loctite 7200 ile temizleyeceksin, Sonra Loctite 7063 ile sıvı conta öncesi temizleyeceksin. Daha sonra Loctite 5970 sıvı conta ile 2mm kalınlığında sürüp kapatacaksın ve işlemi bitireceksin diyor.

Benim elimde Würth Balata spreyi ve şu 2. resimdekilerden var. Loctite'in ürünlerini illa almalı mıyım yoksa elimdekiler de aynı kalitede bu işi yapar mı?

Not: Ek olarak bu ürünleri Eskişehir'de bulmam çok zor. Her biri için kargo ücreti ödersem çok tutar, Hepsinin bir arada bulunacağı bir memleketten bulup (ücretini EFT/Havale yaparım) bana kargo ile gönderecek bir hayırsever çıkarsa, kendisine çokça dua ederim  :)

EGRCleaning020.jpg

siviconta.jpg

tarihinde Furkan Avcı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

merso vermiş datayı? sorun nedir?

Hepsini tek yerden bulabilir misin abi :)

Elimde olanlar iş görür mü?

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

balata spreyini kullan,güzelce temizle, sonrada loctite 5699 GRİ  olanını al.

Hakan hocam Ankara'da bunları bulabileceğim bir yer var mı? Üçünü birden?

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Furkan bugün yarın toptancısı gelir yanıma,

Bi sorayım ona göre haber vericem sana...

Birde bujileri takarken bir sıvı sürülüyor onun için ne tavsiye edersin? Alayım şimdiden elimde bulunsun :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Mersonun talimatından şaşmasan iyi olur bence.Onların bir bildiği vardır..Başka marka olsa neyse derim ama...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Bildiğiniz gibi geçen haftalarda külbütör kapağının contasını değiştirdim. 

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/252614-w203-c320-m112-k%C3%BClb%C3%BCt%C3%B6r-kapa%C4%9F%C4%B1-contas%C4%B1-de%C4%9Fi%C5%9Fimi/

Son gözlemlerim külbütör kağaının üstünde bulunan havalandırma kapağının orada ayriyeten yağ sızıntıları devam ediyor.

Fakat bu kısım için herhangi bir conta bulunmamakta: Bahsi geçen kapak ve söküldüğü yer aynen aşağıdaki 1. resimde görünüyor.

Şimdi Mercedes öncelikle eski kalıntı contayı Loctite 7200 ile temizleyeceksin, Sonra Loctite 7063 ile sıvı conta öncesi temizleyeceksin. Daha sonra Loctite 5970 sıvı conta ile 2mm kalınlığında sürüp kapatacaksın ve işlemi bitireceksin diyor.

Benim elimde Würth Balata spreyi ve şu 2. resimdekilerden var. Loctite'in ürünlerini illa almalı mıyım yoksa elimdekiler de aynı kalitede bu işi yapar mı?

Not: Ek olarak bu ürünleri Eskişehir'de bulmam çok zor. Her biri için kargo ücreti ödersem çok tutar, Hepsinin bir arada bulunacağı bir memleketten bulup (ücretini EFT/Havale yaparım) bana kargo ile gönderecek bir hayırsever çıkarsa, kendisine çokça dua ederim  :)

Furkan ben bir sordurayım istersen.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Furkan ben bir sordurayım istersen.

Abi çok sevinirim :blush:

Mersonun talimatından şaşmasan iyi olur bence.Onların bir bildiği vardır..Başka marka olsa neyse derim ama...

Abi o yüzden direk girişmedim.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Abi çok sevinirim :blush:

7200 metil etil keton bazlı temizleyici, yani güçlü bir çözücü adamı uğraştırmasın diye, başka temizleyici çok uçucu alkoller de kullanabilirsin.

Chemical Type
Mixture of aliphatic glycol ethers, hydrocarbons, surfactants and methyl ethyl ketones.

7063 yine solvent bazlı temizleyici, ilk temizlemeden sonra oluşan yağ kalıntısını çözmek için, bunu yerine de solvent, balata spreyi bile kulllanabilirsin.

