İçeriğe Yönlendir

Bilgisayardaki Dosyalar Şifrelenmiş

Ersin Ulupınar

Recommended Posts

Yasir Uslan

Yüzde 99 olarak dosyanın ilk baştaki hex kodlarını modifiye ediyor ve uzantısını değiştiriyor. Virüs mantığının yandan yemişi bu durum...

Bu kadar basit olamaz. :) Tahminim makinaya bakıp key üretiyor, bu key ile dosyaları şifreliyor. PGP mantığı. Açmak için o key'i patrona gönderiyor. Sanırım patron dosyaları açacak programı ikinci bir mail ile gönderiyor.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Bu kadar basit olamaz. :) Tahminim makinaya bakıp key üretiyor, bu key ile dosyaları şifreliyor. PGP mantığı. Açmak için o key'i patrona gönderiyor. Sanırım patron dosyaları açacak programı ikinci bir mail ile gönderiyor.

Emin ol değil abi :)

En çok rastgele bir karakter oluşturtup regedite yazdırtır. Bu üretileni adama yollar. Makineye bakıp da bilmem ne, ooOooo :)

Bu yoldan para ÇALMAYA çalışacak zihniyet komplike düşünmez.

Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

Emin ol değil abi :)

En çok rastgele bir karakter oluşturtup regedite yazdırtır. Bu üretileni adama yollar. Makineye bakıp da bilmem ne, ooOooo :)

Bu yoldan para ÇALMAYA çalışacak zihniyet komplike düşünmez.

Bu kadar basit olursa para kazanamaz diye düşünüyorum :) Herkes çözer o zaman.

Ersin'den maili istedim, bir bakalım neymiş. Bir şeyler anlarsam yazarım.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Dün gece çalıştığım şirkettin bilgi işlem servisinden gece bir mail geldi. Mailde turkcell müsterilerine yönelik konudakine benzer bir mail geldiğinden bahsediliyor. Dikkat etmemiz istenmiş ayrıca dikkatimi çeken husus, 3 gün içinde şifre satın alınmasını isteniyor, şifre satın alınmazsa dosyalar siliniyor diye de bir uyarı var. 

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Bu kadar basit olursa para kazanamaz diye düşünüyorum :) Herkes çözer o zaman.

Ersin'den maili istedim, bir bakalım neymiş. Bir şeyler anlarsam yazarım.

Amin ol kazanır yani Çalar abi. Misal olarak 6 bilinmeyenli bir denklem ve rastgele üretilen sayı 6 haneli olsun. Her hane bir bilinmeyene otomatik konulur ve dosya şifrelenir. Bu rastgele üretilen 6 haneli sayı da patrona yollanır. Hadi bakalım bu 6 bilinmeyenli denklemin ne olduğunu bulup ters işlemi yapın :p Oldukça uzun bir zaman alır :D Ama yol çok basit.

Tabiki verdiğim örnek öylesine bir işlem. Sadece mantık vermek açısından :p

Yorum bağlantısı
Ersin Ulupınar

Konuyu geç görmüşüm yahu.

Öncelikle geçmiş olsun.

Yüksek ihtimal geri dönüşü yok, ilk olarak şifreli bile olsa şifreli dosyaların yedeğini alın.

Hacker'la kavga etmeyin, küfretmeyin, kızdırmayın.

Hukuki olarak elde edeceğiniz bir şey yok.

Adam kızar da umudu keserse dosyalar ebediyyen gidebilir.

Dosyalar eğer cidden şifrelenmişse bill gates gelse çözemez şifreyi bilmeden.

Ne kadar para istiyor?

Yok.

Ki öyle yapacak.

Adam salak değilse bulamazsınız arkadaşlar.

Rasgele atıyorlar, bize de çok geldi, ben mailleri gece gördüm, IT'ye haber verdim, exchange'den toplu silip filtreleri ayarladılar.

Çok sağlam şifreleme yapmış şifreyi bulamadık ancak bir şeyi atlamış daha önce ben o bilgisayardan yedek almıştım aldığım yedek de diğer partındaydı ona dokunmamış eski ait bilgilerin %85'ni daha önce aldığım yedekden kurtardık geri kalanıda onun için önemsiz dosyalarmış böylelikle çoğu bilgilerini kurtarmış olduk çok şükür :) para konusuna gelince masaüstüne bıraktığı notta miktar yazmamış ondan sonrada bilgileri kurtarınca üstüne düşmedi kendisi

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Çok sağlam şifreleme yapmış şifreyi bulamadık ancak bir şeyi atlamış daha önce ben o bilgisayardan yedek almıştım aldığım yedek de diğer partındaydı ona dokunmamış eski ait bilgilerin %85'ni daha önce aldığım yedekden kurtardık geri kalanıda onun için önemsiz dosyalarmış böylelikle çoğu bilgilerini kurtarmış olduk çok şükür :) para konusuna gelince masaüstüne bıraktığı notta miktar yazmamış ondan sonrada bilgileri kurtarınca üstüne düşmedi kendisi

O zaman o itle iletişim kurup bu durumu güzelce küfrederek belirtin bence.

Yorum bağlantısı
Ersin Ulupınar

Valla murat abi olayın muhattabı ben değilim ben üzerime düşen görevi yaptım elimden geldiğince bilgilerini kurtardım gerisi avukata kalmış küfürmü eder yoksa başka birşey mi ederim ona ben karışamam :)

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Valla murat abi olayın muhattabı ben değilim ben üzerime düşen görevi yaptım elimden geldiğince bilgilerini kurtardım gerisi avukata kalmış küfürmü eder yoksa başka birşey mi ederim ona ben karışamam :)

Yakalanacağını sanmıyorum da o yüzden küfredip rahatlasınlar bari. :D

Yorum bağlantısı
Ersin Ulupınar

Yakalanacağını sanmıyorum da o yüzden küfredip rahatlasınlar bari. :D

Ona kalmış abi istediğini yapmakda serbest :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

O zaman şanslısınız. :)

Kıymetli dosyalar her zaman farklı bir lokasyonda yedeklenmeli, gerekirse günlük, saatlik vs.

Tek yedek bile yeterli değil.

Bir sabah 2 yedek uçtu. Şükür 3. Yedek vardı:)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Tek yedek bile yeterli değil.

Bir sabah 2 yedek uçtu. Şükür 3. Yedek vardı :)

Elektrik prizinden virüs gelmiş olabilir diyebilen IT teknisyenlerinin olduğu ortamda en iyisi bilgisayara dosya kaydetmemektir..Eski usülle bas kağıda koy klasöre lazım olunca açar okursun... :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Melik Ay

Arkadaşlar bir konu hakkında yardımınıza ihtiyacım var.Yan komşumuz olan avukatın bilgisayarını bir tane sistem mühendisi ele geçirip masaüstün de ne varsa şifrelemiş ve masaüstüne de bir yazı bırakmış para istediğine dair ne kadar word,exel,pdf dosyası varsa hepsi şuan şifreli biraz araştırma yaptım ama sağlıklı bilgiler bulamadım örnek olarak mesela bir tane word dosyası var adında da şöyle yazıyor (hakkımızda.docx.sifreli)dosyaya girerken şifre istemiyor ancak içine girmek istediğimizde dosyalar bozuk çıkıyor bunu çözebilme şansımız varmıdır? yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim

Dosyaları açınca; ( Erişim Engellendi, Erişmeye Hakkınız Yok ) vs yazılar geliyormu?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...