5970 mutlaka kullanman gerekiyor, o ömür ve çalışma sıcaklığı ile alakalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

7200 metil etil keton bazlı temizleyici, yani güçlü bir çözücü adamı uğraştırmasın diye, başka temizleyici çok uçucu alkoller de kullanabilirsin.

Chemical Type
Mixture of aliphatic glycol ethers, hydrocarbons, surfactants and methyl ethyl ketones.

7063 yine solvent bazlı temizleyici, ilk temizlemeden sonra oluşan yağ kalıntısını çözmek için, bunu yerine de solvent, balata spreyi bile kulllanabilirsin.

5970 mutlaka kullanman gerekiyor, o ömür ve çalışma sıcaklığı ile alakalı.

Abi bunların üçünü birden bulabileceğimiz bir yer biliyor musun?

Furkan bugün yarın toptancısı gelir yanıma,

Bi sorayım ona göre haber vericem sana...

Durum nedir Hakan hocam?

Yorum bağlantısı

3ünüde verdim toptancıya,bakıp dönecek...

5970 de sıkıntı var, onu bulamıyor şimdilik.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Abi bunların üçünü birden bulabileceğimiz bir yer biliyor musun?

Durum nedir Hakan hocam?

3ünüde verdim toptancıya,bakıp dönecek...

5970 de sıkıntı var, onu bulamıyor şimdilik.

Benim arkadaş da 5970 bulabiliriz dedi.

Tamamlanıyor galiba. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Benim arkadaş da 5970 bulabiliriz dedi.

Tamamlanıyor galiba. :)

Biri Ankara biri İstanbul :)

tek yere toplamak istememin sebebi tek kargo aslında :)

Sizin arkadaş diğer ikisini bulamaz mı acaba?

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

kargo sıkıntı olmaz, zaten slikonun oldukça düşük fiyatı olacaktır, piyasa fiyatının %30 altını veririm dedim. :)

Bu ardaa silikonun fiyatı nedir, çok pahalı birşey ise ayıp olmasın arkadaşa. :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Goooosgoca c320 sahibi adam, 2. kargonun 10tl'sinden çekiniyor :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Goooosgoca c320 sahibi adam, 2. kargonun 10tl'sinden çekiniyor :p

10 TL leri biriktirerek aldım C320 yi :D

kargo sıkıntı olmaz, zaten slikonun oldukça düşük fiyatı olacaktır, piyasa fiyatının %30 altını veririm dedim. :)

Bu ardaa silikonun fiyatı nedir, çok pahalı birşey ise ayıp olmasın arkadaşa. :)

Abi slikonun fiyatı 55-70 arası değişiyor, diğerleri de sanırım biri 25 diğeri 30 TL civarı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

10 TL leri biriktirerek aldım C320 yi :D

Abi slikonun fiyatı 55-70 arası değişiyor, diğerleri de sanırım biri 25 diğeri 30 TL civarı.

ok,

özelden adres atabilirmisin?

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Hüseyin abi ve Hakan (kurt) sağolsun gerekli malzemeleri temin ettim, Hüseyin abi çok uygun fiyata aşağıdakini buldu (5970'in bir gömlek üstü). Diğer iki ürünü de 52 TL'ye buldum.

Gelince operasyona başlar konusunu açarım.

Fikir beyan ve yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

saqa6yje.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Evet bugün son beklediğim ürünlerde geldi (en soldaki balata spreyini ekstradan aldım), malzemeler tamam, hafta sonu iş var :)

loctite1.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Kolay gele...

Bu malzemeleri tek başıma bitiremem lazım olursa garajın kapıları sonuna kadar açık sana abi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Bu malzemeleri tek başıma bitiremem lazım olursa garajın kapıları sonuna kadar açık sana abi :)

Saolasin Furkan kardeşim, Eskişehir

de olacağım gelecek hafta allah nasip ederse. O zaman ceker senin garaja ic temizlik yapariz insallah :)

Bol bol da kebap ve cigerci ahmet ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...